Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Verdun, Przebieg bitwy

Doktor Zło

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 62.471

post 21/10/2016, 6:14 Quote Post

QUOTE(sindram @ 20/10/2016, 15:06)
Przepraszam za odkopywanie tematu, ale chyba tutaj będzie najodpowiedniejsze miejsce na mój post.
Chciałbym się dowiedzieć w którym miejscu stał pod Verdun i jakie zadania miał przed sobą Infanterie-Regiment Nr. 14 Graf Schwerin (3. Pommersches), na dzień 5 czerwca 1916 roku, w tym właśnie pułku walczył i tego dnia zginął mój pradziadek.
*

Wygrzebane na szybko:
4 maja 1916 4. Dywizja brała udział w ataku na Wzgórze 301, gdzie poniosła duże straty. W związku z tym, od 15 maja została przesunięta do Mouson-Carignan na odpoczynek. Po wypoczynku została wysłana w rejon Damvillers, gdzie przebywała aż do lipca, kiedy znowu wysłano ją do "łatania" frontu. Wydaje się więc, że szanowny przodek miał swego rodzaju "pecha", jeżeli mogę użyć takiego słowa - przeżył ciężkie walki pod Verdun, ale zginął gdzieś w momencie przesuwania na nowe pozycje. Przydałoby się zajrzeć do kroniki pułkowej, może powiedziałaby coś więcej - ale to już wyższa szkoła jazdy smile.gif Zachowały się jakieś zdjęcia przodka? Może coś nam podpowiedzą.

User is offline  PMMini Profile Post #61

sindram

Nowicjusz
Nr użytkownika: 100.409

post 21/10/2016, 13:00 Quote Post

Zdjęć niestety nie mam, wiem z opowieści kolegów którzy z nim służyli ze został co najmniej ciężko ranny w skutek ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, gdy ich posłali do ataku, na tyle ze wg nich miał zginąć na miejscu, jeśli to co piszesz to prawdą, wygląda na to ze mogli się mylić i został jakoś ściągnięty z pola, i prawdopodobnie zmarł później w szpitalu polowym, tylko średnio pasuje fakt ze przeżyłby w najgorszym przypadku dwa tygodnie po zadaniu ran.

Ten post był edytowany przez sindram: 21/10/2016, 13:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

Doktor Zło

IV ranga
Nr użytkownika: 62.471

post 21/10/2016, 23:49 Quote Post

Spokojnie, nie skreślajmy na razie relacji naocznych świadków wink.gif Rejon, w który przerzucono dywizję znajdował się niejako na obrzeżach bitwy, a początek czerwca to punkt krytyczny walk - Niemcom udało się w końcu zdobyć fort Vaux, osiągnęli największe sukcesy. Jest prawie pewne, że na całej długości frontu dochodziło do mniejszych lub większych ataków, które miały wiązać Francuzów.

Proponuję skontaktować się z userem redbaron - on zajmował się bardzo dokładnie tematyką Verdun, więc jeżeli on nie pomoże - nie bardzo wiem, kto jeszcze smile.gif Jeszcze moja prośba - szalenie ciekawią mnie relacje osobiste weteranów I wojny, czy koledzy pradziadka opowiadali coś jeszcze o wojnie, jakieś wspomnienia, anegdoty?

User is offline  PMMini Profile Post #63

mroophka

Nowicjusz
Nr użytkownika: 102.637

mroophka
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog

post 29/11/2017, 19:44 Quote Post

Dzień Dobry,
przepraszam za odgrzebywanie starego tematu, ale myślę, że to dobre miejsce na moje pytanie.

Jak Sindram próbuje informacji na temat udziału Polaków w bitwie pod Verdun, w jednostce (raczej) Austro-Węgierskiej. Mój prapradziadek miał w niej uczestniczyć. Próbuje dojść w jakiej jednostce mógł służyć. Pochodził z Chyrowa, miejscowości znajdującej się między Przemyślem a Lwowem.

W jednym ze wcześniejszych wpisów carantuhill pisze:

A artyleryjskie baterie z Austro Węgier? Na innym forum kilka osób twierdziło, że ich dziadkowie z Galicji walczyli pod Verdun w artylerii.

Czy ktoś z państwa orientuję się może o jakie "inne forum" chodzi?
Albo może wiecie Państwo o jakie artyleryjskie baterie chodzi?

Udało mi się znaleźć informację, że mógł to być regiment Artylerii Fortecznej - Twierdza Kraków?
Nie jestem jednak przekonana, czy mój prapradziadek mógł należeć do tego regimentu, pochodząc z miejscowości trochę oddalonej od Krakowa. Czy w bitwie uczestniczyły inne polskie jednostki, pochodzące z Galicji?

Jedyne co mogę dodać, że prapradziadek za udział w bitwie otrzymał dwa srebrne zegarki kieszonkowe (jeden płaski, drugi bulwiasty) z dedykacją i podziękowaniami po niemiecku (niestety nie wiem co na nich było napisane).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

Archanioł

VII ranga
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik

post 30/11/2017, 21:40 Quote Post

A kiedy dziadek tam trafił? Bo np. jeszcze w 1918 w okolicach Verdun walczyły cztery dywizje piechoty i spora ilość artylerii oblężniczej smile.gif

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

herbol

I ranga
*
Nr użytkownika: 62.036

Adam Bomba
Zawód: Uczen

post 3/12/2017, 16:18 Quote Post

Mały off

" najbardziej podziurawione miejsce na ziemi"

To prawda, że to dziś niektóre miejsca w pobliżu Verdum są objęte zakazem wejścia ze względu nieodnalezione niewypadły, miny ect?

Ten post był edytowany przez herbol: 3/12/2017, 16:19

User is offline  PMMini Profile Post #66

Varyag

V ranga
Nr użytkownika: 88.193

post 3/12/2017, 19:20 Quote Post

QUOTE(herbol @ 3/12/2017, 16:18)
Mały off

" najbardziej podziurawione miejsce na ziemi"

To prawda, że to dziś niektóre miejsca w pobliżu Verdum są objęte zakazem wejścia ze względu nieodnalezione niewypadły, miny ect?
*

Tak, to prawda. Na szybko w necie znalazłem to : http://joemonster.org/art/32445

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

5 Strony « < 3 4 5 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej