Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Japońska Zbroja, z czego wykonać domowymi sposobami??
     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 30/04/2008, 18:12 Quote Post

Co do ninja- mam alergię na tą legendę i propagujących ją więc pozwól że się nie wypowiem.

Jeśli chodzi o konstrukcję głowni- moim zdaniem wszystko zależy od rodzaju hartu. Polskie szable (wogóle szermierka europejska) też nie używały zastaw statycznych i też się szczerbiły (zerknij na egzemplarze muzealne) bo każda hartowana stal pod przeciążeniem pęknie a nie wgniecie się, nie ma bata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/05/2008, 0:08 Quote Post

Tak, jak napisał rado, skąd podejrzenie, że szable się nie szcerbily? Ponadto pisząc o podobieństwie miałem na myślipodobieństwo pracy krojącego wygiętego ostrza w przeciwieństwie do prostej głowni mieczowej (choć i nia wykonywano cięcia nie tylko rąbania). na ninia się nie znam ale wydaje mi sie to trochę nielogiczne, zabójca miał być zwinny i cichy a nie opancerzony.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 2/05/2008, 12:34 Quote Post

Jesli chodzi o ninja to bazuję tylko na tym, co przeczytałem. Książka wydaje mi się wiarygodna, ponieważ autor pisał ją na podstawie rozmów z "wspólczesnym" adeptem (mistrzem? nie pamiętam) tej grupy. Poza tym zabójstwo nie zawsze musi być ciche i niezauważalne. Autor pisze także o ninja, którzy brali udział w bitwach, gdzie taka kolczuga byłaby bardzo przydatna.
Jeśli chodzi o właściwości stali - podobnie, piszę tylko to, o czym przeczytałem. Żadnego praktycznego doświadczenia nie mam (chociaż wydaje mi się, że miecz wykonane z gorszego materiału (japonia)szybciej pęknie niż wykonany z lepszego (europa), nie zaleznie od hartowania - ale to tylko hipoteza laika tongue.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 2/05/2008, 13:23 Quote Post

Wiesz- gorsze to Japonia miała rudy- tu nie ma wątpliwości, stąd proces ich oczyszczania (przez przekuwanie) był wyjątkowo mozolny, ale jeśli chodzi o sam produkt końcowy czyli stal to nie sądzę żeby przy technologiach sprzed ery przemysłowej różnice były widoczne. Gdyby wziąść naprawdę zaawansowaną metalurgię- choćby szable wz. 34- tak, jasne ale to już śpiew zupełnie innej epoki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/05/2008, 14:08 Quote Post

QUOTE
wydaje mi się, że miecz wykonane z gorszego materiału (japonia)szybciej pęknie niż wykonany z lepszego (europa), nie zaleznie od hartowania

A co to znaczy "materiał lepszy" i "gorszy"? Pytam jako inżynier materiałowiec, bo nas zawsze przestrzega się przed używaniem takich sformułowań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 5/05/2008, 13:03 Quote Post

gorszy - nadający się w mniejszym stopniu do jakiegoś rodzaju zastosowania, niż lepszy smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 5/05/2008, 17:32 Quote Post

QUOTE
gorszy - nadający się w mniejszym stopniu do jakiegoś rodzaju zastosowania, niż lepszy smile.gif

A to wszystko zależy od tego, o jakim zastosowaniu myślisz i jakich cech potrzebujesz. Np. czy klinga powinna być plastyczna? - pewnie nie. Czy powinna być krucha? - pewnie nie. Tyle, że te dwie cechy są sobie przeciwstawne. Która z tych cech więc powoduje, że materiał jest "gorszy"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 6/05/2008, 13:31 Quote Post

Klinga powinna być plastyczna (a raczej sprężysta) w środku i krucha (twarda) zewnątrz (tak mi się przynajmiej wydaje - ale powtarzam jeszcze raz, jestem laik jeśli chodzi o właściwości metalu i się nie znam smile.gif). Materiał gorszy to w takim razie taki, z którego ciężej wykonać klingę o takich parametrach, lub taki, z którego otrzymany produkt nie osiąga tak dobrych (zadowalających) właściwości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 6/05/2008, 17:22 Quote Post

No tak z tym że jeśli chodzi o osiągnięcie tego rodzaju właściwości to ważniejsza jest technologia niż materiał. Rudy piaskowe tak japońskie jak i bardzo do nich podobne australijskie są z powodzeniem wykorzystywane do dziś- trudno tu mówić o niskiej jakości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 7/05/2008, 14:33 Quote Post

Ale zakladam, że skoro tak ciężko otrzymać miecz o takich właściwościach z rud japońskich, to tylko niektóre osiągały ten wysoki poziom. Z czego można wywnioskować, że miecze europejskie, robione z bardziej nadających się do tego rud, częściej osiągały lepsze parametry - czy się mylę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 7/05/2008, 14:41 Quote Post

Wiesz- nie wiem czy "tak ciężko"- nakład pracy do uzyskania podobnej konstrukcji byłby chyba taki sam. Rdzeń, okładziny i ostrze z inaczej nawęglanej stali. W Europie odpuszczono sobie tą zabawę głównie (jak sądzę- koledzy "od Europy" poprawią) z racji nastawienia na produkcję bardziej masową i utylitarną. Trzeba było dać masom duże ilości broni która nie może być przesadnie droga. Europejskiej broni siecznej było po prostu dużo więcej- inna filozofia, inne (nie gorsze czy lepsze- po prostu inne) podejście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 7/05/2008, 16:31 Quote Post

Gdybyś zechciał podać cenę "przeciętnego" miecza japońskiego w porównaniu do np. produktów żywnościowych (wiem, że bardzo trudno określić konkretnie, co to jest "przeciętny"). Wówczas można by zbadać, jak ma się to do Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 7/05/2008, 21:37 Quote Post

Z tego co wiem- około 200 koku (roczne wyżywienie 200 osób ), chociaż słyszałem o sztylecie ocenionym na 30 000 koku. Mogę się mylić, jak wygrzebię konkretny zapis to dam znać (to z pamięci a Alzheimer robi swoje)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 7/05/2008, 23:44 Quote Post

Jeżeli ktos ma dostęp do literatury dot. Europy (ja chwilowo nie mam) to proszę sie odezwać, pamietam, że takie wyliczenia podano choćby w książce "Pieniądz na ziemiach polskich".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 20/09/2008, 14:47 Quote Post

Czy ktoś z was wie może, jak wyglądało używanie skóry wraz z metalem w zbroi japońskiej (chodzi mi dokładnie o mogami-do)? Spotkałem się ze sprzecznymi źrółami - wyczytałem, że jedna "płyta" zbroi zawsze wykonywana była z tych dwóch materiałów jednocześnie (skóra od wewnątrz, na zewnątrz metal) natomiast na zdjeciach zabytkowych zbroi nigdzie się tej skóry dopatrzyć nie mogłem :/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej