Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Legnica 1241 – J. Maroń

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 31/05/2006, 2:50 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Jerzego Maronia pt. LEGNICA 1241.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Sewer

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)

post 20/10/2007, 19:06 Quote Post

Czy ktoś ją czytał a może przynajmniej widział okładkę confused1.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 20/10/2007, 19:17 Quote Post

Ja czytałem - parę ładnych lat temu. Na okładce widnieje - jak mi się zdaje "ława" konnych wojowników mongolskich w odcieniach pomarańczowo-czerwonych (znaczy się że chyba słońce zachodzi czy coś takiego wink.gif smile.gif
A tak na poważnie, trudno mi się wypowiadać na jej temat, bo żaden ze mnie specjalista ale pan Maroń zdaje sie to tęga głowa jeśli chodzi o Mongołów. A książkę czytało się fajnie, choć za obszerna nie jest.
Przede wszystkim autor rozprawia się z mitem dot. liczebności walczących pod Legnica armii i redukuje wojska chrześcijańskie do 2-4 tys.
To tyle z niej zapamiętałem.

User is offline  PMMini Profile Post #3

corvinus

Googlomaniak
Nr użytkownika: 324

post 20/10/2007, 19:54 Quote Post

Przede wszystkim autor rozprawia się z mitem dot. liczebności walczących pod Legnica armii i redukuje wojska chrześcijańskie do 2-4 tys.

Raczej do 1,5 - 2 tysięcy. W kolejnej pracy tegoż autora
"Koczownicy i rycerze", liczebnośc armii Henryka Pobożnego jest skorygowana do 3-4 tysięcy. Ale HB-ek niewątpliwie fachowy i przyjemny do czytania.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 21/10/2007, 14:18 Quote Post

Jeden z najlepszych HBeków o bitwach średniowiecznych. Jest w nim wszystko, co powinno znajdować się w takiej książce: rys historyczny dziejów Imperium Mongolskiego, przedstawienie realiów politycznych ziem polskich w pierwszej połowie XIII stulecia, bardzo solidne dwa podrozdziały traktujące o ówczesnej wojskowości mongolskiej i wojskach "obrońców Europy", jak autor nazwał siły zbrojne zgromadzone przez Henryka Pobożnego. Do tego meritum, krótki, ale kompetentny opis kampanii wiosennej 1241 roku na ziemiach polskich, bardzo ciekawe polemiczne podejście do relacji Długosza o bitwie pod Legnicą. Osobne wątki dyskusyjne Jerzy Maroń umieścił w części IV: Wokół bitwy legnickiej. Dyskusje-mity-fascynacje.
Czytałem dawno, dobre 10 lat temu... i wiele już z niej nie pamiętam, ale do dziś pozostały mi bardzo pozytywne wrażenia. Na pewno w najbliższym czasie odświeżę sobie tę lekturę. rolleyes.gif

Rzeczywiście, w kolejnej książce na temat bitwy legnickiej (Koczownicy i rycerze. Najazd Mongołów na Polskę w 1241 roku na tle sztuki wojennej Europy XII i XIII w., Wrocław 2001) autor pod wpływem sugestii prof. Szymczaka z UŁ, skorygował zbyt małe szacunki odnośnie liczebności wojsk Henryka Pobożnego. Ta druga książka Maronia, jeszcze lepsza od HBeka, przede wszystkim bardziej obszerna i raczej już niedostępna na rynku wydawniczym.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Nr użytkownika: 696

post 30/06/2008, 11:54 Quote Post

Vitam

Chętnie bym tego HBka dorwał, ale ta cena... blink.gif wacko.gif confused1.gif Na Allegro jeszcze nie trafiłem na wywoławczą poniżej 100 zł.

P.S. Prorok jakiś czy cuś smile.gif Co dopiero napisałem posta, zaglądam na Allegro, a tu jest. 65 złociszy nie moje.

Ten post był edytowany przez Coobeck: 30/06/2008, 12:00

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

ryba_pila

V ranga
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: Fizyk

post 30/06/2008, 15:42 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 30/06/2008, 11:54)
Vitam

Chętnie bym tego HBka dorwał, ale ta cena... blink.gif  wacko.gif  confused1.gif Na Allegro jeszcze nie trafiłem na wywoławczą poniżej 100 zł.

P.S. Prorok jakiś czy cuś smile.gif Co dopiero napisałem posta, zaglądam na Allegro, a tu jest. 65 złociszy nie moje.
*

No to jak kupiles, to byc moze pokpiles sprawe. W tym roku Legnica ma byc wznowiona i byc moze bedzie to poprawione wydanie. W jednej z nowszych ksiazek tegoz autora jest napisane, ze pracuje obecnie nad poprawiona wersja Legnicy, choc nie wiem, czy to bedzie wlasnie owo wznowienie w Bellonie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Nr użytkownika: 696

post 1/07/2008, 12:39 Quote Post

Vitam

Być może się ukaże smile.gif Być może nie. A co do roli poprawek, to nie sądzę, żeby nagle pojawiły się jakieś rewelacje.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

ryba_pila

V ranga
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: Fizyk

post 1/07/2008, 14:45 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 1/07/2008, 12:39)
Vitam

Być może się ukaże smile.gif Być może nie. A co do roli poprawek, to nie sądzę, żeby nagle pojawiły się jakieś rewelacje.
*

Co do poprawek to moze sie mylisz, to dosc kontrowersyjna bitwa smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 1/07/2008, 15:29 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 1/07/2008, 13:39)
*

Jak pisałem w jednym z postów powyżej, autor na przestrzeni lat skorygował swoje szacunki liczebności wojsk chrześcijańskich. Sądzę, że to może być główna zmiana w porównaniu z pierwszym wydaniem z 1999 roku.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 1/07/2008, 16:22 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 1/07/2008, 16:29)
QUOTE(Coobeck @ 1/07/2008, 13:39)
*

Jak pisałem w jednym z postów powyżej, autor na przestrzeni lat skorygował swoje szacunki liczebności wojsk chrześcijańskich. Sądzę, że to może być główna zmiana w porównaniu z pierwszym wydaniem z 1999 roku.
*

A może Autor uwzględnił teorię Mularczyka? wink.gif

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #11

rycymer

Ellentengernagyként
Nr użytkownika: 30.754

post 1/07/2008, 16:35 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 1/07/2008, 17:22)
A może Autor uwzględnił teorię Mularczyka?  wink.gif
*

I może się w końcu dowiem, w jakich naprawdę okolicznościach śmierć poniósł Henryk II Pobożny... laugh.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 3/07/2008, 23:14 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 1/07/2008, 17:22)
A może Autor uwzględnił teorię Mularczyka?  wink.gif
*

Nie liczyłbym na to. wink.gif
W swojej książce pt. Koczownicy i rycerze. Najazd Mongołów na Polskę w 1241 roku na tle sztuki wojennej Europy XII i XIII w., Jerzy Maroń dość krótko (na jednej stronie), ale bezpardonowo rozprawia się z tezami swego kolegi z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kończy swoją opinię na temat tez Mularczyka następującym zdaniem (s. 140):
"Jak widać z powyższego przyjęcie jednego dowolnego założenia kreuje kolejne, aż do poziomu niesprawdzalnych szczegółów. Nic więc dziwnego, że ta interesująca hipoteza nie spotkała się z aprobatą żadnego z badaczy, tak polskich jak i niemieckich".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 1/09/2008, 13:44 Quote Post

Co się dzieje z II wydaniem tej książki? Powinna ona już być dawno dostępna w księgarniach. confused1.gif

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #14

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 1/09/2008, 18:52 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 1/09/2008, 14:44)
Co się dzieje z II wydaniem tej książki? Powinna ona już być dawno dostępna w księgarniach.  confused1.gif

Pozdrawiam!
*

Jak to zwykle w Bellonie wink.gif - opóźnienie. Znając Bellonę, to możemy się spodziewać książki w ciągu najbliższych dni (na godzin bym nie liczył wink.gif). Chyba, że ukaże się prędze w innych księgarniach internetowych. Wtedy nie będzie trzeba chociaż czekać na wydawnictwo wink.gif.

Pozdrawiam!
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej