Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Końcówki -ski i -cki, Przyrostki w nazwiskach szlachty
     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 9/03/2009, 13:20 Quote Post

sorry,ze nieco zmienie tor rozmyslan,ale koncowka UK w nazwisku zdradza pochodzenie z ...??
 
Post #16

     
SylwiaS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 60.868

Sylwia
 
 
post 3/12/2010, 1:26 Quote Post

QUOTE(Tomercio @ 18/08/2005, 13:24)
Chodzi tu mianowicie o polską szlachtę .Oczywiście  prawdą jest ,że istniała cała masa nazwisk które się tak nie kończyly ale chodzi o to że miało to wiązać tą warstwę feudalną w jedno i wywyższać ponad inne . Warto podkreślić że Królowie "Piaści" w swoich nazwiskach te końcówki mieli (Wiśniowiecki ,Sobieski , Leszczyński i Poniatowski ). Mam wobec tego pytanie czy w innych krajach europejskch występowały podobne przyrostki .
Nie chodzi mi tu o tytuły (von, don, de i sir) czy też ordery .
Co ciekawe Nekanda Trepka uważał dodawanie sobie tych końcówek przez nieszlachtę za zamiar wstąpienia do tego stanu . Chciał przy tym tego zakazać pod karą ...śmierci .
A jak było w innych krajach ?
*

Jeśli już to von, don, de, of, a nie Sir. Sir znaczy tyle co Pan, i jest formą tytułowania rycerza, ale tytułem jest "Knight". Ale w ogóle to źle stawiasz pytanie, bo te von, don, de, of znaczą dokładnie tyle co nasze przyrostki -ski, -cki. To nie są żadne tytuły. We Francji na przykład tak samo jak w Polsce nie każdy "de" był szlachcicem, i nie każdy szlachcic miał "de" w nazwisku. Np. Du Pont de Nemours, sekretarz króla Stasia, był mieszczaninem. Dosłownie znaczą tyle co "z", ale że język polski na to pozwala to u nas zmieniono tę formę na przymiotnik, czyli np. ktoś kto się nazywał X z Czartoryska przyjął nazwisko Czartoryski, a ktoś inny kto był Xem z Sobieszowa - Sobieski.

Zwróć też uwagę na to jak tłumaczono nazwiska zagraniczne, np. von Fleming stał się zwykłym Flemingiem, ale już jego córka była Izabelą z Flemingów Czartoryską. Księżna von Wurtemberg jest w Polsce znana jako Maria Wirtemberska, a Duc d'Orlean jako Orleański. To po prostu jedno i to samo.

Takie same nazwiska przyjmowali i chłopi i Żydzi, więc tak na prawdę to dziś nic nie znaczy, ale gdzieś tam na samym początku takie nazwisko odnosiło się do siedziby rodu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/04/2011, 2:31 Quote Post

QUOTE
ale gdzieś tam na samym początku takie nazwisko odnosiło się do siedziby rodu.
SylwiaS

Zgadza się. Myślę, że tych początków należy szukać w XIII i w XIV wieku, w czasach Zawiszy Kurozwęckiego, pisanego zamiennie jako Zawisza z Kurozwęk. W XV wieku kardynał Zbigniew Oleśnicki jest już znany tylko jako Zbigniew Oleśnicki, a nie Zbigniew z Oleśnicy, gdyż tak zwany był jego ojciec Jan z Oleśnicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 21/04/2014, 9:02 Quote Post

Witam!
Pozwolę sobie odgrzać kotleta-czy końcówki -ski, -cki to aby na pewno czysto polskie wynalazki, czy też występujące w szerszym gronie narodów posłowiańskich?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 22/04/2014, 8:36 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 21/04/2014, 10:02)
Witam!
Pozwolę sobie odgrzać kotleta-czy końcówki -ski, -cki to aby na pewno czysto polskie wynalazki, czy też występujące w szerszym gronie narodów posłowiańskich?
*


Na pewno u Macedończyków, równie często jak u nas - nie próbowałem rozgryzać, czy są odmiejscowe, jak nasze.
Widuję u Czechów - Frantisek Palacky, (Hajek-Domażlicky to chyba pseudonim).

QUOTE
ktoś kto się nazywał X z Czartoryska przyjął nazwisko Czartoryski, a ktoś inny kto był Xem z Sobieszowa - Sobieski

Co do zasady ok, ale w szczegółach to działa trochę inaczej. Kupił sobie gościu wiochę Sobieszyn, której właścicielem przed wiekami był jakiś Sobiecha czy Sobiesza i nazwał się Sobieski - nie od Sobieszyna, bo byłoby Sobieszyński, a od tego prawłaściciela.
W "Placówce" występuje stara Sobieska, przedstawicielka wiejskiego proleteriatu. Byś może nazwisko nadano jej w sierocińcu - Rosjanie celowo nadawali arystokratyczne nazwiska wychowankom takowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
widiowy7
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz
 
 
post 22/04/2014, 21:03 Quote Post

Ciekawe jakie nazwisko nosił właściciel miejscowości Wieczfnia.
I dlaczego pewien znany ród nie nazywa się Łaźnińscy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 22/04/2014, 21:51 Quote Post

QUOTE(teemem @ 22/04/2014, 9:36)
Na pewno u Macedończyków, równie często jak u nas  - nie próbowałem rozgryzać, czy są odmiejscowe, jak nasze.
Widuję u Czechów - Frantisek Palacky, (Hajek-Domażlicky to chyba pseudonim).
*


To wiem-ale dzięki. Zgłosiłem się tu, bowiem pod jednym z wpisów na stronie Dziennika Zbrojnego ktoś twierdził, jakoby ci Macedończycy... Wywodzili się z polskiej szlachty rolleyes.gif A mnie to cosik się zdaje, że tyleż w tym prawdy, co w pochodzeniu szlachty od Rzymian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/04/2014, 22:03 Quote Post

Zainspirowany tym tematem trafiłem na takie coś (może komuś się przyda) : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_family_name_affixes
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 23/04/2014, 12:02 Quote Post

QUOTE(widiowy7 @ 22/04/2014, 22:03)
Ciekawe jakie nazwisko nosił właściciel miejscowości Wieczfnia.
*


Wieczwiński.
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIII/ str. 299
QUOTE
I dlaczego pewien znany ród nie nazywa się Łaźnińscy

Łaźnińscy to właśnie stary ród, h. Jelita.

QUOTE
mnie to cosik się zdaje, że tyleż w tym prawdy, co w pochodzeniu szlachty od Rzymian

Może to jakieś echo akcji władz II RP, wmawiających rozmaitym nacjom szlacheckie pochodzenie (Hucułom na przykład). Ktoś się nałykał propagandy albo pomylił Hucułów z Macedończykami, w końcu jedno i drugie gdzieś daleko na południe. Ewentualnie zinterpretował teorię o pochodzeniu południowych Słowian spod Krakowa, Biała Chorwacja i takie tam.

Nazwiska z końcówką -ski występują we wszystkich stanach Rzeczypospolitej, z żydowskim włącznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej