Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

151 Strony « < 149 150 151 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Laicyzacja - nieuchronny proces ?, Polska, Europa, świat

szczypiorek

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 28/03/2020, 1:37 Quote Post

"Koronawirus jako wezwanie do nawrócenia"

Tytuł z Frondy.

Żeby nie było, że sobie wymyśliłem problem.

Jest wciąż nadzieja, że ludzie choćby ze strachu powrócą na łono KRK. Ale chyba słabo to działa jak na razie. I to mimo nakręcania psychozy. Patrz: Terlikowski, który chyba przeżywa ten czas w klimatach wielkiej nadziei i ekscytacji niemal erotycznej.

Ludzie jednak średnio kupują te historie o Bożej łasce uwarunkowanej intensywnością modlitw. W każdym razie daleko nie wszędzie to zatrybiło. Może jak ofiar będzie więcej? Ale to dość cyniczne oczekiwanie by raczej było. Tak to widzę.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 28/03/2020, 2:08

User is offline  PMMini Profile Post #2251

piotruś1974

III ranga
Nr użytkownika: 98.055

post 28/03/2020, 6:30 Quote Post

Ciekawi mnie również, ilu z dotychczas chodzących co niedziela do kościoła, a teraz uziemionych w domach, rzeczywiście ogląda czy słucha zamiast tego mszy w telewizji/radiu/internecie

User is offline  PMMini Profile Post #2252

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga
Nr użytkownika: 98.200

post 28/03/2020, 7:44 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 28/03/2020, 1:37)

Jest wciąż nadzieja, że ludzie choćby ze strachu powrócą na łono KRK. Ale chyba słabo to działa jak na razie. I to mimo nakręcania psychozy. Patrz: Terlikowski, który chyba przeżywa ten czas w klimatach wielkiej nadziei i ekscytacji niemal erotycznej.

*

Jak mają powrócić gdy kościoły zamknięte na głucho, a wszyscy( w tym hierarchowie KRK) każą siedzieć w domu. W kościele(w przeciwieństwie do sklepu) można się zarazić!

A psychozę to chyba nakręca ktoś inny? Nie?

QUOTE(Piotruś)

Ciekawi mnie również, ilu z dotychczas chodzących co niedziela do kościoła, a teraz uziemionych w domach, rzeczywiście ogląda czy słucha zamiast tego mszy w telewizji/radiu/internecie

*

Wiesz, jak ktoś co niedzielę chodzi do kościoła to raczej nie preferuje Mszy w TV. Nie każdy lubi modlić się do telewizora czy radia.

User is offline  PMMini Profile Post #2253

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 28/03/2020, 9:21 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 28/03/2020, 7:44)
QUOTE(szczypiorek @ 28/03/2020, 1:37)

*

Jak mają powrócić gdy kościoły zamknięte na głucho, a wszyscy( w tym hierarchowie KRK) każą siedzieć w domu. W kościele(w przeciwieństwie do sklepu) można się zarazić!

A psychozę to chyba nakręca ktoś inny? Nie?

*

Aha, czyli jedynym możliwym miejscem nawrócenia jest budynek. rolleyes.gif

@szczypiorku nie tylko Terlikowski nawoływał (nie wiem, jak obecnie), ale ten Macierewicz wzywał ostatnio do otwarcia kościołów - http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1870327

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 28/03/2020, 9:25

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2254

szczypiorek

VIII ranga

post 28/03/2020, 9:57 Quote Post

nie tylko Terlikowski nawoływał

Zgadza się.

P.S. Śledzę między innymi na TT dyskusje między pancernymi fundamentalistami a różnymi mniej okopanymi frakcjami. Są już oczywiście argumenty, że procedury bezpieczeństwa to robota Złego. Tam zaraz pójdzie na noże wink.gif

A tutaj w kwestii o której pisałem - ewentualnej fali nawróceń. Chyba nie tylko ja jej nie dostrzegam.

– W świetle Starego i Nowego Testamentu doskonale wiemy, że śmierć, choroby i inne sytuacje są między innymi karą za grzechy. Ważne jest dla nas abyśmy odczytali to w perspektywie wezwania do nawrócenia. Co więcej, ja uważam nawiązując do starej tradycji kościelnej, że trzeba w tym widzieć pewien aspekt miłosierdzia Bożego.

– Nie można zamknąć kościołów. Powinny być dostępne dla wiernych – dodaje kapłan. I za biskupem Andrzejem Jeżem dodaje: nie lekceważymy zagrożenia, modlimy się. Jednak jak zauważa ks. Królikowski, nie widać wśród wiernych chęci do nawrócenia.

– To jest podstawowy kierunek. Gdy sięgniemy do historii w obliczu epidemii, zarazy, powietrza morowego jak to kiedyś nazywano kościół miał stałe środki. Nabożeństwa pokutne, procesje pokutne, wezwanie do spowiedzi, wezwanie do nawrócenia. Tego entuzjazmu do nawrócenia nie widać w obliczu tak poważnego problemu jak pokazują niektóre fakty.

http://www.rdn.pl/religia/epidemia-koronaw...azja-nawrocenia

User is offline  PMMini Profile Post #2255

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 28/03/2020, 10:28 Quote Post

I pewnie nie dostrzeżesz, skoro sam Kościół torpeduje oddolne inicjatywy tongue.gif

CODE
Ks. Mirosław Matuszny nie będzie się modlił na ulicach Lublina i chodził z relikwiami św. Antoniego. W czwartek miała się odbyć trzecia procesja z udziałem proboszcza i garstki wiernych, ale organizacji publicznego nabożeństwa zakazał mu abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

CODE
O skomentowanie sprawy zwróciliśmy się do lubelskiej kurii.

- Proboszcz jest duszpasterzem i administratorem w parafii, którą powierza mu biskup. Jest on w parafii jego reprezentantem. Nie działa więc „na własną rękę”, ale pod zwierzchnictwem swojego przełożonego. Ks. Matuszny nie konsultował swoich działań z księdzem arcybiskupem. Należało zrobić to w sprawie, która związana jest ze szczególną sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Modlitwa jest nam dzisiaj bardzo potrzebna, podobnie jak jedność i koordynacja działań duszpasterskich podejmowanych w parafiach przez poszczególnych księży - mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji.

https://kurierlubelski.pl/ks-matuszny-nie-p.../ar/c1-14868403

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2256

Toki

III ranga
Nr użytkownika: 99.963

post 28/03/2020, 10:34 Quote Post

QUOTE(piotruś1974 @ 28/03/2020, 6:30)
*

Ja słucham (dwóch kazań - z kościoła w Łodzi, do którego chodziłem i z nagrań z którego słuchałem i wcześniej, oraz z miejscowego). Ze statystyk i komentarzy na streamie wygląda na to, że są obecni mniej więcej ci, którzy wcześniej przychodzili na niedzielne nabożeństwa. Nagranie zostaje potem w sieci i można odsłuchać później (co również mi się zdarzyło, kiedy musiałem być w pracy). Ponoć od kiedy spotkania modlitewne są online, jest nawet więcej uczestników, niż kiedy odbywały się w kościele. ;]

Nowych wiernych czy choćby "gości" nie ma. No, jeden z ciekawości był parę razy, zanim zrezygnowano z nabożeństw w budynku kościoła, niedawno też pożyczył ode mnie książkę Kalwina (również raczej powodowany ciekawością), ale kazań raczej nie słucha. Z drugiej strony - kto przychodził na nabożeństwa, ten i dalej z pozostałymi jest w kontakcie. ; )

User is offline  PMMini Profile Post #2257

szczypiorek

VIII ranga

post 28/03/2020, 10:45 Quote Post

To trochę na marginesie głównego wątku. Ciekawe jakie mniej konwencjonalne przejawy religijności w czasach pandemii jeszcze przed nami.

Nad powiatem przasnyskim odbył się lot z relikwiami

http://www.infoprzasnysz.com/nad-powiatem-...elikwiami-foto/

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 28/03/2020, 10:47

User is offline  PMMini Profile Post #2258

Sghjwo

VI ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 28/03/2020, 11:31 Quote Post

A mnie ciekawi ile osób, po pandemii, pozostanie przy mszy online, a ile wróci do „analogowej” wink.gif wersji.

User is offline  PMMini Profile Post #2259

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga
Nr użytkownika: 98.200

post 28/03/2020, 15:28 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 28/03/2020, 9:21)

*

No można też nawrócić się czytając temat : Skandale seksualne wśród kleru polskiego", czemu nie?

Niby tylko budynek, a tak się go wszyscy boją.

Coś się mi wydaje, że zamkniecie tych budynków spowoduje to, o czym tak marzyli bracia Sekielscy rok temu.

User is offline  PMMini Profile Post #2260

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 28/03/2020, 16:09 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 28/03/2020, 15:28)
QUOTE(ChochlikTW @ 28/03/2020, 9:21)

*

No można też nawrócić się czytając temat : Skandale seksualne wśród kleru polskiego", czemu nie?

Niby tylko budynek, a tak się go wszyscy boją.

Coś się mi wydaje, że zamkniecie tych budynków spowoduje to, o czym tak marzyli bracia Sekielscy rok temu.
*

Nawróciłeś się czytając? Ktoś się do Ciebie zgłosił, że nawrócił się po przeczytaniu go?

I nie wiem kto się boi budynku, nawet nie wiem, czy istnieje taka fobia, ale najwidoczniej wiesz, że ktoś się boi. Podasz personalia tych osób?

Nie wiem, o czym marzyli czy marzą bracia Sekielscy. Widać jesteś lepiej poinformowany. rolleyes.gif

Ps.
Nikt też kościołów nie zamknął w przeciwieństwie do kin, restauracji, bibliotek czy teatrów. Sklepy spożywcze czy apteki wprowadziły obostrzenia w ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie w środku. W kościele może przebywać jednocześnie jedynie 5 osób. Po za nielicznymi głosami sprzeciwu jakoś Polacy (podobno tak katolicki kraj; liczba katolików była i pewnie nadal będzie argumentem, aby dostosowywać różne rzeczy do wymogów religii) masowo nie protestują przeciwko temu. A Ci, co protestują pewnie niedługo stwierdzą, że Kościół nawet za ZP jest szykanowany i prześladowany. Tyle, że Episkopat potrafił zrozumieć w końcu powagę sytuacji - https://dziennikbaltycki.pl/msza-swieta-w-c.../ar/c1-14878385
Abp. Dzięga najwidoczniej się mylił, skoro Sanepid szuka w trzech miejscach w Polsce (w Słupsku, w Koszalinie i w Łabuniach) osób, które uczestniczy we mszy świętej. rolleyes.gif

Z mojej strony to byłoby na tyle w temacie wirusa i obostrzeń, które dotknęły Kościół z tego powodu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2261

151 Strony « < 149 150 151 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej