Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia rzymska, Wszystko o armii rzymskiej
     
mcoder
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 64.402

Zawód: uczen
 
 
post 30/03/2010, 14:49 Quote Post

Co sądzicie o reformach przeprowadzonych przez Gajusza Mariusza?

Osobiście uważam je za przełomowe. W szczególności za najważniejszą uważam reformę wojskową, dotyczącą zasad rekrutacji armii rzymskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 30/03/2010, 19:09 Quote Post

QUOTE(mcoder @ 30/03/2010, 15:49)
Co sądzicie o reformach przeprowadzonych przez Gajusza Mariusza?

Osobiście uważam je za przełomowe. W szczególności za najważniejszą uważam reformę wojskową, dotyczącą  zasad rekrutacji armii rzymskiej.
*


Dlaczego?

Przecież już wcześniej zdarzało się, że mobilizowano proletariat np. podczas walk z Pyrrusem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/04/2010, 5:31 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 30/03/2010, 19:09)
Przecież już wcześniej zdarzało się, że mobilizowano proletariat np. podczas walk z Pyrrusem.

Jednak od czasów Mariusza była to praktyka powszechna, a nie rozwiązanie stosowane ad hoc, w sytuacjach nadzwyczajnych. Armia rzymska stała się w pełni armią zawodową.
Bez wątpienia znacznie podniosło to jej jakość i wartość bojową. Legiony stały się jeszcze doskonalszym narzędziem wojny. Jednak najważniejszym skutkiem tej reformy, z punktu widzenia późniejszych wydarzeń, było związanie armii ze swoimi dowódcą, gwarantem przyszłych korzyści finansowych i przydziałów ziemi w podbitych prowincjach. Lojalność żołnierzy wobec wodza, a nie wobec senatu i ludu rzymskiego, doprowadziła do wykorzystania armii w walce o władzę, a czym to się skończyło, wszyscy wiemy. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 7/04/2010, 8:42 Quote Post

QUOTE(Hanno Sabellus @ 7/04/2010, 6:31)
Jednak od czasów Mariusza była to praktyka powszechna, a nie rozwiązanie stosowane ad hoc, w sytuacjach nadzwyczajnych. Armia rzymska stała się w pełni armią zawodową.
Bez wątpienia znacznie podniosło to jej jakość i wartość bojową. Legiony stały się jeszcze doskonalszym narzędziem wojny. Jednak najważniejszym skutkiem tej reformy, z punktu widzenia późniejszych wydarzeń, było związanie armii ze swoimi dowódcą, gwarantem przyszłych korzyści finansowych i przydziałów ziemi w podbitych prowincjach. Lojalność żołnierzy wobec wodza, a nie wobec senatu i ludu rzymskiego, doprowadziła do wykorzystania armii w walce o władzę, a czym to się skończyło, wszyscy wiemy. wink.gif
*

Ale mi chodziło o to aby napisał to mcoder wink.gif
Ale nie mogę się zgodzić, że była ona w pełni armią zawodową. Dlaczego? Bowiem wojsko tak jak wcześniej było powoływane tylko doraźnie i w razie potrzeby, a po zakończeniu kampanii (mogło być to kilka miesięcy jak i lat) było rozwiązywane, a nie na okres służby (kilkunastu - kilkudziesięciu lat). Stąd też uzależnienie jej od wodzów. Pełne zawodowstwo to dopiero czasy Augusta.
Armia rzymska charakter względnie stały (taki jak po reformach Mariusza, a przed Oktawianem) miała już od bardzo długiego czasu (od II WP). Jedyna różnica sprowadzała się do tego, że teraz do wojska mogli być pociągani proletariusze (choć spotkałem się z twierdzeniem, że mogli być zobowiązani do służby na długo przed Mariuszem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/04/2010, 14:34 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 7/04/2010, 8:42)
Ale mi chodziło o to aby napisał to mcoder  wink.gif

A to przepraszam wink.gif
QUOTE
Ale nie mogę się zgodzić, że była ona w pełni armią zawodową. Dlaczego? Bowiem wojsko tak jak wcześniej było powoływane tylko doraźnie i w razie potrzeby, a po zakończeniu kampanii (mogło być to kilka miesięcy jak i lat) było rozwiązywane, a nie na okres służby (kilkunastu - kilkudziesięciu lat).

To ja chyba mam jakieś braki w wiedzy i proszę o ich uzupełnienie wink.gif Zawsze wydawało mi się, że jednym z efektów reformy było zapewnienie Imperium stałych sił zbrojnych. Po co innego podpisywanie kontraktów z rekrutami na 16 lat? I czy czas pomiędzy kolejnymi kampaniami nie wliczał im się do służby? dry.gif
QUOTE
Armia rzymska charakter względnie stały (taki jak po reformach Mariusza, a przed Oktawianem) miała już od bardzo długiego czasu (od II WP).

Ale wynikało to chyba bardziej z faktu, że w czasach Republiki wojny toczono praktycznie nieustannie, stąd stała mobilizacja. Nie było to więc elementem organizacji sił zbrojnych, ani jakiejś doktryny wojennej, ale wynikało z bieżących potrzeb.
QUOTE
Jedyna różnica sprowadzała się do tego, że teraz do wojska mogli być pociągani proletariusze (choć spotkałem się z twierdzeniem, że mogli być zobowiązani do służby na długo przed Mariuszem).

Nawet jeśli bywali zaciągani do wojska, to czy państwo sponsorowało im broń i wyposażenie, jak to miało miejsce po reformie? Bo jeśli nie, to ich wartość bojowa była raczej niska... No bo jeśli takiego proletariusza nie było stać nawet na uzbrojenie pozwalające służyć w oddziałach velites, to co wnosił do armii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 7/04/2010, 14:56 Quote Post

QUOTE(Hanno Sabellus @ 7/04/2010, 15:34)
To ja chyba mam jakieś braki w wiedzy i proszę o ich uzupełnienie wink.gif Zawsze wydawało mi się, że jednym z efektów reformy było zapewnienie Imperium stałych sił zbrojnych. Po co innego podpisywanie kontraktów z rekrutami na 16 lat?  dry.gif
A kto powiedział, że kontrakty już wtedy podpisywano na 16 lat? Czy weterani Mariusza po wojnie w Afryce i z Germanami mieli 16 lat służby, a przecież zabiegano o ziemię dla nich?
QUOTE
I czy czas pomiędzy kolejnymi kampaniami nie wliczał im się do służby?
Nic mi na ten temat nie wiadomo.
QUOTE
Ale wynikało to chyba bardziej z faktu, że w czasach Republiki wojny toczono praktycznie nieustannie, stąd stała mobilizacja. Nie było to więc elementem organizacji sił zbrojnych, ani jakiejś doktryny wojennej, ale wynikało z bieżących potrzeb.
Tak samo jak w okresie po reformie Mariusza, kiedy to utrzymywano siły w zależności od potrzeb. Taki Pompejusz po powrocie ze wschodu rozpuścił swoje legiony, (tak samo uczynił po Mariusz patrz wyżej, Sulla i inni).Liczebność armii była w tym czasie uzależniona od bieżących potrzeb, a nie tak jak w czasach cesarstwa w miarę na stałym poziomie (następowało tylko przerzucanie sił w zagrożony rejon).
QUOTE
Nawet jeśli bywali zaciągani do wojska, to czy państwo sponsorowało im broń i wyposażenie, jak to miało miejsce po reformie? Bo jeśli nie, to ich wartość bojowa była raczej niska... No bo jeśli takiego proletariusza nie było stać nawet na uzbrojenie pozwalające służyć w oddziałach velites, to co wnosił do armii?
Proponuje zajrzeć tu (posty od 108 do 115)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Cadra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 64.683

Michal Cadra
Zawód: Student
 
 
post 7/04/2010, 18:33 Quote Post

Nie chciałbym się wtrącać, ale wydaje mi się, że ciężko stwierdzić, czy armia po reformach Mariusza była w 100% zawodowa.
Bo z jednej strony faktem jest, że po reformach armia była zaopatrywana przez państwo, które dostarczało żołnierzom broni i umundurowania, ale z drugiej strony-przynajmniej z mojej wiedzy tak wynika- oddziały nadal rozwiązywano po zakończeniu kampanii (przykład Pompejusza po wojnie z Mitrydatesem, kiedy bezpośrednio po zakończeniu kampanii rozwiązał armię).
Poza tym, armia zawodowa powinna być rekrutowana tylko z polecenia najwyższych władz (o ile się orientuję o formowaniu nowych legionów decydował senat), a na przykład Cezar w trakcie swojego namiestnictwa w Galii sformował..8 legionów (tak mi się wydaje) i opłacał je z własnych funduszy...więc tak naprawdę w okresie po reformach Mariusza armia rzymska była czymś pośrednim pomiędzy armią armią zawodową, armia obywatelską a najemnikami poszczególnych dowódców. Tak więc zgadzam się z poglądem, że armia zawodowa w służbie Rzymu powstała dopiero za Czasów Augusta, kiedy legiony miały jasno określone bazy, żołnierze byli opłacani z kasy państwa, a okres służby wynosił 25 lat. Mam inne pytanie-kiedy Rzymianie "przeszli" z legionu manipułowego na kohortowy? T było w reformach Mariusza czy jakoś później? Bo Oktawian mail już-z tego co wiem-legiony kohortowe po 27 r. p.n.e...?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 7/04/2010, 18:44 Quote Post

Cezar początkowo przyznane przez senat miał 4 legiony, pozostałe (5, bo jeden pożyczył od Pompejusza) sformował sam, ale kroki te później zostały zatwierdzone przez senat.

Co do szyku kohortowego to jego pełne zastosowanie miało miejsce od czasów Mariusza, ale zdarzały się przypadki ich wcześniejszego użycia np. Scypion w Hiszpanii podczas II wojny punickiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Cadra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 64.683

Michal Cadra
Zawód: Student
 
 
post 9/04/2010, 17:29 Quote Post

To jeszcze jedno moje pytanie, od kiedy obowiązywała zasada, że pierwsza kohorta była dwa razy liczniejsza od pozostałych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 9/04/2010, 20:48 Quote Post

QUOTE(Cadra @ 9/04/2010, 18:29)
To jeszcze jedno moje pytanie, od kiedy obowiązywała zasada, że pierwsza kohorta była dwa razy liczniejsza od pozostałych?
*

Nie ma chyba konkretnej daty wprowadzenia tej innowacji, ale to już czasy pryncypatu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/04/2010, 7:28 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 7/04/2010, 14:56)
A kto powiedział, że kontrakty już wtedy podpisywano na 16 lat? Czy weterani Mariusza po wojnie w Afryce i z Germanami mieli 16 lat służby, a przecież zabiegano o ziemię dla nich?

16 lat to po prostu najkrótszy okres służby, z jakim się spotkałem, stąd moje założenie. Nic mi nie wiadomo, by podpisywano jakieś krótsze umowy. A swoją drogą trochę to dziwne, żeby przydział ziemi jako nagroda za służbę miał miejsce po jednej kampanii, w której wielu żołnierzy nie miało pewnie nawet okazji wyjąć miecza z pochwy... dry.gif
QUOTE
Tak samo jak w okresie po reformie Mariusza, kiedy to utrzymywano siły w zależności od potrzeb. Taki Pompejusz po powrocie ze wschodu rozpuścił swoje legiony, (tak samo uczynił po Mariusz patrz wyżej, Sulla i inni).Liczebność armii była w tym czasie uzależniona od bieżących potrzeb, a nie tak jak w czasach cesarstwa w miarę na stałym poziomie (następowało tylko przerzucanie sił w zagrożony rejon).

Ale wiadomo w jaki sposób i na jakich zasadach i warunkach odbywał się ten przydział ziemi (i czy zawsze była to ziemia, czy była przewidziana także odprawa finansowa)? Jak liczono chociażby wspomniany przez mnie czas służby? Przyznam się, że nie jestem ekspertem, dlatego pytam smile.gif Bo tak na zdrowy rozum musiała istnieć jakaś forma regulowania tych spraw, choćby dlatego, że mogło przy okazji rozwiązania tych armii dochodzić do wielu nadużyć.
QUOTE
Proponuje zajrzeć tu (posty od 108 do 115)

Przeczytałem i mogę się zgodzić, że w czasach republiki praktykowano powoływanie i nawet dozbrajanie proletariatu, ale tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. w czasie II Wojny Punickiej po Kannach. Na pewno nie było to zasadą, bo kłóciło by się z charakterem rzymskiej armii.

OK, z "w pełni zawodowej" armii się wycofuję wink.gif Ale sam fakt służby za wynagrodzenie na pewno rzymskie wojsko do zawodowstwa znacznie przybliżał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 12/04/2010, 12:19 Quote Post

QUOTE(Hanno Sabellus @ 12/04/2010, 8:28)
16 lat to po prostu najkrótszy okres służby, z jakim się spotkałem, stąd moje założenie. Nic mi nie wiadomo, by podpisywano jakieś krótsze umowy. A swoją drogą trochę to dziwne, żeby przydział ziemi jako nagroda za służbę miał miejsce po jednej kampanii, w której wielu żołnierzy nie miało pewnie nawet okazji wyjąć miecza z pochwy...
Pytanie jakiego okresy te kontrakty dotyczą?
QUOTE
Ale wiadomo w jaki sposób i na jakich zasadach i warunkach odbywał się ten przydział ziemi (i czy zawsze była to ziemia, czy była przewidziana także odprawa finansowa)? Jak liczono chociażby wspomniany przez mnie czas służby? Przyznam się, że nie jestem ekspertem, dlatego pytam smile.gif  Bo tak na zdrowy rozum musiała istnieć jakaś forma regulowania tych spraw, choćby dlatego, że mogło przy okazji rozwiązania tych armii dochodzić do wielu nadużyć.
Na te pytania chyba nie ma w 100% zadawalających odpowiedzi. Co do formy regulowania tych spraw to spoczywało to właśnie na wodzu i jego sprawności działania po powrocie z kampanii.
QUOTE
Przeczytałem i mogę się zgodzić, że w czasach republiki praktykowano powoływanie i nawet dozbrajanie proletariatu, ale tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. w czasie II Wojny Punickiej po Kannach. Na pewno nie było to zasadą, bo kłóciło by się z charakterem rzymskiej armii.
To wyjaśnij mi jak gość mający 1500 asów majątku (0,1 ha) mógł służyć w legionie? Za co kupił uzbrojenie nawet lekkozbrojnego?
QUOTE
OK, z "w pełni zawodowej" armii się wycofuję wink.gif Ale sam fakt służby za wynagrodzenie na pewno rzymskie wojsko do zawodowstwa znacznie przybliżał.
Tyle tylko, że Rzymianie służący w armii dostawali żołd od czasów wojny z miastem Weje, z którego potrącano im za uzbrojenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/04/2010, 15:58 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 12/04/2010, 12:19)
Pytanie jakiego okresy te kontrakty dotyczą?

Przyznam się, że teraz nie pamiętam dla jakiego konkretnego okresu znalazłem te 16 lat, mogę poszukać jak wrócę z pracy, ale z tego co kojarzę, służbę za czasów pryncypatu Augusta wydłużono do 20 a później 25 lat, czyli u schyłku Republiki jakieś kontrakty terminowe już chyba obowiązywały. Choć faktycznie nie wiem jak to pogodzić z rozwiązywaniem armii po wygranych kampaniach przez wodzów tego czasu. Chyba że coś mieszam - wobec tego proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
QUOTE
To wyjaśnij mi jak gość mający 1500 asów majątku (0,1 ha) mógł służyć w legionie? Za co kupił uzbrojenie nawet lekkozbrojnego?

Nie wiem ile kosztowały poszczególne elementy uzbrojenia, ale jeśli taki gość "łapał" się do cenzusu pozwalajacego na pobór do armii, to widocznie jakoś się jej mógł przysłużyć. Być może najbiedniejsi, których nie było stać na zakup sprzętu służyli we flocie (o czym też była mowa w temacie, do którego podałeś linka), lub też faktycznie państwo potrącało im z żołdu na uzbrojenie.
Poza tym, sam napisałeś we wspomnianym temacie, że te 1500 asów było obniżeniem dolnej granicy ze wzgledu na trudności z poborem, a więc była to poniekąd sytuacja wyjątkowa. Mariusz poszedł po prostu jeszcze dalej, gdy kryzys poboru się nasilił.
QUOTE
Tyle tylko, że Rzymianie służący w armii dostawali żołd od czasów wojny z miastem Weje, z którego potrącano im za uzbrojenie.

Ale róznica była taka, że mimo wypłacania żołdu, taki poborowy z czasów przed Mariuszem nie był zawodowym żołnierzem w pełnym tego słowa znaczeniu. Armia rekrutowała się z drobnych posiadaczy ziemskich, utrzymujących się z pracy własnych rąk, dla których służba w wojsku była "sezonowym" obowiązkiem (ale i swoistym przywilejem). Dla biedoty z czasów Mariusza i późniejszych, armia była sposobem na życie, na utrzymanie się, dawała możliwość awansu finansowego i społecznego, na który nie mieli szansy gdzie indziej. To była ich profesja.

Przekonuje mnie też wyjaśnienie Dartha Stalina z przytocznego tematu o zaopatrywaniu armii, że broń i wyposażenie legionistów było zamawiane przez państwo centralnie, spłacane przez nich z żołdu (ci z wyższych klas mogli sobie pozwolić na spłacanie ciężkiego uzbrojenia), po czym przechodziło na ich własność.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 13/04/2010, 20:31 Quote Post

QUOTE(Hanno Sabellus @ 13/04/2010, 16:58)
Przyznam się, że teraz nie pamiętam dla jakiego konkretnego okresu znalazłem te 16 lat, mogę poszukać jak wrócę z pracy, ale z tego co kojarzę, służbę za czasów pryncypatu Augusta wydłużono do 20 a później 25 lat, czyli u schyłku Republiki jakieś kontrakty terminowe już chyba obowiązywały. Choć faktycznie nie wiem jak to pogodzić z rozwiązywaniem armii po wygranych kampaniach przez wodzów tego czasu. Chyba że coś mieszam - wobec tego proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
Tak. Polibiusz (VI, 19) wspomina o 16 kampaniach i ewentualnie 4 dodatkowych, ale to dotyczyło niezawodowców i nie był to regułą tylko maksymalnym pułapem po ich wykorzystaniu obywatel nie miał już tego obowiązku na głowie. Skąd info o kontraktach na 16 lat dla wojska po reformie Mariusza, a przed Augustem?
QUOTE
Nie wiem ile kosztowały poszczególne elementy uzbrojenia, ale jeśli taki gość "łapał" się do cenzusu pozwalajacego na pobór do armii, to widocznie jakoś się jej mógł przysłużyć. Być może najbiedniejsi, których nie było stać na zakup sprzętu służyli we flocie (o czym też była mowa w temacie, do którego podałeś linka), lub też faktycznie państwo potrącało im z żołdu na uzbrojenie.
We flocie służyli Ci poniżej cenzusu.
QUOTE
Poza tym, sam napisałeś we wspomnianym temacie, że te 1500 asów było obniżeniem dolnej granicy ze wzgledu na trudności z poborem, a więc była to poniekąd sytuacja wyjątkowa. Mariusz poszedł po prostu jeszcze dalej, gdy kryzys poboru się nasilił.
Wyjątkowa, ale która utrzymywała się przez kilkadziesiąt lat przed reformą Mariusza.
QUOTE
Ale róznica była taka, że mimo wypłacania żołdu, taki poborowy z czasów przed Mariuszem nie był zawodowym żołnierzem w pełnym tego słowa znaczeniu. Armia rekrutowała się z drobnych posiadaczy ziemskich, utrzymujących się z pracy własnych rąk, dla których służba w wojsku była "sezonowym" obowiązkiem (ale i swoistym przywilejem). Dla biedoty z czasów Mariusza i późniejszych, armia była sposobem na życie, na utrzymanie się, dawała możliwość awansu finansowego i społecznego, na który nie mieli szansy gdzie indziej. To była ich profesja.
Ale tak się składa, że w armii rzymskiej służyli żołnierze ochotnicy (za pieniądze) już od czasów II Wojny Punickiej.
QUOTE
Przekonuje mnie też wyjaśnienie Dartha Stalina z przytocznego tematu o zaopatrywaniu armii, że broń i wyposażenie legionistów było zamawiane przez państwo centralnie, spłacane przez nich z żołdu (ci z wyższych klas mogli sobie pozwolić na spłacanie ciężkiego uzbrojenia), po czym przechodziło na ich własność.
Ale to właśnie próbowałem Ci przekazać. Zresztą są na to wskazania Polibiusza i Plutarcha o których wspominałem w linku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/04/2010, 15:12 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 13/04/2010, 20:31)
Ale to właśnie próbowałem Ci przekazać. Zresztą są na to wskazania Polibiusza i Plutarcha o których wspominałem w linku.

Aha, czyli kwestia jest wyjaśniona smile.gif Pozostaje sprawa tych 16 lat, które - przyznam się - nie pamietam skąd mi sie wzizęły. Może chodziło o te 16 kampanii Polibiusza... confused1.gif W każdym razie, dla jasności - rozumiem, że przed Augustem nie zawierano długoterminowych kontraktów, a armia była zbierana i rozwiązywana w zależności od bieżących potrzeb?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej