Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stan Wojenny - Plan B, konferencja "twardogłowych"
     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 27/02/2012, 7:53 Quote Post


QUOTE
[=kynikos]
Jednak mój ojciec powiada: [i]SW nie mógł mieć poparcia. Przecież to były różne ograniczenia. Nie mogłem wieczorem łazić z dziewczyną, a na imprezie musiałem siedzieć do rana, żeby nie wrócić wcześniej.
/


Ludzie bali się nie tylko rozprężenia, ale głównie sowieckiej interwencji i wojny domowej. Bardzo wielu uważało, (i nadal uważa), że jest to w sumie mniejsze zło.
Ja równiez sądzę, że gdyby WJ wprowadził nawet przy pełnej kontroli PZPR rynkowe reformy, a la Deng, inna byłaby jego dzisiaj ocena.
SW wyrządził wiele szkód gospodarce. Pamiętajcie, ze nie działały telefony a jak prowadzić fabryke bez kontaktu z zewnątrz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 27/02/2012, 12:08 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 27/02/2012, 7:53)
QUOTE
[=kynikos]
Jednak mój ojciec powiada: [i]SW nie mógł mieć poparcia. Przecież to były różne ograniczenia. Nie mogłem wieczorem łazić z dziewczyną, a na imprezie musiałem siedzieć do rana, żeby nie wrócić wcześniej.
/


Ludzie bali się nie tylko rozprężenia, ale głównie sowieckiej interwencji i wojny domowej. Bardzo wielu uważało, (i nadal uważa), że jest to w sumie mniejsze zło.
Ja równiez sądzę, że gdyby WJ wprowadził nawet przy pełnej kontroli PZPR rynkowe reformy, a la Deng, inna byłaby jego dzisiaj ocena.
SW wyrządził wiele szkód gospodarce. Pamiętajcie, ze nie działały telefony a jak prowadzić fabryke bez kontaktu z zewnątrz?
*




Gdyby w owym czasie Jaruzelski wprowadził jakiekolwiek elementy rynku to Sowieci natychmiast powróciliby do wariantu z grupą twardogłowych. Dopiero od 85 roku było to możliwe no i pewne próby zostały podjęte poprzez oddanie władzy Rakowskiemu.
No ale to jest science-fiction, jak wymagać od Marksisty żeby nagle wprowadzał rynek, szczególnie kiedy właśnie wygrał bitwę z "kontrrewolucją".
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 27/02/2012, 12:47 Quote Post

QUOTE(orkan @ 26/02/2012, 23:09)
Referendum przed SW było by niemożliwe bo ekstrema "S" zarządziła by strajk generalny, a SW miał z założenia wyprzedzić go. Referendum w warunkach SW Zachód by nie uznał by za wiarygodne.


Referendum przed SW, które wyszłoby pozytywnie, pokazałoby, że ekstrema nie ma poparcia większości. A więc grupka warchołów okupuje zakłady pracy, choć większość narodu ich potępia. A to bardzo korzystne, bo rozgrzesza z brutalnych metod usunięcia ekstremy. Referendum po SW mogło być robione pod nadzorem obserwatorów międzynarodowych, aby nie nikt nie mówił, że sfałszowane.

QUOTE(orkan @ 26/02/2012, 23:09)
W 1946 malowano 3xNIE i faktycznie  system "szybko" upadł 43 lata później.


To dwie różne atmosfery. Po wojnie, jak ludziom było zimno, chcieli odbudować dom pod jakąkolwiek władzą. A lata '80 to poczucie, że ten system nie zdał egzaminu i najlepiej go szybko dobić, żeby się nie męczył. Taką różnicę widzę z opowieści dziadków i rodziców. Ci pierwsi mieli nadzieję, że budują lepszą przyszłość. Ci drudzy już nie.

QUOTE(Marek Zak @ 27/02/2012, 7:53)
Ja równiez sądzę, że gdyby WJ wprowadził nawet przy pełnej  kontroli PZPR rynkowe reformy, a la Deng, inna byłaby jego dzisiaj ocena. SW wyrządził wiele szkód gospodarce. Pamiętajcie, ze nie działały telefony a jak prowadzić fabryke bez kontaktu z zewnątrz?


A jak wprowadzić rynkowe reformy bez działających telefonów? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 27/02/2012, 13:33 Quote Post

Znowu fantazje Kynikosa. Ciekawe ilu z wtedy walczących chciało zmiany systemu, a ile jego reformy, braku cenzury, otwarcia granic i po prostu większej wolności. Przypomnij sobie postulaty Solidarności, to może dotrze do ciebie, o co walczyli.

Bo z tego, co jest teraz, to nawet ikony tamtej walki nie są zadowolone

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,1...iodlam_sie.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,1020352..._pomnikiem.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 27/02/2012, 14:06 Quote Post

QUOTE
[=muszynianin]
Znowu fantazje Kynikosa. Ciekawe ilu z wtedy walczących chciało zmiany systemu, a ile jego reformy, braku cenzury, otwarcia granic i po prostu większej wolności. Przypomnij sobie postulaty Solidarności, to może dotrze do ciebie, o co walczyli.
/


Postulaty były tak opracowane, żeby zmiescić sie w systemie (socjalistycznym) i nie prowokować ,,kontrrewolucją" która nie miała żadnych szans powodzenia i groziła ingerencja ZOMO..


QUOTE
Bo z tego, co jest teraz, to nawet ikony tamtej walki nie są zadowolone
/


Życie warunkach wolności jest często o wiele trudniejsz niż w niewoli.Trzeba każdego dnia decydować o sobie, a nie można już mówić, że wszystko jest winą systemu. Wielu ludzi się w tej wolności zwyczajnie pogubiło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 27/02/2012, 14:23 Quote Post

QUOTE(lukaszrzepinski @ 27/02/2012, 12:08)
Gdyby w owym czasie Jaruzelski wprowadził jakiekolwiek elementy rynku to Sowieci natychmiast powróciliby do wariantu z grupą twardogłowych. Dopiero od 85 roku było to możliwe no i pewne próby zostały podjęte poprzez oddanie władzy Rakowskiemu.

Jakieś tam reformy Jaruzelski wprowadzał: dry.gif http://pl.wikipedia.org/wiki/I_etap_reformy_gospodarczej

QUOTE
Postulaty były tak opracowane, żeby zmiescić sie w systemie (socjalistycznym) i nie prowokować ,,kontrrewolucją
Tyle że postulaty często nie tylko mieściły sie w systemie ale szly w kierunku jeszcze większego socjalizmu. dry.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 27/02/2012, 14:43 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 27/02/2012, 14:06)
Życie warunkach wolności jest często o wiele trudniejsz niż w niewoli.Trzeba każdego dnia decydować o sobie, a nie można już mówić, że wszystko jest winą systemu. Wielu ludzi się w tej wolności zwyczajnie pogubiło.
*



Sugerujesz że państwo Wałęsa się zagubili w wolności? Czy może jednak chodziło im o coś innego? Bo problemy finansowe raczej w ich przypadku odpadają. Chętnie poczytam trochę więcej o tym zagubieniu Wałęsów w aktualnej rzeczywistości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 27/02/2012, 14:47 Quote Post

QUOTE(Muszynianin @ 27/02/2012, 13:33)
Znowu fantazje Kynikosa. Ciekawe ilu z wtedy walczących chciało zmiany systemu, a ile jego reformy, braku cenzury, otwarcia granic i po prostu większej wolności.


OK, niech będzie, że chcieli socjalizmu bez cenzury, bez wtrącania się sowietów, z paszportem w domu i z wolnością prywatnego handlu świniami smile.gif Rzeczywiście nie pamiętam, aby rodzice wspominali postulat kapitalizmu, ale z drugiej strony, kiedy ojciec był na Zachodzie, to orzekł, że kapitalizm jest sprawniejszy, więc... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 27/02/2012, 15:04 Quote Post

QUOTE
[=Muszynianin]
Sugerujesz że państwo Wałęsa się zagubili w wolności? Czy może jednak chodziło im o coś innego? Bo problemy finansowe raczej w ich przypadku odpadają. Chętnie  poczytam trochę więcej o tym zagubieniu Wałęsów w aktualnej rzeczywistości.
/


Odkad LW stwierdził: ,,Jestem za a nawet przeciw" dyskusja w tym temacie nie ma dla mnie sensu.
Ludzie za komuny obwiniali system/sowietów/PZPR/Jałtę za swoje niepowodzenia, a teraz obwiniać mogą tylko samych siebie, a to boli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 27/02/2012, 15:11 Quote Post

Wałęsa słynął z nietuzinkowych bonmotów, co z tego? Jednak jest przykładem człowieka sukcesu przez duże CZ i duże S. Bardzo niewielu osiągnęło więcej niż on. Na dodatek jest on znakiem firmowym i ikoną tamtych zmian. Jednym z dwóch rozpoznawalnych na całym świecie Polaków. Osobnikiem, który na pewno przejdzie do historii. Skoro dyskusja o kim takim i jego słowach nie ma dla ciebie sensu, to faktycznie nie da rady dalej ciągnąć tematu. I tak był offtop.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 27/02/2012, 15:16 Quote Post

QUOTE
[=Muszynianin]
Wałęsa słynął z nietuzinkowych bonmotów, co z tego? Jednak jest przykładem człowieka sukcesu przez duże CZ i duże S. Bardzo niewielu osiągnęło więcej niż on
/


Jestem pełen uznania i podziwu dla tego, co osiągnął LW, natomiast dyskusja z jego pełnymi sprzeczności stwierdzeniami jest bardzo trudna. To tyle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 27/02/2012, 15:23 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 27/02/2012, 15:04)
Ludzie za komuny obwiniali system/sowietów/PZPR/Jałtę za swoje niepowodzenia, a teraz obwiniać mogą tylko samych siebie, a to boli.
*



Aha, czyli Twoim zdaniem po '89 Polak handlujący gratami na łóżku polowym miał równe szanse konkurencji z RFN-owskim biznesmenem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 27/02/2012, 16:00 Quote Post

STOP, bo zgłaszam adminom. Znowu będzie parę podstron pitolenia niezgodnego z tematem wątku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 27/02/2012, 16:12 Quote Post


Ludzie za komuny obwiniali system/sowietów/PZPR/Jałtę za swoje niepowodzenia, a teraz obwiniać mogą tylko samych siebie, a to boli.
QUOTE
[=Kynikos]
Aha, czyli Twoim zdaniem po '89 Polak handlujący gratami na łóżku polowym miał równe szanse konkurencji z RFN-owskim biznesmenem?
/


Wiele polskich firm zaczynało w '89 od produkcji w garażu i sprzedaży z łóżek. W tym czasie nawet relatywnie niewielkie pieniądze (50 tys DM) umożliwiały rozkręcenie biznesu.
Może nie pamietasz, ale zaraz po '89 kapitał niemiecki (ani żaden innny) nie palił się do inwestowania w Polsce. To przyszło dopiero później.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 27/02/2012, 16:56 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 27/02/2012, 16:12)
relatywnie niewielkie pieniądze (50 tys DM) umożliwiały rozkręcenie biznesu.


To wtedy były niewielkie pieniądze? Nie wiem, jak dokładnie stała marka, ale mój ojciec miał ukryte w słoiku kilkanaście dolarów i tłumaczył mi, że to jest majątek, stanowiący wielokrotność jego pensji, więc nie wiem, skąd by nagle wziął te dziesiątki tysięcy na rozkręcenie biznesu... sleep.gif

Ale wiesz, kto rozkręcał biznes, np. hurtownie alkoholu? Wcale nie ci, którzy oferowali towar najtaniej, tylko ci, którzy mieli związki z SB i mafią i mogli podpalać sklepy, które "ośmieliły się" kupić piwo od innej hurtowni. To był swoisty "wolny rynek" rolleyes.gif

A żeby Polacy przegrali z Niemcami, to Niemcy nie musieli wcale inwestować w Polsce, wystarczy, że mogli zaoferować lepsze produkty.

OK, kończę na ten temat.

Ten post był edytowany przez Kynikos: 27/02/2012, 17:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej