Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Andrasz
     
omgmyotpxx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 95.818

Zawód: uczen
 
 
post 9/12/2014, 17:41 Quote Post

Witam serdecznie! smile.gif
Od naprawdę długiego czasu zastanawia mnie pochodzenie mojego nazwiska. Już od wielu lat wiem, że jest to czyste węgierskie nazwisko, więc na pewno mam korzenie węgierskie. Swoją drogą, tata powiedział mi, że jego dziadek był Węgrem. Co do tego nie mam wątpliwości. Lecz nic poza tym nie wiedziałam. Jestem z reguły osobą, która bardzo chętnie, podkreślam bardzo chętnie uczy się historii i lubi dowiadywać się nowych faktów, itd. I jak już mówiłam, od dłuższego czasu zastanawia mnie pochodzenie nazwiska Andrasz.
Wiem, że był hrabia Andrassy, lecz czy jest to to samo nazwisko? Inna odmiana?
Miałam naprawdę dużo pytań, aż pewnego dnia, dokładniej ok. półtorej tygodnia temu kolega z pracy mojego brata, miłośnik historii, powiedział mojemu bratu, że nazwisko Andrasz nie jest zwyczajnym nazwiskiem. Na Węgrzech tylko i wyłącznie szlachta posiadała te nazwisko. Ba!, była nawet dynastia. Dzisiaj jest bardzo mało osób właśnie z tym o to nazwiskiem. Moja rodzina należy do niewielu. Tak też przychodzę do was z zapytaniem - czy ktokolwiek z was zna pochodzenie tego nazwiska? Czy faktycznie była taka mała dynastia? Czy rzeczywiście jest możliwośc tego, iż moi przodkowie byli szlachcicami?
Liczę na rychłą odpowiedź!
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam smile.gif
Miłego wieczoru!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 9/12/2014, 20:29 Quote Post

W moim mieście takie nazwisko nosi wielu Cyganów, łącznie z ich wójtem/królem czy jak go zwać w obecnych czasach.

Ten post był edytowany przez Varyag: 9/12/2014, 20:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gawant
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 95.452

Zawód: tlumacz
 
 
post 10/12/2014, 9:00 Quote Post

Z pewnością w przypadku niektórych rodów nazwisko to utworzono od imienia węgierskiego András (Andrzej). Zachęcam do własnych poszukiwań, począwszy od znalezienia aktu urodzenia dziadka, aktu ślubu jego rodziców itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 19/12/2014, 10:24 Quote Post

To kolega brata robił sobie z niego żarty, nie ma takiego nazwiska które nosi wyłącznie szlachta, pomijam tu takie nazwiska jak Hohenzollern, takie nazwisko nosi pewnie wyłącznie szlachta, ale głowy nie dam.Aby się czegoś dowiedzieć musisz szukać w archiwach.Może dziadek Twojego taty był Węgrem, w to niewątpię, ale nie musiał być szlachcicem, może był a może nie był ,musisz szukać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ahmed2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 94.105

Zawód: student
 
 
post 21/08/2017, 16:39 Quote Post

Ja również mam pytanie związane z nazwiskiem Andrasz.
Moja babcia z domu miała nazwisko Bakalar, a jej mama (moja prababcia) nazwisko z domu kewesz lub kiewesz. Mamy też wiedze, że mama mojej prababci miała nazwisko z domu Andrasz. Babcia pochodzi z okolic Krynicy-Zdroju, jak zapewne wiadomo obszaru zamieszkiwania łemków, mam w związku z tym pytanie czy te nazwiska faktycznie są związane z węgierskim pochodzeniem etnicznym i czy może to świadczyć pojawieniu się przodków na terenie Polski w wyniku kolonizacji na prawie wołoskim? Czy też może istnieć możliwość zwykłej emigracji Węgrów na terytorium Polskie (tylko w jakim celu mieliby to robić?) Może jacyś emigranci popowstaniowi z '48 roku? Zastanawia mnie fakt zawierania mariaży między rodzinami o węgiersko brzmiacym nazwisku (jest pewne że rodziny te mieszkały od drugiej połowy XIX wieku na tamtym obszarze)

Ten post był edytowany przez Ahmed2: 21/08/2017, 16:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 21/08/2017, 19:44 Quote Post

QUOTE(Ahmed2 @ 21/08/2017, 16:39)
Czy też może istnieć możliwość zwykłej emigracji Węgrów na terytorium Polskie (tylko w jakim celu mieliby to robić?) Może jacyś emigranci popowstaniowi z '48 roku? Zastanawia mnie fakt zawierania mariaży między rodzinami o węgiersko brzmiacym nazwisku (jest pewne że rodziny te mieszkały od drugiej połowy XIX wieku na tamtym obszarze)
*



A może jednak nie "Węgrzy", a Romowie. Mieszkam niecałe 150 km od Krynicy i w moim mieście tylko oni noszą to nazwisko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ahmed2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 94.105

Zawód: student
 
 
post 22/08/2017, 20:31 Quote Post

Babcia zna parę słów po węgiersku, i mówi że pradziadek znał węgierski trochę. Nie wykluczone że może to być romskie nazwisko, ale jednak wśród jej przodków są również podobnie węgiersko brzmiące nazwiska, dlatego mnie to zastanawia. Romowie raczej zawierają małżeństwa w obrębie swojej grupy, więc dziwne byłoby dla mnie żeby w takich wiejskich stosunkach społecznych miałoby dojść do takich mariaży biggrin.gif. Więc swoją pytanie odnioslbym też do nazwisk kewesz i bakalar, jakie mogą mieć pochodzenie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 22/08/2017, 21:58 Quote Post

QUOTE(Ahmed2 @ 22/08/2017, 20:31)
Romowie raczej zawierają małżeństwa w obrębie swojej grupy, więc dziwne byłoby dla mnie żeby w takich wiejskich stosunkach społecznych miałoby dojść do takich mariaży biggrin.gif. Więc swoją pytanie odnioslbym też do nazwisk kewesz i bakalar, jakie mogą mieć pochodzenie?
*



Dlatego napisałem że TYLKO oni ( łącznie z ich wójtem/królem/baronem - czy jak go zwać smile.gif )noszą to nazwisko. Poszukiwania nazwiska Kewesz na My Heritage znowu dają mnóstwo wyników z mojego miasta, jak i trochę z Węgier,(tam, gdzie poszukujący zdecydował się to uwzględnić) a rozkład krajów gdzie jest używane nazwisko Bakalar na stronie

http://pl.namespedia.com/details/Bakalar

wskazuje znów na pochodzenie węgierskie, lub ściśle mówiąc - z obrębu krajów Korony św. Stefana (USA nie liczę, jako że może chodzić o emigrantów z Europy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Andrasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 104.222

 
 
post 2/12/2018, 19:15 Quote Post

Witam,

czy można wiedzieć, skąd pochodzi Twoja rodzina Andraszów?

Janusz

QUOTE(omgmyotpxx @ 9/12/2014, 17:41)
Witam serdecznie! smile.gif
Od naprawdę długiego czasu zastanawia mnie pochodzenie mojego nazwiska. Już od wielu lat wiem, że jest to czyste węgierskie nazwisko, więc na pewno mam korzenie węgierskie. Swoją drogą, tata powiedział mi, że jego dziadek był Węgrem. Co do tego nie mam wątpliwości. Lecz nic poza tym nie wiedziałam. Jestem z reguły osobą, która bardzo chętnie, podkreślam bardzo chętnie uczy się historii i lubi dowiadywać się nowych faktów, itd. I jak już mówiłam, od dłuższego czasu zastanawia mnie pochodzenie nazwiska Andrasz.
Wiem, że był hrabia Andrassy, lecz czy jest to to samo nazwisko? Inna odmiana?
Miałam naprawdę dużo pytań, aż pewnego dnia, dokładniej ok. półtorej tygodnia temu kolega z pracy mojego brata, miłośnik historii, powiedział mojemu bratu, że nazwisko Andrasz nie jest zwyczajnym nazwiskiem. Na Węgrzech tylko i wyłącznie szlachta posiadała te nazwisko. Ba!, była nawet dynastia. Dzisiaj jest bardzo mało osób właśnie z tym o to nazwiskiem. Moja rodzina należy do niewielu. Tak też przychodzę do was z zapytaniem - czy ktokolwiek z was zna pochodzenie tego nazwiska? Czy faktycznie była taka mała dynastia? Czy rzeczywiście jest możliwośc tego, iż moi przodkowie byli szlachcicami?
Liczę na rychłą odpowiedź!
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam smile.gif
Miłego wieczoru!
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej