Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego Właśnie Warszawa, jako miejsce odbywania sejmów?
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 1/06/2009, 16:14 Quote Post

QUOTE
Opierałem się na starych danych, zresztą i tak szacunkowych. Może i faktycznie przez te czterdzieści lat wzrosł wyniósł 10 tyś.

Bo wzrósł. Ale nalezy wziąć pod uwagę, że przez większość z tych 40 lat Warszawa pełniła rolę miejsca sejmów i elekcji, co znacząco wpływało na rozwój gospodarczy.
Dane za: Tertius Chandler, 1987, Four Thousand Years of Urban Growth: An Historical Census oraz Robert Bideleux, Ian Jeffries, A History of Eastern Europe: Crisis and Change:
Ludność Warszawy w roku 1500 - 6,5 tys.
1550 - 9 tys.
1564 - 10 tys.
1595 - 20 tys.
1600 - 25-35 tys.
QUOTE
J. Bardach w "Historii ustroju i prawa polskiego" (Wyd. Prawnicze PWN) jako główny powód przeniesienia na stałe do W-wy sejmów podaje jej położenie geograficzne. Dlaczego tak nie miało być?

Tak było. Rzecz w tym, że położenie Warszawy nie jest pod tym względem wyjątkowe - drugim miejscem o podobnych zaletach położenia geograficznego (w połowie drogi z Krakowa do Wilna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych) był Lublin. A jednak wybrano Warszawę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
patrykos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 56.175

Patryk Staszczuk
Zawód: Uczen
 
 
post 10/08/2009, 9:33 Quote Post

W Warszawie mieszkała biedna szlachta którą łatwo można było przekupić i wpływać na elekcje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/08/2009, 9:54 Quote Post

QUOTE(patrykos @ 10/08/2009, 9:33)
W Warszawie mieszkała biedna szlachta którą łatwo można było przekupić i wpływać na elekcje.
*



ile tej szlachty mieszkalo w Warszawie? smile.gif

a poza tym, to co: tylko Wazowie mieli pieniadze na przekupstwa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 11/08/2009, 11:03 Quote Post

QUOTE(balum @ 16/05/2009, 17:23)
Szlachta mazowiecka była zacofana i niemal w 100% katolicka.
*


Jolanta Choińska-Mika
"Sejmiki mazowieckie w dobie Wazów"
Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1998
Recenzja : http://valkiria.net/index.php?type=column&...ticles&id=11795
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 19/08/2009, 19:01 Quote Post

QUOTE(patrykos @ 10/08/2009, 9:33)
W Warszawie mieszkała biedna szlachta którą łatwo można było przekupić i wpływać na elekcje.
*



W Warszawie na sejmach zarabiali mieszczanie, stąd próby przekupstwa w 1672r. aby co 3 sejm nie odbywał się w Grodnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
tomasz_l
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 57.105

Tomasz Lesniak
Zawód: przysz³y student
 
 
post 19/08/2009, 21:59 Quote Post

QUOTE(patrykos @ 10/08/2009, 10:33)
W Warszawie mieszkała biedna szlachta którą łatwo można było przekupić i wpływać na elekcje.
*




Właśnie o to chodziło żeby mogło się zebrać dużo szlachty mazowieckiej, która była biedna i liczna, i ją łatwiej było przekonać do ważncyh decyzji. Też sie z taka opinia spotkałem, bodajże uslyszalem od znajomego historyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 19/08/2009, 23:23 Quote Post

Kiedyś przeczytałem plotkę historyczną, jakoby prawdziwym powodem przeniesienia się do Warszawy dworu Wazów były nieudane eksperymenty alechemiczne Zygmunta III Wazy - na skutek tych zabaw poszło z dymem część Wawelu i dwór nie miał się gdzie podziać.
Niestety informacji nie sprawdziłem w źródłach, ale przypuszczam, że jej prawdziwość jest niska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 31/08/2009, 15:32 Quote Post

QUOTE
Właśnie o to chodziło żeby mogło się zebrać dużo szlachty mazowieckiej, która była biedna i liczna, i ją łatwiej było przekonać do ważncyh decyzji.

A dokładnie to komu miało o to chodzić?
QUOTE
Kiedyś przeczytałem plotkę historyczną, jakoby prawdziwym powodem przeniesienia się do Warszawy dworu Wazów były nieudane eksperymenty alechemiczne Zygmunta III Wazy - na skutek tych zabaw poszło z dymem część Wawelu i dwór nie miał się gdzie podziać.
Niestety informacji nie sprawdziłem w źródłach, ale przypuszczam, że jej prawdziwość jest niska.

Na Wawelu faktycznie wybuchł pożar - podobno właśnie w wyniku eksperymentu alchemicznego. Z pewnością przyspieszyło to decyzję o przeniesieniu dworu do Warszawy... Tyle, że nie ma to NIC wspólnego z postawionym pytaniem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/08/2009, 16:46 Quote Post

QUOTE
Na Wawelu faktycznie wybuchł pożar - podobno właśnie w wyniku eksperymentu alchemicznego.


Sprawcą pożaru ponoć miał być sam Michał Sędziwój. Czy to prawda - chyba nigdy się nie dowiemy.

Ten post był edytowany przez indigo: 31/08/2009, 16:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 17/09/2009, 14:29 Quote Post

QUOTE
Tak było. Rzecz w tym, że położenie Warszawy nie jest pod tym względem wyjątkowe - drugim miejscem o podobnych zaletach położenia geograficznego (w połowie drogi z Krakowa do Wilna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych) był Lublin. A jednak wybrano Warszawę...


Z zamożnej i znaczącej Wielkopolski na Litwę jednak bliżej przez Warszawę. Sporę znaczenie miała zapewne też Wisła, jeden z kręgosłupów komunikacyjnych kraju.
Co do szlachty mazowieckiej, to budziła ona szyderstwo podszyte zazdrośćią Mało i Wielkopolan ze względu na swoją przedsiębiorczość i energię co stało w kontraście z zacofaniem prowincji. Przynajmniej tak to widzi J.Tazbir. Przedmiotem kpin byli natomiast skłonni to bijatyk Mazurzy. Może to właśnie owa żywotność i "parcie na sukces" szlachty mazowieckiej przesądziła o stolicy w Warszawie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Curse11
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 46.951

Adrian
 
 
post 24/09/2009, 0:11 Quote Post

QUOTE(yulian @ 19/08/2009, 23:23)
Kiedyś przeczytałem plotkę historyczną, jakoby prawdziwym powodem przeniesienia się do Warszawy dworu Wazów były nieudane eksperymenty alechemiczne Zygmunta III Wazy - na skutek tych zabaw poszło z dymem część Wawelu i dwór nie miał się gdzie podziać.
Niestety informacji nie sprawdziłem w źródłach, ale przypuszczam, że jej prawdziwość jest niska.
*




też coś takiego gdzieś czytałem. ale tak jak Ty nie wiem czy to prawda wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 24/09/2009, 6:44 Quote Post

QUOTE(Curse11 @ 24/09/2009, 0:11)
QUOTE(yulian @ 19/08/2009, 23:23)
Kiedyś przeczytałem plotkę historyczną, jakoby prawdziwym powodem przeniesienia się do Warszawy dworu Wazów były nieudane eksperymenty alechemiczne Zygmunta III Wazy - na skutek tych zabaw poszło z dymem część Wawelu i dwór nie miał się gdzie podziać.
Niestety informacji nie sprawdziłem w źródłach, ale przypuszczam, że jej prawdziwość jest niska.
*




też coś takiego gdzieś czytałem. ale tak jak Ty nie wiem czy to prawda wink.gif
*



żeby być ścisłym

Najprawdopodobniejszym bezpośrednim impulsem do przeprowadzki był pożar Wawelu, który jest faktem historycznym. Przyczyny pożaru nie są jasne. Jest hipoteza, że wskutek eksperymentów alchemicznych.

Natomiast czy Zygmunt już od dłuższego czasu się zamierzał zbliżyć do swej ojcowizny, czy do swego drugiego państwa - Litwy, to inna historia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 26/09/2009, 13:13 Quote Post

Hmm ja po prostu czytałem że właśnie chciał być bliżej swojej ojcowizny w celu walki (jego utrzymanie) o tron i dlatego przeniósł stolicę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/09/2009, 13:28 Quote Post

Przypominam, że temat NIE DOTYCZY przenosin dworu królewskiego do Warszawy, bo było oczywiste, że prędzej czy później przeniesie się w miejsce sejmowania. Temat DOTYCZY tego, dlaczego Warszawa stała się miejscem sejmowania - a to czasy połowy XVI wieku i Unii Lubelskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Zbigi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 58.939

Zawód: fajny
 
 
post 2/10/2009, 16:37 Quote Post

Jak zwykle na decyzję składało się wiele przyczyn. Jedną z nich był fakt, że Warszawa (czy wtedy jeszcze Warszowa) była wciąż (pomimo upływu lat) dla wielu osób terenem neutralnym - ani Korona ani Wielkie Księstwo. Plus sprawy wymienione wcześniej dotyczące położenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej