Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nauka: przekrojowa historia świata, Bibliografia
     
triskelion
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 66.675

 
 
post 14/07/2010, 0:00 Quote Post

Witam wszystkich.
Z powodu nudy spowodowanej upałami, postanowiłem zrobić sobie powtórkę z historii. I tutaj zaczyna się mój problem - nie mam odpowiednich materiałów. Z tego powodu zwracam się do was - jesteście mi w stanie coś odpowiedniego polecić? Najlepiej jakby była opisana historia całego świata, ale jeśli będzie tylko o Europie to także będę zadowolony. Z góry dziękuję i mam nadzieję, że moje wymagania nie są zbytnio wygórowane i istnieje taka książka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 14/07/2010, 10:58 Quote Post

"Historia" autorstwa Janusza Micunia. Od Sumerów do współczesności krótko i zwięźle wszystkie najważniejsze rzeczy opisane.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/07/2010, 11:01 Quote Post

Ależ nie ma nawet najmniejszegop problemu! Proszę bardzo:

http://www.fogra.com.pl/publikacje/whs/index.html
http://www.fogra.com.pl/publikacje/historia/index.html
http://www.gandalf.com.pl/s/wielka+historia+swiata+oxford+F/
http://www.pinnex.pl/wydawnictwo/oferta_03.html
http://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=906

Przyjemnej lektury w upalne dni! rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
triskelion
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 66.675

 
 
post 14/07/2010, 13:26 Quote Post

Dziękuje wam za propozycję. Mój wybór padł na książkę Janusza Micunia. Te wielotomowe encyklopedie także wydają się interesującą propozycją, jednakże nie jestem przygotowany na takie koszty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 14/07/2010, 19:53 Quote Post

"Wielka Historia Świata" oraz "Wielka Historia Polski" Fogry jest absolutnie godna polecenia pod względem merytorycznym jednak niestety zwłaszcza ta pierwsza jest bardzo kosztowna.Jest jeszcze "Encyklopedia Historyczna Świata" wydawnictwa Opres której autorzy w dużej części są ci sami jak w serii Fogry i jej poziom również jest bardzo dobry.W Krakowie w księgarni na Brackiej tom kosztuje 12,50 smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/07/2010, 20:08 Quote Post

Wszystkie zalinkowane przeze mnie pozycje dostępne są w czytelniach i bibliotekach. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 14/07/2010, 21:50 Quote Post

Hmm no tak ale co własne to własne smile.gif
PS:Wkradł mi się błąd.Chodziło mi o "Tanią Księgarnię" nie na ulicy brackiej a grodzkiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Collins
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 47.890

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/03/2014, 7:54 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 14/07/2010, 20:53)
"Wielka Historia Świata" oraz "Wielka Historia Polski" Fogry jest absolutnie godna polecenia pod względem merytorycznym jednak niestety zwłaszcza ta pierwsza jest bardzo kosztowna.Jest jeszcze "Encyklopedia Historyczna Świata" wydawnictwa Opres której autorzy w dużej części są ci sami jak w serii Fogry i jej poziom również jest bardzo dobry.W Krakowie w księgarni na Brackiej tom kosztuje 12,50 smile.gif
*


Mam i "Wielką Historię Świata" Fogry i "Encyklopedię Historyczną Świata" Opresu. Uważam iż ta pierwsza zdecydowanie wygrywa.
1. Jest znacznie bardziej obszerna pod względem treści i ilustracji. Tomy Opresu są cieńsze i nie zawierają wielu informacji, nadto (pomijając drugą część tomu o starożytności) są europocentyczne. Tomy Fogry omawiają wydarzenia ze wszystkich części świata. Nadto narracja w Fogrze jest ciągła, a Opres chaotyczny. W Encyklopedii Opresu materiał w tomie jest rozbity na rozdziały z cyklu "polityka", "kultura", "gospodarka" etc. + część hasłowa, nadto część informacji z pierwszych tomów jest powtórzona i/lub dopiero rozbudowana w tomach poświęconych historii poszczególnych kontynentów. Robi się z tego okropny mętlik, w celu zdobycia jakiejś informacji czy zarysowania ciągów przyczynowo-skutkowych trzeba "skakać" (typu: czytając o reformacji w Niemczech na początku tomu V musimy w celu poznania jej religijnego tła przekartkować kilkaset stron dalej do rozdziału o religii, a potem jeszcze na końcu sprawdzić część hasłową i zerknąć do tomu IX do rozdziału o historii Niemiec. W Fogrze mamy cały problem omówiony w jednym miejscu, na kilkudziesięciu stronach tomu VI). Nadto bezsensem jest wspomniane dzielenie wydawnictwa na wyłącznie europocentryczne tomy dot. "historii powszechnej" i na tomy historii poszczególnych kontynentów, jakby nie można było tak jak w Fogrze zrobić tego razem. Nie wiadomo też, czemu nazwano "encyklopedią" coś, co encyklopedią nie jest.
2. Tomy Fogry prezentują się też o wiele ciekawiej wizualnie. Wiem - "nie oceniaj książki po okładce", ale okładki Opresu są sztampowe i pokryte badziewnymi złoceniami. Przy częstym korzystaniu złocenia te szybko się wycierają i książki zaczynają wyglądać ohydnie. Okładki z Fogry są lakierowane.

Ten post był edytowany przez Collins: 10/03/2014, 7:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Morpheuss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 704
Nr użytkownika: 88.133

Asmodeusz
Stopień akademicki: III krag piekla
Zawód: Operator smolarki
 
 
post 10/03/2014, 7:58 Quote Post

QUOTE(triskelion @ 14/07/2010, 0:00)
Z powodu nudy spowodowanej upałami
*



Aż się łezka w oku kręci...

Ten post był edytowany przez Morpheuss: 10/03/2014, 7:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej