Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojska wewnętrzne
     
Rollex
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.974

 
 
post 16/09/2015, 16:44 Quote Post

Ostatnio zaciekawiła mnie sprawa rozbicia "tutejszego" oddziału NSZ - AK Bronisława Małeckiego "Liścia". Mianowicie w okolicach Granowa/ obecnie pow Grodzisk Wielkopolski 25/26 września 1945 r partyzanci zostali zaskoczeni przez wojska KBW i poddali się bez walki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w rozbiciu oddziału uczestniczył...14 pułk KBW! Nie wiem czy to błąd w opracowaniu, które miałem, ale jak wiadomo 14 pułk KBW był "mazurski" z siedzibą w Olsztynie... . Czy możliwe jest, że olsztyński pułk wojsk wewnętrznych uczestniczył w rozbiciu niewielkiego wielkopolskiego oddziału?



I ostatnie pytanie: czy istnieją z tego czasu opracowania dotyczące ruchów i działań Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego względem zarówno polskiego podziemia, band rabunkowych, UPA itd? Chodzi oczywiście o opracowania w miarę "wiarygodne", a nie pisane "po 20 latach" na "polecenie" władz przez "utrwalaczy władzy ludowej".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 15/08/2016, 17:57 Quote Post

Niedawno wyszła książka Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci. Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956 napisana przez byłego członka nieistniejącej od 1990 r. partii, w której członkostwo jednym się wytyka, a innym nie, w zależności od zapotrzebowania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 15/08/2016, 21:49 Quote Post

Książka zawiera mnóstwom błędów i to błędów komromitujących autora np.myli Zygmunta Błażejewicza ps. ,,Zygmunt" od ,,Łupaszki" z Kazimierzem Parzonko ps. ,,Zygmunt" od ",,Huzara" - różnica 7 ( od 1945 do 1952) lat to dla p. Kowalskiego nic wartego uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Artur P.
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 13.086

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 16/08/2016, 11:57 Quote Post

Pełna zgoda z Bartkiem.

Kowalski wdepnął na temat mu nieznany. Mimo że nie popełnił do tej pory nawet artykułu o KBW, postanowił napisać "fundamentalną" pracę na temat tej formacji. Książka jest słaba, pełna emocjonalnych wtrętów i przede wszystkim licznych merytorycznych błędów. Autor nie rozeznaje się w tematyce podziemia antykomunistycznego, myli pseudonimy, dowódców, podaje nieprawdziwe dane. Wertując książkę (nie dałem rady jej doczytać - język oraz błędy mnie po prostu odrzuciły) znalazłem tyle kwiatków z mojego terenu, że ręce opadły.





 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 16/08/2016, 13:40 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 15/08/2016, 21:49)
Książka zawiera mnóstwom błędów i to błędów komromitujących autora
*



No to mnie zasmuciłeś. Książki jeszcze nie czytałem, jak tak to szkoda...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 20/08/2016, 16:41 Quote Post

QUOTE(Artur P. @ 16/08/2016, 10:57)
Pełna zgoda z Bartkiem.

Kowalski wdepnął na temat mu nieznany. Mimo że nie popełnił do tej pory nawet artykułu o KBW, postanowił napisać "fundamentalną" pracę na temat tej formacji. Książka jest słaba, pełna emocjonalnych wtrętów i przede wszystkim licznych merytorycznych błędów. Autor nie rozeznaje się w tematyce podziemia antykomunistycznego, myli pseudonimy, dowódców, podaje nieprawdziwe dane. Wertując książkę (nie dałem rady jej doczytać - język oraz błędy mnie po prostu odrzuciły) znalazłem tyle kwiatków z mojego terenu, że ręce opadły.
*


Czy te błędy dotyczą też KBW?
Czy istnieje jakieś inne całościowe opracowanie na temat KBW, które jest godne polecenia?

Ten post był edytowany przez Stolem: 20/08/2016, 16:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej