Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie złoto w 1939 r.,
     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 4/01/2010, 15:03 Quote Post

No właśnie mamy, bo w "Roczniku..." nie zaznaczono czy to jest kwota zapisana w statucie Banku czy też realna wartość złota w końcu 1938 r. bądź początku 1939 r. ("Rocznik..." jest z 1939 r.)

Znalazłem dane wg których uncja złota kosztowała w 1939 r. 35$ tak więc tona złota kosztowałaby w takim razie nieco ponad 6,5 mln złotych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 4/01/2010, 15:06 Quote Post

Wd. artykułu IPN tona złota kosztowała ponad 12 mln zł.
smile.gif
Chyba że błąd dotyczy ilości złota nie 38 ton a więcej?
smile.gif

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 4/01/2010, 15:16 Quote Post

Już dawno przymierzałem się do książki prof. Rojka Odyseja skarbu Rzeczypospolitej : losy złota Banku Polskiego 1939-1950, a teraz będzie okazja aby w końcu ją przeczytać.

Pożyczę i zobaczę u źródła jak to z tym złotem w końcu było, ile go wywieziono i jakie wartości.

 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 4/01/2010, 15:20 Quote Post

Z niecerpliwoscią czekam na jakieś informacje
smile.gif

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 4/01/2010, 15:36 Quote Post

Poszukałem trochę i okazuje się, że miarą złota jest uncja jubilerska/aptekarska która nie odpowiada 28,349 grama lecz 31,103, w takim zrazie przy cenie uncji 35$ i 5,31 zł za 1$ otrzymujemy nieco ponad 5960 zł za kg czystego złota.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że Bank Polski coś zarabiał na wymianie to te 5,924,44 zł, które są w "Roczniku..." są faktycznie ceną złota na przełom 1938/1939.

A jak patrzyłem na historyczne ceny złota to przed wojną praktycznie się ona nie zmieniała.

W takim razie "Rocznik..." podaje aktualną cenę złota, czyli autor art. coś pomieszał z tą wartością, zresztą jak już wspomniałeś raz tona kosztuje 5,3 a raz 5,7 mln, a tak w ogóle to wynikałoby, że 12 mln. Jednak zastanawia mnie w tym art. ile faktycznie było złota w kraju, jest tam wzmianka, że Bank Polski miał zagranicą złoto warte nieco ponad 100 mln zł, czyli w kraju mieliśmy złoto warte ok 363 mln.

Tak czy inaczej coś tam jest namieszane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 5/01/2010, 7:43 Quote Post

Wartości wkładów w Bankach mam od 1928 do 1936r i wahały się od 2,3 do 3 mld zł.
Ale jak sam wiesz to że wkłady w Bankach to 3 mld wcale nie oznacza że 3 mld żywych pieniędzy tam leży.
Bank obraca pieniędzmi.
To nie rozwiązuje nam zagadnienia.

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 5/01/2010, 22:16 Quote Post

Jako, że dzisiaj siedzę w domu, trochę poszperałem w bibliotekach cyfrowych i znalazłem kilka ciekawych informacji, zresztą sami zobaczcie (linki odsyłają do tabel).

Zastanowiła mnie ta informacja o inflacji i potwierdziło się to o czym pisałem wcześniej, w "Przeglądzie Gospodarczym" z 15 sierpnia znalazłem Wskaźnik cen hurtowych w poszczególny latach. Ciekawie przedstawia się stosunek cen towarów skartelizowanych do reszty.

Źródło: "Przegląd Gospodarczy", z. 15-16, 15 VIII 1939, s. 544.

Potem poszukałem danych dot. rezerw złota BP i znalazłem w tymże zeszycie "Przeglądu..." Rezerwy Banku Polskiego i obieg pieniężny

Źródło: Tamże, s. 527.

Jeszcze to co znalazłem w ostatnim (lipcowym) nr "Gazety Bankowej" na temat aktywów BP.

Źródło: "Gazeta Bankowa", nr 14, 25 VII 1939, s. 259.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 6/01/2010, 6:54 Quote Post

Dzięki za cene informację:
Można przyjąć że:
1.Jednak pewien wzrost cen był - mogło to być spowodowane inflacją.
2. Co do karteli i polityki państwa w stosunku do nich to temat rzeka.

I najwazniejsze

Mamy więc 444 mln zł w złocie jako rezerwa BP ( z których część jak pisałeś 100 mln już znajdowała się za granicą )
Pozostaje w kraju złota za 344 mln zł - czy to jest 38 ton?
Wychodzi że 1 tona złota to 9 mln zł,
Więc 1 kg złota = 9 000 zł
Wcześniej pisałeś że
QUOTE
wracając to Twojego pierwszego postu w tym temacie znalazłem w "Roczniku..." ile płacił Bank Polski za kg czystego złota, było to 5924,44 zł.


Wychodzi że złota było 58 ton a nie 38 ton
Czyżby IPN był w bedzie?
smile.gif
o marne 20 ton złota?

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 6/01/2010, 10:10 Quote Post

Co do cen, to jeżeli porównać te z ze stycznia '38 i stycznia '39 (należy porównywać analogiczne miesiące) to niemal wszystko staniało (wskaźnik ogólny 58 w I 1937 do 54,9 w styczniu '38). Późniejszy wzrost cen raczej należy łączyć z inwestycjami (materiały budowlane) i przednówkiem (żywność), oraz ogólną poprawą sytuacji gospodarczej w związku z "nakręcaniem" koniunktury, niż z inflacją.

Co do złota to dane pochodzą z końca lipca '39 więc do września być może faktycznie rezerwa wzrosła do 463 mln, ale to sprawdzę u Rojka (dzisiaj może pożyczę tę książkę).

Jednak nawet jeżeli złota było w kraju na 363 mln to gdy uncja (jubilerska) kosztowała 35$ a za dolara płacono 5.31 to w przybliżeniu BP powinien mieć ponad 60 ton złota.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 6/01/2010, 10:16 Quote Post

Delikatnie sugerujesz że brakuje i może gdzies zakopano pozostałe 22 tony złota
smile.gif
Chyba należy bliżej badać ten temat ( łopaty mam )

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 6/01/2010, 10:24 Quote Post

Na razie wolę niczego nie sugerować, bo może w art. IPN pomylono się co to ilości ton wywiezionych (może miało być 58 a nie 38?), albo nagle cena złota tak poszybowała w górę, co raczej nie jest możliwe, bo z samego artykułu wynika, że autora uznaje, że wahała się ona miedzy 5,3-5,7 mln za tonę (co samo w sobie też nie zbyt dobrze świadczy o autorze).

No i obawiam się, że gdyby nawet zakopano (ew. zamurowano w jakimś zamku/pałacu, jak to uczyniono z niektórymi dokumentami Mościckiego) to złoto, może się okazać, że to niestety nie jest Polska tylko Białoruś albo Ukraina, tak, że z kopaniem mogłyby być kłopoty.

Jest jeszcze inna możliwość te 38 ton złota jak podaje przypis do art. pochodzi z Z. Karpiński, O Wielkopolsce, złocie i dalekich podróżach. Wspomnienia, Warszawa 1971, s. 201. Być może tam jest błąd, a autorowi tekstu nie chciało się przeliczyć ile tak naprawdę kosztowała tona złota i stąd te nieścisłości.

Zobaczę też co napisane jest w książce Karpińskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 6/01/2010, 12:34 Quote Post

Osobiście jestem zdania że tekst jest pełen błędów.
Ale poczekam na informacje od Ciebie.

Mam układy, znajomości i przyjacół i z Ukrainy złoto wywieziemy smile.gif
To da się zrobić.
Z tym że będzie troche chłopaków do podziału.

smile.gif

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 6/01/2010, 16:17 Quote Post

No niestety z kopania i wywożenia będą nici, a to dlatego, że:

1. złota faktycznie w sztabach było ok 38 ton.
2. to co w art. jest określone jako sporo złotych monet dawało minimum 6 768 kg złotych dolarów (zdeponowanych w Siedlcach), ruble złote o wadze 6 732 kg (zdeponowane w Brześciu) i korony austriackie o wadze 3 398 kg. (w Lublinie). Nie wiem ile złota było w monetach w tej części która pozostawała w skarbcu głównym w Warszawie, zapewne też sporo.

No cóż autor pisząc Sztaby wartości 170 mln zł przechowywano w Brześciu nad Bugiem, Lublinie, Siedlcach i Zamościu, błądził albowiem same dolary warte były ok 40 mln zł (czyli kilogram złota faktycznie kosztował pond 5900 zł), reszta monet miała proporcjonalną wartość.

Z tego co na szybko wyczytałem złota było ok 75 ton wartości 21 mln funtów szterlingów.

No cóż jak widać sporo w tym wypadku równa się niemal połowie całego złota BP, które znajdowało się w kraju na początku września '39.

Tak więc "tajemnica" rozwiązana, złota wywieziono z Polski ponad 70 ton w tym ok 38 ton w sztabach a resztę w złotych monetach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 7/01/2010, 6:50 Quote Post

QUOTE
Tak więc "tajemnica" rozwiązana, złota wywieziono z Polski ponad 70 ton w tym ok 38 ton w sztabach a resztę w złotych monetach.


Troche szkoda - sprawdziłem już stan tych łopat.

Czyli wywieziono 70 ton, a w Bankach Europy Zachodniej było następne 17 ton złota ( znajdowało się już tam przed 1 września )
Łącznie więc rezerwa BP to prawie 87 ton złota
smile.gif
Sprawa złota wyjaśniona.
Natomiast sam artykuł IPN jawi się teraz zdecydowanie marnie.

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 7/01/2010, 9:13 Quote Post

Autorowi coś to licznie nie wychodzi, bo nie bardzo wiem jak doszedł do tego:

Jeszcze w tym samym miesiącu przewieziono złoto pod konwojem francuskiej żandarmerii do Nevers nad Loarą w centralnej Francji. Spodziewano się, że tu pozostanie do końca wojny, oczywiście zwycięskiej dla Francji i jej sojuszników. Na razie blisko 34 tony złota spoczęły w podziemnym skarbcu tamtejszego oddziału Banku Francji.

Ponieważ było tego coś około 70 ton (1901 skrzyń i 93 worki*).

* Waga skrzyni to ok 60 kg złota (ze skrzynią 70 kg) w workach również przewożono po ok 60 kg zł.

Ogólnie wszelkie informacje pochodzą z książki prof. W. Rojka Odyseja skarbu Rzeczypospolitej. Losy złota Banku Polskiego 1939-1950
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej