Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mity w historii, Zwykłe brednie
     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/09/2005, 22:25 Quote Post

QUOTE
Miłośnik AMeryki i pana Busha(jakże inteligentenego człowieka rolleyes.gif ) który w jakże demokratyczny sposyb został prezydentem. In jak on mądrze zażądzał firmami w młodości.

Gratuluję argumentu. Tylko ortografia niezbyt piękna... radziłbym poprawić przed ocenianiem intelektu głów państw.
QUOTE
Oto kolejny mit Wielkiej i pomocnej USA smile.gif

Podobne poglądy znajduje się w Niemczech. Klasyczne gryzienie karmiącej ręki. Plujemy na USA, a gdyby nie plan Marshalla, Niemiaszki i inni pędziliby znacznie dłużej pożałowania godny, powojenny żywot.
Jakże wielką nienawiść ściąga na siebie Ameryka - i to wszystko dlatego, że wszędzie propaguje demokrację, wolność słowa, że obala reżimy, wszystko na swój koszt. Ale oczywiście Bush to terrorysta, Husajn to bohater. Lewacy kompletnie pomieszali pojęcia... smile.gif Ale i tutaj dość oftopikowania.

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 10/09/2005, 22:31 Quote Post

QUOTE
Lewacy kompletnie pomieszali pojęcia...

Jak zwykle,bo źli Amerykanie walczyli z niezwykle dobrym ZSRR.Dla lewaków to zbrodnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 10/09/2005, 22:33 Quote Post

QUOTE(Jasnogród @ 10/09/2005, 23:31)
Jak zwykle,bo źli Amerykanie walczyli z niezwykle dobrym ZSRR.Dla lewaków to zbrodnia.
*


Dodajmy, że ZSRR - dobrym, bo zlikwidowało analfabetyzm, a USA złe, bo wyzyskuje Afrykę, umożliwiając im kupno hamburgera! Zbrodnia! biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
elninio19krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 8.328

Zawód: Student
 
 
post 11/09/2005, 7:24 Quote Post

Wolność słowa?? smile.gif .No jak nauczyciel w szkole powie coś na pana B. to wylatuje z roboty i czarny bilet. W czasie wojny w wietnamie też ciekawe rzeczy się tam dały. A o inteligencji pana Busha świadczą gafy w jego przemówieniach, ja rozumiem, że można się czasem pomylić. Ale żeby walić takie brednie?? "Ameryka jest częścią Europy, ale my wszyscy nieżylismy w tym stuleciu" smile.gif . A pięknie tą demokracje w Iraku wprowadza smile.gif . Tak że ludzie, muszą się bać wyjść z domu, bo albo ich zabiją Amerykańskie chłoptasie, albo partyzanci smile.gif . Bo pan wielki Geniusz Tynad Tedukcji Bush niepomyślał, że jak chce się usunąć rezim to trzeba mieć kogoś na jego miejsce smile.gif . Aha i ja sobie wypraszam, nie jestem lewakiem, nielubie Rosjan, ZSRR nienawidze smile.gif . WIerze w wolny Rynek i przedsiębiorczość ale nie popieram drugiego ,,Imperium ZŁa" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 11/09/2005, 10:00 Quote Post

QUOTE
A o inteligencji pana Busha świadczą gafy w jego przemówieniach, ja rozumiem, że można się czasem pomylić. Ale żeby walić takie brednie??

Jeden z najlepszych prezydentów USA, Reagan, też w przemówieniach mylił się fatalnie, co wykorzystywali jego przeciwnicy, a nie przeszkadza to nam widzieć go jako człowieka, który dzięki prostym zasadom doprowadził do zniszczenia komunizmu...

QUOTE
A pięknie tą demokracje w Iraku wprowadza smile.gif . Tak że ludzie, muszą się bać wyjść z domu, bo albo ich zabiją Amerykańskie chłoptasie, albo partyzanci smile.gif

Czekam, aż podasz lepszy sposób na wprowadzenie demokracji. Jeśli udowodnisz, że w kraju, gdzie są tysiące terrorystów zdenerwowanych utratą pozycji, którą mieli za Husajna, da się wprowadzić demokrację bez ani jednej ofiary - z miejsca Cię popieram.
A "amerykańscy chłopcy" niewinnych nie mają prawa zabijać.
QUOTE
Bo pan wielki Geniusz Tynad Tedukcji Bush niepomyślał, że jak chce się usunąć rezim to trzeba mieć kogoś na jego miejsce smile.gif .

Byłoby tragedią, gdyby tak pomyślał. Jakby miał kogoś za Husajna, to wprowadziłby drugą dyktaturę, posłuszną USA. Cóż łatwiejszego? A on robi wybory, w których wygrywa prezydent deklarujący, że nie podpisze wyroku śmierci na Husajna, nawet jeśli o takiej karze zdecyduje sąd. Przeciwko USA, które chce wyroku śmierci dla Husajna - i USA jakoś go nie obala. To jest demokracja, co by nie mówić.
QUOTE
WIerze w wolny Rynek i przedsiębiorczość ale nie popieram drugiego ,,Imperium ZŁa" smile.gif

Masz szczęście, że nie żyłeś w ZSRR, może wtedy nie czyniłbyś tak nietrafionych porównań.

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.918
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/09/2005, 10:20 Quote Post

QUOTE
jeden z najlepszych prezydentów USA, Reagan, też w przemówieniach mylił się fatalnie, co wykorzystywali jego przeciwnicy, a nie przeszkadza to nam widzieć go jako człowieka,
Ale on przez wiekszość czasu trwania swej prezydentury był chory, mozna powiedzeć ciężko chory i to ztego wynikały jego gafy.
QUOTE
który dzięki prostym zasadom doprowadził do zniszczenia komunizmu...
Choroba Alzheimera na jaka chorował prezydent powodowała znacze ograniczenie władzy umysłowej, że isnieją uzasadnione obawy historyków na temat suwerennści jego decyzji. A czy obalenie komnizmu to był sukces, przekonamy się za kilkadziesiąt lat.
QUOTE
Czekam, aż podasz lepszy sposób na wprowadzenie demokracji. Jeśli udowodnisz, że w kraju, gdzie są tysiące terrorystów zdenerwowanych utratą pozycji, którą mieli za Husajna, da się wprowadzić demokrację bez ani jednej ofiary - z miejsca Cię popieram.
Podaj chociaż jeden przykład akcji terorystcznej zorganizowanej przez irakijczykłów sprzed 2003r.
QUOTE
Masz szczęście, że nie żyłeś w ZSRR, może wtedy nie czyniłbyś tak nietrafionych porównań.
Ty chyba też.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 11/09/2005, 10:31 Quote Post

QUOTE
A czy obalenie komnizmu to był sukces, przekonamy się za kilkadziesiąt lat.

Smutne, że tak mówisz.
Ja jestem przekonany, więc mów za siebie... a że dzięki postkomunistom (nowym socjal"demokratom") nie wykorzystano okresu po '89, to już inna sprawa.
QUOTE
Podaj chociaż jeden przykład akcji terorystcznej zorganizowanej przez irakijczykłów sprzed 2003r.

Źle mnie zrozumiałeś; zwolennicy Husajna i partii Odrodzenie, ludzie, którzy za jego rządów mieli dobrze, po jego obaleniu zeszli do "podziemia", organizując akcje terrorystyczne...
QUOTE
QUOTE
Masz szczęście, że nie żyłeś w ZSRR, może wtedy nie czyniłbyś tak nietrafionych porównań.
Ty chyba też.

Tzn, co masz na myśli? Że w ZSRR było lepiej niż dzisiaj w USA? Błagam, bądźmy poważni...

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Matrix33
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 8.076

 
 
post 11/09/2005, 10:38 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 11/09/2005, 11:20)
Podaj chociaż jeden przykład akcji terorystcznej zorganizowanej przez irakijczykłów sprzed 2003r.

Było ich całe mnóstwo, ale oczywiście w świetle powszechnie rozumianej definicji terroryzmu nie były to akcje terrorystyczne lecz wewnętrzne sprawy suwerennego państwa lub akcje o charakterze czysto wojskowym...
I widzę, że neofityzm potrafi wygenerować wiele emocji (to nie było do autora cytowanego postu)...
Co do mitów:
- Polska zawsze była tym biednym, jedynym sprawiedliwym, zawsze prowadziła wojny tylko obronne i nikogo nie uciskała. Wiem, że historycy wiedzą, ale mówię o powszechnym, funkcjonującym w społeczeństwie micie,
- Większość starożytnych Greków była biseksualna, albo nawet homoseksualna,
- Królowa Kleopatra byłą Egipcjanką, jak i cała linia władców jej rodu
- Niemcy pokonały Francję 1940 przy minimalnym oporze i przy niewielkich stratach własnych,
Wiem, że niektóre moje tezy są kontrowersyjne, inne oczywiste, ale mogę dyskutować wink.gif
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.918
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/09/2005, 11:12 Quote Post

QUOTE
Smutne, że tak mówisz.
Ja jestem przekonany, więc mów za siebie... a że dzięki postkomunistom (nowym socjal"demokratom") nie wykorzystano okresu po '89, to już inna sprawa.
Chodzi mi raczej o coś innego, do realnej oceny danego wydarzenia historycznego potrzebna jes perspektywa i chłodna ocena. Teraz jest to niemozliwe, chocby z emocjonalnego powiazania z toczacymi się wydarzeniami. Przecież nie mamy zielonego pojęcia czy za kilka lat nie zdarzy sie coś na tyle poważnego, że postawi wydarzenia 1989r w zupełnie innej perspektywie.
QUOTE
Źle mnie zrozumiałeś; zwolennicy Husajna i partii Odrodzenie, ludzie, którzy za jego rządów mieli dobrze, po jego obaleniu zeszli do "podziemia", organizując akcje terrorystyczne...
No tak ale to Amerykanie wsadzili kij w mrowisko. Naruszyli delikatna strukture równowagi na Bliskim Wschodzie, której filarem, a przynajmniej jednym z powaznych elementów bła dyktatura Husajna.
QUOTE
Tzn, co masz na myśli? Że w ZSRR było lepiej niż dzisiaj w USA? Błagam, bądźmy poważni...
Ale drażni mnie bezkrytyczne podejście do polityki prowadzonej przez USA. Można by przeprowadzic eksperyment. Opisać dwie agresje USA i ZSRR np. agresję na Afganistan i Irak, na tyle ogólnie, bez podawaia żadnych nazw i szczegółowych faktów aby nie mozna było jednoznacznie określić państw w nim uczestniczacych. A nastepnie przeprowadzic ankietę. Jestem pewien, że w tym przypadku ankietowani nie znaleźliby żadnych różnc pomiędzy agresorami.
QUOTE
Było ich całe mnóstwo, ale oczywiście w świetle powszechnie rozumianej definicji terroryzmu nie były to akcje terrorystyczne lecz wewnętrzne sprawy suwerennego państwa lub akcje o charakterze czysto wojskowym...
Ale w swietle istniejacych dowodów, wojna z Irakiem w 2003r to też akt terroryzmu państwowego w wykonaniu koalicji, której uczestnikiem było równiez nasze państwo.
QUOTE
- Polska zawsze była tym biednym, jedynym sprawiedliwym, zawsze prowadziła wojny tylko obronne i nikogo nie uciskała. Wiem, że historycy wiedzą, ale mówię o powszechnym, funkcjonującym w społeczeństwie micie,
Ale ten mit utrwaliła niestety nasza historiografia.
QUOTE
- Większość starożytnych Greków była biseksualna, albo nawet homoseksualna,
- Królowa Kleopatra byłą Egipcjanką, jak i cała linia władców jej rodu
- Niemcy pokonały Francję 1940 przy minimalnym oporze i przy niewielkich stratach własnych,
Wiekszość mitów tego typu powstaje ze skrajnego uproszczania historii, szczególnie duży udział w tym ma tkz. kultura popularna szczególnie film. Może na przykładzie popularnego serialu JAG. Powstał mit, że prawnicy a amerykańskch mundurach to wspaniali stratedzy, komandosi i piloci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 11/09/2005, 11:23 Quote Post

Po rozbiciu dzielnicowym Polska prowadziła tylko dwie agresywne wojny - podbój Rusi za Kazimierza Wielkiego i interwencja w Rosji za Zygmunta III.Poza tym była zawsze napadana.Polska nie musiała napadać,okoliczne kraje same chciały należeć do Rzeczypospolitej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Matrix33
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 8.076

 
 
post 11/09/2005, 11:27 Quote Post

Sarissoforoi, moja wypowiedź nie była usprawiedliwieniem ataku USA, tylko moim osądem dotyczącym działalności państwa Saddama.
Co do samego ataku moje odczucia są bardzo ambiwalentne. Nawet byłbym sie w stanie zgodzić, że USA uprawiają formę globalnego terroryzmu na szczeblu państwowym. Inna sprawa jakie cele im przyświecają (a raczej poszczególnym prezydenturom).
Ale podałeś wyżej, przy okazji odpowiedzi na zdanie innego z forumowiczów, bardzo mądrą, w moim odczuciu, myśl. Mianowicie, ze do osadzenia historii potrzebna jest perspektywa czasu. Tylko to da nam pewien (nie stuprocentowy) immunited wobec emocji, które są chyba, w moim mniemaniu, jednym z njatrudniejszych przeciwników do pokonania dla historyka (i nie tylko zresztą).
Co do komentarzy do moich propozycji mitów to tylko chciałem zaznaczyć, że nie wnikałem w mechanizmy ich powstawania. Zgadzam się, że są wynikiem ogromnych uproszczeń historii. Ale, niestety, istnieją w świadomości ogólnie pojętego społeczeństwa (nie tylko polskiego).
Odnośnie mitu o biednej, prześladowanej Polsce to wydaje mi się, że większość państw ma jej odpowiednik. To część programu "tresowania" obywateli...
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 11/09/2005, 11:38 Quote Post

QUOTE
Kolejny mit -wielki rzekomo udział muzułmanów w rozwoju ludzkości.Co oni zrobili ? Poprzepisywali trochę starożytnych ksiąg,dodali zero do hinduskich cyferek i pogrążyli się maraźmie,który trwa do teraz.


Po Prostu nie wiem co na to odpowiedzieć. Gdyby nie wiedza przejęta z bizancjum i krajów arabskich prawdopodobnie do dzisiejszego dnia nie doczekalibysmy się renesansu.
Faktycznie później (po najazdach mongolskich)pogrążyli się w maraźmie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Matrix33
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 8.076

 
 
post 11/09/2005, 11:44 Quote Post

QUOTE(Jasnogród @ 11/09/2005, 12:23)
Po rozbiciu dzielnicowym Polska prowadziła tylko dwie agresywne wojny - podbój Rusi za Kazimierza Wielkiego i interwencja w Rosji za Zygmunta III.Poza tym była zawsze napadana.Polska nie musiała napadać,okoliczne kraje same chciały należeć do Rzeczypospolitej.

Ech... te mity. Wyprawy mołdawskie, wojny z Moskwą za Batorego, wojny o Inflanty. Mozna by się nawet spierać o tłumienie powstań kozaków! Przecież dla Ukraińców to bohaterowie walki o wyswobodzenie spod polskiego ucisku! To nic, że to również mit...
Im bardziej wchodzimy w temat, tym bardziej przerażony jestem tym, że powszechnie znana historia to w większości zbiór mitów sad.gif To niestety dobra pożywka dla róznego rodzaju ekstremów (patrz np. Niemcy lata 30-te).
sad.gif
EDIT:
QUOTE
Po Prostu nie wiem co na to odpowiedzieć. Gdyby nie wiedza przejęta z bizancjum i krajów arabskich prawdopodobnie do dzisiejszego dnia nie doczekalibysmy się renesansu.

Ech... no właśnie... To, że Bizancjum zajmowało sporo terenów na bliskim wschodzie nie czyni z niego automatycznie kraju muzułmańskiego i arabskiego... To państwo wyrosłe głównie na bliskowschodniej odmianie kultury GRECKIEJ ze znaczną domieszką wpływów rzymskich.
Tak, właśnie po upadku Konstantynopola wiele uczonych ksiąg i światłych umysłów trafiło do Europy. No, pod tym względem możemy podziękować Turkom, że zrobili to dla nas wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 11/09/2005, 11:57 Quote Post

Wykasowałem część wypowiedzi,bo zauważyłem,że pisałem już w tym temacie o tym samym.
QUOTE
Po Prostu nie wiem co na to odpowiedzieć. Gdyby nie wiedza przejęta z bizancjum i krajów arabskich prawdopodobnie do dzisiejszego dnia nie doczekalibysmy się renesansu.
Faktycznie później (po najazdach mongolskich)pogrążyli się w maraźmie

No właśnie,do mitu o muzułmanach,można dodać mit o Bizantyjczykach i na przykład o Chińczykach.
Może nie byłoby renesansu,może byłoby coś innego.Cywilizacja Europy łacińskiej okazała się najbardziej twórcza i prężna,muzułmanie,Bizantyjczycy,Hindusi,Chińczycy,kolejno odpadali w rywalizacji.
Wspaniałym przykładem tego mitu jest "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego,gdzie autor pisze,że śląskie twierdze templariuszy budowane były pod nadzorem śniadych ludzi.Na pewno ? Przecież pod względem budowania zamków krzyżowcy nie mieli sobie równych,Bizantyjczycy i Arabowie mogli tylko zazdrościć.Templariusze nie musieli aż na Śląsk sprowadzać Saracenów,sami potrafili zbudować lepiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 11/09/2005, 12:04 Quote Post

QUOTE
Ech... te mity. Wyprawy mołdawskie, wojny z Moskwą za Batorego, wojny o Inflanty. Mozna by się nawet spierać o tłumienie powstań kozaków! Przecież dla Ukraińców to bohaterowie walki o wyswobodzenie spod polskiego ucisku! To nic, że to również mit...

Mity.Wyprawy mołdawskie nie miały chyba prowadzić do podboju tamtych krain,tylko do ustanowienia polskich wpływów.Chyba lepiej jest,gdy Mołdawia ma władcę propolskiego niż protureckiego.
Wyprawy Batorego ? Obrona Inflant,które same przyłączyły się do Rzeczypospolitej.
Polski ucisk ? Przecież kresowi królewięta byli Rusinami,w większym lub mniejszym stopniu spolonizowanymi,patrz Jarema Wiśniowiecki.
QUOTE
To niestety dobra pożywka dla róznego rodzaju ekstremów (patrz np. Niemcy lata 30-te).
Oooo,bez przesady !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej