Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony « < 16 17 18 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biografie Ossolineum - czy warto?
     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 5/05/2014, 15:12 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 5/05/2014, 16:08)
QUOTE(Boczek IV @ 5/05/2014, 15:04)
A tak przy okazji, co sądzicie o "Auguście III Sasie" Jacka Staszewskiego z tej samej serii?
*


Polecam. Chyba najlepsza pozycja obok Mieszka I i SAPa.
*


Dzięki serdeczne za odpowiedź, Michale.

Jeszcze tylko wypada zapytać o "Katarzynę II" Władysława Serczyka. Już ze względu na autora zdaje się być dobra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #256

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/05/2014, 16:30 Quote Post

Dobra pozycja, choć pamiętam (czytałem ją jakieś 5 lat temu), że niestety autor jakby bardziej skupia się na wątkach osobistych i związanych z Polską. Próżno szukać jakichś meandrów polityki z innymi krajami, szczególnie Turcją i Austrią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #257

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 5/05/2014, 17:08 Quote Post

QUOTE
Próżno szukać jakichś meandrów polityki z innymi krajami, szczególnie Turcją i Austrią.

Bardzo szkoda...
Ale to jest tak, że nie powiedziane o tym jest zupełnie nic, czy może tylko potraktowane po łebkach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #258

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/05/2014, 17:31 Quote Post

Jak dla mnie Katarzyna II już nietety nieżyjącego prof. W. Serczyka jest ok., po prostu biografia jest pisana z punktu widzenia polskiego, myślę, że akurat jak ktoś się Katarzyną interesuje to podstawowa praca, natomiast nie wiem, czy jest to konieczne, żeby bawić w dokładniejsze wykłady stosunków Rosji z różnymi innymi krajami, od tego mamy jednak trochę innej literatury.
Tak nawiasem mówiąc, jakoś uważam, że "August II" Staszewskiego jest lepszy niż wcześniejsze dziełko, czyli August III, ale to takie być może wrażenie nieuprawnione. Gdybym miał wskazać trzy najlepsze pozycje serii byłoby z tym ciężko, mogę wskazać akurat kilka, które lubię, do których chętnie wracam - właśnie August II J. Staszewskiego; Książę Józef J. Skowronka; Septymiusz Sewerus T. Kotuli; Władysław Jagiełło J. Ochmańskiego i J, Krzyżaniakowej; Dymitr Samozwaniec Danuty Czerskiej; Garibaldi T. Witucha.
 
User is offline  PMMini Profile Post #259

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/05/2014, 17:50 Quote Post

QUOTE(Boczek IV @ 5/05/2014, 17:08)
Ale to jest tak, że nie powiedziane o tym jest zupełnie nic, czy może tylko potraktowane po łebkach?
*


Po łebkach. W końcu to caryca decydowała o polityce zagranicznej Rosji, więc te wydarzenia nie mogły umknąć autorowi.

QUOTE
Jak dla mnie Katarzyna II już nietety nieżyjącego prof. W. Serczyka jest ok., po prostu biografia jest pisana z punktu widzenia polskiego, myślę, że akurat jak ktoś się Katarzyną interesuje to podstawowa praca, natomiast nie wiem, czy jest to konieczne, żeby bawić w dokładniejsze wykłady stosunków Rosji z różnymi innymi krajami, od tego mamy jednak trochę innej literatury.

Polonocentryzm nie musi być zły i tym przypadku tak jest. Czułem jednak pewien niedosyt po dosyć rozbudowanym opisie dzieciństwa i całej drogi do korony. Na tamten moment wydawało mi się, że będzie to biografia kompletna, do której będę mógł wrócić przy okazji każdego konfliktu Rosji w II poł. XVIII wieku. Tak jednak nie jest, co wcale nie deprecjonuje tej pracy. smile.gif

QUOTE
Gdybym miał wskazać trzy najlepsze pozycje serii byłoby z tym ciężko, mogę wskazać akurat kilka, które lubię, do których chętnie wracam - właśnie August II J. Staszewskiego; Książę Józef J. Skowronka; Septymiusz Sewerus T. Kotuli; Władysław Jagiełło J. Ochmańskiego i J, Krzyżaniakowej; Dymitr Samozwaniec Danuty Czerskiej; Garibaldi T. Witucha.

August II też był b. dobrą pracą, aczkolwiek ciężko mi ją ocenić pod kątem merytorycznym, ponieważ moje zainteresowania historią Polski w XVIII wieku rozpoczynają się od wojny sukcesyjnej, a nawet sejmu zwyczajnego w Warszawie z 1738 roku.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 5/05/2014, 17:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #260

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 5/05/2014, 19:06 Quote Post

Tak na marginesie, wiem że Ossolineum chce wznowić biografię Augusta II Mocnego, Staszewskiego. wink.gif

Kiedy dokładnie, tego nie wiem lecz na pewno w tym roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #261

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 15/05/2014, 16:18 Quote Post

QUOTE(Bauero @ 5/05/2014, 20:06)
Tak na marginesie, wiem że Ossolineum chce wznowić biografię Augusta II Mocnego, Staszewskiego. wink.gif

Kiedy dokładnie, tego nie wiem lecz na pewno w tym roku.
*


No to bardzo dobrze! biggrin.gif

Ciężko dostać niektóre książki tej serii niestety...

W kontekście tych biografii autorzy potrafią nieźle rozbawić czytelnika, przykład:

Pan Lech Trzeciakowski "Otto von Bismarck" rozdział "Petersburg":

QUOTE
[Bismarck] Zaczął uczyć się rosyjskiego by porozumieć się ze służbą. Nie było to jednak łatwe, bowiem była ona permanentnie podpita
biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #262

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/05/2014, 21:00 Quote Post

QUOTE(Bauero @ 5/05/2014, 19:06)
Tak na marginesie, wiem że Ossolineum chce wznowić biografię Augusta II Mocnego, Staszewskiego. wink.gif

To by było super, bo poszukuję tej pozycji, ale nowej, bo nie lubię używanych egzemplarzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #263

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 6/05/2015, 21:37 Quote Post

Wydawnictwo Ossolineum jest póki co w likwidacji, ale uzyskałem informację o myślach i planach reaktywowania serii. Otrzymałem informację, iż być może otrzyma ona inną szatę graficzną, choć będę starał się namówić Panią Szechińską i Pana Plutę o pozostanie przy twardej oprawie i jej starym stylu.

Przede wszystkim liczymy na wznowienie Augusta II, księcia Józefa Poniatowskiego oraz Stanisława Leszczyńskiego. Reszta pozycji też jest wartościowa, ale IHMO te trzy powinny należeć do priorytetów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #264

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 6/05/2015, 21:54 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 6/05/2015, 21:37)
Wydawnictwo Ossolineum jest póki co w likwidacji, ale uzyskałem informację o myślach i planach reaktywowania serii. Otrzymałem informację, iż być może otrzyma ona inną szatę graficzną, choć będę starał się namówić Panią Szechińską i Pana Plutę o pozostanie przy twardej oprawie i jej starym stylu.
*


Ciekawe. Swoją drogą, jak dotąd co najmniej dwie pozycje, które miały wyjść w Ossolineum, wyszły w innych wydawnictwach (Władysław Herman i Bolesław Krzywousty).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #265

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/05/2015, 22:06 Quote Post

Jak chodzi o stary styl, to jednak okładka była miękka... Mogliby spróbować okładki miękkiej, tyle że takiej kartonowej, grubszej niż typowa, zawsze to trochę mniej kosztów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #266

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 6/05/2015, 22:15 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 6/05/2015, 22:06)
Jak chodzi o stary styl, to jednak okładka była miękka... Mogliby spróbować okładki miękkiej, tyle że takiej kartonowej, grubszej niż typowa, zawsze to trochę mniej kosztów.
*


Mając na myśli stary styl, chodziło mi o styl z grubej okładki. Nowy styl to ten, który ma być. Tego z białymi okładkami nawet nie wspominam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #267

     
Badacz 1954
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 103.976

Wlodzimierz Johann Delekta
Stopień akademicki: Dr hc
Zawód: emeryt
 
 
post 17/10/2018, 15:02 Quote Post

Jak poinformował mnie w zeszłym miesiącu Redaktor Naczelny "Ossolineum", Pan Sośnicki, wydawnictwo "Pod Kopułą" nie zamierza w najbliższym czasie reaktywować serii biografii wielkich ludzi. A szkoda!
Nie wiem, czy w Polsce isnieje jeszcze jakieś wydawnictwo naukowe, które podjęłoby się wydania monografii historycznych, np. o drugim kanclerzu II Rzeszy, Leo von Caprivim? Może ktoś z szanownego grona Koleżeństwa ma na ten temat bliższe wiadomości?
Pozdrowienia dla wszystkich
Badacz 1954.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #268

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/10/2018, 17:49 Quote Post

Ponad dwa lata temu byłem umówiony z red. Sośnickim na biografię cesarza Hirohito. Seria miała być reaktywowana tą pozycją, ale po moich dwóch wizytach w gabinecie temat umarł śmiercią naturalna, bo po wstępnej zgodzie ani nie dostałem umowy, ani nawet słownego potwierdzenia, że książka wyjdzie drukiem. Do Ossolineum mam 10 min piechotą, ale za każdym razem nie mogłem umówić się na spotkanie.

Myślałem, że jeszcze za wcześnie na jakieś ruchy, ale jak widać nic od tamtego czasu się nie zmieniło. A szkoda, bo to wartościowa seria.
 
User is offline  PMMini Profile Post #269

18 Strony « < 16 17 18 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej