Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Nazwy miast
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 12/03/2004, 19:07 Quote Post

Vitam

Wiele nazw miejscowości, dzielnic miast lub ulic pochodzi od średniowiecznych osad służebnych (Skotniki/Szczytniki, Łagiewniki, Kawiory itp). Jakie tego typu nazwy znacie i od czego one pochodzą?

Oglądając plany kilku starych miast w Polsce natknąłem się kilkakroć na ulicę, czy nawet całą dzielnicę Żabikruk lub Żabi Kruk (Gdańsk mi się w tej chwili przypomina i Koziegłowy). Czy ktoś wie, co właściwie ta nazwa oznacza i skąd się wzięła?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 12/03/2004, 20:24 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ Mar 12 2004, 08:07 PM)
Vitam

Wiele nazw miejscowości, dzielnic miast lub ulic pochodzi od średniowiecznych osad służebnych (Skotniki/Szczytniki, Łagiewniki, Kawiory itp). Jakie tego typu nazwy znacie i od czego one pochodzą?

Oglądając plany kilku starych miast w Polsce natknąłem się kilkakroć na ulicę, czy nawet całą dzielnicę Żabikruk lub Żabi Kruk (Gdańsk mi się w tej chwili przypomina i Koziegłowy). Czy ktoś wie, co właściwie ta nazwa oznacza i skąd się wzięła?

Winiary, Psary itp.. u nas w śwętokrzyskim takze pełno ich jest. Nie wiem czy Końskie można zaliczyć do sredniowiecznych osad służebnych.

A swoją droga (tak na marginesie) zawsze zastanawiałem się od czego pochodzi nazwa miasta Świnoujście biggrin.gif choc zapewnie nie należało do osady służebnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 12/03/2004, 21:28 Quote Post

Krakowski Kleparz - dzielnica zlokalizowana na dawnym cmentarzu;
Grotniki (pod Łodzią) - chyba jasna
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 12/03/2004, 21:36 Quote Post

Krakowski Kleparz - dzielnica zlokalizowana na dawnym cmentarzu; (Celt)

Eee... ale to ma jakiś związek z nazwą? Bo z tego, co wiem, to nazwa pochodzi od bednarzy, któży produkowali tu klepki do wiader, beczek, cebrów i te pe. A zwany też był Florencją od kościoła św Floriana (stąd Brama Floriańska).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Mariusz-ek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 644

 
 
post 13/03/2004, 1:32 Quote Post

QUOTE(Stepowy Wilk @ Mar 12 2004, 09:24 PM)
A swoją droga (tak na marginesie) zawsze zastanawiałem się od czego pochodzi nazwa miasta Świnoujście  biggrin.gif  choc zapewnie nie należało do osady służebnej.

bo tam do morza uchodzi rzeka Świna (Świno - ujście)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 13/03/2004, 15:23 Quote Post

QUOTE(Mariusz-ek @ Mar 13 2004, 02:32 AM)
QUOTE(Stepowy Wilk @ Mar 12 2004, 09:24 PM)
A swoją droga (tak na marginesie) zawsze zastanawiałem się od czego pochodzi nazwa miasta Świnoujście  biggrin.gif  choc zapewnie nie należało do osady służebnej.

bo tam do morza uchodzi rzeka Świna (Świno - ujście)

Bywałem w Świnoujściu ale nie wiedziałem o rzece Świnie... ale plama blink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 13/03/2004, 21:16 Quote Post

Oto ciekawostki z dwóch książek :
"Historia Gotów" Herwiga Wolframa - Nazwy Gdańsk,Gdynia i Grudziądz pochodzą od Gotów lub Gepidów.Nie wiem co o tym sądzić.
"Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich" Wojciecha Lipońskiego - Nazwy Legnica i Galicja pochodzą od Celtów.Legnica od boga Luga a Galicja wiadomo;samo kojarzy się z Galami.Z Legnicą nie wiem,może racja a może nie.Podobno nazwa pochodzi od "legać"-odpoczywać,bo tam było skrzyżowanie szlaków,a teraz ten Lug ohmy.gif
A z Galicją nie zgadzam się !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Mariusz-ek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 644

 
 
post 13/03/2004, 23:34 Quote Post

QUOTE(Stepowy Wilk @ Mar 13 2004, 04:23 PM)
QUOTE(Mariusz-ek @ Mar 13 2004, 02:32 AM)
QUOTE(Stepowy Wilk @ Mar 12 2004, 09:24 PM)
A swoją droga (tak na marginesie) zawsze zastanawiałem się od czego pochodzi nazwa miasta Świnoujście  biggrin.gif  choc zapewnie nie należało do osady służebnej.

bo tam do morza uchodzi rzeka Świna (Świno - ujście)

Bywałem w Świnoujściu ale nie wiedziałem o rzece Świnie... ale plama blink.gif

eee, bez przesady - Świna to nie Wisła nie trzeba tego wiedzieć. Ja wiem, bo jestem ze Szczecina i kilka razy w roku jestem w Świnoujściu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 14/03/2004, 23:00 Quote Post

Kielce - kraży legenda, że Mieszko o ile pamiętam syn Bolesława Śmiałego polował w naszych pięknych lasach happy.gif i zabłądził. Spotkał św. Wojciecha który narysował krzyż z którego wypłyneła woda, spragniony Mieszko się napił tej wody i zbudował w tym miejscu kościół. Załozył też wioske Kiełce od kłów dzikiego zwierza. Ale to jest tylko legenda happy.gif

Bardzo mało informacji jest o prawdziwym założeniu Kielc. Ostatnio została wydana pierwsza !!!! książka o historii Kielc, pod redakcją Jacka Wijaczki. Ach chciabym sobie ją kupić smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mirhekh
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 729

 
 
post 15/03/2004, 9:41 Quote Post

Czy to prawda, że nazwa Rzeszowa pochodzi od Reichhof?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 17/03/2004, 10:29 Quote Post

QUOTE
Czy to prawda, że nazwa Rzeszowa pochodzi od Reichhof?


Możliwe... Ale to chyba Polskie miasto, więc czemu miałoby mieć Niemiecką nazwe??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
mirhekh
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 729

 
 
post 15/04/2004, 8:43 Quote Post

Nazwa została nadana przez niemieckich osadników sprowadzonych przez polskich władców na wyludnione tereny.Możliwe, że oparta jest ta nazwa na jakiejś wcześniejszej slowiańskiej. Podobnie jest Łańcutem (Landshut)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Roman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 821

 
 
post 15/04/2004, 18:02 Quote Post

No, ja czytałem gdzieś o słowiańskim pochodzeniu nazwy Berlin - od wioski "Brenna" lub od berła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 18/05/2004, 15:17 Quote Post

Rogalin ma pochodzić od łosia którego spostrzegli bracia Lech Czech i Rus na polownaiu, tak samo zresztą jak Poznań jest miejscem i ch wtórnego spotkania po rozłące w celu szukania nowych siedzib.
Szczecin nazwe zawdzięcza szczecinie i trzcinie rosnącej na rozlewiskach odry którymi pokrywano lub w całości wykorzystywano do robienia dachów domostw.
Niemiecka obecnie nazwa Schwerin jest pochodzienia słowianskiego (Sważyn od boga Swarożyca), podobnie jak i Cottobus- Chociebuż (nie wiem co tro znaczy) oraz Lipsk (od rosnących tam lip?), Drezno .=???
Wiele nazw wydaje sie jakby nadanych przez armię czerwoną. Jak np Wołkowycze nz pomorzu zachodnim....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 18/05/2004, 17:45 Quote Post

ZAGADKA: Mieszkam w dwóch połączonych niegdyś wsiach, które nazywają się Czechowice i Skorosze ( w XIX wieku osiedlili sie tu bawarczycy ). Od wschodu mam wieś która przed 1920 rokiem zwała się Utrata a od zachodu wieś Solipse.
Gdzie mieszkam? biggrin.gif biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej