Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krucjata połabska 1147 - R.F. Barkowski

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 8/02/2017, 10:17 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Roberta F. Barkowskiego pt. Krucjata połabska 1147.

Publikacja opisuje dzieje krucjaty połabskiej z 1147 roku - szerokie tło epoki, genezę i motywy wyprawy na Słowian, aspekty religijne i polityczne, uczestników, przebieg i skutki. Słynny zakonnik cysterski Bernard z Clairvaux agitował do wyprawy na Słowian. Ogłosił w swym liście numer 457 Die laude novae militiae między innymi to że ci dostąpią łaski Kościoła, którzy pogańskich Słowian nawrócą lub zgładzą. panowie sascy uchwycili się skwapliwie idei Bernarda – wśród nich prym wiedli dwaj najzagorzalszy wrogowie Słowiańszczyzny, książę Saksonii Henryk Lew i margrabia Marchii Północnej Albrecht Niedźwiedź z synami. Tym sposobem w 1147 roku doszło do krucjaty połabskiej – wyprawy potężnych armii rycerstwa niemieckiego, duńskiego, a także kontyngentów polskich i czeskich do bezpardonowej agresji na Połabie.

Krucjata zakończyła się, z punktu widzenia krzyżowców, prawie militarnym niepowodzeniem. Pomimo wygrania niektórych potyczek i zajęcia w początkowej fazie krucjaty niektórych słowiańskich grodów. Zarówno wojska Henryka jak i Albrechta doznały licznych porażek, sporych strat i musiały odstąpić bez powodzenia od najważniejszych oblężeń. Jeszcze gorsza katastrofa spotkała armię duńską. Która nie tylko że przegrała sromotnie bitwę lądową pod Dubinem, to na dodatek straciła większość floty w bitwie morskiej z okrętami Ranów z wyspy Rugii.

Oprawa:  miękka
Ilość stron:  216
Format:  135x195 mm

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8959

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Archanioł

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik

post 8/02/2017, 11:10 Quote Post

Jestem świeżo po lekturze "Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku". Jak dla mnie nie da się napisać liczącej 216 stron książki o tym epizodzie dziejów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Harpalos

IV ranga
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk

post 8/02/2017, 12:19 Quote Post

Jak donosi jeden z czytelników na fanpage'u HB - "Krucjata połabska 1147" jest już dostępna w księgarni przy ul. Grzybowskiej.

Spis treści:

Wprowadzenie......7
Sytuacja na Połabiu do 983 roku......21
Lata świetności i upadek Związku Lutyckiego...41
Okres poprzedzający krucjatę....57
Specyfika działań militarnych na Połabiu...78
Tło przygotowań do krucjaty.....93
Niklot zaczyna działania wojenne....105
Przebieg kampanii Henryka Lwa....117
Przebieg kampanii Albrechta Niedźwiedzia...128
Rezultat, próba oceny....134
Skutki - triumf niemieckiej polityki na Połabiu....138
Koniec Słowiańszczyzny połabskiej - przyczyna?...184
Wykaz ilustracji....191
Wykaz map.....193
Wskazówki bibliograficzne....195
Indeks osób....203
Indeks nazw geograficznych......207

User is offline  PMMini Profile Post #3

Archanioł

VII ranga

Gabriel Szala

post 8/02/2017, 12:57 Quote Post

Aż 30 stron na temat kampanii do której mamy 5 źródeł i z których żadne nie przekazuje dokładnego przebiegu starć.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Panhistoryk

VI ranga
Nr użytkownika: 83.634

Artur Dêbicki
Zawód: uczeñ

post 8/02/2017, 15:39 Quote Post

No i jest, więc...
Tak, mamy 50 stron w których będzie streszczenie dziejów Słowian połabskich. Wojskowość wymieszana z opisem teatru działań będzie zajmowała coś koło 20 stron. Kampania, jeśli te liczby dotyczące liczebności armii podane w opisie książki będą traktowane jako pewnik, może być trochę naciągana.
Natomiast rozdział od 138 do 184, czyli najdłuższy razem z 1 rozdział z książki, liczy aż 50 stron!
Nie da się na niego inaczej już zareagować:
user posted image
Mogę dostać ostrzeżenie, jestem całkowicie tego świadomy, ale czasami trzeba dać już upust negatywnym emocjom. Zepsuć taki temat, oj Bellona jest już dla mnie skończona. Przecież ta krucjata nie zakończyła się żadnym spektakularnym zwycięstwem.
Archanioł - gdyby autor pozycji, którą wymieniałeś wziął ten temat na warsztat...

Ten post był edytowany przez Panhistoryk: 8/02/2017, 15:40

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Archanioł

VII ranga

Gabriel Szala

post 8/02/2017, 15:53 Quote Post

To nie jest temat na HB. Tyle i aż tyle.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 8/02/2017, 16:03 Quote Post

Zasadniczo, oprócz spisu treści nie wiemy co ta książka zawiera, więc ciężko stwierdzić, czy książka jest zepsuta.
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #7

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 8/02/2017, 19:30 Quote Post

Ja się wpiszę w kontekście dyskusji zawiązanej już przy okazji zapowiedzi, gdzie Panhistoryk dał link do opisu na lubimyczytać.pl: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17785&st=4830 .

Zacytuję dla przypomnienia jego wpis:
Wg. opisu z http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4258408/kru...a-polabska-1147
Flota duńska pod Dobinem wynosiła aż 1000 okrętów! I wojsk lądowych jest również 60 000 tys. A 1000 marynarka ich tylko wspierała, niezłą armię mieli ci Duńczycy.
Niemieckich krzyżowców było 60 000 tys!
Po za tym z opisu wynika, że Szczecin szturmowano, a nie odstąpiono od działań po wyjaśnieniu nieporozumienia.
Mam ogromne nadzieje, ale żeby się nie okazało, że Bellona znowu zniszczyła taki temat. sad.gif

Obiecałem zerknąć do Troi Północy: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/91537/troja-polnocy , co też zrobiłem. Zapoznałem się też podanym fragmentem, i jeśli rzeczywiście jest on prawdziwy, czyli pochodzi z pracy, to widzę podstawowy problem.

Zacytuję fragmenty opisu:
Armia złożona z 40 000 rycerzy z Henrykiem Lwem (...). Wraz z nimi ciągnęło liczne rycerstwo z Burgundii oraz sporo szukających przygód paniczyków z dalekiej Italii. Pod słowiańskim grodem Dubin dołączyła do nich równie liczna armia duńska, wspomagana flotyllą 1000 okrętów wojennych. Natomiast druga armia, złożona z 60 000 krzyżowców z Albrechtem Niedźwiedziem.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4258408/kru...a-polabska-1147
Pomijam tutaj problem liczebności i kwestii dowodzenia kontyngentu polskiego.

W Troi padają dokładnie te same liczby (mapa na s. 299, s. 301) co do sił niemieckich, natomiast duńskie są podane na 2000 okrętów i 100 tys. ludzi (s. 305). Są tam podane źródła tych liczb, faktycznie są to dane kronikarzy.

Na czym jednak polega podstawowy problem - nie wiem jak sprawa wygląda we wszystkich kronikach (są podane cytaty tylko dotyczące sił duńskich), jednak w Troi dane te są jeszcze w marę sensowny, gdyż podają "zbrojnych". O Duńczykach jest "stutysięczne wojsko", "stutysięczna armia".
Liczby nie zostały poddane żadnej krytyce źródłowej, ale mowa jest o całości sił. Natomiast w opisie ksiązki p. Barkowskiego widzę "rycerzy".
Sam autor w swojej pracy Crotone na s. 131 podał, ze wg niego liczbę rycerzy, jeśli chce się poznać całość sił konnych trzeba mnożyć przez 5 (tak na górze strony) bądź co najmniej 3 (tak niżej).

Czyli wg opisu z lubimyczytać krucjata miała liczyć:
- 120/200 tys. konnych w armii Henryka Lwa
- tyle samo Duńczyków
- 60 tys. krzyżowców (tu przynajmniej mamy ogólnie) w armii Albrechta Niedźwiedzia.

Co sądzić o tych liczbach (Henryk Lew plus Duńczycy to 240/400 tys. samej jazdy, a licząc piechotę w liczbie choćby tej samej i dodając siły Albrechta wychodzi armia prawie miliona ludzi!) chyba nie muszę mówić nawet tym, którzy o średniowieczu nie mają żadnego pojęcia.

Jedno, zdawało by się niegroźne słowo "rycerze" użyte zbyt lekko i już wychodzą bzdury...

No ale może redaktor merytoryczny tu jednak zadziałał, może ten opis ma się nijak do tekstu książki, może ta jedna wpadka (jeśli jednak wystąpiła) jest jedyną i nie chcę przesądzać całej pracy tylko po niej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Filipdan

IV ranga
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr

post 8/02/2017, 20:38 Quote Post

Czytam Wasze posty i przysiadłem. Rozdział I. Sytuacja na Połabiu do 983 r. oraz rozdział 2 Lata świetności i upadek zwiążku Lutyckiego. Nie wiem czy to jest streszczenie Połabia 983 tego samego Autora, czy coś nowego. Temat zapowiadał się naprawdę ciekawie. Teraz jednak sam nie wiem. Tak jak pisze Lord Mich w chwili obecnej za wyjątkiem spisu treści nie wiemy co książka zawiera. Na razie to jednak nie zabardzo mi się to podoba.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Panhistoryk

VI ranga

Artur Dêbicki

post 8/02/2017, 22:18 Quote Post

100 tys. duńczyków to za dużo. No coż konkludując popsuty temat, no ale Jezioro na horyzoncie, więc jak to mówią uszy do góry.

Ten post był edytowany przez Panhistoryk: 8/02/2017, 22:23

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

TytusPullo

IV ranga
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik

post 9/02/2017, 18:20 Quote Post

Panowie spokojnie. Gdzieś, bodajże przy Lechowym Polu ktoś pisał, że autor idzie w górę a jego forma rośnie. Może nie potrzebnie przed przeczytaniem oceniamy już tą książkę. rolleyes.gif Proponuję się wstrzymać mimo wszystko, powtórzę mimo wszystko z oceną do ukazania się książki i pierwszych wrażeń z tekstu. rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #11

Panhistoryk

VI ranga

Artur Dêbicki

post 11/02/2017, 20:18 Quote Post

Książka już dostępna. Ciekawe kto odważy się zabawić w testera.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 13/02/2017, 15:46 Quote Post

Ok, ponieważ po drodze z pracy odebrałem Krucjatę do spisu treści dołożę wykaz map. Są 3:

- Ogólna mapa Krucjaty połabskiej 1147 z kierunkami ataku oraz z 17-oma opisanymi miejscami ważnych wydarzeń.

- Obrona grodu w Dubinie przez Niklota.

- Bitwa morska u ujścia Warnawy.

Uboga wkładka z ledwie dziewięcioma ilustracjami, chyba rekord serii confused1.gif

I na koniec donos - brak na czwartej stronie okładki loga historyków mad.gif

A książka? Do poczekalni... wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #13

Panhistoryk

VI ranga

Artur Dêbicki

post 13/02/2017, 20:20 Quote Post

A jak stoi opis wojskowości?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 13/02/2017, 22:54 Quote Post

W Lechowym Polu też nie było znaczka historyków.
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej