Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kulikowe Pole 1380 – L. Podhorodecki

Shell

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.685

post 24/08/2008, 12:50 Quote Post

Merytorycznie co do ksiazki- ciesze sie , ze to wznowienie wyszlo (mimo jakosci edytorskiej jak wiadomo...) bo Podhodorecki swietnie pisal, bardzo lubie jego prace. Przeczytalem w jeden dzien.

Oczywiscie ksiazka ma juz swoje lata i to widac w niektorych fragmentach...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

Elevander

III ranga
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi

post 4/06/2011, 11:46 Quote Post

Wreszcie zacząłem czytać te nowo zakupione przez Internet HB-ki. Na pierwszy ogień poszło właśnie Kulikowe Pole 1380, a to z racji bardzo dobrej - w moim mniemaniu - okładki. Pamiętam stare wydanie tej książki (jakoś kiedyś u wujka miałem w rękach, ale właściwie tylko tyle): jak zawsze biała okładka z dwoma wojownikami, to nie było to - zdecydowanie lepsza ta nowa. Dziękuję jednemu z przedmówców za uświadomienie mnie co do "źródeł inspiracji" w tworzeniu okładki nowego wydania smile.gif. Niestety jakość druku, a szczególnie map nie jest za dobra (reprint, no cóż...) i to wada książki.

Mam kilka książek Podhorodeckiego i zawsze miałem je za dość dobre. Kulikowe Pole 1380 też mnie nie zawiodło. Autor w interesujący sposób przedstawił historię Rusi od początku jej rozbicia dzielnicowego po śmierci Jarosława Mądrego w 1054 r., dzięki czemu czytelnik poznaje nieco realia historyczne jeszcze sprzed pojawienia się zagrożenia mongolskiego. Ważne, że Podhorodecki nie kończy opracowania po zakończeniu kampanii roku 1380, ale kontynuuje narrację do kolejnych walk w Europie Wschodniej, co jest bardzo słuszne, ponieważ już dwa lata później Tochtamysz zdobył i spalił Moskwę, a zwycięstwo Dymitra Dońskiego nad Mamajem nie uwolniło Rusi od władztwa tatarskiego.

Opisuje autor działania kolejnych chanów tatarskich, a także władców Litwy i ich politykę względem Rusi. Warto zauważyć, że w bibliografii Podhorodecki umieścił dużo (większość) prac w języku rosyjskim, co też dobrze o nim świadczy. Podobać się także może zestawianie bitwy na Kulikowym Polu z innymi wielkimi starciami zbrojnymi późnego średniowiecza. Osobiście muszę powiedzieć, że przytłacza nieco ilość imion książąt i bojarów ruskich, ale w istocie trudno by było tego uniknąć. Ostatecznie jednak zdecydowanie uważam tę książkę za bardzo ciekawe opracowanie i polecam osobom zainteresowanym dziejami Europy Wschodniej.

User is offline  PMMini Profile Post #32

michalst

III ranga
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista

post 21/03/2012, 9:05 Quote Post

Kulikowe pole bylo wydane dwa razy, raz w 1986, drugi raz w 2008. Czym sie roznia oba te wydania ?

User is offline  PMMini Profile Post #33

Shell

VI ranga

post 21/03/2012, 9:24 Quote Post

czytałem tylko drugie, ale to jest tylko reprint wg mnie.

Tym bardziej, że Leszek Podhorodecki zmarł w 2000 roku....

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 21/03/2012, 9:37 Quote Post

QUOTE(michalst @ 21/03/2012, 9:05)
Kulikowe pole bylo wydane dwa razy, raz w 1986, drugi raz w 2008. Czym sie roznia oba te wydania ?
*

Okładką, czcionką drukarską i jakością papieru

... wróć! czcionka jest ta sama wink.gif

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 21/03/2012, 9:38

User is offline  PMMini Profile Post #35

Shell

VI ranga

post 21/03/2012, 10:05 Quote Post

czcionka jest ta sama, w moim egzemplarzu nawet niektóre strony mam słabiej odbite wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

michalst

III ranga
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista

post 21/03/2012, 11:33 Quote Post

pytanie moze troche nie w tym dziale, ale to samo sie dotyczy innych ksiazek Podhorodeckiego wydanych juz drugi czy trzeci raz ? (Wieden 1683 ?)

User is offline  PMMini Profile Post #37

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 16/12/2017, 16:14 Quote Post

Już jakiś czas temu czytałem tego HB tyle, że wydanie MON-u, nota bene bardzo dobra pozycja(!) i zastanawia mnie, czy w nowym wydaniu została zamieszczona mapka polityczna XIV-wiecznej Rusi. Czytając o księstwach i o poszczególnych państwach mongolskich miałem ochotę śledzić, jak się zmieniał układ polityczny, a nie było na czym. sad.gif
Jeżeli nic się nie zmieniło pod tym kątem to wielka szkoda.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej