Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Posługiwanie się herbami - kwestia prawna
     
_Linkin_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 86.327

Linkin
 
 
post 20/03/2014, 19:03 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 7/03/2014, 2:28)
Zacznijmy od tego, że szlachectwo to w większości był przypadek. Ktoś się urodził z rodziców herbowych i tyle. We wczesnym średniowieczu rycerzem mógł zostać każdy. Potem stan się zamknął (nie całkiem). Szlachta to była klika wykorzystująca swoją pozycję. To jakby chwalić się niskim numerem legitymacji NSDAP lub PZPR.
*


Moim zdaniem nie można porównać tytułu szlacheckiego z niskim numerem legitymacji NSDAP lub PZPR.
Co z tego że to jest przypadek,wydaje mi się że przeszkadza Ci to,że ktoś chce używać herbu który należał kiedyś do jego przodków,ja się pytam,co w tym złego confused1.gif Wydaje mi się że uważasz iż pielęgnowanie tradycji chłopskich jest dobre,ale już szlacheckich jest be,jeśli się mylę to przepraszam,ale jeśli nie,to wytłumacz mi dlaczego tak uważasz smile.gif
Co do zamieszczonego przez Ciebie fragmentu piosenki...uważam że nie wszyscy szlachcice tacy byli,głównie zły wizerunek o szlachcie rozpowszechniali komuniści,takie jest moje zdanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #166

     
arrturino
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 109.993

Artur Blazewski
Zawód: tapicer
 
 
post 18/08/2023, 21:56 Quote Post

QUOTE(McCornick @ 7/01/2011, 14:47)
GenerosusZawadzki
<<W wyroku sądu który zapdł 11 listopada 2010 w Gdańsku jest opisany herb czyli jego wygląd w tarczy a także cytuje nad ....>>

W jakim kontekscie sąd umieścił opis herbu w wyroku? Nie napisałeś tego, a to bardzo ważne. Ja mogę sobie wyobrazić taki kontekst:" sąd nie widzi uzasadnienia wydania wyroku o uznanie prawa do używania herbu ...>>.

Podziwiam Twoje przywiązanie do tradycji szlacheckiej. Jest ono tak wielkie, że od razu chcesz ją zmieniać, lub nawet tworzyć nową (przychodzi na myśl scena z "Misia").
Elementem tradycji szlacheckiej jest dziedziczenia szlachectwa i herbu po mieczu i polskie prawo cywilne nie ma tu nic do rzeczy. Jak sąd państwa, które nie uznaje stanu szlacheckiego może wypowiadać się w sprawach zwyczaju tego stanu?
Niestety kolego, ale wydaje mi się, że w środowisku współczesnych szlachciców przywiązanych do prawdziej tradycji trafisz na Index Chamorum.

Natomiast mam dla Ciebie radę. Znajdź w rodzinie swojej mamy męskiego krewnego, który ma "prawo" do herbu i poproś go, zeby Cie adoptował i "przypuścił do herbu". To byłoby zgodne z tradycją szlachecką. Ponieważ obecnie "szlacheckość" nie wiąże się z prawami politycznymi, to niepotrzebna chyba byłaby zgoda Sejmu. (W tej sprawie nie jestem pewien - na pewno sejm przyznawał indygenat - czyli uszlachcenie, ale jak to było przy adopcji???)

Teraz do wszystkich uczestników dyskusji:
Nie uważacie, że pęd do szlachectwa, tytułów i herbów jest śmieszny? Co innego szukanie swoich korzeni, jakiekolwiek one by były, a co innego w tylko celu znalezienia herbowego przodka, wydrukowania herbu na wizytówce i wpisania hr. miedzy imię i nazwisko.
Może gdyby np. IPN zainteresował się, za jakie to zasługi dwory państw zaborczych nadawały to hr., ten pęd trochę by się zmniejszył? To byłoby ciekawe.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #167

12 Strony « < 10 11 12 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej