Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wacław Jaruzelski, Zapomniana postać sarmackiego patrioty
     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 15:05 Quote Post

A tu taka ciekawostka:
http://www.americanproxy.org/browse.php?u=...pl%26cd%3D1&b=0
Po śmierci Stefana Mikołaja Branickiego, jego chorągiew husarską przejął syn Jan Branicki. A ten 24 lipca 1710 roku porucznikostwo powierzył Franciszkowi Jaruzelskiemu. Nie wiem, czy to w prostej linii przodek Wojciecha Jaruzelskiego, ale na pewno z tej samej linii rodowej. Tenże Franciszek Jaruzelski był jedyną osobą, która na polu elekcyjnym, przeciwstawiła się elekcji pod szwedzkimi bagnetami, króla Stanisława Leszczyńskiego. Jaruzelski powiedział wtedy (a groziło mu to natychmiastową egezkucją): "Nie zostawiajmy potomności przykładu wyboru króla wśród obcej siły zbrojnej, według woli obcego mocarstwa..."

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 17/05/2012, 15:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/05/2012, 15:32 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Radosław Sikora @ 17/05/2012, 16:05)
A tu taka ciekawostka:
http://www.americanproxy.org/browse.php?u=...pl%26cd%3D1&b=0
Po śmierci Stefana Mikołaja Branickiego, jego chorągiew husarską przejął syn Jan Branicki. A ten 24 lipca 1710 roku porucznikostwo powierzył Franciszkowi Jaruzelskiemu. Nie wiem, czy to w prostej linii przodek Wojciecha Jaruzelskiego, ale na pewno z tej samej linii rodowej. Tenże Franciszek Jaruzelski był jedyną osobą, która na polu elekcyjnym, przeciwstawiła się elekcji pod szwedzkimi bagnetami, króla Stanisława Leszczyńskiego. Jaruzelski powiedział wtedy (a groziło mu to natychmiastową egezkucją): "Nie zostawiajmy potomności przykładu wyboru króla wśród obcej siły zbrojnej, według woli obcego mocarstwa..."
*



Świetna ciekawostka. wink.gif Ciekawe, czy Jaruzel o tym słyszał - pewnie by się z poglądami przodka nie zgodził... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 15:43 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 17/05/2012, 15:32)
Świetna ciekawostka. wink.gif Ciekawe, czy Jaruzel o tym słyszał - pewnie by się z poglądami przodka nie zgodził... smile.gif


Mógł słyszeć. On był wychowany, jak na szlachcica przystało. Wiedział z jakiego rodu pochodzi, był żarliwym katolikiem, itd. Coś mu się jednak w pewnym momencie życia tak pomieniało... Szkoda, bo historia mogła zapamiętać Franciszka, a nie Wojciecha Jaruzelskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 17/05/2012, 15:47 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 17/05/2012, 16:43)
Mógł słyszeć. On był wychowany, jak na szlachcica przystało. Wiedział z jakiego rodu pochodzi, był żarliwym katolikiem, itd. Coś mu się jednak w pewnym momencie życia tak pomieniało... Szkoda, bo historia mogła zapamiętać Franciszka, a nie Wojciecha Jaruzelskiego.
*


Czemu? Może zapamiętać obu smile.gif Piszesz książki, masz spory dorobek naukowy, mamy Kadrinaziego i paru innych...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 15:56 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 17/05/2012, 15:47)
Czemu? Może zapamiętać obu smile.gif  Piszesz książki, masz spory dorobek naukowy, mamy Kadrinaziego i paru innych...


Ale do świadomości mas ta wiedza się nie przebije. Najlepszy przykład mamy właśnie na onecie:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ksiazecy-ro...,wiadomosc.html
Poczytajcie komentarze na temat Jerzego Sebastiana Lubomirskiego:
http://wiadomosci.onet.pl/forum/ksiazecy-r...451,czytaj.html
Takie dzisiaj przeciętni Polacy mają pojęcie o historii, szlachcie itd. Jakby komuna nigdy się nie skończyła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/05/2012, 16:06 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Tromp @ 17/05/2012, 16:36)
Kuba-od jednego do drugiego Jaruzelskiego świat się (i stety, i niestety) trochę zmienił...
*



Ale wartość niepodległości pozostała niezmienna. smile.gif

QUOTE
Szkoda, bo historia mogła zapamiętać Franciszka, a nie Wojciecha Jaruzelskiego.


Zawsze - jak mówi Tromp - możesz o nim wspomnieć w którejś ze swoich książek. wink.gif

QUOTE
Takie dzisiaj przeciętni Polacy mają pojęcie o historii, szlachcie itd. Jakby komuna nigdy się nie skończyła.


Bo komuna trwa - w głowach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 17/05/2012, 16:38 Quote Post

Niestety to nie tylko komuna trwa w głowach. Chciałbym na nią wszystko zwalić, ale to nie do końca tak.
Po pierwsze niewiedza, nie znamy jako społeczeństwo swojej historii, poza kilkoma faktami, a raczej stereotypami, nie wiemy nic (nie piszę o tym i podobnych forach).

W sferze kultury i myśli politycznej nazwiska takie jak: Janicjusz, Jan Łaski, Sarbiewski, Sęp-Szarzyński, Goslicki, są praktycznie nie znane. Zresztą nie zdziwiłbym się, jakby Frycz-Modrzewski dla 80% był nierozpoznawalny.

Kto wie kim był Mikołaj Sienicki. Większość pomyli Stefana Chmieleckiego z Bohdanem Chmielnickim. I tak dalej.
I na tej niewiedzy żerują różnego rodzaju sępy o różnych motywach.

Po drugie okres zaborów, w którym wszystkie trzy kraje zaborcze musiały dowodzić jak chorym i nieudanym tworem była Rzeczypospolita; miałkim i bez znaczenia. I nawet na tym forum znajdziemy epigonów takiego myślenia.
A ja bym zdał pytanie czy problemem państwa były instytucje szlacheckie, czy może ciąg monarchów nie rozumiejących jakim państwem rządzą?

Po trzecie Krakowska szkoła historyczna, lojalne dzieci imperium Habsburgów, powielające na rodzimym gruncie propagandę zaborców.

I dopiero na końcu komuna ciągnąca z najlepszych carskich i bolszewickich wzorców, i "twórczo" wykorzystująca dorobek Krakowskiej Szkoły Historycznej.

W efekcie jesteśmy zawsze stawiani pod ścianą, albo jako ponurzy piewcy wiecznej klęski, wiecznie rozdrapujące kolejne historyczne rany i doznający orgazmu na wspomnienie kolejnych "bezsensownych" powstań; albo jako pyszałkowie i megalomani wspominający wielką przeszłość, która przecież nie była wielka, no bo co takiego dokonaliśmy, w swej wiecznej anarchii, bezmyślności i krótkowzroczności.

W efekcie Historia Polski i Rzeczypospolitej to historia permanentnego upadku, od Ludwika Andegaweńskiego zaczynając na rozbiorach kończąc.
Wiem, ze upraszczam, pewnie momentami przesadzam, i pewnie to nie ten temat. Ale musiałem. No dobrze, nie musiałem, ale chciałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/05/2012, 16:44 Quote Post

Czołem!

QUOTE
Emocjonalna-może...


Od XVIII-XIX w. (Bar, Kościuszko, Legiony, Napoleon, Listopad, Styczeń itp.) do XX w. (1918 r. 1919-1921, 1939-1945 i w czasie komuny) Polacy pokazywali, że niepodległość (pomijając sens niektórych zrywów) jest dla nich niezmiernie ważna - więc gdzie ta zmiana jej wartości?

QUOTE
W efekcie Historia Polski i Rzeczypospolitej to historia permanentnego upadku, od Ludwika Andegaweńskiego zaczynając na rozbiorach kończąc.
Wiem, ze upraszczam, pewnie momentami przesadzam, i pewnie to nie ten temat. Ale musiałem. No dobrze, nie musiałem, ale chciałem.


Dokładnie - ostatnio usłyszałem, że w czasach RON mieliśmy najniższy poziom kultury politycznej w historii Polski... dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 17/05/2012, 16:50 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 17/05/2012, 17:44)
Od XVIII-XIX w. (Bar, Kościuszko, Legiony, Napoleon, Listopad, Styczeń itp.) do XX w. (1918 r. 1919-1921, 1939-1945 i w czasie komuny) Polacy pokazywali, że niepodległość (pomijając sens niektórych zrywów) jest dla nich niezmiernie ważna - więc gdzie ta zmiana jej wartości?
*


Z tego OT może być ciekawy temat, oddzielny i do HPO lub Mównicy...
Zobrazuję ci to tak: mam np breloczek od kluczyków, ale zmieniłem motocykl, do nowego kluczyka zaś brelok pasuje jak pięść do nosa i chcę go opchnąć. Ty zaś chcesz kupić sobie brelok. Problem w tym, że mimo wartości np 10zł, on jest dla mnie wart o wiele, wiele więcej-dostałem od dziewczyny, zmarłego dziadka, pamiątka komunijna... Cokolwiek. I co z tym fantem?
Mam tu na myśli to, że realna wartość to swego rodzaju wypadkowa tego, ile my jesteśmy skłonni oddać za daną rzecz i tego, ile ona znaczy dla innych.


EOT.
Przypomniało mi się, że swego czasu niejaki romanróżyński bodajże coś wspominał, że Kawaleria Narodowa używała okazjonalnie (szwadron? pułk?) zbroi/pancerzy. Wie ktoś coś o tym?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 18:22 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 17/05/2012, 15:05)
Nie wiem, czy to w prostej linii przodek Wojciecha Jaruzelskiego, ale na pewno z tej samej linii rodowej.


Już wiem:
http://www.sejm-wielki.pl/s/?lang=;em=R&ei...e=on&n=sw.10524
Tenże Franciszek Jaruzelski był prapraprapradziadkiem Wojciecha Jaruzelskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Mariusz 1610
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 76.524

 
 
post 17/05/2012, 18:58 Quote Post

Witam
[/QUOTE]Jaruzelski powiedział wtedy (a groziło mu to natychmiastową egezkucją): "Nie zostawiajmy potomności przykładu wyboru króla wśród obcej siły zbrojnej, według woli obcego mocarstwa..."[QUOTE]
A to ci chichot historii rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 19:33 Quote Post

QUOTE(Mariusz 1610 @ 17/05/2012, 18:58)
A to ci chichot historii rolleyes.gif
*



A no właśnie. Nie wiem tylko dlaczego stare opracowania twierdzą, że to powiedział Wacław Jaruzelski, a nowsze, że Franciszek. Znalazłem też pierwotne źródło (może jedno ze źródeł?). To z historii Polski pod panowaniem Augusta II (autor: Jean Baptiste Desroches de Parthenay). Tutaj s. 36 i kolejne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/05/2012, 19:42 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Radosław Sikora @ 17/05/2012, 20:33)
A no właśnie. Nie wiem tylko dlaczego stare opracowania twierdzą, że to powiedział Wacław Jaruzelski, a nowsze, że Franciszek. Znalazłem też pierwotne źródło (może jedno ze źródeł?). To z historii Polski pod panowaniem Augusta II (autor: Jean Baptiste Desroches de Parthenay). Tutaj s. 36 i kolejne.
*



A w jakich opracowaniach można się spotkać z opisem tego wydarzenia? Bo nie pamiętam, żeby było coś o tym w biografiach Karola XII, Augusta II czy Stanisława Leszczyńskiego. W ogóle ta informacja to dla mnie wielkie zaskoczenie. smile.gif

QUOTE
To z historii Polski pod panowaniem Augusta II (autor: Jean Baptiste Desroches de Parthenay)


A można to gdzieś znaleźć po polsku, angielsku lub rosyjsku? Bo język oryginalny jakoś mi nie podchodzi... wink.gif

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 17/05/2012, 19:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/05/2012, 20:05 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 17/05/2012, 19:42)
A w jakich opracowaniach można się spotkać z opisem tego wydarzenia? Bo nie pamiętam, żeby było coś o tym w biografiach Karola XII, Augusta II czy Stanisława Leszczyńskiego. W ogóle ta informacja to dla mnie wielkie zaskoczenie. smile.gif


Na przykład tutaj podają, że to był Franciszek Jaruzelski. A tutaj, że Wacław.
Jak wklepiesz w google frazę "Nie zostawiajmy potomności przykładu wyboru króla wśród obcej siły zbrojnej", to wyskoczy kilka pozycji więcej.

QUOTE(Skrzetuski @ 17/05/2012, 19:42)
QUOTE
To z historii Polski pod panowaniem Augusta II (autor: Jean Baptiste Desroches de Parthenay)


A można to gdzieś znaleźć po polsku, angielsku lub rosyjsku? Bo język oryginalny jakoś mi nie podchodzi... wink.gif
*



Niestety, znam tylko francuską wersję, choć jakaś historia Polski tego samego autora jest i na język polski tłumaczona.

W załączniku (jeśli się uda), wrzucam pdf z biografią Wacława Jaruzelskiego. Wynika z niej, że to on był autorem tych słów. Zaś jego syn, to ten Franciszek od husarii Branickich.
Dodany plik  1991.Wac_aw_Jaruzelski__1660_1706__chor__y_Ziemi_Bielskiej.pdf ( 1.45mb ) Liczba pobrań: 606

Tak, czy siak, i Wacław, i Franciszek, są przodkami w linii prostej Wojciecha Jaruzelskiego.

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 17/05/2012, 20:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 18/05/2012, 16:45 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 17/05/2012, 19:42)
A można to gdzieś znaleźć po polsku, angielsku lub rosyjsku? Bo język oryginalny jakoś mi nie podchodzi... wink.gif
*



Specjalnie dla Ciebie fachowe tłumaczenie (Krzysztofa Jagusiaka) smile.gif

"- Czyż nie zebraliśmy się – mówił ożywionym tonem [Jaruzelski] – by jeno współuczestniczyć w zgubie naszej Ojczyzny? Jej zbawienie, jej chwała zależą wyłącznie od jej wolności. Oto co winniśmy zapewnić, nim zabierzemy się do elekcji. Czyż jest elekcją nominowanie króla wystawionego przez obce mocarstwo, [dokonane] w zgromadzeniu oblężonym ze wszech stron przez korpus [oddziały] piechoty i dragonów? Takie pogwałcenie wolności, która powinna rządzić naszymi elekcjami, czyż nie jest obelgą uczynioną naszym prawom? Niech im się przywróci należny respekt, a przestanę się elekcji sprzeciwiać. Osobiście nie kieruje mną nic poza miłością praw i wolności mej Ojczyzny, by odmówić zgody na wszystko, co rozwiązuje się pod przymusem. Jestem nawet gotów uznać królem pana, który jest obecny w tym zgromadzeniu, który mnie słyszy, którego wszyscy widzimy i któremu obiecaliśmy posłuszeństwo. Niech go posadzą na tronie – nie czynię żadnej przeszkody pod warunkiem, że wstąpi tam [na tron] podług praw. Tych praw, które gwałci się coraz częściej. Rozpocząć trzeba od gwarancji ich przestrzegania. Strzeżmy się pozostawić przyszłym pokoleniom zły przykład ślepego podporządkowania pragnieniom obcego mocarstwa. Ośmielmy się choć protestować przeciw przemocy, której się przeciwko nam używa. Nie podejmujmy też niczego na szkodę prymasa i senatu [prymas i wielu senatorów na sejm nie przybyli] Nie traćmy z oczu celu, który przyświecał naszej konfederacji. Gdy będzie się przestrzegać reguł, zgodzę się na wszystko. Lecz jeśli się sądzi, że można nimi bezkarnie gardzić, czyni się nadużycie. I w takiej sytuacji ja protestuję w imieniu prowincji [województwa] podlaskiej, której mam zaszczyt być posłem, przeciw wszystkiemu, co zamierza się tu uchwalić.

Wszyscy pozostali posłowie tej prowincji go poparli i protestowali przeciw elekcji."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej