Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojenne zaslugi rodziny Wranglów, Rodzina Wrangel w cz. wojen XVII/XVIII w
     
Dżonka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 64.437

Zawód: uczen
 
 
post 29/03/2010, 8:32 Quote Post

Bardzo Was proszę o pomoc w określeniu, jakiego członka rodziny Wranglów mógł dotyczyć poniższy tekst (co pomoże mi w rozwiązaniu pewnej intrygującej historycznej roszady):

"Zechciejcie ujrzeć słabość Hiszpanii poprzez słabość króla węgierskiego, i przekonać o niej królestwo polskich. Wystarczy ukazać im, że jego wojskom, które miały oblec Toruń, przeszkodzi odsiecz Wrangla i Wirtemberga, że pozwoliliśmy Anglikom pozyskać Mardik, że zmierzamy do zajęcia kwater zimowych we Włoszech, a także że niedawno kawaleria sabaudzka pokonała pięciuset jezdnych nieprzyjaciela, którzy przybyli by nam przeszkodzić w budowie mostu nad Padem. Ich klęska sprawiła, że teraz jest nam łatwiej, gdyż nieprzyjaciel był od nas silniejszy, a chociaż dzielnie się bronił, rozerwano mu szyki, a zwycięstwo tym jest znaczniejsze, iż dowódca i wielu oficerów czy kawalerów dostało się do niewoli; dowódcę rozbroił sam wódz Sabaudczyków, bastard tego domu."

Moim zadaniem jest ustalenie pełnego kontekstu historycznego tego cytatu. Pracę chciałabym wykonać samodzielnie, ale utknęłam i potrzebuję pomocy. Zakładam, że cytowany list został napisany ok. 1705 roku - o którego więc Wrangla może chodzić?
A może się mylę, co do daty? Co (jaki fragment)świadczy o mojej ewentualnej pomyłce?
Co polecacie jako źródło?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej