Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
236 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atak ZSRR na III Rzeszę? Teoria Suworowa, Aspekty polit., gosp. i militarne
     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 22/11/2005, 16:15 Quote Post

QUOTE(1234 @ 22/11/2005, 12:40)
I ostatnia sprawa. Do zrzutu niebędne sa także szybowce transportowe. Oddaję całą dopłatę bezposrednią za 2005 rok temu, kto poda mi nazwę szybowca desantowego uzywanego przez RKKA w czasie wojny. no bo musiało ich troche być, skoro jednostki pow-des się tak rozbudowywały.
*




Antonow A-7 (od 1940 zbudowano 400 egzemplarzy) i G-11 (też około 400 w latach 1944 - 48). Prototypów nie liczę.
Użyli ich co prawda głównie do dostarczania zaopatrzenia partyzantom, ale bądź co bądź Rosjanie mieli szybowce transportowe. Lekkie, bo lekkie, ale jakieś. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Thenaturat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 3.294

 
 
post 3/01/2006, 22:18 Quote Post

Nie bywam tu często ale czasem sobie poczytuje więc moja ewentualna odpowiedź nie bedzie szybka. Ale do rzeczy, uważam że Stalin spożnił sie kilka dni. A argumenty - prosze bardzo: dlaczego w chwili ataku Niemców nie było żadnych lini obronnych w ZSRR???
Po prostu przy planowaniu i zajmowaniu pozycji do ataku przeszkadzały !!! Rowy, bunkry i inne fortyfikacje zostały zasypane !
Czy przygotowując się do obrony ustawia się czołgi w kolumny a samoloty na przygranicznych polowych lotniskach ?
Czy buduje sie linie kolejowe pod kątem prostym do lini porzewidywanego frontu???
hmmm... pomyślcie nad tym ! Ja myśle że gdyby Stalin zaatakował dzień przed Hitlerem, to zaszedł by daleko dzięki wielkie "masie" Armii Czerwonej.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 7/01/2006, 2:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 5/01/2006, 11:35 Quote Post

QUOTE
dlaczego w chwili ataku Niemców nie było żadnych lini obronnych w ZSRR???

A Linia Stalina to wymysł tych, co sie z Rezunem nie zgadzają?

QUOTE
Po prostu przy planowaniu i zajmowaniu pozycji do ataku przeszkadzały !!! Rowy, bunkry i inne fortyfikacje zostały zasypane !

A Niemcom jakoś Linia Zygfryda na granicy z Francją nie przeszkadzała ...
QUOTE
Czy przygotowując się do obrony ustawia się czołgi w kolumny a samoloty na przygranicznych polowych lotniskach!!!

Bo zwykłe lotniska teZ były zapchane i cos trzeba było z tym zrobić.

QUOTE
Czy buduje sie linie kolejowe pod kątem prostym do lini porzewidywanego frątu???
hmmm...

Proszę o podanie długości linii kolejowych zbudowanych równolegle i prostopadle do granicy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Barto-hades
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.774

Barto Hades
Zawód: Uczeñ
 
 
post 8/01/2006, 17:31 Quote Post

Moim zdaniem, porażki Armii Czerwonej na początku agresji Hitlera na ZSRR były spowodowane innymi planami Stalina: wojsko nastawione ofensywnie (Armia Czerwona) gorzej radzi sobie w defensywie, bowiem ofensywę zaczął Wehrmaht. Gdy armia opuszcza bunkry, twierdze i umocnienia w celu ataku na wroga, jej wartości defensywne są znikome.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Thenaturat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 3.294

 
 
post 10/01/2006, 21:43 Quote Post

drogi QUOTE
QUOTE
A Niemcom jakoś Linia Zygfryda na granicy z Francją nie przeszkadzała ...

Niemcy posługiwali się doktryną Blitzkriegu a nie wojny masowej.
QUOTE
Bo zwykłe lotniska teZ były zapchane i cos trzeba było z tym zrobić
.
Nie pytałem dlaczego samolotów nie trzyma sie na lotniskach głównych tylko dlaczego akurat na tych przy granicy. Moze mi powiesz że Rosjanie miejsca w kraju nie mieli i musili kusić samoloty szpiegowskie ????
QUOTE
Proszę o podanie długości linii kolejowych zbudowanych równolegle i prostopadle do granicy

Racja, moja wina, napisałem o budowaniu nowych a nie rozbudowaniu starych lini wiodących do terenów zaboru rosyjskiego. Pozatym skoro Rosjanie chcieli sie bronić to czemu nie rozbudowywali w takim stopniu kolei transsyberyjskiej co mniejszych lini w Europie np. Warszawa-Leningrad. A pozatym ćzemu to ja mam sie bronić ? Przedstawiłem swoje zdanie i określam stanowisko. Powiedz dlaczego tak nie miało być i przedstaw argumenty a nie probujesz moje obalić.

(Edyt styl/ortogr.)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 11/01/2006, 3:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
skiper
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 12.313

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/01/2006, 10:53 Quote Post

Suworow niczego nowego nie odkrył. Bolszewicka Rosja chciała atakować Europę -przez Niemcy - już po I wojnie światowej. Wcześniej takie zapędy mieli carowie, jeśli wspomnę tylko wojnę z Napoleonem. Lenin chciał wszczynać rewolucję światową, jak wiemy zatrzymał się pod Warszawą. Stalinowi też się marzył podbój Zachodu. Dlatego idea rewolucyjna musiała się jakoś zmaterializować tj. np. przez rozbudowę przemysłu i armii. rolleyes.gif
Wracając do 1941 r. Nie ulega wątpliwości, że ZSRR przygotowywał się do ataku na Niemcy, tylko dość nieporadnie: kulawy system dowodzenia i organizacji wojska, wszystko wskazuje też na słabo zorientowany wywiad radziecki, jak również czynniki osobowe -Stalin. To wszystko doporowadziło, że Niemcom udało się zaskoczyć Rosjan, zanim ci zaskoczyli ich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 13/01/2006, 14:57 Quote Post


QUOTE
Niemcy posługiwali się doktryną Blitzkriegu a nie wojny masowej.

Chałchin Goł to też masówka?

QUOTE
Nie pytałem dlaczego samolotów nie trzyma sie na lotniskach głównych tylko dlaczego akurat na tych przy granicy.

No to jakie lotniska mieli puste? Czekam na lokalizację.

QUOTE
Pozatym skoro Rosjanie chcieli sie  bronić to czemu nie rozbudowywali w takim stopniu kolei transsyberyjskiej co mniejszych lini w Europie np. Warszawa-Leningrad.

Moze dlatego, ze dwa państwa postanowiły zewiększyc wymianę jhandlowa i dotego linie komunikacyjne były niezbędzne? a może dlatego, że budowa linii kolejowych na syberii nie była szczególnie potrzebna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Thenaturat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 3.294

 
 
post 14/01/2006, 11:24 Quote Post

"No to jakie lotniska mieli puste? Czekam na lokalizację"
no może mi tera bedziesz tłumaszył że w ZSRR nie było miejsca na twożenie lotnisk polowych i dla tego sie przy granicy zanalazły wszystkie samoloty . pomyśl co mówisz fak t rozmieszczenia głównych sił lotniczyh i naziemnych mówi sam za siebie. Stalin przy granicy ustawił41 procent wszystkich zapasów 93 tys. wagonów z zaopatrzeniem 100tys ton paliwa i4370 ton paliwa a wszystko ustawione na torach i gotowe do przewózu skoro nie chciał atakować to czemu to wszystko nie stało w ziemiankch i bunkrach. Czemu w czerwcu powstało studium "O podstawach strategicznych rozwinięcia sił zbrojnych na zachodzie i wshodziena lata 1940-41" którego treść jasno przewidywała udeżenie na niemcy. Marszałek Rokossowski po wojnie pisał , że rozmieszczenie lotnictwa składów w strefie przyfrontowej "przypominało przygotowania do skoku w przód" . A wracając do sprawy kolei to dla państwa które wedłóg twojej teorji miało sie bronić ważniejsze było by komunikacja wewnętrzna działeła sprawnie więc limie zagraniczne powinny przejść na drógi plan . a chandel i wymiana z niemcami odbywała się drogą morską przez Murmańsk i Leningrad.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 14/01/2006, 19:52 Quote Post

Popatrz na mapę ZSRR gdzie koło 2/3 to tereny niezamieszkałe. Oczywiście Stalin powinien nakazać, aby tam ciągnąć linie kolejowe i budować lotniska. Czekam na propozycje, gdzie Stalin powinien trzymać te samoloty, nazwy konretnych lotnisk wojskowych.

QUOTE
no może mi tera bedziesz tłumaszył że w ZSRR nie było miejsca na twożenie lotnisk polowych

Podaj mi powód na tworzenie lotnisk polowych. To, że było miejsce to nie żaden powód. Tak przy okazji to dla mnie jest argument za nieplanowaniem agresji w terminie podanym przez Rezuna. Gdy się przygotowuje do wojny, to sie rozśrodkowuje samoloty na lotniska polowe (jak my w 1939), a nie trzyma na garnizonach jak w czasie pokoju
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Thenaturat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 3.294

 
 
post 14/01/2006, 23:45 Quote Post

"Popatrz na mapę ZSRR gdzie koło 2/3 to tereny niezamieszkałe. Oczywiście Stalin powinien nakazać, aby tam ciągnąć linie kolejowe i budować lotniska"- jak by chciał sie bronić to powinien rozbudowywać zaplecze ekonomiczne budować połączenia kolejowe i drogowe do załadów powstałych w czasie pięciolatek. A wątek twożenia nowych lotnisk miał być alternatywą dla twoich ukochanych lotnisk przygranicznych . a jaśli chodzi o obszary nie zamieszkałe to Stalin aby zwiększyć produkcję zboża na wymiany chandlowe nakazał aby obsiewaś obszary poza kołem podbiegónowym (kilku biologów straciło życie bo sie sprzeciwili )
aaaaaaaaa....
miałem powodu podać to prosze
1.lotniska wewnątrz ZSRR nie mogły by być obserwowane przez wrogie samoloty szpiegowskie
2. zgromadzone tam samoloty nie zostały by utracone w pierwszych dniach walki.
3. nie trzeba by było ich daleko przewozić (odległość fabryka - lotnisko)

MAM PYTANIE DLACZEGO NIE ODNOSŁEŚ SIĘ do zaoparrzenia stojącego w wagonach a nie w bynkrach co pomysłów zabrakło???
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 15/01/2006, 23:01 Quote Post

Miłe Panie i Panowie bardzo mili!

Pragnę zwrócic Waszą uwage na pare faktów. konkluzje wyciagnijcie sami.

1. W 1939 ZSRR nie graniczyło z III Rzeszą. Państwa te oddzielała całkiem pokażna strefa bufurowa. Co robi państwo miłujące pokój i myslące o defensywie? Próbuje utrzymac tą strefę, czy ją demonyuje?

2. Troche ponad rok po wojnie z Finlandią w trakcie której okazało się, że kilkidziesięcio-kilometrowej głebokości obrona jest w stanie zatrzymac silniejszego przeciwnika ZSRR "pakuje" całe swoje siły praktycznie rzecz biorąc na samą na sama granicę mając KILKASET kilometrów terenu na budowę (nawet nie lini) strefy obronnej.

3. Wujek Stalin do końca ufał Hitlerowi. Ten paranoik który tropił prawdziwe i urojone spiski? (i topił je w morzu krwi). Uwierzył w szczere spojrzenie Adolfa? Mimo wielu ostrzeżeń do konca pozostał lojalny? Może chciał tylko uspic czujnośc wroga by uderzc pierwszy?


Osadżcie sami.

Pozdrowienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 17/01/2006, 14:17 Quote Post

Uderxyc chciał na pewno. W 1941 na pewno nie.
I co do lotnisk. Prosze o podanie lokalizacji tych lotnisk i ile samolotów było na każdym powiedzmy w 1938 a ile wiosna 1941. bo samo okreslenie "zapchane" jest mało mówiące.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
gt100
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 12.115

 
 
post 17/01/2006, 15:39 Quote Post

QUOTE(1234 @ 17/01/2006, 15:17)
Uderxyc chciał na pewno. W 1941 na pewno nie.


Też mam takie zdanie na ten temat. Dla mnie kluczową kwestia jest tutaj brak jakichkolwiek informacji na temat planów ofensywnych RKKA u dowódców frontowych. Przecież oni (na froncie zachodnim) nie mieli zielonego pojęcia o dyslokacji wojski państw Osi, nie wykonywano lotów zwiadowczych nad terenami przygranicznymi etc etc etc. Nikt, kto planuje atak nie uderza w ciemno. Owszem, były PODOBNO czerwone koperty w sztabach dywizji, koprusów i armii, ale JEŚLI faktycznie istniały, równie dobrze mogły to być instrukcje dla wojskowych jak zachować się przy stole w przypadku kontaktu z cywilizacją zachodnią.

Moim zdaniem przyczyna takiej a nie innej dyslokacji RKKA wynikała z informacji o planowanej niemieckiej ofensywie, które napływały do Moskwy już od roku 1940. Zrobiono to oczywiście w radzieckim stylu, a Stalin najprawdopodobniej chciał wzorem Polski bronić wszystkiego. Stąd też ześrodkowanie ogromnego potencjału militarnego ZSRR nad zachodnią granicą. Stąd wynika ześrodkowanie wojsk radzieckich w naturalnych workach wyznaczonych przez linię graniczną, stąd też i ogromne ilości zaopatrzenia, i amunicja składowana bezpośrednio na ziemi. Zdecydowaną większość poszlak wysuniętych przez Suworowa na poparcie swojej tezy można przypisać NIE ofensywnym zamiarom ZSRR na przełomie lata/jesieni 41, ALE niekompetencji radzieckich wojskowych w przygotowaniu do odparcia SPODZIEWANEGO ataku niemieckiego.

Plan obronny prawdopodobnie zakładał, że przynajmniej co drugi żołnierz RKKA zastrzeli jednego Niemca i jakoś to będzie smile.gif Jak się czlowiek wczyta w założenia którymi kierowały się służby odpowiadające za logistykę planu Fall Barbarossa to - jakoś to będzie lub będzie dobrze - wysuwa się na pierwszy plan nawet u Niemców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 18/01/2006, 18:58 Quote Post

No dobrze, ale dlaczego Stalin uparcie ignorował ostrzeżenia o mającym nastąpic ataku. (Facet z jego osobowością!!!!).
Mało tego, informatorów oskarżano o zdradę. Gdyby chciał się bronic to każdy taki sygnał byłby powodem do zwiększonej czujności.
(Np. polskie lotnictwo w 1939 nie dało się zaskoczyc i bardzo niewiele maszyn zostało zniszczonych w pierwszym ataku na ziemi. Większośc sił została rozśrodkowana na lotniska polowe.)
Stalin udawał, że wszystko jest ok bo -moim zdaniem -nie chciał "płoszyc" Niemców i miał nadzieje iż zdąży uderzyc pierwszy.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 19/01/2006, 4:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
gt100
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 12.115

 
 
post 19/01/2006, 22:46 Quote Post

QUOTE(gregski @ 18/01/2006, 19:58)
No dobrze, ale dlaczego Stalin uparcie ignorował ostrzeżenia o mającym nastąpic ataku. (Facet z jego osobowością!!!!).
Mało tego, informatorów oskarżano o zdradę. Większośc sił została rozśrodkowana na lotniska polowe.)
Stalin udawał, że wszystko jest ok bo -moim zdaniem -nie chciał "płoszyc" Niemców i miał nadzieje iż zdąży uderzyc pierwszy.


Ehhhh... No długo by tu pisać, proponuję zajrzeć tutaj:

http://www.peppone.gower.pl/suworow2.htm
ze szczególnym uwzględnieniem punktu 17. To nie wyczerpuje tematu, autorem nie jest historyk itd., ale myślę, że może zmienić Twój punkt widzenia na sprawę.

PZDR
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

236 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej