Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Brak tarcz w Japonii
     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 4/05/2015, 13:07 Quote Post

Generalnie temat nam trochę zszedł na bok. Problem nie w tym czy tarcza w ogóle jest potrzebna, tylko w tym, że jedni - w tym i Europejczycy - w okresie miecza i łuku stosowali tarcze, czasem wręcz jako jedyną osłonę ciała, natomiast Japończycy na tym samym etapie rozwoju ich nie stosowali, i pytanie jest czy wiemy z czego to wynika. Niemożliwe żeby tarcza nic nie dawała, bo generalnie stare miecze japońskie niewiele się różnią od mieczy zachodnich późnoantycznych i wczesnośredniowiecznych, strzały też. Musiała przeważyć któraś z innych przyczyn: może Japończycy po prostu nie wynaleźli czegoś tak pożytecznego jak tarcza bo na to nie wpadli (zdarza się, w końcu np. Indianie koła też nie wynaleźli), albo uznali że ich znacznie bardziej rozbudowane i zabudowane zbroje z tego okresu im wystarczą, albo może w końcu mieli jakieś powody poza-techniczne - polityczne, filozoficzne, religijne czy psychiczne przeciwko jej używaniu, a może był jeszcze jakiś inny powód. Wymyślić możemy ich jeszcze wiele, ale pytanie brzmi czy wiemy z jakichś źródeł jaka była ta prawdziwa przyczyna?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 4/05/2015, 13:12 Quote Post

Tylko że tarcze w sumie występowały, co zostało mi uświadomione w tym temacie na którejś wcześniejszej stronie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
kanagawaokinamiura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 104.393

 
 
post 14/01/2019, 20:17 Quote Post

Używano tarcz w Japonii. Pytanie powinno w moim przekonaniu brzmieć, czemu zaprzestano ich używać?
Dwa ważne momenty to V i XV wiek.

Przed V wiekiem używano tarcz (2 zdjęcie w załączniku)

W V wieku pojawił się koń w Japonii. Kawaleria okazała się lepsza od piechoty niosącej tarcze. W tym momencie Japończycy mogli wybrać między ulepszeniem swojej piechoty przeciwko kawalerii lub porzuceniem piechoty z tarczami i rozwinięciem kawalerii. Wybrali to drugie.

Ale to nie znaczy, że tarcze nie były już w ogóle używane. Nawet podczas bardzo popularnego okresu "samurajów" stosowano "tate". (1 zdjęcie w załączniku lub link)
Była to stacjonarna tarcza służąca do ochrony łuczników lub strzelców.

Natomiast w XV wieku wprowadzono tę broń palną, którą Japończycy przejęli od Portugalczyków "Teppo tanegashima". Broń palna zupełnie już zmieniła pole walki.
Ludzie patrzą tylko na okres "samurajów", ale to tylko część japońskiej historii. Wydarzyło się też wiele przed nim.

Ten post był edytowany przez kanagawaokinamiura: 14/01/2019, 20:21

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/01/2019, 20:25 Quote Post

QUOTE(kanagawaokinamiura @ 14/01/2019, 21:17)
Używano tarcz w Japonii. Pytanie powinno w moim przekonaniu brzmieć, czemu zaprzestano ich używać?
Dwa ważne momenty to V i XV wiek.

Przed V wiekiem używano tarcz (2 zdjęcie w załączniku)

W V wieku pojawił się koń w Japonii. Kawaleria okazała się lepsza od piechoty niosącej tarcze. W tym momencie Japończycy mogli wybrać między ulepszeniem swojej piechoty przeciwko kawalerii lub porzuceniem piechoty z tarczami i rozwinięciem kawalerii. Wybrali to drugie.

Ale to nie znaczy, że tarcze nie były już w ogóle używane. Nawet podczas bardzo popularnego okresu "samurajów" stosowano "tate". (1 zdjęcie w załączniku lub link)
Była to stacjonarna tarcza służąca do ochrony łuczników lub strzelców.

Natomiast w XV wieku wprowadzono tę broń palną, którą Japończycy przejęli od Portugalczyków "Teppo tanegashima". Broń palna zupełnie już zmieniła pole walki.
Ludzie patrzą tylko na okres "samurajów", ale to tylko część japońskiej historii. Wydarzyło się też wiele przed nim.
*


Informacje o tym już się w wątku pojawiły, wrzuciłeś ponadto dokładnie te same zdjęcia, które już w nim są.
Czemu to ma służyć?
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
kanagawaokinamiura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 104.393

 
 
post 14/01/2019, 20:41 Quote Post

przepraszam, odpowiedziałem nawet nie czytając wątku. Proszę mi wybaczyć dopiero się zarejestrowałem i nie posiadam doświadczenia z forami tego typu.

Ten post był edytowany przez kanagawaokinamiura: 14/01/2019, 20:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #80

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/01/2019, 21:03 Quote Post

QUOTE(kanagawaokinamiura @ 14/01/2019, 21:41)
przepraszam, odpowiedziałem nawet nie czytając wątku. Proszę mi wybaczyć dopiero się zarejestrowałem i nie posiadam doświadczenia z forami tego typu.
*


A, OK, w sumie większość osób tak robi smile.gif.

Może to z drugiej strony ożywi temat i ktoś znowu do niego wpadnie. Tylko nie wiem czy można by tu jeszcze coś dodać nowego.

Podrzucę link do strony, gdzie co prawda ilustracje też w sporym stopniu powtarzają sie z już tutaj znanymi, ale jest jedna ciekawa, której nie kojarzę.
Jeździec zasłaniający się czymś, co wygląda na tarczę przed również jeźdźcem strzelającym do niego z pistoletu: http://gunbai-militaryhistory.blogspot.com...se-shields.html

Trochę o tarczach z japońskiej wiki: https://ja.wikipedia.org/wiki/%E7%9B%BE#%E5...%97%A5%E6%9C%AC

 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
kanagawaokinamiura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 104.393

 
 
post 14/01/2019, 21:31 Quote Post

dzięki, chętnie przejrzę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #82

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.316
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 3/02/2020, 23:08 Quote Post

Krótki filmik na temat historii tarcz w Japonii
https://www.youtube.com/watch?v=UCKaQyC_i-g
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej