Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "tyran"
     
Isengrimm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 75.177

 
 
post 9/11/2011, 12:18 Quote Post

Jestem tu zupełnie nowy, więc przepraszam jeśli umieściłem ten temat nie tam gdzie trzeba.
Ostatnio przeczytałem książkę Christiana Camerona "Tyran". Jej akcja dzieje się w czasach panowania Aleksandra Macedońskiego i opowiada o ateńskim kawalerzyście Kineaszu, który wzgardzony zarówno przez Aleksandra i swoją ojczyznę zmuszony zostaje do przyjęcia profesji najemnego żołnierza. Powieść jest niezwykle wciągająca (przynajmniej jeżeli chodzi o mnie). Autor to były żołnierz co czuje się podczas opisów trudów żołnierskiego żywota. Na swojej stronie Cameron podaje, że jest także rekonstruktorem i zajmuje się przede wszystkim odtwarzaniem dawnych żołnierzy. Jednak po lekturze miałem wrażenie, że autor jednak nie trzymał się zbytnio historycznych realiów. Sęk w tym, że nie jestem specjalistą od tego okresu historycznego. Dlatego mam prośbę: Może ktoś z Szanownego Towarzystwa czytał tę książkę i może pomóc zweryfikować moje wrażenie? Tudzież czy możecie mi polecić jakieś prace historyczne, które pomogłyby mi samodzielnie na weryfikacje realiów owej książki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 9/11/2011, 12:39 Quote Post

Powieść historyczna jak to powieść z pewnością ulepsza rzeczywistość o wciągające fragmenty. Zwłaszcza tak odległą przeszłość, gdzie opis przygód pojedynczego wojaka można co najwyżej wymyślić na podstawie historii ogólnej.
Może jakieś fragmenty lub konkretne rzeczy które cię niepokoją?
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Isengrimm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 75.177

 
 
post 12/11/2011, 15:04 Quote Post

QUOTE(Alcarcalimo @ 9/11/2011, 12:39)
Powieść historyczna jak to powieść z pewnością ulepsza rzeczywistość o wciągające fragmenty. Zwłaszcza tak odległą przeszłość, gdzie opis przygód pojedynczego wojaka można co najwyżej wymyślić na podstawie historii ogólnej.
Może jakieś fragmenty lub konkretne rzeczy które cię niepokoją?
*


Z tego co się orientuję to pan Cameron dość swobodnie podszedł do realiów związanych ze Scytami zasłaniając się małą ilością źródeł na ten temat. Ale nie jestem też pewien czy odpowiednio podszedł do kwestii wojskowości ówczesnych Hellenów. Zdarza mu się stosować zdecydowanie późniejsze określenia. Ot, chociażby główny bohater dowodzi szwadronem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej