Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krwawe Deszcze
     
dubito ergosum
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 38.808

damian
 
 
post 25/01/2009, 10:14 Quote Post

Średniowiecze to okres 'ludzkich cierpień'; kroniki pełne są opisów bożych dopustów. Mnie zaintrygował jeden: KRWAWE DESZCZE. Cieżko tu tłumaczyć to zjawisko fantazją kronikarzy. Myśle, że musieli w tej kwestii pisać choć poczęści prawdę. Wiec jesli przyjmiemy, że owe 'krwawe deszcze' były czyms z naukowego punktu widzenia, czym były?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Blacklegion
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 41.393

 
 
post 25/01/2009, 10:32 Quote Post

W tiwi chyba niedawno mówili o podobnym przypadku w USA; winny czerwony pył, wymieszany z kroplami deszczu. Co jeszcze mogło powodować podobne zjawisko - nie wiem. Zapytaj pana Google.

pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 25/01/2009, 11:01 Quote Post

Może mieć to takie same przyczyny jak tzw. czerwony śnieg, mający przyczynę w silnych wiatrach znad Sahary, niosących pył o czerwonym zabarwieniu. Czerwonego śnieg da się zaobserwować przede wszystkim w górach Italii, ale w zasadzie na terenie całej Europy. I w Polsce czasami się to zdarzało. Zjawisko to ma nazwę pochodzącą z j. włoskiego, niestety teraz mi uciekła.

EDIT: Oho, skleroza mi minęła. Jest to sirocco.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sirocco

Ten post był edytowany przez Ryszard Lwie Serce: 25/01/2009, 14:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/01/2009, 14:27 Quote Post

QUOTE(dubito ergosum @ 25/01/2009, 10:14)
średniowiecze to okres ''ludzkich cierpień'' kroniki pełne są opisów bożych dopustów, mnie zaintrygował jeden ;KRWAWE DESZCZ.cieżko tu  tłumaczyć to zjawisko fantazją kronikarzy myśle że musieli w tej kwestii pisać choć poczęści prawdę. wiec jesli przyjmiemy że owe krwawe deszcze były czym z naukowego punktu widzenia były.
*




To częste zjawisko, zwłaszcza we Włoszech i Hiszpanii, tak gdzieś do linii Alp. W końcu Europa jest bez przerwy zasypywana przez saharyjskie piaski dry.gif . Krwawy deszcz to efekt "zabrudzenia" wody deszczowej pyłami z pustyni. Ostatnio chyba było to zjawisko widziane w Bułgarii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
dubito ergosum
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 38.808

damian
 
 
post 26/01/2009, 12:50 Quote Post

Ryszardzie chylę czoła - nie wiem tylko czy można tym tłumaczyć takie deszcze np. na Śląsku(kroniki śląskie o takowych wspominają)
z drugiej strony historia zna takie zabiegi literackie gdzie np polskie trzęsienia ziemi były opisywane ,dla udramatyzowania , słowami autorów okołośródziemnomorskich - tam jak wiemy zdarzaly sie trzęsienia ziemi silniejsze i "krwawsze" dlatego min polscy kronikarze adoptowywali je sobie na nasz grunt w celu zwiększenia wrażenia na czytelniku
sumując czy siricco docierało na Śląsk?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 27/01/2009, 14:29 Quote Post

Ja słyszałem o przypadkach, że z nieba leciały ryby czy żaby. Ponoć trąba powietrzna może zassać wodę np. z jeziora a potem spadnie ona z deszczem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 27/01/2009, 16:05 Quote Post

QUOTE
Ryszardzie chylę czoła - nie wiem tylko czy można tym tłumaczyć takie deszcze np. na Śląsku(kroniki śląskie o takowych wspominają)


Prof. Błażejczyk na wykładach z klimatologii twierdził, że i w Polsce (więc na średniowiecznym Śląsku) takie zjawisko może wystąpić. Z tym że nie wiem, czy jest na tyle silne, żeby zaobserwować krwawy deszcz.

Równie dobrze kronikarz mógł ubarwiać (co w średniowiecznych kronikach nikogo specjalnie nie dziwi), a ja na siłę próbuję do tego dołożyć jakąś naukową teorię rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 27/01/2009, 16:22 Quote Post

Podobne wypadki (tj. ołowiane chmury, deszcze i śnieg w dziwnym kolorze etc.) miały miejsce w 1453 roku (lub nieco przed), a to w związku z wybuchem wulkanu - o ile dobrze pomnę - na południowym Pacyfiku, którego skutki odczuwalne były wówczas nawet w Wielkiej Brytanii i Skandynawii (więc pewnie i na ziemiach Korony). W Bizancjum i samym Konstantynopolu wywołało to ogromną konsternację i zabobonny wręcz lęk, jak również przekonanie o nieuchronnej zagładzie Miasta. Więcej u R. Crowleya w jego książce 1453. Upadek Konstantynopola.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 27/01/2009, 23:06 Quote Post

Mały offtop, bo to nie ta epoka, ale... wink.gif

... w roku 344 przed Chrystusem na miasto Rzym spadł deszcz kamieni. Przerażony gniewem niebios Senat postanowił zobowiązać konsula do mianowania dyktatora, którego zadaniem będzie przebłaganie bogów i odegnanie tego niezwykłego prodigium. W ten oto sposób P. Valerius Publicola został jedynym w historii dyktatorem feriarum constituendarum causa. Urządził dziewięciodniowe święto w celu odwrócenia prodigium.
Rzymianie stosowali dyktaturę także do radzenia sobie z czymś, co można nazwać sakralnymi stanami wyjątkowymi (prodigia), takimi jak zaraza (trzy dyktatury clavi figendi causa) czy właśnie ów kamienny deszcz. Wierzyli, że tylko najwyższy urzędnik Senatu i Ludu Rzymskiego może skutecznie dokonać odpowiednich obrzędów religijnych.

Dzisiaj interpretuje się ów kamienny deszcz jako wyjątkowo obfity i długotrwały deszcz meteorytów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej