Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Weiher
     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 20/03/2016, 17:45 Quote Post

Znany ród Weiherów miał dzielić się na dwie linie, polską i niemiecką, ale czy to prawda? Nigdzie nie mogę trafić na ślad niemieckiej linii Weiherów, nie wiadomo nawet od kogo miałaby się owa linia wywodzić. Czy ktoś coś o tym wie?
Szukając niemieckiej linii natrafiłem na informacje o tym, że owe niemieckie pochodzenie rodu jest zmyślone, ród Weiherów miał być rdzennie pomorski, a co za tym idzie, nie istniała nigdy niemiecka linia rodu. Mi wydaje się to prawdopodobne, a niemieckie nazwisko niczego nie dowodzi, bo (jeśli mnie pamięć nie myli) istnieje ród von Kleist, który mimo niemieckiego nazwiska jest pochodzenia lokalnego (pomorskiego).
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 21/03/2016, 14:06 Quote Post

Znalazłem wszystko w jakieś 3-4 min smile.gif

Ród Weiherów nie tylko miał linię niemiecką, ale sam był rodem czysto niemieckim. Wywodził się z Würzburga we Frankonii. Ród od 1190 był rodem rycerskim (z nadania cesarza Fryderyka I Barbarossy). Od 1373 datuje się linię pomorską Weiherów - wówczas Dietich (lub Teodoryk) Weiher został lennikiem Winricha von Kniprode, wlk. mistrza Zakonu Krzyżackiego z miejscowości Łeba.

Odnośnie książek o Weiherach to znalazłem tylko:
- Stefan Ciara, Kariera rodu Weiherów 1560-1657, Warszawa 1980.

To wszystko masz tez na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Weyherowie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Weyherowie
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 21/03/2016, 14:52 Quote Post

Na wiki to wiem że to jest, ale nie wiadomo czy to prawda, bo znalazłem informacje o tym, że to niemieckie pochodzenie jest zmyślone, zwykła legenda, a chyba Weiherowie nie dysponują metrykami aby to udowodnić. A jeśli nawet uwierzyć w niepewne niemieckie korzenie rodu to od kogo wywodzi się niemiecka linia? a może protoplasta Weiherów był jedynym męskim potomkiem rodu i przywędrował na Pomorze? ale w takim wypadku nic nie wiadomo o powrocie jakiejś linii Weiherów do Niemiec aby istniała równolegle niemiecka linia. Mi chodzi o twarde dowody, informacje z wiki nie są pewne. To wygląda tak jakby X Weiher miał dwóch synów, Y Weihera i Z Weihera, Z Weiher przybył na Pomorze i założył nową linię rodu, a Y Weiher, który został w Niemczech, umarł bezpotomnie lub miał same córki, przy czym nie wiemy nic o nim i jego ojcu. Inna opcja to taka, że Weiherowie są lokalnym rodem z dorobionym rodowodem, albo wywodzą się z Niemiec, ale Weiherowie powstali dopiero na Pomorzu, czyli są gałęzią jakiegoś zapewne drobnego rodu z innym nazwiskiem, ale dorobili legendę o istnieniu Weiherów już w Niemczech, bo zawsze lepiej jest być starszym rodem niż "świeżakiem".

Ten post był edytowany przez Yngvi: 21/03/2016, 14:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 22/03/2016, 15:13 Quote Post

Nie mnie to oceniać. Zerknij do tej książki, którą podałem w pierwszym poście. Może tam jest to właśnie wyjaśnione. Ja tej książki nie czytałem
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej