Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Upadek Rzymu i Europy
     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 31/03/2004, 13:20 Quote Post

A czy ja stwierdziłem,że jedynym ratunkiem jest zagnać ludzi do łagrów lub pozbawiać tajemnicy korespondencji ?
Moje domysły wzięły się z Twojego cytowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,co może wskazywać na polityczną poprawność właśnie.
Teraz płonę z ciekawości,czy się pomyliłem czy nie ? rolleyes.gif
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 1/04/2004, 13:05 Quote Post

Moje domysły wzięły się z Twojego cytowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,co może wskazywać na polityczną poprawność właśnie. (Jasnogród)

1. Zdefiniuj "poprawność polityczną"
2. Wskaż, gdzie ją u mnie widzisz.
3. Odpowiedz, proszę, na trzykrotnie przeze mnie powtórzonw w ostatnim poście pytanie "z czego to wywnioskowałeś?"
4. Jak już napisałem, Zaprawdę, chętnie poznam Twe argumenty. Na razie żadnych nie przedstawiłeś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 24/04/2004, 21:14 Quote Post

Wiem co to jest pol.-pop.,ale jestem słabiutki w definiowaniu.
Nie wiem oczywiście,czy jesteś pol.-pop.,lecz,gdy ktoś prawi o prawach człowieka to można tak założyć i z reguły się to sprawdza.
QUOTE
Wybacie, ale nie mogę powstrzymać śmiechu... Czyżbyście naprawdę twierdzili, że jedynym ratunkiem jest zagnać ludzi do łagrów, skazywać na śmierć bez rozpraw sądowych, pozbawić prawa to tajemnicy korespondencji i poddawać torturom, bo a nuż się do czegoś przyznają? A wszystko to są grzechy kardynalne przeciw prawom człowieka...

Ja tak twierdzę ?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 27/04/2004, 21:47 Quote Post

Vitam

Wiem co to jest pol.-pop.,ale jestem słabiutki w definiowaniu.
Nie wiem oczywiście,czy jesteś pol.-pop.,lecz,gdy ktoś prawi o prawach człowieka to można tak założyć i z reguły się to sprawdza. (Jasnogród)


Muszę zatem stwierdzić, że jesteś wyznawcą dialektycznej teorii kompleksowej konfliktów ekonomiczno-systemowych społeczenstwa posmodernistycznego. Co prawda nie mam bladego pojęcia, co to znaczy, ale to się z reguły sprawdza.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Wybacz, Drogi Jasnogordzie, ten żarcik na wstepie, ale nie mogłem się powstrzymać... Co się, według Ciebie, sprawdza, jeśli otwardzie stwierdzasz, że nie maszs pojęcia, o czym mowa i jak to zdefiniować? Toż w ten sposób pod p.p. podłożyć można dokładnie wszystko i pewnie zawsze coś się sprawdzi...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 8/05/2004, 21:36 Quote Post

Czepiasz się słówek. smile.gif Po prostu,jak pisałem,jestem słaby w definiowaniu.Zdefiniować mogę np.kurę - zwierzę dwunożne.Dalej nie mam siły.Nie mam też analitycznego umysłu i proszę nie każ mi też tego definiować.
Jeszcze w kwestii tematu - to porównanie jest bardzo słuszne,tyle,że upadek Europy Wsch. nastąpi szybciej niż Bizancjum.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/02/2006, 1:22 Quote Post

ja sądzę, że upadek Rzymu nie był czymś złym. Dzięki temu powstała nowa cywlizacja łączące osiągnięcia Rzymu, Żydów i barnarzyńców. Gdzieś czytałem ,że barbarzyńcy byli bardziej innowacyjni niż Rzymianie, przykład Rzymianie jeździli rydwanami, bo nie wynaleźli sposobu, żeby jeździć po kawaleryjsku. Współczesna Europa potrzebuje nowych barbarzyńców,którzy daliby jej kopniaka, tylko dlaczego mają to być Arabowie? Wolałbym np Polaków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 5/04/2013, 22:13 Quote Post

QUOTE
. Gdzieś czytałem ,że barbarzyńcy byli bardziej innowacyjni niż Rzymianie, przykład Rzymianie jeździli rydwanami, bo nie wynaleźli sposobu, żeby jeździć po kawaleryjsku.

No właśnie. Skąd Ty takie bzdury wyczytałeś ??!

Taki tekst - porównanko na Nowym Ekranie zobaczyłem:

http://zbigniewlipinski.nowyekran.pl/post/...ina-cywilizacje

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 5/04/2013, 22:27 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 5/04/2013, 22:13)
Taki tekst - porównanko na Nowym Ekranie zobaczyłem:

http://zbigniewlipinski.nowyekran.pl/post/...ina-cywilizacje
*



To porównanko tak na dzień dobry ma poważne luki...

Kiedy Rzym zrezygnował z armii z poboru, na rzecz zawodowych legionistów za żołd, epoka największych sukcesów była jeszcze, bardzo delikatnie mówiąc, przed nim.

Więc ten konkretny punkt ma mało sensu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/04/2013, 22:36 Quote Post

Dyskusję o przyczynach upadku juz mamy, natomiast jeśli chodzi o budowanie porównań, to wlasciwie wszystkie punkty, w linkowanym artykule przez Marca20 są do zakwestionowania. Wogóle świetna tabelka. Tyle że gros rzymskich podbojów przypadł na okres po "sprowadzeniu korybantow". Więc może te orgie dzialały na plus... Jedno jest pewne, że siła, która mentalnie zniszczyła Rzym, rzymskość, wspaniały świat Juliana Wielkiego, przybyła ze wschodu, a ta siła to nie jakieś wyimaginowane orgie, to chrześcijaństwo!
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 5/04/2013, 22:51 Quote Post

QUOTE
natomiast jeśli chodzi o budowanie porównań, to wlasciwie wszystkie punkty, w linkowanym artykule przez Marca20 są do zakwestionowania.


Dlatego też je wrzuciłem Tu na forum. wink.gif

QUOTE
Jedno jest pewne, że siła, która mentalnie zniszczyła Rzym, rzymskość, wspaniały świat Juliana Wielkiego, przybyła ze wschodu, a ta siła to nie jakieś wyimaginowane orgie, to chrześcijaństwo!

To jest bardzo prawdopodobne(jako jedna z przyczyn) wszak państwo upadło PO uznaniu chrześcijaństwa a następnie wykluczeniu innych religii, a nie przed.
Nasuwa się oczywista korelacja.

Ja się wcale nie dziwię,że chrześcijanie byli tak zwalczani na początku. Wszak ludzie głoszący powszechny pacyfizm, krytykujący dążenie do bogactwa a jednocześnie sami gotowi na męczęńską śmierć na krzyżu byli bardzo niebezpieczni dla Rzymu. Groźna ideologia.(może i to nie do końca prawda, ale takie odbieram wrażenie)

Ten post był edytowany przez marc20: 5/04/2013, 22:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 8/04/2013, 19:32 Quote Post

QUOTE
To jest bardzo prawdopodobne(jako jedna z przyczyn) wszak państwo upadło PO uznaniu chrześcijaństwa a następnie wykluczeniu innych religii, a nie przed.
Nasuwa się oczywista korelacja.

To ja się kolejny raz zapytam: dlaczego upadł tylko Zachód, a Wschód (gdzie wpływy chrześcijaństwa były i wcześniejsze i głębsze) pozostał krzepki? Mi to w oczywisty sposób owej korelacji przeczy.

Ten post był edytowany przez vercyngetoryx: 8/04/2013, 19:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 8/04/2013, 20:25 Quote Post

QUOTE(vercyngetoryx @ 8/04/2013, 19:32)
QUOTE
To jest bardzo prawdopodobne(jako jedna z przyczyn) wszak państwo upadło PO uznaniu chrześcijaństwa a następnie wykluczeniu innych religii, a nie przed.
Nasuwa się oczywista korelacja.

To ja się kolejny raz zapytam: dlaczego upadł tylko Zachód, a Wschód (gdzie wpływy chrześcijaństwa były i wcześniejsze i głębsze) pozostał krzepki? Mi to w oczywisty sposób owej korelacji przeczy.
*


Było wiele przyczyn jednym z nich było IMHO polityka monetarna (całkowicie różna) obu części Imperium. Na Zachodzie wybrano psucie pieniądza, co doprowadziło do załamania gospodarki i ostatecznie państwa. Na Wschodzie stworzono system monetarny który przetrwał niemal 1000 lat jako synonim stabilności. Bardzo pomógł też w pewnej stabilizacji i to pomimo tego że Wschód był wielokrotnie w dużo gorszej sytuacji militarnej niż Zachód. Imperium Tureckie odziedziczyło tradycję stabilnej waluty - w przeciwieństwie do ich wrogów - z Europy. Dopóki było jej wierne - było potężne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/04/2013, 1:25 Quote Post

Tabelka.. ech. Autor tytanem intelektu nie jest, ale przy tej opcji jaka z tego wyziera, to i nie oczekiwałem niczego innego..
CODE
To ja się kolejny raz zapytam: dlaczego upadł tylko Zachód, a Wschód (gdzie wpływy chrześcijaństwa były i wcześniejsze i głębsze) pozostał krzepki?

W zasadzie to prowincje zachodnie w porównaniu do wschodnich były biedną pipidówką gdzie wrony zawracały. Nie ten potencjał gospodarczy, nie ten potencjał intelektualny, nie ten potencjał demograficzny. Skutki nie powinny dziwić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 16/04/2013, 20:22 Quote Post

Spoko, ja to rozumiem, ale dlaczego w takim razie ciągle jesteśmy katowani tym chrześcijaństwem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/04/2013, 23:19 Quote Post

Z różnych względów. Przede wszystkim ze względu na ostatnich pogan, których część właśnie myślała w taki sposób, że państwo rzymskie traci terytoria (to definicja upadku u Zosimosa - utrata terenów), bo nie czci bogów, a władcy są chrześcijanami. Ostatni poganie może byli względnie słabi politycznie w epoce, natomiast mieli to szczęście, że oddziaływali intelektualnie m.in. na współczesnych, nowożytnych historyków - a mieliśmy, ba - mamy, pewne ruchy budujące światopogląd na antytezie do chrześcijaństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

3 Strony < 1 2 3 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej