Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowianie - źródła armeńskie i gruzińskie
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 21/07/2009, 23:25 Quote Post

QUOTE(kmat @ 15/05/2009, 22:21)
Rzeka Etyl, nad którą siedzieli to Wołga.
*


U Chazarów etel lub etil oznacza każdą rzekę, ale tutaj oczywiście chodzi o Wołgę (por. też Itil); swoją drogą, przejęli to Madziarzy - zwróć uwagę na starowęgierskie Etelköz, tj. Międzyrzecze, Kraj Między Rzekami.
QUOTE
Co się mogło kryć pod terminem Basilio nie mam pojęcia, może jakiś szczep chazarski lub bułgarski.

W żadnym wypadku - najprawdopodobniej autor ma na myśli ród cesarski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 14:32 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 22/07/2009, 0:25)
QUOTE(kmat @ 15/05/2009, 22:21)
Rzeka Etyl, nad którą siedzieli to Wołga.
*


U Chazarów etel lub etil oznacza każdą rzekę, ale tutaj oczywiście chodzi o Wołgę (por. też Itil); swoją drogą, przejęli to Madziarzy - zwróć uwagę na starowęgierskie Etelköz, tj. Międzyrzecze, Kraj Między Rzekami.

W literaturze, ściślej w "Pieśni o Nibelungach", Attyla występuje pod imieniem "Etzel". Czy można mówić o jakiś związkach?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2009, 16:28 Quote Post

QUOTE
W literaturze, ściślej w "Pieśni o Nibelungach", Attyla występuje pod imieniem "Etzel". Czy można mówić o jakiś związkach?

Nie sądze - to prostu nazwa własna (średnio - wysoko - niemiecka bodajże), której użyto na określenie Bicza Bożego; por. góry Etzel w Szwajcarii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 17:59 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 11/08/2009, 17:28)
Nie sądze - to prostu nazwa własna (średnio - wysoko - niemiecka bodajże), której użyto na określenie Bicza Bożego; por. góry Etzel w Szwajcarii.

Tak, to nazwa średnio-wysoko-niemiecka z ok. 1200 r., tak jak sama "Pieśń". Miejscem stworzenia "Pieśni" była Pasawa w Dolnej Bawarii. Myślisz, że w związku z tym są jakieś podobieństwa?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2009, 18:08 Quote Post

QUOTE
Myślisz, że w związku z tym są jakieś podobieństwa?

Tj. z Etelköz? To nawet dość możliwe, bowiem Pasawa leży w miejscu, gdzie łączą się ze sobą trzy rzeki: Dunaj, Ilz oraz Inn. biggrin.gif Powiem Ci szczerze, że teraz mnie to zaczęło zastanawiać na poważnie... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 18:16 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 11/08/2009, 19:08)
Tj. z Etelköz? To nawet dość możliwe, bowiem Pasawa leży w miejscu, gdzie łączą się ze sobą trzy rzeki: Dunaj, Ilz oraz Inn. biggrin.gif Powiem Ci szczerze, że teraz mnie to zaczęło zastanawiać na poważnie... rolleyes.gif

No właśnie ja też zwróciłem uwagę na tą węgierską nazwę. Oczywiście z Attylą nie będzie miało już żadnego powiązania (chociaż? wink.gif), ale za to wcześnejsza dyskutowana przez Was kwestia "etel", chyba warta uwagi? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2009, 18:25 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 11/08/2009, 19:16)
No właśnie ja też zwróciłem uwagę na tą węgierską nazwę. Oczywiście z Attylą nie będzie miało już żadnego powiązania (chociaż? wink.gif), ale za to wcześnejsza dyskutowana przez Was kwestia "etel", chyba warta uwagi? wink.gif
*


Zważywszy na ilość wypraw madziarskich, jakie szły na Bawarię, nie wypada chyba tego lekceważyć... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 18:38 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 11/08/2009, 19:25)
Zważywszy na ilość wypraw madziarskich, jakie szły na Bawarię, nie wypada chyba tego lekceważyć... rolleyes.gif

Tym bardziej, że w tamtych czasach w historiografii przyjęło się nazywać Madziarów "Hunami".
Nie ma mnie teraz w domu i piszę nie ze swojego komputera, nie mam dostępu do "Pieśni". Coś mi jednak świta, że Etzel/Attyla ma coś wspólnego z rzeką. dry.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2009, 19:15 Quote Post

QUOTE
Tym bardziej, że w tamtych czasach w historiografii przyjęło się nazywać Madziarów "Hunami".

Jest nawet kilka ciekawych legend na ten temat, nie chce mi się jednak na razie wyciągać książek, by je wyszukać. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 19:34 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 11/08/2009, 20:15)
Jest nawet kilka ciekawych legend na ten temat, nie chce mi się jednak na razie wyciągać książek, by je wyszukać. tongue.gif

Tym bardziej, że właśnie się zaczęli na jedynce CK Dezerterzy! biggrin.gif biggrin.gif

vapnatak


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/08/2009, 21:19 Quote Post

QUOTE
Tym bardziej, że właśnie się zaczęli na jedynce CK Dezerterzy! biggrin.gif biggrin.gif

Mam lepsze zajęcia - na przykład grożenie siłą mechanikom, którzy spaprali robotę! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

By jednak nie spamować, dodam, iż rzeczone legendy o huńsko - madziarskiej, że tak powiem, proweniencji są do odszukania u A. Nawrockiego (Szamanizm i Węgrzy); książeczka ta leży jednak na samym spodzie i jej wyjęcie mogłoby naruszyć niezwykle misterną układankę mych cennych wielce pozycji książkowych. tongue.gif Obiecuję jednak postarać się przy okazji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 21:33 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 11/08/2009, 22:19)
By jednak nie spamować, dodam, iż rzeczone legendy o huńsko - madziarskiej, że tak powiem, proweniencji są do odszukania u A. Nawrockiego (Szamanizm i Węgrzy)

Nic to, może jutro pójdę do biblioteki i sobie ją pożyczę dla przypomnienia. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej