Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Manzikert 1071 - S. Rek

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 8/01/2016, 10:28 Quote Post

QUOTE(Archanioł @ 8/01/2016, 10:58)
Co to LC?
*

Lubimy Czytać wink.gif :
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/263004/manzikert-1071#reviews
Skądinąd dawniej udzielający się tutaj user Elevander napisał całkiem fajną recenzję książki. Zawsze lubiłem go tutaj czytać, może jeszcze powróci smile.gif
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #16

Archanioł

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik

post 8/01/2016, 10:45 Quote Post

Jestem ciekaw kto to ten rybka

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

barrsa

Comte de Barcelona
Nr użytkownika: 34.051

post 8/01/2016, 10:57 Quote Post

Zacząłem czytać.... jest ok, choć język może nie ciężki ale taki jak dla mnie "bufoniasty". Jak już autor chwali to po całości, ale to nie jest dla mnie duży minus. Dobrze ugruntowana książka w źródłach (przynajmniej na taką wygląda), dużo odesłań do innych pozycji, wskazówek gdzie przeczytać coś więcej o danej sprawie... Naprawdę dobrze to na razie wygląda.

ps. Śmieszna sprawa z tym lubimy czytać wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #18

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 8/01/2016, 11:01 Quote Post

QUOTE(barrsa @ 8/01/2016, 11:57)
ps. Śmieszna sprawa z tym lubimy czytać wink.gif
*

Komentarze doczekały się nawet funpagu:
https://www.facebook.com/Recenzje-z-Lubimy-...736305/?fref=nf
Nieraz można natrafić na prawdziwe perełki wink.gif
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #19

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 8/01/2016, 12:32 Quote Post

QUOTE(Balcar @ 8/01/2016, 10:16)
Panowie, czekam na wasze kolejne opinie, bo mnie zachęciliście do kupna, a tymczasem na LC(tak odnośnie ostatnich rozmów w temacie Połabia) wink.gif

Dobre dla zakompleksionych nieudaczników z "historycy.org", ale nie dla miłośników historii. Pełno błędów merytorycznych, nieciekawie napisane, nudne.

*

Hmm, cóż mogę rzec o tego rodzaju opinii wink.gif. Bez wymienienia choćby kilku tych błędów merytorycznych jest mało przekonująca. Nie jestem specjalistą w temacie ale nie widzę jakichś błędów, historia jest też opowiadana logicznie, co więcej, widzę sporo odwołań do opracowań, czyli zarówno sam tekst opowieści jak poszczególne wnioski nie są wzięte z sufitu.
Oczywiście bez przedstawienia przez tak krytycznie nastawioną osobę jakichś dowodów trudno powiedzieć coś konkretnego na temat czy błędy są (a już zwłaszcza czy jest ich "pełno" wink.gif).
Natomiast czy nieciekawa i nudna, to już opinia bardzo subiektywna, ponieważ np. mnie książkę czyta się dobrze i mam odczucie, że jest ciekawa i nienudna smile.gif.

Mogę dodać jako drobne uzupełnienie trochę dat na temat audiencji kalifa dla Togrul Bega (w Manzikercie sprawa jest przedstawiona na s. 39). Za p. Hauzińskim - Seldżuk wkroczył do Bagdadu 18 XII 1055 r., czekał na audiencję do 19 I 1057, kiedy to ruszył na wyprawę przeciw wrogom kalifa. Po jej zwycięskim zakończeniu został wreszcie 4 I 1058 zaszczycony uroczystą audiencją, na której kalif oddał mu władzę nad całym światem wink.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

welesxxi

Conan The Historian
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr

post 8/01/2016, 17:22 Quote Post

Toć nasz stary znajomy, o którym niedawno dyskutowaliśmy. Ma ze 20 kont i wystawia wszystkim po kolei jedynki, prócz Barkowskiego. Widocznie przeczytał wątek na historykach i dla niepoznaki tym razem łaskawie wystawił 2.

User is offline  PMMini Profile Post #21

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 8/01/2016, 17:32 Quote Post

Mnie się nie podoba brak mapki Bizancjum po bitwie (stan posiadania obu stron). Innych zastrzeżeń w zasadzie nie mam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 8/01/2016, 17:41 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 8/01/2016, 18:32)
Mnie się nie podoba brak mapki Bizancjum po bitwie (stan posiadania obu stron). Innych zastrzeżeń w zasadzie nie mam.
*

A ta ostatnia, "Azja Mniejsza w II połowie XI w." to czasem nie o tym?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

Kizior

V ranga
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk

post 8/01/2016, 21:25 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 8/01/2016, 17:22)
Toć nasz stary znajomy, o którym niedawno dyskutowaliśmy. Ma ze 20 kont i wystawia wszystkim po kolei jedynki, prócz Barkowskiego. Widocznie przeczytał wątek na historykach i dla niepoznaki tym razem łaskawie wystawił 2.
*

Może to sam Barkowski?
Ktoś jak widać ma w tym działaniu jakiś interes. rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #24

Balcar

III ranga
Nr użytkownika: 73.990

Zawód: Student

post 18/01/2016, 11:47 Quote Post

Cóż, mogę tylko dołączyć do grona osób chwalących książkę Reka. W większości powtórzę już to co zostało napisane; dobrze, że autor wyszedł od panowania Bazylego II, mnie osobiście ucieszyło, że autor stosunkowo dość sporo miejsca poświęcił Armenii. Mapy też w porządku, pozwalają się orientować "w terenie". O tytułowej bitwie też jest dosyć sporo.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

Karol XII

V ranga
Nr użytkownika: 49.163

post 18/01/2016, 12:12 Quote Post

A jak ma się ta książka do pracy Jacka Bonarka? Ktoś czytał obie i może dokonać porównania?

User is offline  PMMini Profile Post #26

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 18/01/2016, 12:23 Quote Post

Tak, ciekawe byłoby porównanie, zwłaszcza, że autor dosyć często powołuje się na tę pracę.
Jak rozumiem np. z przypisu ze strony 51 w pracy p. Bonarka będzie więcej o oblężeniu Ani?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

Karol XII

V ranga
Nr użytkownika: 49.163

post 18/01/2016, 13:01 Quote Post

Mam właśnie Bonarka i nie wiem czy jest sens kupować drugą pracę na ten sam temat, jeśli nie miałbym się dowiedzieć czegoś nowego. No i jeszcze w "Morzu Wiary" jest rozdział poświęcony tej bitwie, ale to już bardziej popularna książka, choć chyba całkiem dobra(mnie się podobała).

Ten post był edytowany przez Karol XII: 18/01/2016, 13:02

User is offline  PMMini Profile Post #28

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 18/01/2016, 13:23 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 18/01/2016, 14:01)
Mam właśnie Bonarka i nie wiem czy jest sens kupować drugą pracę na ten sam temat, jeśli nie miałbym się dowiedzieć czegoś nowego. No i jeszcze w "Morzu Wiary" jest rozdział poświęcony tej bitwie, ale to już bardziej popularna książka, choć chyba całkiem dobra(mnie się podobała).
*

Hmm, spróbuje porównać na podstawie spisów treści, choć oczywiście to może niewiele powiedzieć, bo formaty książek są różne.

Bizancjum w dobie...:
http://iagellonica.com.pl/files/objects/15...is%20tresci.pdf

1. Bizancjum i Seldżucy - s. 115-146 - w HB-eku to strony 31-60

2. Kampanie Romana IV Diogenesa - s. 147-166 - przygotowania - 61-94. Przebieg - 94-120.

2a. Mantzikert - s. 167-176 - 121-191. Tu wychodzi więcej, autor skorzystał także z rekonstrukcji wydarzeń D. Nicolle'a (krytycznie) przedstawionych w Ospreyu wydanym w r. 2013.

3. Wojny domowe i utrata Azji Mniejszej - s. 177-202 - 191-203 (tu na pewno będzie mniej choćby w szczegółach opanowywania Azji Mn. przez Turków - w HB-eku jest to omówiona bardzo ogólnie i tylko jako tło wydarzeń wewnętrznych Bizancjum.

P.S.
Dam linka do dostępnych stron z Ospreya, ponieważ w HB-eku brakuje mi jednak jednej mapy - ogólnie tego rejonu Azji: https://ospreypublishing.com/manzikert-1071 .

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

Balcar

III ranga
Nr użytkownika: 73.990

Zawód: Student

post 18/01/2016, 17:19 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 18/01/2016, 13:12)
A jak ma się ta książka do pracy Jacka Bonarka? Ktoś czytał obie i może dokonać porównania?
*

Właśnie wypożyczyłem książkę Bonarka z biblioteki, rzut oka na dwie mapy: "Azja Mniejsza w drugiej połowie XI w." oraz "Kampanie Romana Diogenesa". Są identyczne jak w HB-eku wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej