Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hastings 1066 – J. Soszyński

Ciunek

Warszawski jegomość
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany

post 5/10/2005, 17:36 Quote Post

Mam pytanko, bo słyszałem dużo dobrych opinii i dużo złych o Hastings 1066. Może ktoś z Was czytał i mógłby się wypowiedzieć jaka ona jest. Z góry dzięki wink.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Filip II

VI ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 3.493

post 6/10/2005, 20:28 Quote Post

Hastings 1066 to bardzo fajna pozycja! Jedna z najlepiej napisanych HB.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Victor

VI ranga
Nr użytkownika: 4.617

post 6/10/2005, 20:44 Quote Post

Hastings to bardzo ciekawa pozycja jednak aby wyrobić sobie w miarę obiektywny sąd o bitwie należy przeczytać także jakieś inne opracowanie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Megabyzos

IV ranga
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa

post 7/10/2005, 14:14 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 5/10/2005, 18:36)
Mam pytanko, bo słyszałem dużo dobrych opinii i dużo złych o Hastings 1066. Może ktoś z Was czytał i mógłby się wypowiedzieć jaka ona jest. Z góry dzięki wink.gif.

Ciunek mam tę książkę w kolekcji i autor pisze ciekawie to raz. Po drugie nie waha się przed wyciąganiem własnych wniosków np. w sprawie Kobierca z Bayeux. Zwraca też uwagę na sytuację w Anglii przed podbojem normańskim. Co u historyków angielskich odurzonych Wilhelmem jest prawie pomijane. Podsumowując polecam. Co do pomyłek - niestety nie jestem mediewistą może ktoś z forumowiczów wypowie się szerzej w tej kwestii? Zachęcam. confused1.gif

Ten post był edytowany przez Primo!
Błąd ortograficzny.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Primo!

ex moderator
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 31/05/2006, 2:52 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dalszej dyskusji o książce Jacka Soszyńskiego pt. HASTINGS 1066.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

sabek

I ranga
*
Nr użytkownika: 19.385

Slawek

post 13/07/2006, 20:03 Quote Post

polecam ta pozycje.dobrze nakreslone tło historyczne jak i sama kampania wilhelma jedyny minus to mapy a wlasciwie ich brak.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

paulus

VI ranga
Nr użytkownika: 8.564

post 19/08/2006, 17:40 Quote Post

[...] Zgadza sie - bibliografia Hastings liczy - 8 pozycji smile.gif

Czy moglby Pan je tutaj wypisac gdyz nie mam dostepu do tej publikacji.
Z gory dziekuje!

Paulus

User is offline  PMMini Profile Post #7

Marchi

VI ranga
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student

post 19/08/2006, 18:11 Quote Post

Na życzenie Paulusa. CAŁA bibliografia Hastings smile.gif

Marc Bloch - "Społeczenstwo feudalne"
Allen Brown - "Historia Normanów"
Nick Higham - "Podbój Anglii przez Normanów"
Jacques Le Goeff - "Kultura średniowiecznej Europy"
Wojciech Lipoński - "Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich"
M.G. Trevelyan - "Historia Anglii"
Paul Zumthor - " Wilhelm Zdobywca"

nadwyraz skromnie.
Stonewall w watku o Bannockburn słusznie zauważył, że J.Wojtczak nie jest historykiem i może miec utrudnienia z dotępem do literatury...ale z tego co wiem, J.Soszyński jest historykiem z zawodu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 19/08/2006, 18:50 Quote Post

Cóż, nieco śmieszna ta bibliografia, a i tak autor całymi garściami czerpał głównie z książki Zumthora. smile.gif
O ile dobrze sobie przypominam J. Soszyński jest/był doktorantem z historii na UW, co naturalnie tym gorzej o nim świadczy. dry.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 20/08/2006, 16:40 Quote Post

Zastanawiam się czy nie jest to HB-ek z nawątlejszą bibliografią ze wszystkich. Pod tym względem bije nawet Megentę-Solferino. Kiepska, banalna - nie rozumiem zachwytów na tą książką.

User is offline  PMMini Profile Post #10

AlbertWarszawa

VI ranga
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister

post 18/11/2007, 19:27 Quote Post

A mnie się podobało, dziś skończyłem czytać.
Co do bibliografii to w tej książce nazwana jest ona "wskazówkami bibliograficznymi", więc zastanawiam się, czy to naprawdę wszystkie książki, z których korzystał autor. Nie jestem pewien, czy ten termin nie oznacza po prostu, że to wybrane pozycje. Ale niezależnie od tego jaka jest prawda, wolę książkę napisaną lekko i ze skromną bibliografią, niż bełkot w książce z bibliografią na kilka stron. A Pan Soszyński pisze ładnie po polsku, świetnie się to czyta.
Co do treści to jest tam wszystko, co powinno znaleźć się w HB-ku. Tło polityczne, przedstawienie dowódców i ich armii, opis bitwy i jej następstwa. Moje jedyne małe zastrzeżenie dotyczy opisu bitwy - mógłby być nieco obszerniejszy.
Od jakiegoś czasu mocno zainteresowałem się bitwą pod Hastings i postanowiłem, że to będzie pierwsza książka na jej temat, którą przeczytam. Nie zawiodłem się. Nie spodziewałem się "Bóg wie czego", bo to "tylko" HB-ek, to ma być wprowadzenie do tematu i książka świetnie spełnia to zadanie. Zachęciła mnie do kupna kolejnych pozycji na ten temat, w tym części z "wskazówek bibliograficznych", prawdopodobnie zainwestuję też w Ospreye związane z bitwą pod Hastings.
Niestety "Hastings 1066" jest już niedostępna w księgarniach ani w sklepach internetowych, natomiast udało mi się ją kupić na Allegro. Polecam, warto poszukać i przeczytać o tej fascynującej i jednej z najważniejszych bitew w historii.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 26/01/2009, 11:17 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 19/08/2006, 18:50)
Cóż, nieco śmieszna ta bibliografia, a i tak autor całymi garściami czerpał głównie z książki Zumthora. smile.gif
O ile dobrze sobie przypominam J. Soszyński jest/był doktorantem z historii na UW, co naturalnie tym gorzej o nim świadczy. dry.gif
*

Informacje na temat autora tej pozycji: http://strony.aster.pl/sosna/. Zgadza się, że jest doktorem (nawet habilitowanym), ale z wypisanych zainteresowań badawczych (i publikacji) nie ma informacji o historii wojskowości. Dziwi więc trochę, że doktor Soszyński wziął się za tą tematykę i napisał o niej książkę.

Pozdrawiam!
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Shell

VI ranga
Nr użytkownika: 19.685

post 26/01/2009, 12:53 Quote Post

Damianie - tok prac badawczych nie musi być całe życie taki sam.
Każdy historyk czy to zawodowiec czy amator umarłby chyba z nudów...
Ważne tylko by do zamierzonych zadań podchodzić za każdym razem tak samo profesjonalnie wink.gif

A co do dr Soszyńskiego swoje badania naukowe realizuje skutecznie:

http://www.derewiecki.pl/?s__zapowiedzi_karta.id__61

Mam nadzieję, że się wkrótce ukaże (a może już? w każdym razie dotychczas oczekiwana praca miała solidne opóźnienie) bo to niezwykle ciekawa postać i dzieło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Polak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 26/01/2009, 18:50 Quote Post

QUOTE(Shell @ 26/01/2009, 12:53)
Damianie - tok prac badawczych nie musi być całe życie taki sam.
Każdy historyk czy to zawodowiec czy amator umarłby chyba z nudów...
Ważne tylko by do zamierzonych zadań podchodzić za każdym razem tak samo profesjonalnie wink.gif

A co do dr Soszyńskiego swoje badania naukowe realizuje skutecznie:

http://www.derewiecki.pl/?s__zapowiedzi_karta.id__61

Mam nadzieję, że się wkrótce ukaże (a może już? w każdym razie dotychczas oczekiwana praca miała solidne opóźnienie) bo to niezwykle ciekawa postać i dzieło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Polak
*

Wiem wink.gif. Jednakże biorąc za przykład chociaż p. Przepiórka (wojskowość RON) i Ciecieląga (dzieje Palestyny w starożytności), którzy zajmują się tą samą tematyką, ale za to z wielu różnych płaszczyzn (za, co im chwała smile.gif). Nie słyszałem (jeszcze) żeby im się to znudziło wink.gif. Pan Soszyński zaś książką o Hastings odbiegł trochę od swojej dziedziny (paleografii), którego wynik mogliśmy przeczytać. Co do innych prac autora to cieszy to, że zajmuję się tym, co mu najlepiej wychodzi smile.gif. Pozostaje mi tylko życzyć p. Jackowi Soszyńskiego wszystkiego najlepszego w jego twórczości tłumacza i pisarza z dziedziny średniowiecznej paleografii.

Pozdrawiam!
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 26/01/2009, 23:45 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 26/01/2009, 12:17)
Informacje na temat autora tej pozycji: http://strony.aster.pl/sosna/.
*

Wiem. rolleyes.gif
To samo wygooglowałem kilkanaście minut po napisaniu poniższego fragmentu w wątku o planach wydawniczych Bellony:

QUOTE(Primo! @ 21/01/2009, 9:48)
Książka jest w dużej mierze oparta na jednej pozycji (biografia Wilhelma Zdobywcy, pióra Paula Zumthora, dwa wydania po polsku). W bibliografii (zręcznie nazwanej przez autora wskazówkami bibliograficznymi) znajduje się 7 pozycji. Wszystkie po polsku, tymczasem za Kanałem La Manche powstały dziesiątki, a może nawet setki książek i artykułów o bitwie pod Hastings. Pan doktor Soszyński z Uniwersytetu Warszawskiego nie zadał sobie trudu, aby dotrzeć chociaż do kilku z nich... Może nie zna języka angielskiego? laugh.gif  laugh.gif
*

Przynajmniej za to zwracam honor, bo zdegradowałem Pana Soszyńskiego. wink.gif
Oczywiście, kojarzę tego pracownika naukowego jako specjalizującego się w źródłoznawstwie średniowiecznym.
Zabawne, zasugerowałem nieznajomość angielskiego u naukowca, który... zawodowo zajmuje się również przekładami z tego języka. wink.gif
Szkoda, że pan doktor habilitowany nie skorzystał z tej cennej umiejętności podczas pisania Hastings 1066. sad.gif
Od kogo, jak od kogo, ale od samodzielnego pracownika naukowego można wymagać trochę więcej niż od przeciętnego magistra, który zapragnął napisać książkę dla Bellony. Tak mi się wydaje. confused1.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej