Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edward Osóbka-Morawski,
     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/12/2018, 19:25 Quote Post

QUOTE(matheo1988 @ 21/12/2018, 13:53)
QUOTE(Fuser @ 19/11/2018, 19:16)
W wywiadzie z Edwardem Osóbką-Morawskim z 1983 roku zamieszczonym w wychodzącym wówczas i bardzo popularnym w latach 80. regionalnym tygodniku zachodniopomorskim "Morze i Ziemia" poza ciekawymi informacjami o jego losach po 1949 r., zwłaszcza do 1956 roku, wyczytałem, że w okresie pierwszej "Solidarności" Lech Wałęsa miał mu zaproponować zostanie doradcą politycznym związku.
*


A ma Pan może ten artykuł? Bardzo mnie interesuje postać Edwarda Osóbki-Morawskiego i szukam dokłądnej daty kiedy rozpoczął pracę jako Dyrektor Centralnego Zarządu Uzdrowisk Polskich, wiem że miało to miejsce w czerwcu 1949 i trwało do 11 kwietnia 1968. Ponadto szukam dokładnej daty kiedy wystąpoł z PZPR, legitymacje otrzyłam od Gomułki 21 października 1956, a wystąpił po wydarzeniach grudnia 1970, musiąło to mieć miejsce już po 22 grudnia 1970 i przed 1 stycznia 1971. Ma może Pan, bądź inni użytkownicy forum informacje na ten temat?

Pozdrawiam
MAteusz
*


Niestety, artykułu nie mam. Ale periodyk, o którym pisałem, powinien być dostępny w bibliotece publicznej. Wydaje mi się, że w latach 80. w którymś z ilustrowanych tygodników ("Panorama Śląska, "Razem") ukazywały się jego wspomnienia, ale pewności nie mam.
Co do danych, o które pytasz (jeśli możemy sobie wzajemnie darować "panowanie") to katalog IPN podaje nr jego teczki osobowej w Archiwum Akt Nowych: katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL
Nadto uzupełniająco mogę polecić internetowe archiwum tygodnika "Przekrój", ale to raczej dla wyszukania ilustracji:
https://przekroj.pl/archiwum
Na forum pod nickiem "Morawiak" aktywny był przez chwilę syn E. Osóbki-Morawskiego. Nie wiem, czy zagląda jeszcze na forum, ale PM można do niego spróbować napisać.
Powyższy post traktuję również jako odpowiedź na Twoją prywatną wiadomość o tożsamej treści.

Ten post był edytowany przez Fuser: 26/12/2018, 19:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 4/06/2021, 18:17 Quote Post

Wywiad prasowy z Edwardem Osóbką-Morawskim z 1983 roku, w którym opowiada, co działo się z nim po usunięciu z funkcji premiera w 1947 roku, w tym m.in. o "przyjemnościach", jakie go spotkały ze strony jego kolegi partyjnego, następcy na tym stanowisku, pod poniższym linkiem na stronie 5.:
https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/pu...ntent?&ref=desc

Ten post był edytowany przez Fuser: 4/06/2021, 21:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej