Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władysław IV: car rosyjski, Polacy w Moskwie
     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 15/01/2010, 7:07 Quote Post

Mój historyk mówił, że dałoby to nam wiele.Gdy powiedziałem, że Moskwa była zbyt duża, to on na to, że w czasach Jagiełły Litwa też.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 15/01/2010, 13:13 Quote Post

QUOTE(Elbaf @ 15/01/2010, 7:07)
Mój historyk mówił, że dałoby to nam wiele.Gdy powiedziałem, że Moskwa była zbyt duża, to on na to, że w czasach Jagiełły Litwa też.
*



To się go łaskawie spytaj czy raczy dostrzegać różnicę między Litwą a Moskwą. Bo jeśli nie, to ma prawo być nazwany idiotą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 15/01/2010, 14:42 Quote Post

Jeszcze jedno: w czasach Kazimierza Jagielonczyka mielismy Wladyslawa na tronie wegierskim i wyprawe jago brata, ktory z Polska pomoca usilowal pogonic braciszka.Mysle ze gdyby Wladyslaw nie zginal,znalazl wplywowych poplecznikow to i tak musialby prowadzic polityke rosyjska a nie to co mielismy po WWII tylko w druga strone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 15/01/2010, 22:05 Quote Post

On twierdził, że jedyną przeszkodą był rosyjski absolutyzm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/01/2010, 22:12 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/10/2007, 17:20)
QUOTE
Wyobrażmy sobie, że Władysław IV Waza zostaje w 1610 roku carem Rosji.Jakie miało by to następstwa. Jak długo przetrwała by unia polsko-rosyjska?

Jaka unia? Władysław przeżyłby na Kremlu jakieś pół roku, zanim skończyłby z nożem w plecach lub trucizną w kielichu...
*



Chciałem napisać: parę miesięcy, ale pół roku Ramonda jest chyba realniejsze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/01/2010, 22:15 Quote Post

Witam!
QUOTE(Elbaf @ 15/01/2010, 8:07)
Mój historyk mówił, że dałoby to nam wiele.Gdy powiedziałem, że Moskwa była zbyt duża, to on na to, że w czasach Jagiełły Litwa też.
*


Tak-nieboszczyka. Władzio dość szybo by "zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach", a jakby bojarom nie chciało się patyczkować, to i wyjaśnione by były, np sztylet czy coś bardziej fantazyjnego... No i pewnie kolejną wojnę z Moskwą.
QUOTE
On twierdził, że jedyną przeszkodą był rosyjski absolutyzm.

Że co? A to bojarowie nie chcieli praw, które mieliby jako członkowie RON? Właśnie problemem był absolutyzm Wazów, no i może bajzel w samej Rosji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 16/01/2010, 0:53 Quote Post

QUOTE
A to bojarowie nie chcieli praw, które mieliby jako członkowie RON?


Lepiej poczytaj co o tym pisał S. Maskiewicz, a potem wysuwaj kategoryczne sądy.

QUOTE
Właśnie problemem był absolutyzm Wazów


Ciężko się jest absolutystystą, gdy 1) się nim nie jest, 2) nie chce się nim być.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 16/01/2010, 10:48 Quote Post

Akurat Waza chciałbyć podobno absolutny, ale w Polsce mu nie wychodziło - stąd Rokosz Zabrzydowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 16/01/2010, 13:10 Quote Post

QUOTE(Elbaf @ 16/01/2010, 10:48)
Akurat Waza chciałbyć podobno absolutny, ale w Polsce mu nie wychodziło - stąd Rokosz Zabrzydowskiego.
*



Błagam, ile jeszcze trzeba będzie czekać na to byście w końcu uzasadniali swoje stwierdzenia sad.gif
Jakie macie podstawy do twierdzenia, że chciał być absolutny? Kiedy tak stwierdził? Po co mu to było? Zygmunt nigdy nie działał na rzecz absolutyzmu. Nie był jego zwolennikiem, a przynajmniej nie był nim czynnie. Nigdy nie proponował znaczącego wzmocnienia władzy królewskiej.
Nie wiem, w jaki sposób rokosz może być dowodem na absolutystyczne skłonności Wazy. Jak dla mnie to tylko dowód na to, jak nietrwałe było dawne stronnictwo Jana Zamoyskiego bez jego samego. Główni przywódcy rokoszu (Zebrzydowski, Radziwiłł, Stadnicki, Herburt) działali głównie z pobudek osobistych, a dokładniej, dla wybicia się. Próbowali nadać temu tytuł walki z absolutyzmem właśnie, ale gdy Mikołaj Zebrzydowski po licznych namowach nadal nie wyjawiał jakichś tajemnych knowań dworu, nagle wiarygodność opozycji stała się wątpliwa.

Oczywiście nie neguję tego, że rokosz był tylko wytworem ambicji kilku magnatów. Opozycja wśród zwykłej szlachty istniała, to oczywiste. Ale sama szlachta nie urządziłaby buntu (dość ogólnie mówiąc), na pewno sama nie wypowiedziałaby posłuszeństwa władcy, dlatego potrzebowała potężniejszych przywódców - a ci mogli objąć nad nią komendę właśnie z powodów osobistych (Zebrzydowski - spory majątkowe; Radziwiłł - niezadowolony z faworyzowania Chodkiewicza; Stadnicki - jak z takim charakterem mógł chcieć spokoju i być spokojnym poddanym? Herburt - wg Besali nieskutecznie ubiegał się o referendarstwo koronne).
Ale to po raz kolejny zejście z meritum wątku, za co przepraszam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/01/2010, 17:56 Quote Post

QUOTE
Mój historyk mówił,

No, to jest argument nie odparty? A gdyby mówił, że świnie latają, też byś mu uwierzył?
QUOTE
Gdy powiedziałem, że Moskwa była zbyt duża, to on na to, że w czasach Jagiełły Litwa też.

Nie przypominam sobie by Jagiełło był Polakiem, który podbił Litwę i ogłosił się jej wielkim księciem.
QUOTE
On twierdził, że jedyną przeszkodą był rosyjski absolutyzm.

W Państwie Moskiewskim nie było absolutyzmu - to zbyt oświecone słowo. Tam panowało samodzierżawie.
QUOTE
Że co? A to bojarowie nie chcieli praw, które mieliby jako członkowie RON?

A jakie prawa mieliby bojarowie jako członkowie RON? Takie same, jak mazowieccy szaraczkowie czy moskiewskie dzieci bojarskie - a oni byli przecież odpowiednikami naszych magnatów.
No i nie zapominaj o losie Dymitra, który chciał im to dać...
QUOTE
Lepiej poczytaj co o tym pisał S. Maskiewicz, a potem wysuwaj kategoryczne sądy.

Bojarowie (dość nieliczna grupa) to akurat by chcieli mieć cara jako marionetkę. Gorzej z warstwami od dworiaństwa w dół.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 16/01/2010, 22:18 Quote Post

QUOTE
Bojarowie (dość nieliczna grupa) to akurat by chcieli mieć cara jako marionetkę. Gorzej z warstwami od dworiaństwa w dół.


Co wcale nie przeczy mojemu twierdzeniu, że nie chcieli polskiego ustroju. Bo co ma chęć sterowania carem do przyjmowania polskich wzorców ustrojowych? Wielu polityków chciało rządzić zza fotela (czy raczej, w tym przypadku, zza tronu), zresztą Michał Romanow po powrocie ojca z niewoli w 1619 r. szybko stał się "tym drugim" i bardzo niewiele znaczył - na własne życzenie. To wcale nie znaczy jednak, że Filaret był zwolennikiem przebudowy ustroju Rosji na wzór Rzeczypospolitej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 17/01/2010, 19:05 Quote Post

Osobiście czytałem(ale już nie pamiętam gdzie)Że Wazowie byli zwolennikami absolutyzmu, i dlatego Z3W chciał rządzić absolutnie wRON
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 17/01/2010, 19:28 Quote Post

QUOTE(Elbaf @ 17/01/2010, 19:05)
Osobiście czytałem(ale już nie pamiętam gdzie)Że Wazowie byli zwolennikami absolutyzmu, i dlatego Z3W chciał rządzić absolutnie wRON
*



Podsumowując, doskonale uargumentowałeś swoją opinię. Czuję się rozłożony na łopatki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Cinusss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 507
Nr użytkownika: 79.926

Marcin
Zawód: uczen
 
 
post 30/10/2013, 23:40 Quote Post

Chyba warto byłoby zrestartować i rozpocząć tutaj dyskusję o tym samym założeniu. Główne założenie rzecze tak: Zygmunt III Waza wydaje zgodę na konwersję syna - oczywiście jest on raczej świadom skutków tej decyzji, a przyczyny odmówienia zgody w OTL wydają mu się znacznie mniej znaczące.

Rodzą się pytania: ile pożyje Władysław IV Waza?
Jeśli jakimś cudem uda mu się ostać do śmierci ojca, to czy jest na starcie spalony kompletnie? Który z Wazów na króla? A może nie Waza.

Ale najpierw od podstaw. Od podstaw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/10/2013, 9:31 Quote Post

QUOTE
Rodzą się pytania: ile pożyje Władysław IV Waza?

Moim zdaniem krótko. Ale załóżmy na chwilę, że żyje do naturalnej śmierci.

QUOTE
Jeśli jakimś cudem uda mu się ostać do śmierci ojca, to czy jest na starcie spalony kompletnie?

Gdyby szlachta RON chciała obrać cara na króla, to Władysław im do niczego nie potrzebny. Można było przecież obrać Aleksego. A skoro ta kandydatura nigdy nie wyszła poza projekty, to najwyraźniej szlachta cara nie chciała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

13 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej