Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Miastkowem Kościelnym

grigori52

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.351

post 6/05/2018, 14:34 Quote Post

Witam poszukuje informacji na temat dość tajemniczej bitwy pod Miastkowem Kościelnym w której zginął mój kuzyn Justyn Mokrzecki .Nigdzie nic na jej temat nie mogę znaleźć żadnych informacji o jej przebiegu stratach Polaków gdzie zostali pochowani .Ma ktoś wiedzę na ten temat lub konkretne materiały ?

User is offline  PMMini Profile Post #1

Karawadżjo

I ranga
*
Nr użytkownika: 99.544

post 10/05/2018, 19:59 Quote Post

Zapewne chodzi o bój pod Jaźwinami we wrześniu 1939 roku. Polegli żołnierze polscy zostali pochowani przez miejscową ludność w zbiorowej mogile na terenie, gdzie rozgrywała się bitwa. Nie wiem, czy zostali później ekshumowani.

User is offline  PMMini Profile Post #2

grigori52

Nowicjusz

post 17/05/2018, 15:48 Quote Post

Witam drogi kolego tych spod Jazwin po wojnie ekshumowano do Garwolina w liczbie 22 z pola
Lecz ja mam informacje ze taka bitwa czy tez potyczka miala miejsce od Woli Mysłowskiej poprzez Wilczyska po Miastków kościelny gdzie na miejscowym cmentarzu miały być groby 2 oficerów w tym 1 major drugi NN oraz druga zbiorowa 12 lub 13 żołnierzy NN . Obie zniknęły w połowie lat 70xx w i to mnie najbardziej interesuje

User is offline  PMMini Profile Post #3

Net_Skater

VIII ranga
Grupa: Supermoderator
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik

post 18/05/2018, 12:23 Quote Post

Co do bitwy pod Jazwinami znalazlem taka informacje:
We wrześniu 1939 roku została stoczona bitwa pod Jaźwinami w pobliżu Borowia między oddziałem polskim a armią niemiecką. Było to w sobotę 16 września 1939 roku. We wsi Jaźwiny stacjonował oddział wojska polskiego, liczący około 300 żołnierzy pod dowództwem Kapitana Czesława Wiścickiego. W godzinach popołudniowych od strony wsi Chromin nadleciał samolot niemiecki, okrążył wieś i odleciał z powrotem w kierunku Chromina. Kilka minut później nadjechał patrol niemiecki, którego dalszą jazdę powstrzymała warta wojska polskiego. Patrol uciekł i około godziny siedemnastej rozpoczął się atak wojsk niemieckich na wieś Jaźwiny. Niemcy przewyższali znacznie oddział liczebnie i wyposażeniem. Polacy dysponowali zaledwie dwoma działami, pięcioma karabinami typu CKM i kilkoma karabinami RKM. Posiadali również 8 koni. Oddział pod dowództwem Kapitana Czesława Wiścickiego wyszedł ze wsi i zajął stanowiska bojowe na polu między Jaźwinami a Borowiem. W samych Jaźwinach usytuowano trzy stanowiska CKM-ów. Niemcy przypuścili atak z karabinów maszynowych, ostrzeliwując nie tylko oddział wojskowy, ale i wieś. Mimo olbrzymiej przewagi, Niemcy długo nie mogli zdobyć polskich pozycji. Stracili wielu żołnierzy, wielu zostało rannych. Ponieśli większe straty niż Polacy. Po około dwóch godzinach udało się nieprzyjacielowi rozbić oddział polski. Większość żołnierzy wycofała się, około 40 wzięli Niemcy do niewoli. Poległo na polu walki w obronie Ojczyzny dwudziestu czterech żołnierzy, a jeden został ranny. Okoliczna ludność pochowała ich na miejscu bitwy we wspólnej mogile.
http://borowie.home.pl/_historia4.htm

O miejscowosciach ktore wymieniles, jest troche napisane na stronie http://odkrywca.pl/zolnierskie-losy-ix-39,636013.html

N_S

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

grigori52

Nowicjusz

post 19/05/2018, 15:11 Quote Post

Wszystko fajnie lecz nie ma tam tego co potrzebuje a mianowicie co się stało z Dow 1 Dyw art ciężkiej po bitwie pod Miastkowem i gdzie został pochowany ewentualnie jakieś zdjęcie jego grobu.Bo wszystkie ślady prowadza na cmentarz do Miastkowa gdzie takaż mogiła była do lat 70 potem zniknęła .Interesuje mnie czy była gdzie dokładnie była na cmentarzu i kto i po co ja zlikwidował wiem ze miała numer 36

User is offline  PMMini Profile Post #5

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej