Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warna 1444 – E. Potkowski

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 31/05/2006, 2:48 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Edwarda Potkowskiego pt. WARNA 1444.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

sabek

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.385

Slawek

post 12/07/2006, 16:52 Quote Post

polecam ta pozycje. przedstawia ona podboj plw. balkanskiego przez turkow w XIV-XVw.oraz kampanie w 1443 oraz nieszczesna kampanie 1444 roku.jedynie czego mi brakuje to dokładniejszy opis uzbrojenia wojsk bioracych udzial w tych walkach.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Theodorus

Teodor
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny

post 23/10/2007, 9:52 Quote Post

W miarę nieźle omawia podboje tureckie tak w Azji jak i w Europie. Polecam początkującym miłośnikom historii. Łatwo i przyjemnie się czyta smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 23/10/2007, 11:34 Quote Post

W zasadzie podpisuję się pod wszystkim, co napisali moi poprzednicy. rolleyes.gif
Malutki minus, książka wyraźnie pisana z pozycji historii politycznej, a nie historii wojskowej. Jest to zresztą cecha charakterystyczna HBków profesora Potkowskiego. Autor w sposób syntetyczny i zrozumiały nawet dla początkującego miłośnika historii przedstawia dzieje ekspansji Turków, gruntownie opisuje sytuacje polityczną na Węgrzech na początku lat 40-tych XV wieku. W opis kampanii 1443 i 1444, zręcznie zostały wplecione bardzo istotne wątki dyplomatyczne, co sprawia, że całość jest bardzo kompetentnym wykładem.

Ciekawym i jednocześnie zabawnym wątkiem, który podjął Edward Potkowski w ostatnim, krótkim rozdziale pt. "Po klęsce" są rozgłaszane przez lata w całej Europie plotki o cudownym uratowaniu się króla Władysława z klęski warneńskiej. Plotki te stały się inspiracją dla wielu samozwańczych Władysławów, cwaniaków i spryciarzy, którzy podszywali się pod osobę rzekomo uratowanego króla, ale z reguły byli dość szybko demaskowani.

Trochę brakuje mi tego, co tygryski lubią najbardziej, wink.gif
czyli większej porcji informacji o szeroko rozumianej wojskowości, zwłaszcza węgierskiej.

Generalnie, zdecydowanie polecam! rolleyes.gif

P. S. Czy drugie wydanie tego HBka różni się czymkolwiek w treści od wydania pierwszego z 1990 roku? confused1.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Sewer

VI ranga
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)

post 24/10/2007, 7:23 Quote Post

P. S. Czy drugie wydanie tego HBka różni się czymkolwiek w treści od wydania pierwszego z 1990 roku?

Już wiem skąd znam ten tytuł z około 5 lat temu czytałem to bo gdzieś wygrzebałem w bibliotece szkolnej. Ale teraz zmiana szkoły więc nic powiedzieć nie mogę czekam aż przyjdzie drugie wydanie. Choć mogę potwierdzić że dużo polityki jest pierwszym wydaniu.

http://www.allegro.pl/item259893594_warna_...czne_bitwy.html

User is offline  PMMini Profile Post #5

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 24/10/2007, 21:46 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 24/10/2007, 8:23)

Nie rozumiem, po co zamieściłeś ten link? confused1.gif
Znam pierwsze wydanie z 1990 roku, bo mam je na półce, pytam o ewentualne zmiany wprowadzone w wydaniu z 2004 roku. Jeżeli byłyby takowe, rozważyłbym zakup drugiego wydania, jeśli zaś nie ma zmian w treści kupno książki jedynie dla kolorowej okładki to zwykłe wyrzucenie pieniędzy w błoto...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

kalimerasas

V ranga
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec

post 2/11/2007, 9:57 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 24/10/2007, 21:46)
QUOTE(Sewer @ 24/10/2007, 8:23)

Znam pierwsze wydanie z 1990 roku, bo mam je na półce, pytam o ewentualne zmiany wprowadzone w wydaniu z 2004 roku. Jeżeli byłyby takowe, rozważyłbym zakup drugiego wydania, jeśli zaś nie ma zmian w treści kupno książki jedynie dla kolorowej okładki to zwykłe wyrzucenie pieniędzy w błoto...
*

Ja też mam jeszcze pierwsze wydanie, a drugie możesz sobie kupic właśnie dla kolorowej okładki. Cóż, czasy się zmieniają a wraz znią szata graficzna książek. Pozycja obowiązkowa dla tych których nie było na świecie w 1990 roku, ale z tego co pamiętam to i dziś warta zakupu.

User is offline  PMMini Profile Post #7

Sewer

VI ranga

post 2/11/2007, 15:08 Quote Post

Dobra napisze to jeszcze raz bo ostatnio mnie skasowano.

Rozmawiamy o tej książce to wrzuciłem ten link(to chyba nic strasznego), przyzwyczajenie z innych tematów smile.gif .

Jeśli ktoś zadaje pytanie to chyba po to żeby ktoś na to odpowiedział. dry.gif

User is offline  PMMini Profile Post #8

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 25/01/2008, 18:33 Quote Post

"Warna 1444" to dobra, jeśli nie bardzo dobra książka. Dowiedziałem się z niej wielu ciekawych rzeczy. Jest napisana lekkim i przyjemnym językiem. Nie oznacza to jednak, że nie posiada wad. Za główną z nich uznałbym, że tak powiem wyjątkowo nędzne mapki. Również nie mile zaskoczył mnie fakt, że Edward Potkowski stanowczo zbyb mało miejsce poświęcił na opis samej bitwy pod Warną ( mimo wszystko jest on jednak ciekawy). Materiał ikonograficzny jest według mnie dobrany w sposób właściwy. Brakło mi w tej pracy także dokładniejszego spojrzenia na tematykę wojskowości XV wieku. Poza tym Autor prezentuje batalię głównie z perspektywy politycznej, nie zaś militarnej ( uznaję to za minus ze względu na charakter serii HB).

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #9

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Zawód: wolny

post 26/01/2008, 11:23 Quote Post

Miałem okazję czytać książkę p. Edwarda Potkowskiego. I ogólnie praca mi się, bardzo podobała. W szczególności za dobry i przyjemny styl autora, zachęcający do czytania. Ale, jak to zostało to napisane przez moich przedmówców, praca zawiera trochę za dużo polityki i trochę za mało opisuje aspekty militarne. Ale pomimo tych, małych wad. Uważam tą książkę, za jedną z lepszych dotyczących okresu średniowiecza i wojen z Turkami. Nie ukrywając przydałoby się, trochę więcej książek o podobnej tematyce. Ponieważ to jeden, z ciekawszych okresów póżnego średniowiecza.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Gronostaj

Dławiciel Brabancki

post 26/01/2008, 12:27 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 26/01/2008, 12:23)
przydałoby się, trochę więcej książek o podobnej tematyce. Ponieważ to jeden, z ciekawszych okresów póżnego średniowiecza.

*

Masz rację. W serii HB chciałbym zobaczyć przede wszystkim tomik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 1389 r. dziwne, że Bellona nie zajęła się jeszcze tym dramatycznym i wręcz legendarnym starciem.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #11

Damian W.

Wieczny łowca książek
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Zawód: wolny

post 26/01/2008, 19:58 Quote Post

Masz rację. W serii HB chciałbym zobaczyć przede wszystkim tomik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 1389 r. dziwne, że Bellona nie zajęła się jeszcze tym dramatycznym i wręcz legendarnym starciem.

Ciekawa propozycja Gronostaju! Też z przyjemnością, bym poczytał o tym, znaczącym starciu średniowiecznym. Ale, jeżeli chodzi o propozycje. To ze swojej strony, chciałbym poczytać o oblężeniu Rodos 1480. Bądź o innych starciach, z udziałem dzielnych rycerzy zakonnych, walczących jeszcze, z wschodnim półksiężycem, w obronie krzyża.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

rafalm

duc d'Albufera da Valencia
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki

post 26/01/2008, 20:29 Quote Post

W serii HB chciałbym zobaczyć przede wszystkim tomik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 1389 r. dziwne, że Bellona nie zajęła się jeszcze tym dramatycznym i wręcz legendarnym starciem.

Wcale się temu nie dziwię, skoro jedynym przekazem źródłowym dotyczącym tejże bitwy jest relacja Bajezyda Błyskawicy, to trudno napisać książkę historyczną opartą na domysłach huh.gif

User is offline  PMMini Profile Post #13

Gronostaj

Dławiciel Brabancki

post 26/01/2008, 21:04 Quote Post

QUOTE(rafalm @ 26/01/2008, 21:29)
W serii HB chciałbym zobaczyć przede wszystkim tomik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 1389 r. dziwne, że Bellona nie zajęła się jeszcze tym dramatycznym i wręcz legendarnym starciem.

Wcale się temu nie dziwię, skoro jedynym przekazem źródłowym dotyczącym tejże bitwy jest relacja Bajezyda Błyskawicy, to trudno napisać książkę historyczną opartą na domysłach huh.gif
*

Mogłaby być to monografia XIV-wiecznych podbojów osmańskich na Bałkanach, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy na Kosowym Polu.

Jakoś ciężko mi uwierzyć w to, że jedynym przekazem źródłowym z tej wielkiej bitwy jest relacja Bajezyda. Poza tym niektórzy autorzy HB-ków już pokazali, że można napisać monografię starcia o którym nie musi traktować cała masa przekazów z epoki.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #14

Sewer

VI ranga

post 6/02/2008, 14:58 Quote Post

Wiecie KONSTANTYNOPOL 1453 daje mi nadzieje na to że może Bellona w ogóle przybliży nam wojny z Turkami w XV i XIV w. Według mnie jak naradzie Warna 1444 daje najwięcej Informacji o tym temacie.

User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej