Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Walka o Hiszpanię 1936-1939, Anthony Beevor
 
jak oceniacie tą książkę ?
wybitna [ 3 ]  [13.64%]
bardzo dobra [ 9 ]  [40.91%]
dobra [ 2 ]  [9.09%]
taka sobie [ 1 ]  [4.55%]
słaba [ 3 ]  [13.64%]
dno [ 4 ]  [18.18%]
Suma głosów: 22
Goście nie mogą głosować 
     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 23/03/2010, 23:45 Quote Post

Wydawnictwo Znak wydało w 2009 roku książkę A. Beevora "Walka o Hiszpanię 1936-1939". Bardzo dobra pozycja jeśli idzie o prezentację militarnych aspektów wojny domowej w Hiszpanii. Napisana jest z pozycji centrowych co po wysypie na polskim rynku księgarskim w ostatnich kilkunastu latach zdecydowanie prawicowych interpretacji ( lewicowy punkt widzenia prezentowała chyba tylko "Wojna domowa w Hiszpanii" Salvadó, wydana w 2009 przez Bellonę ) stanowi pożądaną odmianę. Książka zdobyła uzanie zarówno krytyków i została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników.

user posted image

z omówienia:
"Pierwsze starcie totalitaryzmów! Hiszpańska wojna domowa, która rozegrała się w latach 1936-1939, była pierwszym starciem między komunizmem a faszyzmem, a przede wszystkim zwiastowała drugą wojnę światową. Anotny Beevor wprowadza nas w tamte lata: biały terror, czerwony terror, rewolucję i polityczne walki wewnętrzne, obcą interwencję. Opisuje wojnę w sposób obiektywny i z perspektywy dwóch walczących stron, a moralny osąd pozostawia czytelnikowi. .... Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i czytelników zarówno w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji, jak i w samej Hiszpanii, gdzie została uznana za jedno z najwybitniejszych opracowań tematu. Hiszpańskie wydanie Walki o Hiszpanię uhonorowano w 2005 roku La Vanguardia Prize dla najważniejszej książki niebeletrystycznej."
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 24/03/2010, 6:01 Quote Post

Tej książki jeszcze nie czytałem.
Miałem jednak okazję około 30 lat temu czytać równoległą reedycję jednego z dzienników hiszpańskich tamtych lat. Pewna popularna gazeta wychodziła w obu walczących obozach (na terytoriach opanowanych przez te obozy) pod tym samym tytułem. Tylko częściowo składała się z apeli propagandowych. Reszta dotyczyła normalnego życia.
Nie było żadnej różnicy
Zatem trzymanie jednej ze stron było i jest wyrazem poglądów osoby oceniającej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 24/03/2010, 9:03 Quote Post

dla odmiany możesz rzucić okiem na Ospreya dotyczącego wojny domowej - prezentuje skrajnie lewicowy pogląd na wojnę.

Nie jestem do końca pewien nowej książki - "Niewygodna historia hiszpańskiej wojny domowej" Galana wydana przez Wydawnictwo Dolnoślaskie, dopiero zacząłem czytać chociaż pierwsze karty wskazują na zdecydowaną prolewicowość.

W mojej ocenie to, że w Polsce wyszło dużo książek o poglądzie "prawicowym" (nie do konca mozna sie z taką oceną zgodzić, ale powiedzmy tak, niech będzie)to akurat dobrze - przez lata zawłaszczenia wojny przez rozmaite nurty lewicowe i komunistyczne, przez lata pisania o wściekłych faszystach i nazistach (sic!) Franco i dobrych komunistach i republikanach przyda się jakaś odmiana.

Bardzo brutalnie rzecz ukazuje Chodakiewicz, teraz jest chyba nowe wydanie jego książki: "Zagrabiona pamięć"
http://merlin.pl/Zagrabiona-pamiec-Wojna-w...t/1,759334.html

nie czytałem za to i zapytuję jaka jest Wasza ocena ksiązki Pio Moa - "Mity wojny domowej"
http://merlin.pl/Mity-Wojny-domowej-Hiszpa...t/1,513467.html

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 24/03/2010, 15:01 Quote Post

Dobra książka, sporo dosadnych opisów, napisana raczej obiektywnie, autor jednakowo potępia Franco jak i komunistów, za to widać sentyment do socjalistów i anarchistów.

Jest trochę błędów merytorycznych ale raczej kwestie militarne nie są najważniejsze w tej książce.

Za to tłumaczenie mogłoby być lepsze, tłumaczka z niewiadomych przyczyn uznała, że w polskiej terminologii wojskowej nie ma odpowiedników dla porucznika-pułkownika albo co to jest porucznik-generał?, jak już co to generał porucznik albo jeszcze lepiej generał broni.

No ale książka niezła więc moim zdaniem warto przeczytać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 24/03/2010, 15:51 Quote Post

Czytałem, książka bardzo fajna, ogólnie lubię Beevora, bo styl ma dość lekki i łatwo da się czytać.
Tutaj niestety, więcej jednak było o polityce, mniej o wojnie.Liczyłem na trochę więcej w kwestiach militarnych.
Poza tym, widać aż nadto, z kim sympatyzuje autor - anarchiści, socjaliści, jak powiedział Gnome. smile.gif

Nie spodobały mi się takie drobne uskoki, które kilkakrotnie przewijały się w rozdziale ''Biały terror'', ale nie wpływa to w najmniejszym stopniu na jakość.

A tłumaczenie - no właśnie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 24/03/2010, 20:08 Quote Post

Jedna z lepszych ksiazek poswieconych wojnie domowej w Hiszpanii. Bardzo ciekawy jest rozdzial poswiecony postawie slynnych artystow i intelektualistow z calego swiata wobec tego tragicznego konfliktu. Autor bywa bardzo bezkompromisowy w swych ocenach ale w duzej mierze ma on w wielu kwestiach racje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tiso
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 9.664

Tiso
Zawód: Zbanowany klon GOTFRYDLA
 
 
post 25/03/2010, 10:56 Quote Post

QUOTE
widać aż nadto, z kim sympatyzuje autor - anarchiści, socjaliści

No to juz z dużą ostrożnością podejdę do tej pozycji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 25/03/2010, 11:39 Quote Post

QUOTE(Tiso @ 25/03/2010, 10:56)
QUOTE
widać aż nadto, z kim sympatyzuje autor - anarchiści, socjaliści

No to juz z dużą ostrożnością podejdę do tej pozycji
*


to, że ktoś ma swoje sympatie nie oznacza od razu, że jest nierzetelny. Akurat Beevor dość sprawiedliwie traktuje obie strony konfliktu. Mało tego, większość poważnych lewicowych opracowań - nie mówię tu o publicystyce - jest zasadniczo uczciwa wobec obu stron. Dobrym przykładem jest "Spanish Civil War" Hugh Thomasa. Trudniej o wyważone spojrzenie na hiszpańską wojnę domową po prawej stronie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 25/03/2010, 12:02 Quote Post

QUOTE(septimanus79 @ 25/03/2010, 11:39)
Trudniej o wyważone spojrzenie na hiszpańską wojnę domową po prawej stronie.
*



no wiesz, nie jest to dziwne biorąc pod uwagę lata propagandy i fałszowania historii ze strony środowisk lewicowych. Nie oszukujmy się kto i jak wypaczał poglądy na wojnę, jaki w tym mieli udział intelektualiści czy artyści chociażby... Ja też jak byłem mały bezkrytycznie czytałem "Bohaterów stu bitew" i o wspaniałej Dolores...Jeszcze niedawno czytałem skandalicznie propagandowy tekst w bodajże "Dużym formacie" o faszystowskim terrorze i egzekucjach na niewinnych artystach. Potem sprawdziłem, że akurat ci niewinnie rozstrzelani "artyści" wcześniej odpowiadali za likwidację fizyczną kilku kościołów...jaką likwidację to nie musze chyba dodawać.

(...)

Ten post był edytowany przez makron: 25/03/2010, 18:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 25/03/2010, 14:03 Quote Post

QUOTE(Tiso @ 25/03/2010, 13:35)
Ja akurat po stronie Franco, a co to ma do rzeczy?

Nie ma się czym chwalić, naprawdę. Tępa reakcja, która pchnęła Republikę w ramiona ZSRR.

Żeby nie było - rozwalająca się politycznie Republika robi co najmniej równie odpychające wrażenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 25/03/2010, 17:08 Quote Post

QUOTE(Bełkot @ 25/03/2010, 13:24)
QUOTE(Andrea$ @ 24/03/2010, 15:51)
Czytałem, książka bardzo fajna, ogólnie lubię Beevora, (...)
Poza tym, widać aż nadto, z kim sympatyzuje autor - anarchiści, socjaliści, jak powiedział Gnome. smile.gif


A widać to konkretnie po czym?
Bo mnie się widzi, że to rzecz całkiem wyważona i nieźle pokazująca, że w tej wojnie nie było dobrej strony.


Książka jest obiektywna, ale Beevor sporo pisze o dzielnych i szlachetnych anarchistach (nie twierdzę, że tacy nie byli), po prostu po przeczytaniu "Walki..." takie odniosłem wrażenie, a to, że ktoś ma inne to i dobrze bo nudno by było gdybyśmy wszyscy dochodzili to tych samych wniosków wink.gif.

A to, że nie było dobrej strony to niestety prawda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 25/03/2010, 18:46 Quote Post

Przypominam, że w tym wątku rozmawiamy wyłącznie o książce, a nie o poglądach politycznych użytkowników, ani o tym, kto by kogo poparł w hiszpańskiej wojnie domowej! Jeśli ktoś czuje nieodpartą chęć dyskusji na na tematy niezwiązane bezpośrednio z monografią Beevora odsyłam do stosownych wątków w innych działach.
Makron
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 27/08/2011, 21:00 Quote Post

Przeczytałem tę książkę dwa lata temu. Uważam ją za dość ciekawą pracę, która dobrze przybliżyła mi dzieje tej wojny (o niebo lepiej niż Hemingway w swoim propagandowym Komu bije dzwon), ale - jak już zauważyli przedmówcy - widać u autora pewne odchylenia "socjalistyczno-lewicowe" (że sparafrazuję znany zarzut z polskiej sceny politycznej). Poza tym bardzo ładnie prezentuje się na półce obok Normana Daviesa wink.gif.

Ten post był edytowany przez Elevander: 27/08/2011, 21:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Flasio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.305

Jakub Marczewski
Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2017, 15:54 Quote Post

Orientuje się może ktoś, gdzie można ta książkę w języku polskim kupić? Może ktoś z was posiada i chciałby sprzedać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 19/11/2017, 21:29 Quote Post

Dziwne, że mnie tu jeszcze nie było. smile.gif

Książka Anthony'ego Beevora jest jedną z absolutnie najgorszych, podkreślam, najgorszych prac o wojnie domowej w Hiszpanii, jakie miałem okazję przeczytać. Pełno w niej skandalicznych manipulacji i przeinaczeń, o propagowaniu kłamliwych wersji wydarzeń nie wspominając. Pan Beevor wielokrotnie daje wyraz swoim anarchistyczno-socjalistycznym ciągotkom, wychwalając pod niebiosa anarchistyczne bojówki i przemilczając niewygodne dla niego fakty. Opis oblężenia Alkazaru, czy nalotu na Guernikę to jakiś absurd (już nie wspominam o podawaniu przypisów do jakichś nawiedzonych komunistycznych zamordystów). W dodatku książka ta niezbyt skupia się na samej wojnie domowej, ile na politycznych zmaganiach wokół niej.

Ja absolutnie odradzam komukolwiek kupno tych popłuczyn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej