Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shirer W.: Powstanie i upadek Trzeciej Rzeszy, Wydanie polskie i angielskie
     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 29/05/2011, 12:52 Quote Post

Witam.
Czy ktoś zna książkę Shirera "Powstanie i upadek Trzeciej Rzeszy" i czy może wskazać różnicę między polskim a angielskim wydaniem?
Widziałem polskie wydanie o grubości ok. 250 stron, a angielskie ma 1245 stron. Skąd ta różnica? Czy może są to dwie różne książki?

http://allegro.pl/en-bs-wl-shirer-rise-and...1628809530.html

http://allegro.pl/powstanie-i-upadek-trzec...1632551503.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 12/01/2019, 11:49 Quote Post

Mam wydanie (ktores tam) z 1990 roku. Dokladnie 1245 stron.
Polskie wydanie (jak podal master86) to 250 stron czyli 1/5 oryginalu.
Wedlug mnie takie cos nie powinno w ogole pojawic sie na polkach.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/01/2019, 14:37 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 12/01/2019, 11:49)
Mam wydanie (ktores tam) z 1990 roku. Dokladnie 1245 stron.
Polskie wydanie (jak podal master86) to 250 stron czyli 1/5 oryginalu.
Wedlug mnie takie cos nie powinno w ogole pojawic sie na polkach.

N_S
*

Aż mi się wierzyć nie chciało i na początku myślałem, że tu musi być mowa o dwóch różnych książkach. Czasem tak jest, że na rynek wchodzą dwie wersje tej samej książki (choć teraz żaden przykład mi nie przychodzi do głowy), nazwijmy to w uproszczeniu "dla ambitnych" i "dla ludu" (podobnie jak w kinematografii kręci się równolegle serial i film fabularny), ale tu nie znalazłem żadnego śladu po anglojęzycznej wersji "dla ludu".
Często bywa, że polskie wersje są nieco krótsze ( a bywa, że odwrotnie- do polskiego tłumaczenia autor dodaje jakieś materiały albo poprawki nie zawarte w oryginalnym wydaniu), ale muszę przyznać, że z takim skrótem się jeszcze nie spotkałem. To już nie skrót ale streszczenie.
Szczerze mówiąc jakby kupił takie 250 stronicowe wydanie, a potem się dowiedział, że oryginał to ponad 1250 stron, to bum się z lekka wkurzył. Zgadzam się tu z "półkowym" poglądem Net_Skatera. Może tylko dodałbym, że z wyjątkiem kiedy na widocznym miejscu, np. na tylnej wierzchniej stronie jest zaznaczona ta różnica stron.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/01/2019, 16:28 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 12/01/2019, 12:49)
Mam wydanie (ktores tam) z 1990 roku. Dokladnie 1245 stron.
Polskie wydanie (jak podal master86) to 250 stron czyli 1/5 oryginalu.
Wedlug mnie takie cos nie powinno w ogole pojawic sie na polkach.

N_S
*



QUOTE(emigrant @ 12/01/2019, 15:37)
QUOTE(Net_Skater @ 12/01/2019, 11:49)
Mam wydanie (ktores tam) z 1990 roku. Dokladnie 1245 stron.
Polskie wydanie (jak podal master86) to 250 stron czyli 1/5 oryginalu.
Wedlug mnie takie cos nie powinno w ogole pojawic sie na polkach.

N_S
*

Aż mi się wierzyć nie chciało i na początku myślałem, że tu musi być mowa o dwóch różnych książkach. Czasem tak jest, że na rynek wchodzą dwie wersje tej samej książki (choć teraz żaden przykład mi nie przychodzi do głowy), nazwijmy to w uproszczeniu "dla ambitnych" i "dla ludu" (podobnie jak w kinematografii kręci się równolegle serial i film fabularny), ale tu nie znalazłem żadnego śladu po anglojęzycznej wersji "dla ludu".
Często bywa, że polskie wersje są nieco krótsze ( a bywa, że odwrotnie- do polskiego tłumaczenia autor dodaje jakieś materiały albo poprawki nie zawarte w oryginalnym wydaniu), ale muszę przyznać, że z takim skrótem się jeszcze nie spotkałem. To już nie skrót ale streszczenie.
Szczerze mówiąc jakby kupił takie 250 stronicowe wydanie, a potem się dowiedział, że oryginał to ponad 1250 stron, to bum się z lekka wkurzył. Zgadzam się tu z "półkowym" poglądem Net_Skatera. Może tylko dodałbym, że z wyjątkiem kiedy na widocznym miejscu, np. na tylnej wierzchniej stronie jest zaznaczona ta różnica stron.
*


Zerknąłem sobie na opis polskiego wydania i jest tam jasno napisane, iż jest ono skrócone:
QUOTE
Już pierwsze wydanie "Powstania i upadku Trzeciej Rzeszy" stało się międzynarodowym bestsellerem. Znaczenie tej doskonałej relacji, wydanej w wersji skróconej, podkreśla i uzupełnia prawie 400 starannie dobranych fotografii.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/124811/pows...owskich-niemiec
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/01/2019, 16:42 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 12/01/2019, 16:28)
Zerknąłem sobie na opis polskiego wydania i jest tam jasno napisane, iż jest ono skrócone:
QUOTE
Już pierwsze wydanie "Powstania i upadku Trzeciej Rzeszy" stało się międzynarodowym bestsellerem. Znaczenie tej doskonałej relacji, wydanej w wersji skróconej, podkreśla i uzupełnia prawie 400 starannie dobranych fotografii.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/124811/pows...owskich-niemiec
*

Że skrócone to widać, ale jeszcze nie widziałem skrótu o ca. 80% Dla mnie to nowość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/01/2019, 17:07 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 12/01/2019, 17:42)
QUOTE(wysoki @ 12/01/2019, 16:28)
Zerknąłem sobie na opis polskiego wydania i jest tam jasno napisane, iż jest ono skrócone:
QUOTE
Już pierwsze wydanie "Powstania i upadku Trzeciej Rzeszy" stało się międzynarodowym bestsellerem. Znaczenie tej doskonałej relacji, wydanej w wersji skróconej, podkreśla i uzupełnia prawie 400 starannie dobranych fotografii.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/124811/pows...owskich-niemiec
*

Że skrócone to widać, ale jeszcze nie widziałem skrótu o ca. 80% Dla mnie to nowość.
*


Odniosłem się po prostu do m.in. Twoich słów
QUOTE
Szczerze mówiąc jakby kupił takie 250 stronicowe wydanie, a potem się dowiedział, że oryginał to ponad 1250 stron, to bum się z lekka wkurzył.

podając, że wydawnictwo w opisie dostępnym na skrzydełku obwoluty poinformowało, iż jest to wydanie skrócone.

Natomiast jest to publikacja z roku 1992, wydana podobnież w Toronto, także dzieje dosyć stare...

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/01/2019, 14:02 Quote Post

Jest już oficjalne ogłoszenie - 3 tomy pracy Shirera wyjdą w tym roku po polsku: https://www.facebook.com/577399242416120/ph...?type=3&theater
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 27/01/2019, 17:00 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 27/01/2019, 14:02)
Jest już oficjalne ogłoszenie - 3 tomy pracy Shirera wyjdą w tym roku po polsku: https://www.facebook.com/577399242416120/ph...?type=3&theater
*


Aż się boję spytać- ile to razem ma kosztować?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/01/2019, 17:37 Quote Post

Już niedługo I tom pojawi się na stronie wydawnictwa razem z innymi zapowiedziami i wtedy wszystko będzie jasne wink.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 27/01/2019, 17:39 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 27/01/2019, 17:37)
Już niedługo I tom pojawi się na stronie wydawnictwa razem z innymi zapowiedziami i wtedy wszystko będzie jasne wink.gif.
*


Wszystko to będzie jasne, jak się pojawi w Napoleonie tom trzeci. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 27/01/2019, 17:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/01/2019, 17:47 Quote Post

Nie sądzę aby cena tomu III aż tak znacząco odbiegała od tej I, więc kiedy będzie już pierwszy, to wtedy wystarczy proste działanie matematyczne. Ale można i czekać wink.gif.
W każdym razie okładka tomu III do obejrzenia w linku, który zamieściłem wyżej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/01/2019, 14:45 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 27/01/2019, 17:47)
Nie sądzę aby cena tomu III aż tak znacząco odbiegała od tej I, więc kiedy będzie już pierwszy, to wtedy wystarczy proste działanie matematyczne. Ale można i czekać wink.gif.
W każdym razie okładka tomu III do obejrzenia w linku, który zamieściłem wyżej.
*

Nie o cenę mi chodzi. Ale najpierw spytam- czy to jest zdjęcie książki czy jej wirtualny obraz jak ma wyglądać gdy ewentualnie będzie wydana? I czemu informują, że niedługo się pierwszy tom ma ukazać a dają obrazek z tomem trzecim?

Ten post był edytowany przez emigrant: 28/01/2019, 19:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/01/2019, 20:49 Quote Post

QUOTE
Nie o cenę mi chodzi.

Napisałeś wcześniej "ile to razem ma kosztować?", więc na tej podstawie założyłem, iż chodzi Ci właśnie o cenę.

QUOTE
Ale najpierw spytam- czy to jest zdjęcie książki czy jej wirtualny obraz jak ma wyglądać gdy ewentualnie będzie wydana?

Trochę zaskakujące pytanie.
A spotkałeś się może jeśli nie w ogóle, to ostatnio, w ciągu powiedzmy ostatnich lat, z przypadkiem, że jakieś wydawnictwo reklamuje zapowiedź, która ma trafić na rynek za kilka miesięcy zdjęciem gotowego, wydrukowanego egzemplarza? Ja nie kojarzę, więc pytanie mnie nieco zaskakuje.

QUOTE
I czemu informują, że niedługo się pierwszy tom ma ukazać a dają obrazek z tomem trzecim?

Nie sądzę aby okładki jakoś się szczególnie różniły, poza podtytułem oczywiście wink.gif, więc mam nadzieję, że to nie jest jakiś problem? Jak jest gotowa okładka III tomu, to tym bardziej istnieje i ta I, a raczej między nimi wielkich różnic nie będzie jak mniemam wink.gif.


Natomiast podrzuciłem wyżej linka, można tam poczytać dyskusję na temat zapowiadanej książki oraz trafić na informację co do szczegółów publikacji, iż w planach jest wydanie I tomu w lutym/marcu, natomiast kolejnych w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/01/2019, 17:18 Quote Post

Przedtem chodziło o cenę, ale pisząc "Wszystko" miałęm na myśli jeszcze kwestię czy jest pewność, że i pozostałe tomy zostaną wydane. Było już tak, że pierwszy tom wydał NV, potem się poprztykał z autorem (z punktu widzenia kupującego czytelnika nieważne o co ) i reszta tomów wydana została przez inne wydawnictwo.

CODE
Trochę zaskakujące pytanie.
A spotkałeś się może jeśli nie w ogóle, to ostatnio, w ciągu powiedzmy ostatnich lat, z przypadkiem, że jakieś wydawnictwo reklamuje zapowiedź, która ma trafić na rynek za kilka miesięcy zdjęciem gotowego, wydrukowanego egzemplarza? Ja nie kojarzę, więc pytanie mnie nieco zaskakuje.
Wcale nie zaskakujące. Obiło już mi się o oczy, że czasem wydawnictwa mają taką strategię, że drukują wszystkie tomy, a wypuszczają w dogodnych z punktu handlowego terminach. Pytanie zaś stąd, że... czy to nie w Napoleonie był przypadek, że druk następnych tomów wydawnictwo uzależniało od tego jak zejdzie pierwszy? Z punktu widzenia kupującego to "rozkoszne"- nawet nie trzeba pisać dlaczego.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/01/2019, 21:32 Quote Post

QUOTE
Wcale nie zaskakujące. Obiło już mi się o oczy, że czasem wydawnictwa mają taką strategię, że drukują wszystkie tomy, a wypuszczają w dogodnych z punktu handlowego terminach

Ciekawa sprawa. A pamiętasz może nazwę tych wydawnictw albo tytuły książek?

A co do kontynuacji gdzie indziej lub jej braku. No tak to niestety czasem bywa w dobie demokracji i kapitalizmu, choć każdy rozumie, że czytelnicy są niezadowoleni.
Myślę gorsza sprawa była kiedy to bądź co bądź państwowy (czyli nie muszący kierować się względami finansowymi) CAW po zmianie kierownictwa (czyli tzw. dobrej zmianie) zaczął blokować wydawanie dokumentów o polskim Wrześniu...
I co Pan zrobisz? Nic Pan nie zrobisz...
Trzeba było wrócić do polskich tradycji z tzw. bibułami...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej