Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Większa Kongresówka, Królestwo Polski i Litwy
     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 5/09/2016, 17:38 Quote Post

QUOTE(Azaghal @ 5/09/2016, 18:07)
QUOTE(Realchief @ 5/09/2016, 17:35)
Mi nic nie wiadomo by było z roku na rok gorzej. Ba z tego co mi wiadomo to konstytucję z różnych powodów łamały nasze władze, a nie car.
*


Jeżeli tak to przepraszam. Jak byłem w 3 klasie gimnazjum to nauczycielka uczyła mnie trochę inaczej ale może dlatego, że miała bardzo Rusofobiczne poglądy. Pamiętam, że Dmowskiego nazwała Rusofilem. laugh.gif

Mam nadzieję, że to iż jestem licealistą nie czyni problemu na tym zacnym forum.
*



Nie o to chodzi tzw. wiedza podręcznikowa to owe z roku na rok gorzej i ograniczał. Tyle tylko,że jak się chce w to zagłębić bardziej to nie sposób się doszukać tego coraz gorzej i co tak strasznie ograniczał.
Najbardziej konstytucję łamał Drucki-Lubecki bo inaczej nie dałby rady postawić gospodarki KP na nogi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 5/09/2016, 19:15 Quote Post

Dzięki za informację. Teraz możemy przejść do podziału administracyjnego. Moim zdaniem województwa na terenach dawnego Księstwa Warszawskiego będą na wzór dawnych ośmiu departamentów jak OTL. Zaś liczba województw na terenie dawnych ziem Rosyjskich powinna wynosić 7: Białostockie (ewentualnie północno-podlaskie wówczas oryginalne podlaskie byłoby południowo-podlaskie), Grodzieńskie, Poleskie (stolica Brześć lub Pińsk), Wileńskie, Łuckie, Kowieńskie i Żmudzkie (stolica Szawle bądź Lipawa). Łącznie wszystkich województw powinno być 15.

Ten post był edytowany przez Azaghal: 5/09/2016, 19:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 5/09/2016, 20:06 Quote Post

Ja bym stawiał na:
Kowieńskie, Wileńskie, Białostockie, Grodzieńskie, Nowogródzkie, Brzesko-litewskie, Wołyńskie.
Ani gubernia Kowieńska ani Wołyńska by raczej nie była by raczej kawałkowana na województwa, a te by albo by były związane z rosyjskimi guberniami albo z województwami RON.

Ewentualnie:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...olitej_1863.png
granica akurat idzie mnij więcej jak wschodnia nowogródzkiego i zachodnia mińskiego z mapy

Ten post był edytowany przez Realchief: 5/09/2016, 20:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 5/09/2016, 20:19 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 5/09/2016, 21:06)
Ja bym stawiał na:
Kowieńskie, Wileńskie, Białostockie, Grodzieńskie, Nowogródzkie, Brzesko-litewskie, Wołyńskie.
Ani gubernia Kowieńska ani Wołyńska by raczej nie była by raczej kawałkowana na województwa, a te by albo by były związane z rosyjskimi guberniami albo z województwami RON.

Ewentualnie:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...olitej_1863.png
granica akurat idzie mnij więcej jak wschodnia nowogródzkiego i zachodnia mińskiego z mapy
*


Guberni kowieńskiej wówczas nie było. Była częścią tego https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...D0%B8%D1%8F.jpg

Wołyńskiej mieli byśmy w ATL tylko połowę bez Żytomierza.

Ten post był edytowany przez Azaghal: 5/09/2016, 20:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Kobe92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 705
Nr użytkownika: 91.627

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: badacz
 
 
post 5/09/2016, 21:38 Quote Post

Jak dla mnie istnieje spora szansa, że Obwód Białostocki zostanie połączony z województwem augustowskim. Było nie było nie został odłączony tak dawno temu i dodatkowo miał odrobinę odmienny status w ramach Guberni Grodzieńskiej. Dodatkowo przemawiają za tym względy czysto praktyczne bo znika nam wtedy ten dziwny kształt jakim straszy augustowskie.

Pozostałe województwa "nowe" to brzeskie, grodzieńskie, wołyńskie, nowogródzkie, wileńskie, kowieńskie i żmudzkie (tutaj akurat podejrzewam wykrojenie trzech województw z "ziem litewskich" bo inaczej wyszłyby one za duże). Zastanawiam się też czy nasi nie poszaleliby i nie pocięli wołyńskiego na dwa mniejsze. Ale zaludnienie chyba za małe a i podstaw "historycznych" to nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 6/09/2016, 6:17 Quote Post

Zgadzam się z kolegą co do podziału administracyjnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 6/09/2016, 6:34 Quote Post

Ja też się zgadzam. Kobe92 zrobiłeś takie piękne mapy do tematu dotyczącego linii Curzona. Mógłbyś zrobić mapę do tego tematu? Dobrze by było gdy mapa ta pokazywała Wielkie Księstwo Poznańskie oraz zabór Austriacki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 6/09/2016, 9:11 Quote Post

Czemu tak beztrosko zakładacie depolonizację reszty Kresów od razu za Aleksandra? Na kim miałby się tam opierać jak nie na polskiej szlachcie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 6/09/2016, 9:30 Quote Post

Aleksander z jednej strony nie ma wyjścia: jeśli oddaje choć wiorstę kwadratową rosyjskiej ziemi, to musi zrobić coś dla uspokojenia "jastrzębi" skupionych wokół Szanownej Siostrzyczki, wielkiej księżnej Katarzyny Pawłownej (która nie tylko w buduarze uważała się za godną następczynię babuni...). Z drugiej zaś - ograniczenia dla katolików i Żydów zgadzają się z ogólnymi zmianami jego charakteru (zawsze był dziwakiem z religijnym feblikiem, ale feblik ten rósł z czasem i zarazem - stopniowo powracał do prawosławnej ortodoksji...).

Nikt też nie pisze o "depolonizacji" w sensie pozbycia się polskich ziemian, zakazu używania języka, itd. Na razie pada przede wszystkim samorząd szlachecki, zastąpiony "normalną" administracją rosyjską, szkolnictwo - i być może także Kościół. Skutki objawią się w ciągu następnych 2 - 3 pokoleń. W okolicach pomiędzy OTL wojną krymską a OTL wojną 1878 roku Ziemie Zabrane nie wcielone w 1815 do Kongresówki powinny być skutecznie zdepolonizowane...

Skądinąd, podobną dyskusję toczyliśmy w wiekopomnym wątku "Królestwo Kongresowe". Trzeba poszukać hasła "donacja Aleksandra". Tylko tam to się działo trochę później (chodzi o Aleksandra II, a nie Aleksandra I).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 6/09/2016, 9:31 Quote Post

QUOTE(bartoszb @ 6/09/2016, 10:11)
Czemu tak beztrosko zakładacie depolonizację reszty Kresów od razu za Aleksandra? Na kim miałby się tam opierać jak nie na polskiej szlachcie?
*



Na tym co i w reszcie imperium: Niemcach z Inflant.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Kobe92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 705
Nr użytkownika: 91.627

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: badacz
 
 
post 6/09/2016, 10:28 Quote Post

Mapki mogę zrobić. Akurat dla terenów zaboru pruskiego i austriackiego mam to w większości wykonane. Bede musiał tylko wschód zrobić od zera więc trochę mi to zajmie. Szczególnie, że przez najbliższy tydzień będę w rozjazdach wink.gif

Co do polonizacji to zgadzam się w całej rozciągłości z kolegą jkobusem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 6/09/2016, 10:58 Quote Post

QUOTE(Kobe92 @ 6/09/2016, 11:28)
Co do polonizacji to zgadzam się w całej rozciągłości z kolegą jkobusem.
*



Królestwo zaś do tego czasu powinno być już skutecznie spolonizowane i złacinizowane. W efekcie granica między tym co ruskie a polskie powinna być już widoczna i permanentnie wyznaczona kładąc tym samym kres odwiecznemu konfliktowi dwóch nacji i kładąc podwaliny pod współpracę o której marzyli carowie od lat 100 z okładem czyli sojuszniczej Polszy pilnującej pleców niedźwiedzia gdy ten drepce do ciepłych mórz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 6/09/2016, 17:59 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 6/09/2016, 11:58)
Królestwo zaś do tego czasu powinno być już skutecznie spolonizowane i złacinizowane.
*



Wątpię żeby polonizacja poszła aż tak głęboko, a po drugiej stronie depolonizacja. Niemniej przy utrzymaniu się takiej konstelacji do powiedzmy 1914, szanse rzeczywiście byłyby duże. W innym przypadku możliwości jest dużo.

Kiedyś zastanawiałem się nad trochę innym rozwiązaniem. Mianowicie Austria broniąc się przed wzmocnieniem Prus, a Anglia chcąc odsunąć Rosję, godzą się na utrzymanie integralności terytorialnej Księstwa Warszawskiego, ale właśnie za cenę Białegostoku + 3 zabór rosyjski (zapewne bez Kurlandii, ale być może z częścią II zaboru). Dalej generalnie podobnie, ale wojna z Prusami najwcześniej w 1853, albo może raczej około 1870. W 1848/49 przyłączenie Galicji.

 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Azaghal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 99.878

Jakub
 
 
post 7/09/2016, 8:11 Quote Post

Mamy już ustalony podział administracyjny. Teraz możemy przejść do dalszych spraw. Zakładamy, że nie wybucha powstanie listopadowe, jednak jakaś opozycja wobec Rosji raczej będzie istniała. Czy owa opozycja w czasie Wiosny Ludów nie będzie chciała wziąć przykładu od bratanków? Poza tym zakładając, że dochodzi do powstania w zaborze Austriackim i wejścia wojsk KPiL, to czy Monarchia Habsburgów się posypie? Zawsze Prusy mogą zadać Austriakom cios w plecy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 7/09/2016, 8:28 Quote Post

Z 1848 bym uważał. Z jednej strony może dojść do buntu w SDKPiL*, z drugiej ważne jest stanowisko samego Mikołaja na takie bandyckie krojenie bratnich reakcyjnych monarchii.

*Nie mogłem się powstrzymać rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez matigeo: 7/09/2016, 8:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej