Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sprawa Gorgonowej
     
kufferka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 65.433

 
 
post 9/05/2010, 21:36 Quote Post

Witam wszystkich po raz pierwszy na tym forum smile.gif

Polecam Akta policyjne i sądowe w sprawie zamordowania Elżbiety Zaręby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaręby, dnia 31 XII 1931 roku. Zawierają one m. in. protokoły zeznań świadków, fotografie i plany sytuacyjne i wyroki sądu.
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb...,3519.htm?sh=82
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 10/05/2010, 7:05 Quote Post

Niestety nie udaje mi sie strony otworzyc.Zawsze wyskakuje informacja:Podana strona nie istnieje. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 10/05/2010, 8:48 Quote Post

To chyba o to chodzi http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb...164,cid,436.htm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
lawend1499
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 67.587

ewa koæwin
Zawód: prawnik
 
 
post 12/09/2010, 13:21 Quote Post

[FONT=Arial][SIZE=1][COLOR=gray]

Chcesz przeczytać oryginały protokółów z tej sprawy , wpisz w google : Rita Gorgonowa
i kliknij w pierwszy zapis . Na dole kliknij w źródła i wyskoczą Ci
oryginalne akta .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lawend1499
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 67.587

ewa koæwin
Zawód: prawnik
 
 
post 12/09/2010, 13:31 Quote Post

poprawka do poprzedniego post : należy kliknąć w -akta policyjne i sądowe sprawy -
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
oyster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 71.756

Ryszard P.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 11/03/2011, 7:32 Quote Post

Zgadzam się z analizą Sapiensa: cyt. Nazwano sprawe poszlakowa, ale wyrazne slady na sniegu, w domu, na ciele Gorgonowej wskazywaly tylko na nia. Nawet grupa krwi (gr.A) na futrze Gorgonowej byla zgodna z grupa ofiary (i nie byla to grupa krwi Gorgonowej (gr.0). Tego tez sie wypierala.). Jest tego tak zaskakujaco duzo, ze nie mozna miec watpliwosci. Takze wszystkie 3 sady (Lwowski, Sad Najwyzszy i Sad Okregowy w Krakowie) nie mialy watpliwosci co do jej zbrodni i w kazdym przypadku stwierdzono jej wine (...)" itd. Dodam tylko do tego wywodu fakt, iż Gorgonowa miała jako jedyna wśród domowników motywy i wg opisu świadków - rzeczywiście jej stosunki z pozostałymi mieszkańcami willi były BARDZO napięte. Argumenty są bardzo mocne i tylko szokuje nieudolność i amatorszczyzna prowadzących śledztwo, przejawiające się choćby w nienależytym zabezpieczeniu śladów. Nie mogę wprost uwierzyć, że nie dokonano analizy daktyloskopijnej. W końcu natrafiono na odciski zakrwawionych rąk na ścianie, klamkach i w innych miejscach. Mam wrażenie, że Frankiewicz z Respondem, po przybyciu na miejsce zdarzenia szybko wyrobili sobie opinię co do sprawcy i tak kierowali późniejszymi zeznaniami świadków, aby potwierdzały one założoną tezę, nie bacząc przy tym na należyte zabezpieczenie śladów. Proszę dokładnie przeczytać protokół z przesłuchania Stasia oraz Henryka (a szczególnie Stasia) - jest on pełen szczegółów, wyraźnie zainsynuowanych przez prowadzącego przesłuchanie. Na przykład: "(...) Przechodząc (...) przez sypialnię pani Gorgonowej widziałem tęże w koszuli koloru żółtego z koronkami (nocną)(...). Na toaletce (...) stał lichtarz ze świecą taki sam jak w sypialni ojca, z tą tylko różnicą, że świeca w sypialni pani Gorgonowej (...) była znacznie większa aniżeli w lichtarzu ojca. To znaczy była znacznie dłuższa (...)". Ewidentne naprowadzanie świadka na fakty.
Za: http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/slide...70.htm?view=big
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
oyster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 71.756

Ryszard P.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 11/03/2011, 8:02 Quote Post

A oto moje zasadnicze wątpliwości co do tezy o winie Gorgonowej (choć zaznaczę, iż generalnie - a przynajmniej na tą chwilę zaliczam się do grupy tych, którzy wierzą że to właśnie ona była sprawczynią). Otóż w tej całej historii jest jeden zasadniczy, niespójny fakt i dziwię się, że nikt w toku śledztwa i procesu nie zwrócił na niego uwagi. Otóż wg zeznań Stasia, został on obudzony przez skowyt psa (jak wyjaśniono w śledztwie - pies został ogłuszony, stąd jego skowyt). Wniosek z tego taki, że sprawca był już wtedy na zewnątrz i uderzył psa. Tymczasem Staś wstał z łóżka, zawołał na siostrę, podszedł do przeszklenia i zobaczył stojącą za choinką Gorgonową, która po chwili wymknęła się na zewnątrz. Pomijam drobny szczegół, że musiała najpierw przekręcić klucz w drzwiach, otworzyć pierwsze skrzydło, później drugie. To wszystko zajęło trochę czasu, gdy tymczasem Staś stał spokojnie za przeszkleniem i czekał? Dopiero teraz Gorgonowa wybiega na zewnątrz i może uderzyć psa dżaganem, co przecież nastąpiło zanim Staś wstał z łóżka. Prawda jaka wyraźna nieścisłość? I teraz kolejny fakt: Staś wchodzi do pokoju siostry, spostrzega, że leży ona we krwi i podnosi alarm. Wg śledczych zajęło to ok. 20 sekund. Krzyki słyszy ojciec, zrywa się z łóżka, być może szuka świecy (choć wątpię, to była jasna, śnieżna noc) wybiega z pokoju, przebiega przez pokój Gorgonowej, a ona już w nim jest. Czyli ten krótki czas, te 20 sekund musiał wystarczyć jej na wybiegnięcie z werandy, zbiegnięcie do basenu, wyrzucenie dżagana (tutaj znów kolejny drobny fakt - w basenie były ślady stóp biegnących tam i z powrotem, jakby szukających czegoś), dalej - dobiegnięcie do małej werandy swojego pokoju, szamotanie się z drzwiami, wybicie szybki, wbiegnięcie do pokoju i w tym momencie przechodzi przez niego Zaremba. Wybicie szybki w drzwiach musiało zatem nastąpić przed krzykami Stasia, zanim wstał Zaremba. Nie wierzę, że nie obudziłby się od dźwięku tłuczonego szkła, które przecież słyszał Staś, stojący w hallu po drugiej stronie domu. Porzucona w basenie świeca też mnie dziwi - to znaczy, że Gorgonowa na "akcję" udała się ze świecą?... cdn
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
oyster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 71.756

Ryszard P.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 11/03/2011, 8:20 Quote Post

Inną dziwną sprawą w tej całej historii jest to, że Gorgonowa zmierzając na miejsce zbrodni musiała przejść przez pokój Stasia i to była też dla niej potencjalna droga powrotu. Czy była tak zdesperowana, czy w takim amoku, że nie brała pod uwagę faktu, że Staś się przebudzi i ją dostrzeże przechodzącą przez jadalnię w futrze? Czy nie brała pod uwagę tego, iż Lusia będzie krzyczeć, że domownicy się pobudzą i złapią ją na gorącym uczynku? Oczywiście, można odpowiedzieć, że była podekscytowana i nie myślała chłodno. Przeczyłby jednak temu fakt, iż zbrodnię chyba jednak planowała wcześniej (zaginięcie dżagana, fatalna atmosfera przy kolacji). W dzisiejszych czasach zapewne śledztwo byłoby wielokierunkowe i poszło także w stronę ustalenia, czy aby Gorgonowa nie działała przy współpracy kogoś z zewnątrz, lub też pod kątem potencjalnych zachowań schizofrenicznych któregoś z domowników, np...... Stasia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
bckol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 15.691

Bernard Czaiñski
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: informatyk
 
 
post 23/02/2012, 23:26 Quote Post

I. Krzywicka:
"
No, a sprawa Gorgonowej, to była historia rozpętana nie dlatego, że została zabita dziewczynka – jak się potem okazało, przez ogrodnika – ale dlatego, że Gorgonowa żyła bez ślubu z ojcem tej dziewczynki.
"

http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=61
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Rumpel7
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 77.637

 
 
post 11/04/2012, 21:29 Quote Post

Witam wszystkich.

Bardzo mnie ciekawi ta sprawa, choć dopiero się w nią wgryzam.
Mam jednak pewien problem - jak widzę żaden z linków nie działa.

Czy ma ktoś może ściągnięte akta sprawy?

Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
louve
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 77.830

Jolanta Olszewska
Zawód: studentka
 
 
post 24/04/2012, 19:57 Quote Post

Witam Was Wszystkich!
Przekopałam kopalnię zwaną siecią w poszukiwaniu akt tej sprawy i niestety nie znalazłam ich, a podane na tym forum linki chyba są już nieaktualne... Bardzo mi zależy na przeczytaniu ich, gdyż niezwykle mnie zaintrygowała ta sprawa... Byłabym niezmiernie wdzięczna za pomoc w tej kwestii...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 24/04/2012, 20:05 Quote Post

A do tego się nie dokopałaś:
http://araniella.pinger.pl/m/5572399/tajem...-rita-gorgonowa ?
Linków skolko ugodno, tylko przeglądać...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
louve
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 77.830

Jolanta Olszewska
Zawód: studentka
 
 
post 24/04/2012, 23:01 Quote Post

Do tego już się dokopałam i wszystko sobie już sprawdziłam zanim tu napisałam :) Niemniej dziękuję za odzew :) Jednakże chodzi mi o akta policyjne i sądowe, do których linki mi nie działają, a chciałabym żeby to one stanowiły podstawę mojego stanowiska w tej sprawie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
louve
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 77.830

Jolanta Olszewska
Zawód: studentka
 
 
post 20/07/2012, 8:23 Quote Post

Do akt się jeszcze nie dostałam, ale za to zupełnie przypadkiem znalazłam w książce Zbigniewa Marka pt. "Wspomnienia medyka sądowego" rozdział na ten temat smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
poczatek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 80.893

 
 
post 12/01/2013, 11:32 Quote Post

hej
trafilam na to forum przez przypadek... baaardzo zaineresowala mnie sprawa Gorgonowej po przeczywatniu pewnego artykulu... mam nadzieje, ze uda mi sie dotrzec do akt sprawy. niestety linki, ktore podajecie w forum ulegly przedawnieniu. powiem szczerze, ze jak tylko zaczelam czytac artykul i nie znalam jeszcze szczegolow sprawy, to od razu przyszlo mi do glowy, ze zrobil to Stas... poznniej trafilam tutaj i ktos napisal kilka watpliwosci dotyczacych niewinnosci Stasia. mi wczesniej przyszal do glowy jedna... dlaczego Stas uslyszawszy skowyt psa nie wygladal na zewnatrz gdzie znajdowal sie pies tylko poszedl do pokoju siostry?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej