Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Porównanie stalinowskiego ZSRR i III Rzeszy, ... z punktu widzenia praworządności
     
czytacz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 73.498

--
Stopień akademicki: --
Zawód: wolny
 
 
post 2/03/2014, 14:03 Quote Post

Jednak zasady postępowania obu okupantów były takie same, zniszczyć inteligencje, średnią i jakąkolwiek klasę właścicieli(w szerokim pojęciu, po prostu ludzi których sposób mylenia był odmienny, nie zgodny z zasadami obowiązującymi w tych reżimach). Więc niszczono to wszystko z takim samym skutkiem. Nie różnili się niczym, chcieli mieć na swoich zagrabionych ziemiach bezmyślny "motłoch".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 22/12/2015, 18:39 Quote Post

Merytorycznie film taki sobie, ale bardzo ciekawe i dobrej jakości materiały archiwalne:
Andriej Wyszynski. Stalinowski inkwizytor śmierci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 28/12/2015, 1:40 Quote Post

Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Obaj dyktatorzy - na pewno nie głupi i obaj myślący systemowo z uwzględnieniem podstawy teoretycznej - bardzo szanowali statut partyjny. Z oświadczenia Mołotowa wynika, że Stalin cenił go bardziej.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 28/12/2015, 9:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Darth Bane
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.282
Nr użytkownika: 78.386

Stopień akademicki: jest
Zawód: powazny
 
 
post 28/12/2015, 10:48 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 28/12/2015, 2:40)
Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Obaj dyktatorzy - na pewno nie głupi i obaj myślący systemowo z uwzględnieniem podstawy teoretycznej - bardzo szanowali statut partyjny. Z oświadczenia Mołotowa wynika, że Stalin cenił go bardziej.
*


Generalnie bardziej praworządni byli Sowieci - na wszystko musiał być podpisany papier i stosowny paragraf. Naziści mniej odlegli od swych rewolucyjnych (podobnie jak polska "sanacja") tradycji sporo rzeczy załatwiali na gębę, bez "zbędnej pisaniny"... Stąd brak podpisu Hitlera na dokumencie przesądzającym o losach Żydów. Niewątpliwie żywot Niemców mimo większego "bezprawia" był o niebo lepszy niż "obywateli ZSRR" - niezależnie od narodowości. To co Sowieci wyczyniali w Polsce czy Prybałtyce jedynie odzwierciedlało to, że musieli "nadgonić" na ziemiach nowowcielonych to co zrobili wcześniej u siebie. Dla Niemiec zachowanie wobec innych rasowo elementów było nowym doświadczeniem...

Ten post był edytowany przez Darth Bane: 28/12/2015, 10:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.651
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 28/12/2015, 11:20 Quote Post

spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
stalinowcy - kto nie jest z nami ten przeciwko nam i niewielu miało spokój
rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 28/12/2015, 12:32 Quote Post

QUOTE(Darth Bane @ 28/12/2015, 11:48)
[Dla Niemiec zachowanie wobec innych rasowo elementów było nowym doświadczeniem...
*


Ale szybko weszli w rolę.

QUOTE(Duncan1306 @ 28/12/2015, 12:20)
spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
*


Ujęcie błędne. Przykłady - działania wobec Żydów, czy na okupowanych terenach Polski i ZSRR.

Ten post był edytowany przez Fuser: 28/12/2015, 12:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/12/2015, 12:48 Quote Post

QUOTE
Dla Niemiec zachowanie wobec innych rasowo elementów było nowym doświadczeniem...


No nie do końca. Oczywiście nie ta skala i ogólnie o praprzyczynach zachowania nazistów na terenach wschodnich można by dużo pisać, ale warto przypomnieć że pewne tradycje już były:
https://en.wikipedia.org/wiki/Herero_and_Namaqua_Genocide
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.651
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 3/01/2016, 11:37 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 28/12/2015, 13:32)
...
QUOTE(Duncan1306 @ 28/12/2015, 12:20)
spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
*


Ujęcie błędne. Przykłady - działania wobec Żydów, czy na okupowanych terenach Polski i ZSRR.
*


Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ). Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 3/01/2016, 11:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 3/01/2016, 11:50 Quote Post

QUOTE(Duncan1306 @ 3/01/2016, 12:37)
QUOTE(Fuser @ 28/12/2015, 13:32)
...
QUOTE(Duncan1306 @ 28/12/2015, 12:20)
spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
*


Ujęcie błędne. Przykłady - działania wobec Żydów, czy na okupowanych terenach Polski i ZSRR.
*


Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ). Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.
*


No właśnie, chodzi o to UZNALI.
Poza tym w III Rzeszy niedobrze było być socjaldemokratą, chadekiem, homoseksualistą, Polakiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.651
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 3/01/2016, 12:56 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 3/01/2016, 12:50)
QUOTE(Duncan1306 @ 3/01/2016, 12:37)
QUOTE(Fuser @ 28/12/2015, 13:32)
...
QUOTE(Duncan1306 @ 28/12/2015, 12:20)
spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
*


Ujęcie błędne. Przykłady - działania wobec Żydów, czy na okupowanych terenach Polski i ZSRR.
*


Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ). Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.
*


No właśnie, chodzi o to UZNALI.
Poza tym w III Rzeszy niedobrze było być socjaldemokratą, chadekiem, homoseksualistą, Polakiem.
*


A w ZSRR kim było być dobrze skoro nawet najwyższe władze państwowe i partyjne nie były bezpieczne.
Zresztą wystarczy porównać procent społeczeństwa jaki siedział w obozach koncentracyjnych i gułagach
A bądźmy szczerzy wymienione kategorie były znikomą mniejszością Niemców bo doły partyjne KPD i SPD szybko się do nazistów dołączyły -różnica niewielka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/01/2016, 13:20 Quote Post

QUOTE
Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ).


Na pewno nie podobnie.

QUOTE
Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.


Stwierdzam że przeciętny Niemiec, w miare czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał lepiej pod Hitlerem niż np. Amerykanin pod Roosvelta.

Wniosek. III Rzesza lepsza niż USA.


Oczywiście można polemizować na temat przeciętnego życia niemieckiego obywatela i amerykańskiego-o co innego chodziło. O sprowadzenie tej argumentacji do absurdu.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 3/01/2016, 13:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.651
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 3/01/2016, 13:33 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 3/01/2016, 14:20)
QUOTE
Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ).


Na pewno nie podobnie.

QUOTE
Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.


Stwierdzam że przeciętny Niemiec, w miare czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał lepiej pod Hitlerem niż np. Amerykanin pod Roosvelta.

Wniosek. III Rzesza lepsza niż USA.


Oczywiście można polemizować na temat przeciętnego życia niemieckiego obywatela i amerykańskiego-o co innego chodziło. O sprowadzenie tej argumentacji do absurdu.
*


Wybacz że nie napisałem wróg nr 1 , wóg nr2 etc.
Rozważamy tylko 2 państwa, Ty wprowadzasz trzecie i na tej podstawie podważasz dychotomie. To nie tak w scholastyce rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 3/01/2016, 14:08 Quote Post

QUOTE(Duncan1306 @ 3/01/2016, 13:56)
QUOTE(Fuser @ 3/01/2016, 12:50)
QUOTE(Duncan1306 @ 3/01/2016, 12:37)
QUOTE(Fuser @ 28/12/2015, 13:32)
...
QUOTE(Duncan1306 @ 28/12/2015, 12:20)
spotkałem się z takim ujęciem problemu
Naziści glosili ze kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami więc wielu miało spokój
*


Ujęcie błędne. Przykłady - działania wobec Żydów, czy na okupowanych terenach Polski i ZSRR.
*


Naziści uznali Żydów za wrogów podobnie jak obywateli polskich i ZSRR ( czyli są przeciwko nam rolleyes.gif ). Natomiast przeciętny Niemiec w miarę czysty rasowo i nie aktywista komunistyczny miał o wiele większe szanse spokojnego życia niż obywatel ZSRR pod rządami Stalina.
*


No właśnie, chodzi o to UZNALI.
Poza tym w III Rzeszy niedobrze było być socjaldemokratą, chadekiem, homoseksualistą, Polakiem.
*


A w ZSRR kim było być dobrze skoro nawet najwyższe władze państwowe i partyjne nie były bezpieczne.
Zresztą wystarczy porównać procent społeczeństwa jaki siedział w obozach koncentracyjnych i gułagach
A bądźmy szczerzy wymienione kategorie były znikomą mniejszością Niemców bo doły partyjne KPD i SPD szybko się do nazistów dołączyły -różnica niewielka.
*


Między SPD a NSDAP różnica niewielka? To rozumiem, że po II Wojnie doły NSDAP wstąpiły do SPD? Jakieś dane na ten temat?
Rozumiem "lewakożerstwo", ale po co pisać bzdury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/01/2016, 14:08 Quote Post

Być może zbyt pośpieszne wnioski wysunąłem, wszak nie piszesz żadnych tekstów w rodzaju ZSRR gorszy niż III Rzeszy. Ale często na forum natrafiałem na takich i którzy to dokładnie tak uzasadniali jak Ty teraz argumentujesz (samo w samo faktem nie zaprzeczalnym jest że "czysty rasowo" Niemiec miał lepiej niż przeciętny obywatel ZSRR), stąd moje prewencyjne sprowadzenia do absurdu-aczkolwiek jeśli źle zinterpretowałem Twoje zamiary, przepraszam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.651
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 3/01/2016, 15:13 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 3/01/2016, 15:08)
Być może zbyt pośpieszne wnioski wysunąłem, wszak nie piszesz żadnych tekstów w rodzaju ZSRR gorszy niż III Rzeszy. Ale często na forum natrafiałem na takich i którzy to dokładnie tak uzasadniali jak Ty teraz argumentujesz (samo w samo faktem nie zaprzeczalnym jest że "czysty rasowo" Niemiec miał lepiej niż przeciętny obywatel ZSRR), stąd moje prewencyjne sprowadzenia do absurdu-aczkolwiek jeśli źle zinterpretowałem Twoje zamiary, przepraszam.
*


OK np
A z kolei ja zapomniałem wstawić po "różnica niewielka" przymrużenie oczka więc niech Fuser mi to przeoczenie wybaczy bo faktycznie wyszły bzdury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej