Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
158 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Olimpiada Historyczna 2007/08 , Gimnazjum
     
Spiety
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 34.387

 
 
post 5/10/2007, 23:06 Quote Post

Witam.
Kto startuje ?
Startuje po raz drugi. W II klasie miałem 54/100 pkt tongue.gif aczkolwiek byłem z siebie nawet zadowolony.W tym roku mamy temat o PRL-u.Jak czujecie sie w tym temacie ?
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
P.S Ja aktualnie ucze sie z ksiazki Małkowskiego Historia III
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
misiek452
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 18.137

 
 
post 12/10/2007, 19:04 Quote Post

Mam do was pytanie.

Otóż także przygotowuje się do tej Olimpiady(licealnej) i mam wielki zgryz - moja nauczycielka podała mi zestawy ( w każdym 3 pytanie) z których mam sie przygotować na ustny :

Zestaw XVII

Geneza ,przebieg rozbicia dzielnicowego w Polsce XII-XIII

Zjednocznie Włoch w II połowie XIX

II Faza wojny obronnej 1939.

Teraz mam problem - znjąc moja nauczycielke , to nie wiem czy to z tych 3 pytań bede losowane 2 , czy jednak bede losować z mojej specjalizacji - średniowiecza ,problem jest taki że na stronie nic o tych zestawach nie ma sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Dominika.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.194

Dominika J
Zawód: uczen
 
 
post 22/10/2007, 19:14 Quote Post

z czego się uczycie i skad jestescie?
Wielkopolska
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Dominika.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.194

Dominika J
Zawód: uczen
 
 
post 22/10/2007, 19:16 Quote Post

oczywiscie chodzi mi o olimpiade dla gimnazjum(jak w temacie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
michal92
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 36.219

Zawód: uczen
 
 
post 23/10/2007, 15:43 Quote Post

Ja po raz drugi startuje w olimpiadzie, rok temu się nie udało, zabrakło jednego punkta sad.gif
Może w tym roku pójdzie lepiej. Tym razem PRL, ja nie za bardzo czuję się w tym temacie ale zobaczymy... Uczę się z jednej książki do liceum: Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski Historia 1945-1990, oraz ze słownika Bogdan Snoch Terminy i pojęcia historyczne. Słownik jest podany w literaturze, ale książka nie smile.gif. Podręcznik odłożyłem na bok bo o PRL'u to tam tyle piszę,że szkoda gadać... (40 stron) Jestem ze Śląska, olimpiadę mamy 7 listopada... Startujecie może jeszcze w jakiejś innej olimpiadzie???
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 26/10/2007, 17:43 Quote Post

Ja do pierwszego etapu uczę się z podręczników dla gimnazjum... Nasz historyk mówił, że pierwszy etap jest tylko z wiedzy podręcznikowej - w II i III dochodzą lektury itd. Jak wam idzie? Też jestem ze Śląska, też będę pisać 7 listopada. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 26/10/2007, 17:46 Quote Post

W ogóle chciałem zapytać jak te pytania wyglądają... Jestem na olimpiadzie po raz pierwszy. Są pytania z odpowiedziami do wyboru, czy trzeba samemu napisać odpowiedź? Jakieś mapki, zdjęcia do oznaczenia/podpisania?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
michal92
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 36.219

Zawód: uczen
 
 
post 26/10/2007, 19:10 Quote Post

Jaki macie podręcznik??? Bo w moim to za wiele o PRL'u nie pisze, a jak już się chcesz koniecznie z podręczników uczyć,to przynajmniej z 3 rożnych. Pytania wyglądają różnie,zawsze jest tekst źródłowy, niekiedy trzeba podpisać jakiś obraz (autor i tytuł), są zadania zamknięte, teksty w których trzeba napisać coś od siebie. Często też są mapki, w tym roku może być coś w stylu, Zaznacz granice Polski po II wojnie światowej albo Podaj miejsca w które zostali przesiedleni Polacy z Kresów Wschodnich. Warto też coś wiedzieć o sytuacji w gospodarce, bo takie pytanie też się może zdarzyć... Z jakiego miasta jesteś, ja z Mysłowic...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 26/10/2007, 19:50 Quote Post

Ja jestem z Cieszyna. My mamy podręcznik wyd. Nowa Era - w nim to za wiele nie ma. Wg mnie lepszy jest ten WSiP - dokładniej i przystępniej opisane wydarzenia w Polsce. Podręcznik, z którego korzystamy omawia wszystko tak bardziej ogólnie, jest więcej wiadomości z sytuacji zagranicznej. Jak ci idą przygotowania?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 26/10/2007, 19:56 Quote Post

Jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy, różne ciekawostki to polecam książkę, raczej taki pamiętnik Jacka Kuronia oraz Jacka Żukowskiego "PRL dla początkujących". Bardzo dużo ciekawostek, ogromna ilość zdjęć, też może się przydać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
michal92
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 36.219

Zawód: uczen
 
 
post 26/10/2007, 20:00 Quote Post

Też mam Nową Erę, co o niej myślę możesz przeczytać kilka postów wyżej... Przeczytałem już dwie książki, teraz się zabieram za słownik i drugi raz zaczynam czytać te książki...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 26/10/2007, 20:04 Quote Post

Za książki zabiorę się jeśli w ogóle przejdę do II etapu. Ja się uczę po kolei rozdziałów ze WSiP, ewentualnie trochę uzupełniam w innych źródłach. Na końcu trochę poczytam z tego naszego, żeby mieć trochę szersze pojęcie. Słyszałem tytuł "Boże igrzysko", ale nie jestem pewien - to chyba jakaś lektura na II albo III etap.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Spiety
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 34.387

 
 
post 28/10/2007, 15:06 Quote Post

Ja ucze sie z ksiazek z GWO,WSiP i nowa era.
poza tym czytam wikipedie biggrin.gif
polecam poczytac sporo o kulturze prlu,ponoc to tez ma byc na bank.jestem ze slaska [rybnik] smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
michal92
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 36.219

Zawód: uczen
 
 
post 28/10/2007, 17:26 Quote Post

Pisze coś w WSiP o natolińczykach i puławianach, bo nie wiem czy mam zgłębiać ten temat???
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 30/10/2007, 17:28 Quote Post

W WSiP jest tylko definicja kto to był. Nie ma żadnych konkretnych nazwisk, tylko o tym, że puławianie to zwolennicy demokratyzacji, a natolińczycy to zwolennicy utrzymania stalinizmu... Obie frakcje PZPR wykszałciły się po śmierci Stalina. Nic poza tym o tych dwóch grupach tam nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

158 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej