Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rzekomy ruch reslawizacyjny w Niemczech Wschodnich
     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 25/01/2017, 18:46 Quote Post

Witam!
Na początku chcę jawnie zaznaczyć, że znakomitą większość mych wywodów opieram na pracy Karola Stojanowskiego ,,O reslawizacji Wschodnich Niemiec". Po jej przeczytaniu zrodziło mi się kilka pytań.

1.Czy rzeczywiście mieszkańcy wschodnich terenów Niemiec, zarówno Połabia, jak i Śląska czy Pomorza czuli jakąś odrębność od Niemców z terenów między Renem a Łabą. Bo w tejże pracy zawarte są twierdzenia, że tak. Autor twierdzi, iż wśród ,,szlachty" z terenów bodajże Meklemburgii panowała powszechna pamięć o słowiańskim pochodzeniu, podobno uczono się też żywotnych języków słowiańskich np. polskiego czy czeskiego. Czy mieszkańcy ziem nad Łabą i Odrą, mimo używania języka niemieckiego zachowali część obyczajów słowiańskich a zwłaszcza pamięć o swym pochodzeniu. Do kiedy?

2.Czym był, jeśli był rzekomy ruch reslawizacyjny Niemiec wschodnich w pierwszej połowie zeszłego stulecia? Kto za nim stał- Polacy, Czesi, Serbołużyczanie? Czy to prawda, że zdarzały się jednostkowe przypadki, że jakiś Niemiec zaczął się utożsamiać ze Słowianami Połabskimi? W początkach dwudziestego stulecia kilkaset osób w Wendlandzie deklarowało swą narodowość jako Wenden, mimo, że mówili po niemiecku. Czy jeszcze jakieś inne jednostki niemieckie wywodziły swe pochodzenie od Słowian Połabskich i się z nimi utożsamiały np. na Ranie, gdzie podobno jeszcze w XIX wieku żyli potomkowie Ranów (Reboken) znający jakieś resztki słowiańskiej mowy. Na forum w wątku ,,Germanizacja Słowian Połabskich" wyczytałem, że chyba w XVIII czy XIX wieku część antypruskiej szlachty w Meklemburgii wywodziła swe pochodzenie od Słowian. Czy i w XX stuleciu takie przypadki się zdarzały?

3.Co to był ,,Związek osób pochodzenia słowiańskiego w Niemczech"? Czy byli tam Polacy, Serbołużyczanie czy też jakieś osoby utożsamiające się z Słowiańszczyzną Połabską.

4.Rian pisał, że słyszał o obecnych mieszkańcach Rugii/Rany którzy są przekonani o pochodzeniu od Ranów i uczą się polskiego czy też drzewiańskiego. Prawda to? Czy jest w Niemczech więcej takich osób? W Polsce podobną inicjatywę prowadzi garstka entuzjastów na Mazurach ucząca się pruskiego.

5.Czy słowiańska ludność Połabia, już po podboju czuła jakieś związki z Polską? Istniały jakieś relacje? Słyszałem o łużyckich uczonych związanych z Akademią Krakowską.Podobno gdy RON czy tam Księstwo Warszawskie łączono unią personalną z Saksonią jakiś znaczenie miał fakt o zamieszkiwaniu w Saksonii Serbołużyczan.

Nie chcę ,,udowadniać" tezy o tym, że Polska winna mieć granicę na Łabie czy dopatrywać się na siłę ,,Słowian" tam gdzie ich nie ma. Chcę się dowiedzieć czym był, jeśli był ten ,,ruch reslawizacyjny".
 
Post #1

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 13/06/2018, 2:16 Quote Post

Znalazłem coś na temat gazety tego związku:

http://www.worldcat.org/title/wendischer-bote/oclc/269208308
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej