Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe przedindustrailne miasta
     
Lodolamacz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 65.126

Andrzej
Zawód: student
 
 
post 23/06/2010, 9:00 Quote Post

Zaciekawił mnie ostatnio temat dawnych środków urbanistycznych. Jakie z nich w swoim okresie było największymi skupiskami ludności na planecie? Przyznam, że moja wiedza na ten temat jest bardzo skąpa, a chciałbym ją poszerzyć. Jedyne co wiem to to, że Rzym za czasów imperium był największym miastem świata(chyba). Wiem także, że największym miastem prekolumbijskich Ameryk i jednym z większych w ówczesnym świecie był Tenochtitlan. Oraz, że po analizie zdjęć satelitarnych za największe miasto świata przedindustrialnego uważa się khmerski Angkor, przynajmniej jeśli chodzi o zajmowany areał. Z szacunkową liczbą mieszkańców bywa różnie, bo co badacz to inne liczby.
Czy ktoś mógłby polecić jakieś opracowania, obojętnie cyfrowe czy papierowe, albo zaspokoić moją ciekawość na forum?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 23/06/2010, 15:53 Quote Post

Ludwik Straszewicz napisał dość dawno temu książkę "Wielkie stolice Europy-Londyn-Moskwa-Paryż-Rzym" (1974). Bardzo przystępnie i treściwie napisane dzieje rozwoju tych miast od powstania do ok 1970 roku: warunki geograficzne, demografia, gospodarka, podział administracyjny, itd. stulecie po stuleciu, z mapkami. Podejrzewam jednak, że obecnie jest nie do znalezienia (od lat nie spotkałem egzemplarza innego niż mój własny).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej