Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kule z Kostaryki, Dziwaczny produkt nieznanej kultury
     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 4/07/2019, 16:13 Quote Post

Tymczasem okoliczni Indianie nigdy nie tworzyli zorganizowanych społeczności typu państwowego ani też nie ma śladów tzw wyższej kultury, która zwykle towarzyszy manifestacjom sztuki kamiennej
user posted image

user posted image

user posted image

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 4/07/2019, 21:05
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/07/2019, 16:19 Quote Post

Jesteś pewien, że to nie są "bomby wulkaniczne" całkowicie naturalnego pochodzenia - a nie dzieło człowieka..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 4/07/2019, 16:20 Quote Post

Krewniacy panamscy wymarłych Indigenos z Kostaryki, żyją tak:
user posted image
user posted image

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 4/07/2019, 21:00
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 4/07/2019, 16:30 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 4/07/2019, 16:19)
Jesteś pewien, że to nie są "bomby wulkaniczne" całkowicie naturalnego pochodzenia - a nie dzieło człowieka..?
*


Na mój ogląd i dotyk to efekt obróbki. Ale mój ogląd jest bez znaczenia bo ustalono sposób wytwarzania kul. Zresztą nawet gdyby nie ustalono to i tak oczywistym byłoby, że to artefakty albowiem znane są tylko z Kostaryki. Mają różne rozmiary a kilka jest nieukończonych. Czasem są poukładane. Ja widziałem tylko kilka w rejonie Dominical
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.565
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/07/2019, 21:57 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 4/07/2019, 16:30)
QUOTE(jkobus @ 4/07/2019, 16:19)
Jesteś pewien, że to nie są "bomby wulkaniczne" całkowicie naturalnego pochodzenia - a nie dzieło człowieka..?
*


Na mój ogląd i dotyk to efekt obróbki. Ale mój ogląd jest bez znaczenia bo ustalono sposób wytwarzania kul. Zresztą nawet gdyby nie ustalono to i tak oczywistym byłoby, że to artefakty albowiem znane są tylko z Kostaryki. Mają różne rozmiary a kilka jest nieukończonych. Czasem są poukładane. Ja widziałem tylko kilka w rejonie Dominical
*


Czy istniej jakaś wiarygodna metoda ustalenia wieku obrobienia takiej kuli? C14 odpada z wiadomych względów. Chyba wszystkie metody odpadają?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 5/07/2019, 1:05 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 4/07/2019, 21:57)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 4/07/2019, 16:30)
QUOTE(jkobus @ 4/07/2019, 16:19)
Jesteś pewien, że to nie są "bomby wulkaniczne" całkowicie naturalnego pochodzenia - a nie dzieło człowieka..?
*


Na mój ogląd i dotyk to efekt obróbki. Ale mój ogląd jest bez znaczenia bo ustalono sposób wytwarzania kul. Zresztą nawet gdyby nie ustalono to i tak oczywistym byłoby, że to artefakty albowiem znane są tylko z Kostaryki. Mają różne rozmiary a kilka jest nieukończonych. Czasem są poukładane. Ja widziałem tylko kilka w rejonie Dominical
*


Czy istniej jakaś wiarygodna metoda ustalenia wieku obrobienia takiej kuli? C14 odpada z wiadomych względów. Chyba wszystkie metody odpadają?
*



QUOTE
Kamienne kule z Kostaryki – monolityczne rzeźby w kształcie kul wykonane przez człowieka, odkryte na obszarze Kostaryki, o średnicy od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów (największa znaleziona ma 2,4 m średnicy i waży ok. 16 ton). Lokalnie są nazywane Las Bolas, co dosłownie oznacza Kule[1]. W 2014 wraz z prekolumbijskimi osadami wodzowskimi kamienne kule wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO

W większości zostały wykonane z granodiorytu – kwaśnej skały magmowej. Same rzeźby powstawały najpewniej przez redukcję różnej wielkości otoczaków, kamieni i głazów do formy kulistej. Ustalono, że granodioryt w wyniku nagłych zmian temperatury łuszczy się, stąd np. poprzez rozgrzewanie gorącymi węglami i schładzanie wodą oraz odpowiednią obróbkę mechaniczną można było uzyskać kuliste kształty. Na koniec były szlifowane i polerowane. W wyniku dokonanych pomiarów kul o średnicach od około 0,6 m do 0,9 m wykryto rozbieżności w średnicy wahające się od 2,5 cm do 5,1 cm, w związku z czym należy odrzucić twierdzenie, że są idealnie kuliste[4].

Kule znajdowano obok przedmiotów datowanych od 200 roku p.n.e. do 800 roku n.e. Podczas innych prac archeologicznych obok kul odnajdywano złote ozdoby typowe dla okresu ok. 1000 roku n.e. Jeszcze inne przedmioty znalezione w innym miejscu wraz z kulami wskazywały na XVI stulecie. W związku z tym można stwierdzić, że kule były wytwarzane w przedziale czasowym wynoszącym 1800 lat, prawdopodobnie przez rdzennych mieszkańców Kostaryki posługujących się językiem czibczańskim. Lud ten żył w odosobnieniu w siedliskach nieprzekraczających 2000 mieszkańców, zajmując się głównie uprawą m.in. fasoli, kukurydzy, manioku, papai, ananasów, dyń, awokado, kakao[4].


De facto nic nie wiemy o autorach i sensie tych kul

Fotografie

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 5/07/2019, 1:06
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Histo99
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 104.446

Jan Kowalski
Stopień akademicki: magister
Zawód: amator
 
 
post 8/07/2019, 16:46 Quote Post

Niestety są znane nie tylko z Kostaryki:)

https://naszebalkany.pl/bih/kamienne-kugle/


Dlaczego "niestety" ?
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 8/07/2019, 18:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 9/07/2019, 0:36 Quote Post

QUOTE(Histo99 @ 8/07/2019, 16:46)
Niestety są znane nie tylko z Kostaryki:)

https://naszebalkany.pl/bih/kamienne-kugle/


Dlaczego "niestety" ?
Moderator N_S

*



Fake
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Louis Mieszko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 103.310

 
 
post 9/07/2019, 7:20 Quote Post

Niby co jest fake?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 9/07/2019, 13:39 Quote Post

QUOTE(Louis Mieszko @ 9/07/2019, 7:20)
Niby co jest fake?
*


światowa obecność kul typu kostarykanskiego
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Louis Mieszko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 103.310

 
 
post 10/07/2019, 6:50 Quote Post

Oczywiscie masz racje, w koncu kule kostarykanskie sa typu bosniackiego... problem swiatowego zasiegu rozwiazany.
Negowanie istnienia czegos tylko dla tego ze, znajduje sie w okolicy podejzanej piramidy jest co najmniej nierozsadne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 10/07/2019, 11:08 Quote Post

O kostarykańskich kulach wiemy, że zostały wykonane ręką człowieka, te bośniackie... niekoniecznie. Wyglądają mi na naturalne kamienie.

Do czego mogły służyć kule? Być może było to jakieś wotum dziękczynne? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.904
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 10/07/2019, 14:49 Quote Post

QUOTE(Louis Mieszko @ 10/07/2019, 6:50)
Oczywiscie masz racje, w koncu kule kostarykanskie sa typu bosniackiego... problem swiatowego zasiegu rozwiazany.
Negowanie istnienia czegos tylko dla tego ze, znajduje sie w okolicy podejzanej piramidy jest co najmniej nierozsadne.
*


zobacz sobie kule z Ziemi Franciszka Józefa pod biegunem gdzie nikt nigdy niczego nie wykonywał, nikt nie mieszkał, a kul jest tysiące. Z kolei w Bośni nie ma żadnych piramid i innych tego typu dyrdymał. To wszystko fake.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Louis Mieszko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 103.310

 
 
post 11/07/2019, 6:21 Quote Post

Zobaczylem, ponoc cofajacy sie lodowiec je tak wykrecil, ciekawe dlaczego nie znajdujemy podobnych na naszym podworku... pewnie turbolechici z wielkiego imperum je rozszabrowali, tacy antyczni zlomiarze, tradycja.
Okazuje sie ze, przyslowie - historia kolem sie toczy - jest jak najbardziej wiarygodne, bo tylko brak starodawnych smieci w okolicy "tworow" pozwolil moim przedowca zaliczyc te obiekty do dziwow natury, dokladnie tak samo jak to robili sredniowieczni mysliciele z amonitami i reszta inwentarza.
Pozostaje mi tylko pogratulowac, choc wole nie wnikac czego.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 11/07/2019, 9:55 Quote Post

Kule z Ziemi Franciszka Józefa wyglądają mi na naturalne twory podobnie jak te z Bośni. Kule z Kostaryki są sztuczne i wiadomo także jak je wykonywano. Pytanie tylko: po co?

Ale nie szukajmy naturalnego wyjaśnienia na coś co już udowodniono, że jest sztuczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej