Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tortury i kary,
     
Elena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 42.861

Zawód: student
 
 
post 16/03/2008, 16:18 Quote Post

1) odniosłam się do postu wyżej o kozakach.
2) pozniej wspomnialam o kosciele katolickim, gdyz jak wiemy on ma spore zaslugi w tej dziedzinie
3)pierwotne prawo przetrwania, prawo niepisane, uznawane za prawo moralne w kulturach nie mających pisemnie ustalonych wytycznych prawnych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 16/03/2008, 17:21 Quote Post

Czy ja wiem czy kościół az tak szfował brutalnością? Osławiona świeta inkwizycja była jednym z najbardziej łagodnych sądów owych czasów, duzo mniej brutalnym od instytucji świeckich. A przemocą i okrucieństwem nie gardził nikt i nikogo to specjalnie nie dziwiło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Elena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 42.861

Zawód: student
 
 
post 16/03/2008, 17:26 Quote Post

No w sumie tak, poddaję się wink.gif lancelocie. Co do inkwizycji to masz rację. Jest przereklamowała, ale mi chodziło, o wywoływanie tej ogólnej nagonki, trwogi w obywatelach, że też twój sąsiad może być równie dobrze jakimś czarownikiem, ale to już można to zrzucić na karb kiepskiego (znikomego właściwie) wykształcenia. To było też powodem tego niehumanitarnego zachowania. Chociaż to nie znaczy, że jak człowiek jest wykształcony to nie zabije, co to to nie. Ale takimi ludźmi łatwiej było kierować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/03/2008, 17:50 Quote Post

QUOTE
Jest przereklamowała, ale mi chodziło, o wywoływanie tej ogólnej nagonki, trwogi w obywatelach, że też twój sąsiad może być równie dobrze jakimś czarownikiem,

Nie obrażając nikogo, odważyłbym się zauważyć, że w polowaniach na czarownice w Nowożytności celowali jednak protestanci, od luterańskiej Szwecji bo purytańskie Salem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 16/03/2008, 23:40 Quote Post

QUOTE
Tylko to swoiste napędzanie tego wszystkiego przez kościól katolicki.


Wiem że krytykowanie Kościoła jest w modzie, ale plotki trzeba najpierw sprawdzić nim sie je napisze. Akurat protestanci byli zdecydowanie bardziej okrutni od katolików.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/03/2008, 0:38 Quote Post

QUOTE
Ale takimi ludźmi łatwiej było kierować.
Teraz ja perzyznam rację ( z wielka przyjemnością) tłuszcą najłatwiej kierowac, wypróbowano to nie raz i nie dwa na przestrzeni wieków. Pozdrawiam. Lancelot
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 17/03/2008, 0:55 Quote Post

QUOTE
Nie obrażając nikogo, odważyłbym się zauważyć, że w polowaniach na czarownice w Nowożytności celowali jednak protestanci, od luterańskiej Szwecji bo purytańskie Salem.


Fenomen "polowań na czarownice" pojawia się we wszystkich kulturach. Raczej trudno uznać go za zjawisko występujące wyłącznie w jednej z nich. Tak, chrześcijaństwo wypracowało szczególnie precyzyjną procedurę (co ważne- wypracowało ją na długo PRZED schizmą) ale nie ma sensu uznawanie że akurat ta religia była jakimś szczególnym wyjątkiem. Nie była. Co więcej- fakt powszechności tego typu zachowań w różnych społeczeństwach potwierdza że polowania tak naprawdę nie do końca były lub są uzewnętrznieniem jakichś konstrukcji teologicznych- bardziej "wentylem" dla lęków i wygodną metodą kanalizowania niezadowolenia społeczności. Jak nie czarownica to żyd, jak nie żyd to islamista, jak nie islamista to "katol", jak nie "katol" to "czerwony", pedał, kułak, inteligenciuch i co tam się jeszcze przez historię nazbierało. Schemat od wieków ten sam, przebadano go w tę i wewtę, nie ma co wałkować ponownie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
arti17
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 56.307

Artur
Zawód: student
 
 
post 5/11/2009, 12:25 Quote Post

Mógłby ktoś mi zapodać jakieś źródła mówiące o torturach i karach (ich opis, za co jaka była kara itp itd) w epoce nowożytnej?

p.s. oczywiście źródła polskojęzyczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej