Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd się wzieło niebo i piekło
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 16:10 Quote Post

Czyli sarotestamentowi prorocy poszli się samżyć, ciekawe...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 16:15 Quote Post

QUOTE
Czyli sarotestamentowi prorocy poszli się samżyć, ciekawe...
Jak musisz już mieć taki ludowy, siermiężny obrazek, wyobraź to sobie tak.

Kraj wyglądający jak IV Świat z Diablo II, w nim smażące się brzydkie duszyczki, a w pewnym miejscu wielka przepaść, której nawet Barbarzyńca nie przeskoczy. Za nią siedzi sobie Abraham, otoczony dobrymi duszyczkami, których nikt nie męczy i które czekają sobie spokojnie aż przyjdzie po nie Pan Jezus.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 16:17 Quote Post

Eee..taki obrazek to ja sam moge sobie stworzyć, myślałem, że sprawa jest bardziej rozbudowana. Jednym słowem ta "lepsza" część piekła to raczej czyściec.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 16:32 Quote Post

QUOTE
Eee..taki obrazek to ja sam moge sobie stworzyć, myślałem, że sprawa jest bardziej rozbudowana. Jednym słowem ta "lepsza" część piekła to raczej czyściec.
Ciekawa interpretacja. Chociaż różnica jest taka, że do czyśćca osoba rozgrzeszona, całkowicie pojednana z Bogiem, nie trafia. Do piekła przed Chrystusem leciał każdy, potem najwyżej szła segregacja. Jak rysujemy obrazek, to w czyśćcu będą cię podsmażać, na łonie Abrahama nie.

Za to na poziomie "wyższej teologii" różnicy praktycznie nie ma: i czyściec, i przed-Chrystusowy Szeol to miejsce dla osób na-razie-oddalonych-od-Boga-z-uzasadnioną-nadzieją-na-zbawienie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 16:34 Quote Post

QUOTE
Za to na poziomie "wyższej teologii" różnicy praktycznie nie ma: i czyściec, i przed-Chrystusowy Szeol to miejsce dla osób na-razie-oddalonych-od-Boga-z-uzasadnioną-nadzieją-na-zbawienie.
Otóż to...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 13/03/2013, 16:41 Quote Post

QUOTE(Blake @ 13/03/2013, 12:08)
Po grzechu pierworodnym niebo zostało dla człowieka zamknięte. Zmarli szli do opisanego w Biblii Szeolu, który w istocie jest chrześcijańskim piekłem - człowiek trwa tam pozbawiony bliskości Boga. Ofiara Chrystusa, odkupiająca grzech, otworzyła dla ludzi wrota niebios, a przed wstąpieniem tam, Jezus zszedł do Szeolu-piekieł i wybawił stamtąd sprawiedliwych. Po tym wydarzeniu, kolejni ludzie mogą iść do nieba, Jezus obiecał to np. apostołom.

W polskiej wersji Credo jest bład. Jest zstąpił do piekieł. Winno być: zstąpił do otchłani. Tam trafiali sprawiedliwi przed Chrystusem. I stamtąd ich Jezus wyprowadził do nieba. Z piekła się juz nie wychodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 16:47 Quote Post

Czyli otchłań jest tożsama z czyścem?
QUOTE
Z piekła się juz nie wychodzi.
To chyba nie jest pewne, sąd ostateczny ma rozstrzygnąć...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 13/03/2013, 16:49 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 13/03/2013, 16:47)
Czyli otchłań jest tożsama z czyścem?

Nie. Do czyśca trafia sie na okresową pokute. Do otchłani trafiali tacy, co pokutować nie mieli czego, ale nie mogli trafić do nieba, bo jego bramy przed odkupieniem Chrystusa było zamkniete.

Ten post był edytowany przez Kandahar: 13/03/2013, 16:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 16:52 Quote Post

Ale "technicznie" efekt jest podobny, jedni i drudzy będą zbawieni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 17:03 Quote Post

QUOTE(Blake @ 13/03/2013, 16:32)
QUOTE
Eee..taki obrazek to ja sam moge sobie stworzyć, myślałem, że sprawa jest bardziej rozbudowana. Jednym słowem ta "lepsza" część piekła to raczej czyściec.
Ciekawa interpretacja. Chociaż różnica jest taka, że do czyśćca osoba rozgrzeszona, całkowicie pojednana z Bogiem, nie trafia. Do piekła przed Chrystusem leciał każdy, potem najwyżej szła segregacja. Jak rysujemy obrazek, to w czyśćcu będą cię podsmażać, na łonie Abrahama nie.

Za to na poziomie "wyższej teologii" różnicy praktycznie nie ma: i czyściec, i przed-Chrystusowy Szeol to miejsce dla osób na-razie-oddalonych-od-Boga-z-uzasadnioną-nadzieją-na-zbawienie.
*




Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony. Myślałem, że oficjalnie teologia do dzisiejszych czasów zdołała wytworzyć bardziej 'elegancką' wizję.

To sprawia wrażenie, jakby nieskończenie niepojęta jakby nie patrzeć dla ludzi rzeczywistość Boga była ograniczona zwyczajną chronologią...

Dante o ile dobrze kojarzę, kombinował już z pierwszym kręgiem piekła dla 'cnotliwych pogan' i ludzi którzy nie mogli poznać nauki Chrystusa, bo się nie załapali - który na dobrą sprawę nie był wcale piekłem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
MarekMRB
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 430
Nr użytkownika: 73.402

Marek Piotrowski
Stopień akademicki: magister
Zawód: informatyk
 
 
post 13/03/2013, 17:06 Quote Post

...bo opisujemy to w kategoriach czasowych - my, z naszym językiem, inaczej nie umiemy (chyba że matematyką).
Nie wiemy czy Czyściec "trwa" (podobnie jak "piekła" - nawiasem mówiąc nie ma błędu w Credo tylko archaizm - "piekła" to właśnie odpowiednik "otchłani", w przeciwieństwie do rzeczownika "piekło").
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 13/03/2013, 17:09 Quote Post

~Też spodziewałem się czegoś bardziej wyrafinowanego ale co robić, Chrystus żył w określonym czasie, tak jak i jego poprzednicy. Myślałem, że rozwiązuje się to w jakiś bardziej metafizyczny, oderwany od linii czasu sposób.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 13/03/2013, 17:30 Quote Post

QUOTE
W polskiej wersji Credo jest bład. Jest zstąpił do piekieł. Winno być: zstąpił do otchłani. Tam trafiali sprawiedliwi przed Chrystusem. I stamtąd ich Jezus wyprowadził do nieba. Z piekła się juz nie wychodzi.
Jakieś argumenty na poparcie takiej tezy?

Skoro tak jest od lat, to trudno mówić o błędzie. Poza tym, starotestamentowy Szeol był tak dla sprawiedliwych, jak i dla niesprawiedliwych.
KKK wprost mówi, że piekło, Szeol i Hades to jedno miejsce, o "błędzie w tłumaczeniu" nie ma co mówić.

QUOTE
Czyli otchłań jest tożsama z czyścem?
Stan "sprawiedliwych przed Chrystusem" i "dusz w czyśćcu pokutujących" jest podobny, ale inne przeznaczenie. Tym pierwszym zamknął wejście do nieba grzech pierworodny, więc oczekiwali na jego odkupienie, tym drugim - własne pomniejsze grzechy.

QUOTE
Myślałem, że oficjalnie teologia do dzisiejszych czasów zdołała wytworzyć bardziej 'elegancką' wizję.
Nie jestem ekspertem od teologii. Na pewno ujęcie chronologiczne jest tylko uproszczeniem, tak samo, jak opisywanie piekła i nieba jako konkretnych miejsc w przestrzeni. Dzieci uczące się o czyśćcu do komunii wiedzą, że jest on "czasowy".
Ale oczywiste jest, że rzeczywistość ponad naszym trzema wymiarami jest dla nas niepoznawalna, więc opisując ją, posiłkujemy się porównaniami, także wchodząc w wymiar czwarty, czas. Wyobrazić sobie tego do końca chyba się nie da, to tak jak pytać "gdzie jest dusza", tak jakby istota dwuwymiarowa próbowała wyobrazić sobie wymiar trzeci.

QUOTE
Myślałem, że rozwiązuje się to w jakiś bardziej metafizyczny, oderwany od linii czasu sposób.
Na pewno. Przydałby się do dyskusji jakiś ogarniający to ksiądz, pastor, czy inny teolog.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 13/03/2013, 17:54 Quote Post

Co do wniebowzięcia. Biblia a właściwie stary testament opisuje dwie osoby, które zostały wniebowzięte czyli wspomnianego wcześniej Eliasza i Henocha. Wyznajemy jeszcze wniebowzięcie Maryi. Podejrzewam, że wyjątków przed śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa było więcej choćby Mojżesz, Hiob czy Abraham. Tyle tylko, że nie ma opisów w biblii na ten temat, gdyż wniebowzięcie wiąże się z ciałem a z pójściem do nieba po śmierci z duszą. Reszta jak zwykli ludzie mieli zapewne oczekiwać Chrystusa w Szeolu. A teraz obecnie oczekujemy tzw. paruzji, czyli ponownego przyjścia Chrystusa. Wtedy też wszyscy zmarli mają powstać z grobów i wrócić do życia. Czyli mają otrzymać z powrotem swoje ciała. Potem ma odbyć się sąd ostateczny.

EDIT: Co jeszcze do czyśćca to wg. dogmatów wiary są trzy rzeczy ostateczne 1. Śmierć 2. Sąd Boży 3. Niebo albo piekło. Więc nie ma mowy o czyśćcu, dlatego protestanci uważają modlitwy za dusze zmarłych za niepotrzebne.

Ten post był edytowany przez Magnat Kresowy: 13/03/2013, 18:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/03/2013, 22:00 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 13/03/2013, 15:14)
Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego. Czyli tacy emigranci jak ja mają przechlapane. Na szczęście jest jeszcze czyściec.

Co zaś do nieba i piekła to należy odróżnić teoretyczne pośmiertne stany duszy o których rozmawiają teologowie od nieba i piekła z wyobrażeń ludowych z fruwającymi amorkami w pierwszym i kotłami ze smołą w drugim.
Teraz właśnie pogromco czarnych nie wiem o jaki rodzaj nieba i piekła się pytasz.

QUOTE
Czyli wszyscy zmarli przed ukrzyżowaniem Chrystusa wylądowali w piekle?
lancelot
Na szczęście katolicyzm nie jest wiarą gnostycką i tego nie wiemy na pewno. Eliasz i Mojżesz raczej na górze przemienienia nie przyszli na spotkanie z Jezusem z Szeolu, raczej pojawili się z jakiegoś innego miejsca/stanu.
*


W chrześcijaństwie gnostyckim nie ma smoły i ognia, nie ma nawet piekła.

Ten post był edytowany przez BLyy: 13/03/2013, 22:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej