Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przyczyny śmierci Królów Polski, Jak naprawde było...
     
Rychuv2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 32.118

Zawód: uczeñ
 
 
post 24/05/2007, 18:12 Quote Post

Z tego co mi wiadomo Kazimierz Wielki kiedy był na polowaniu spadł z konia i po paru tygodniach zmiarł(Podczas restauracji grobów królewskich w czerwcu 1869r.Odnaleziono zwłoki Kazimierza Wielkiego z których wynika że podczas polowania król złamał lewą nogę co spowodowało śmierć).Z tego co się dowiedziałem w szkole Władysław Jagiełło wyszedł do swego ogrody posłuchć słowików po czym zachorował i zmarł.Przyczyny zgonu innych królów Polski nie są zbytnio mi znane może Wy coś wiecie na ten temat??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
pisz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 32.178

Piotr
 
 
post 24/05/2007, 19:12 Quote Post

Czytałem gdzieś,że Bolesław Chrobry zachorował chyba tuż po koronacji w 1025 roku.Co do Jagiełły to ja twierdzę ,że zmarł śmiercią naturalną(wiek zgonu prawdopodobny:ok.70 lat)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 25/05/2007, 7:19 Quote Post

Kolego Rychuv2 nie wiem czy chodzi Ci tylko o królów z okresu piastowskiego (bo w takiej subforze(czy jak to napisać tongue.gif) to umieściłes. Tutuł nie precyzuje.
Z tego co pamietam to Zygmunt III Waza, zmarł na skutek wylewu krwi do mózgu, przez ostatnie dni życia leżał prawie całkowicie sparaliżowany.

Władysław IV cierpiał na komplikacje związane z chorobami wenerycznymi, i juz na sejmach gdzie była potrzebna jego obecność, leżał na łożu- widać nie było z nim dobrze; jezdził tez do wód leczyc sie. Zygmunt August tez miał podobne problemy i komplikacje po wstydliwej chorobie.
(moga tu byc niesciłosci, jak dojede do pewnego źródła, a nie tylko mojej pamieci to poszerze i uścislę)
pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/05/2007, 8:13 Quote Post

co prawda nie król ale śmierć niebanalna:

Kazimierz Sprawiedliwy zmarł w wyniku podania mu niesprawdzonego widać lubczyku przez zakochaną dwórkę (a może był uczulony?)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 25/05/2007, 13:38 Quote Post

Takie pytanie: czy prawdą jest, że Michał Korybut Wiśniowiecki zmarł na skutek udławienia się ogórkiem? wink.gif
Przyczyna śmierci, cóż... Przyczyną śmierci Leszka Białego był zamach na niego w Gąsawie smile.gif Tzn. zabili go żołnierze Świętopełka Wielkiego. Władysław Laskonogi został zamordowany przez pewną dziewczynę, którą chciał zgwałcić. Przyczyny śmierci Henryka Probusa dość jasne nie są-możliwe, że został otruty. Jeszcze co do Ludwika Andegaweńskiego to możliwe, że na gruźlicę (?)-była to podobno dziedziczna choroba rodu Anjou.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 25/05/2007, 14:22 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 25/05/2007, 8:13)
Kazimierz Sprawiedliwy zmarł w wyniku podania mu niesprawdzonego widać lubczyku przez zakochaną dwórkę (a może był uczulony?)

Skąd masz tę informację? Wincenty Kadłubek, który prawdopodobnie był świadkiem zgonu Kazimierza w czasie uczty napisał:

[...] wychyliwszy maleńki kubek — na ziemię się osunął i ducha wyzionął. Nie wiadomo, czy zgasł [tknięty] chorobą, czy trucizną.

Na mojej stronie staram się zebrać przyczyny zgonów wszyskich polskich monarchów, ale o tym lubczyku to nigdy nie czytałem nawet. Proszę o źródło. Dzięki z góry!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/05/2007, 14:40 Quote Post

QUOTE(althaar @ 25/05/2007, 14:22)
QUOTE(Anakin @ 25/05/2007, 8:13)
Kazimierz Sprawiedliwy zmarł w wyniku podania mu niesprawdzonego widać lubczyku przez zakochaną dwórkę (a może był uczulony?)

Skąd masz tę informację?
*



Adam Naruszewicz pisał o kobiecie z którą Kazimierz miał niegodziwą przyjaźń, jakoby ona chcąc go bardziej jeszcze usidlić, przebrała miarę w miłosnym trunku
(za T. Rojek, XIII tajemnic historii)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 25/05/2007, 14:57 Quote Post

Aaaaa Naruszewicz smile.gif Wszystko jasne. Opieranie się na jego badaniach jest raczej zwodnicze. O Kazimierzu wie niewiele (m.in. źle identyfikuje jego żonę Helenę)...

Dodam, że poniżej przytoczonego przez Ciebie cytatu widnieje następujące zdanie (pisownia oryginalna):

Lecz zgony panuiących zawsze są podległe gminnemu tłomaczeniu, który gdy przyczyn przyrodzonych niedocieka, w prostym natury biegu często cudowisków szuka.

Sam Naruszewicz wskazuje, iż jest to ludowa legenda, bez źródłowego poparcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 25/05/2007, 15:48 Quote Post

Nie powiem,zainteresował mnie ten temat...

O Warneńczyku i Henryku II Poboznym, nie trzeba raczej wspominać każdy wie jak dzielnie zgineli. Ciekawym jest jak rozpoznali tego drugiego na pobojowisku: słyszałem że dzięi temu ze miał miał on 6 palców u którejś z nóg. Zawsze jak jak piszą o jego ostaniej bitwie to przypomina mi sie, obraz Matejki przedstawiający Pobożnego wyjeżdzajacego na bitwę...

althaar
QUOTE
Na mojej stronie staram się zebrać przyczyny zgonów wszyskich polskich monarchów


Fajna stronka-nie powiem-, ale nie potrafiłem sie tam ani jednej przyczyny doszukać... chyba że jeszcze nie umieściłeś, albo słabo szukałem.
Pozdrawiam.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 25/05/2007, 21:42 Quote Post

Tutaj tabelka 'tragiczne zgony'
http://www.poczet.com/zgony.htm

A w każdym (niemal) kalendarium danego władcy po prawej stronie występują trzy okienka: 1) żółte-ciekawostki, 2) zielone-przyczyna zgonu, 3) różowe-miejsce pochówku - naprawdę łatwo znaleźć -> zajrzyj sobie np. do Mieszka I i obadaj sprawę
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 16/09/2007, 1:16 Quote Post

Jagiellonowie tu nie mogą być powinny być w odzielnym temacie Polska Jagiellonów

Przemysł II został zamordowany przez magrabiów bradenburskich czy rycerzy rodów Zarembów i Nałęczów do tej pory trwaja zagadnienioa na temat zabójstwa

Przemko Ścinawski książę ścinawy brat Henryka III Głogowskiego zginął w bitwie pod Siewierzem w 1289 roku przez wojska Władysława Łokietka i Bolesława II Płockiego zginął w drodze powrotnej z krakowa. Brał udział z Henrykiem Głogowskim i Probusem, razem z nimi dazył do zjednoczenia ziem polsklich i uzyskania korony, uczestniczył w wyprawie majacej na celu opanowanie krakowa Zginął w drodze powrotnej z krakowa. Poległ za sprawą zjednoczenie u boku Henryka Probusa.
Ale są opinie Zginął w bitwie pod siewierzem albo został wziety do niewoli i tam odarty ze zbroi i dobity drugi fakt jest kwestionowany

Henryk VIII Wróbel zmarł na wskutek cięzkiej rany w trakcie turnieju rycerskiego w legnicy zmarł w Szprotawie

Wacław Krośnieński syn Henryka VIII Wróbla książę krośnieński zginął podczas wystrzału armat przez nieuwage, podchodził nieostrożnie wzdłuż armaty
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
pdz city
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 64.224

 
 
post 2/08/2011, 15:33 Quote Post

QUOTE(Rychuv2 @ 24/05/2007, 18:12)
Z tego co mi wiadomo Kazimierz Wielki kiedy był na polowaniu spadł z konia i po paru tygodniach zmiarł(Podczas restauracji grobów królewskich w czerwcu 1869r.Odnaleziono zwłoki Kazimierza Wielkiego z których wynika że podczas polowania król złamał lewą nogę co spowodowało śmierć).
*


Śmierć króla Kazimierza III spowodowało zapalenie płuc a nie złamanie nogi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
pdz city
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 64.224

 
 
post 10/08/2011, 6:29 Quote Post

Jan Olbracht zmarł na syfilis.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Mr. Neutron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 212
Nr użytkownika: 67.437

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/08/2011, 9:44 Quote Post

Ja się podepnę pod temat z pytaniem:
Władysław Laskonogi chciał zgwałcić (albo zgwałcił) niemiecką dziewczynę. Ona go z tego powodu zabiła. I teraz pytanie - w jaki sposób? Słyszałem o dwóch wersjach:
1. Uderzyła go w głowę świecznikiem.
2. Zabiła go nożem.

Prawdę mówiąc, nie wiem, która wersja jest prawdziwa. Proszę więc o wyjaśnienie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 11/08/2011, 9:21 Quote Post

Książę zabrał ze sobą na noc pewną teutońską dziewczynę, która nie mogąc ścierpieć zadawanego gwałtu, przeszyła mu gwałtownie brzuch nożem, który skrycie ze sobą wzięła. To cytat z Alberyka z Trzech Fontann (Trois Fontaines). Świecznika nie stwierdzono smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej