Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Afganistan 1979
     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 8/06/2005, 11:54 Quote Post

Jak wiadomo rosyjska interwencja rozpoczeła sie 24 grudnia 1979 roku.
Nurtuje mnie od lat pytanie: dlaczego Rosjanie pomineli jednostki specjane lub wyspecjalizowane państw Układu Warszawskiego.
Nie mam na mysli operacji na miarę operacji Dunaj w Czechosłowacji w 1968 roku tylko zaangażowania wyspecjalizowanych jednostek do walk np w górach.
Co spowodowało że na "stażirowku" do Afganistanu w latach 1979-1989 nie byli wysyłani np Polacy?
Czyżby Rosjanie chcieli zachować pozory "bratniej pomocy" dla Afganistanu?
Czy ewentualnie była taka sugestia udziału naszych jednostek tylko wystąpił sprzeciw w MON lub Biurze Politycznym?


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/10/2007, 22:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 8/06/2005, 12:17 Quote Post

to pchanie od ewentualnego tamtego niedoszlego (a szkoda, co?) pchania rozni sie jak roznią się od siebie np. skróty ZSRR i ONZ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 8/06/2005, 12:33 Quote Post

QUOTE
(a szkoda, co?)

Nie, nie szkoda!
Żal mi jedynie ze teraz pchamy palce miedzy drzwi.
A Polacy w Afganistanie walczyli juz w XIX wieku.
Interesują mnie motywy niewysyłania nierosyjkich jednostek do Afganistanu w czasie interewncji rosyjskiej w latach 1979-89.
QUOTE
jak roznią się od siebie np. skróty ZSRR i ONZ

A może za 10-15 lat ONZ uchwali rezolucje na mocy której państawa których wojska brały udział w wojnie/okupacji Iraku będą zobligowane do jego odbudowy?
Masz pewność że nie jest to możliwe?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/06/2005, 13:39 Quote Post

Mozliwe, ze z jednej strony chcieli SAMI pokazac swa sile, zdobyc SAMI Afganistan. Z drugiej bali sie rozpadu Ukladu, a na tym na pewno im nie zalezalo- wygrana miala byc demonstracja dla Stanów Zjednocznonych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Inter-Rex
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 9.106

 
 
post 19/09/2005, 15:47 Quote Post

QUOTE
dlaczego Rosjanie pomineli jednostki specjane lub wyspecjalizowane państw Układu Warszawskiego

A kto powiedzial ze Rosjanie nie uzywali jednostek specjalnych? Przeciez nawet na samym poczatku w grudniu 1979 roku czyli podczas szturmu na palac prezydenta Amina brali udzial rosyjscy komandosi pod dowodztwem plk. Bojarinova (nie wiem czy dobrze napisalem). Pozniej czasami odzialy specjalny byly wzywane do ataku na pozycje Arabow, zajecie ich pozycji itp ale szczegolow nie znam.

Co od panstw Ukladu Warszawskiego to wg mnie jak sami zauwazyliscie trzon armii tych panstw to glownie odzialy pancerne a specyfika walk w Afagnistanie byla inna niz w Europie. Przewazaly tereny gorzyste i pustynne jedynie co moglismy zrobic to wyslac zolnierzy ale czasy juz byly takie ze nie bylo to wcale takie proste.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/10/2007, 22:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
bobby sands
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 9.957

bobby sands
Zawód: bojownik
 
 
post 20/01/2006, 0:34 Quote Post

Ciekawostka jest fakt, ze polscy sztabowcy, jeszcze za komuny i w czasie istnienia Ukladu Warszawskiego, przygladali sie wojnie w Afganistanie biorac go jako przyklad konfliktu Dawida z Goliatem i na jej przykladzie robili szkice na wypadek naszej wojny z ZSRR.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/10/2007, 22:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 29/03/2006, 12:40 Quote Post

Jeżeli chodzi o jednostki specjalne, to może Rosjenie liczyli poprostu na umiętności Specnazu. Oddziały tej jednostki miały zdobyć Kandahar. Z tego co pamiętam, to się nie udało.
Wojska ZSRR, przez 10 lat stabilizowały (teraz tak to się nazywa) ten kraj, a i tak przegrali.
W Afganistanie stacjonują wielonarodowe siły ONZ, więc w pewnym sensie jest to uzasadnione. W końcu jesteśmy w ONZ.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/10/2007, 22:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
BAQS z S-c
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 35.966

Zawód: uczen
 
 
post 22/10/2007, 19:11 Quote Post

Wojne sie prowadzi miedzy innymi po to aby sprawdzic nowy sprzet i zuzyc stary oraz zeby sprawdzic nwe metody walki. I nie nalezy zapomniec ze napewno chcieli im przyniesc "rewolucje' (komunizm).

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 22/10/2007, 22:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 23/10/2007, 14:30 Quote Post

Juz wspominalem na tym forum, ze posiadam wielu znajomych Afganczykow, a kilku z nich moge nazwac swoimi przyjaciolmi.
Otoz mowili mi, ze w czasie wojny chodzily pogloski, ze po sovieckiej stronie walcza oddzialy kubanskie.Szczegolow nikt jednak nie zna i z Kubanczykami osobiscie sie nie spotkal, wiec prawdopodobnie to plotka byla.W kazdym razie krazyla wsrod mudzachedinow.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mr smoke
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 38.559

Zawód: student
 
 
post 4/01/2008, 17:24 Quote Post

Ja natomiast mam ważne dla mnie pytanko, ponieważ nie czytałem dokładnie o samym konflikcie afgańskim zbyt wiele...

W jaki sposób interwencja w Afganistanie była rujnująca dla ZSRR? i czy możemy to porównać z rujnującym wpływem wojny w Wietnamie dla USA?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 4/01/2008, 17:34 Quote Post

Utrzymywanie kontyngentu wojskowego poza granicami kraju z reguły jest kosztowne. Do tego dochodzą znaczne straty jakie afgańscy mudżahedini zadali Armii Czerwonej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_war_in...nces_of_the_war
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 4/01/2008, 18:25 Quote Post

QUOTE(mr smoke @ 4/01/2008, 17:24)
W jaki sposób interwencja w Afganistanie była rujnująca dla ZSRR? i czy możemy to porównać z rujnującym wpływem wojny w Wietnamie dla USA?

Trudno mi oceniać na ile interwencja w Afganistanie zrujnowała ZSRR gospodarczo i militarnie. Na bazie swoich doswiadczeń z dłuższego pobytu w ZSRRR w 1989r. i obcowania z rosyjskimi (radzieckimi) studentami z Kijowskiego Instytutu Inżynierów Lotnictwa Cywilnego - киига (to właśnie tam skonstruowano m.in. "Mriję"), mogę powiedzieć, że Afganistan przede wszystkim zrujnował Sowietów moralnie. Zaczęli powątpiewać w swą wszechmoc. I nawet muzeum tej wojny powstałe w Kijowie z inicjatywy Loni Brezniewa (taka konkurencja dla kurchanu Mamaja w Stalingradzie) nie mogło już tego procesu mentalnej degrengolady odwrócić. W oczach ówczesnej sowieckiej młodzieży Afganistan był straszliwą klęską i jatką, chociaż nie brakowało opowieści o bohaterskich wyczynach AC.
Możliwe więc, że istnieje pewna paralela pomiędzy przegraniem wojny wietnamskiej przez rząd USA na terenie USA (media i protesty) a wycofaniem się ZSRR z Afganistanu.
W każdym razie i tam i tu ginęli młodzi ludzie nie bardzo wiedząc za co i po co... sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 4/01/2008, 22:26 Quote Post

Zgadzam sie z memexem: Zarówno Amerykanie w Wietnamie jak i Sowieci w Afganistanie, przegrali przede wszystkim moralnie.

Co do kosztów i strat: Straty sowieckie w Afganistanie i koszty tej wojny były o wiele mniejsze od tych, jakie ponieśli Amerykanie w Wietnamie. Więc o zrujnowaniu gospodarczym czy militarnym trudno tu mówić.

Gospodarkę ZSRR obciążało przede wszystkim utrzymywanie mocarstwowej pozycji (czyli zbrojenia, utrzymywanie milionowej armii, dotacje dla różnorakich państw -od Kuby poczynajac, a na Korei Północnej kończąc-itd.), a nie sama wojna w Afganistanie, gdzie walczyła tylko garstka sił jakim dysponował ZSRR.
Np. koszty utrzymania niemal 650 tys. żołnierzy z elitarnych jednostek stacjonujących w Europie Wschodniej, były znacznie większe niż zaledwie 100 tys. żołnierzy z trzeciorzutowych jednostek z azjatyckich okręgów wojskowych (bo takie w większości walczyły w Afganistanie).

Dlatego też wojna w Afganistanie -jeśli chodzi o kwestie militarne i finansowe- była tylko jedną "z cegiełek" i przypisywanie jej decydującego wpływu w tej kwestii na upadek ZSRR uważam za mocno przesadzone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Wolus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 99.918

 
 
post 23/07/2016, 6:02 Quote Post

Odnosząc sie do pytania dla czego nie zaangażowano UW, posłużę sie analogią jak chcemy zabrać dziecku drobne to nie wołamy kolegów bo po co, sprawa sie komplikuje jak dzieciak rzuca w nas kamieniem i ucieka.
Sowieci liczyli na szybką i łatwą wojenkę, w dodatku rząd afganski poprosił bratni naród radziecki o pomoc interwencji całego ukladu nie wytłumaczyli by w taki sposób.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej