Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Żołnierz Polski, B. Gembarzewski
     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 20/06/2009, 12:03 Quote Post

co sądzicie o dziele Bronisława Gembarzewskiego. Ogrom pracy włożony w rysunki i poszukiwania źródeł do tworzenia ilustracji budzi szacunek. ilustracje Gembarzewskiego stały się podstawą ilustracji do ksiązek historycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/06/2009, 12:13 Quote Post

Faktycznie, klasyka, choć nieco "trąci myszką" wciąż budząca szacunek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 20/06/2009, 19:40 Quote Post

W moim gimnazjum ( od wczoraj nie moim ale dobra....) są 2 tomy ŻP jest od X w do 1697 i od 1697 do bodaj 1794. Przeglądając pierwszy tom zwracałem wiele uwagi na źródła rysunków, muszę przyznać ze nie wiedziałem że nie wiedziałem iż jest tak sporo źródeł do ikonografii wojska RON.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 27/06/2009, 9:56 Quote Post

Strasznie tego swego czasu poszukiwalem po antykwariatach.W bibliotece Garnizonowej w Gdansku-Wrzeszczu przesiedzialem nad tymi tomami sporo godzin,bo do domu zabrac ich nie bylo wolno o kserze tez zapomnijmy.Czy moze wyszlo jakies wznowienie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 27/06/2009, 10:44 Quote Post

Niestety nie wyszło, sam poszukiwałem wielokrotnie e-booka niestety nie znalazłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/06/2009, 8:21 Quote Post

Szkoda,ciekawe dlaczego nie wznawia sie takich ksiazek ,tym bardziej ze Gembarzewski to klasyka tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 26/01/2010, 13:32 Quote Post

Primo - przerysy są zawsze ryzykowne, skalane subiektywnym postrzeganiem.
Secundo - opisy. Opisów to fachowcy od historii ubiorów nie robili...

Jeżeli zaintereesuje mnie coś - staram się dotrzeć do źródła. Niestety, nie zawsze mi się to udaje.

Ale - każdy historyk wojskowości powinien tę pozycję znać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 27/01/2010, 13:04 Quote Post

A nie wiecie czy ta praca jest dostępna w necie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 27/01/2010, 22:45 Quote Post

czolem,
czesc tego opus magnum czyli 'Zolnierz Polski, tom II' jest w calosci na necie - strona po stronie - nalezy sobie tylko wpisac odpowiedznio pare hasel zwiazanych z osoba autora oraz sam tytul. W sumie nie wydaje mi sie ze to jest piractwo - jesli sie uzywa tego dla celow prywatnych i edukacyjnych. Swoja droga ciekawe kto ma prawa autorskie do wydania MONowskiego, bo do mikrofilmow chyba ma Muzeum Wojska Polskiego lun Biblioteka Narodowa czyli Narod!

a gwoli jakosci samego dziela imci Gembarzewskiego - czym dysponowal stary MON wydajac to dzielo to byly mikrofilmy robione w czasie drugiej wojny swiatowej, jako ze orginaly, w tym setki akwarel, tysiace szkicow, notatek etc wraz z reszta lewobrzeznej Warszawy spalila banda parszywcow znana pod zagadkowym imieniem hitlerowcy czyli dobrzy NIemcy. Jak ktos z was widzial akwarele imci pana Bronislawa, te np z X. Warszawskiego, to wie jaka tam byal gama kolorow i cudowny detal. Przeceiz plk. Gembarzewski byl artysta szkolonym w jednej z najlepszych szkol plastycznych na swiecie, w Akadaemii Sanktpetersburskiej. A MON dysponowal tylko szczatkami jego dorobku i tymi zetalymi mikrofilmami.

Imci pan Bronislaw, wojskowy, artysta, historyk, muzeolog, byl specem od ubiorow, mundurow, broni oraz koni/hipologii polskiej, a biorac pod uwage jaka ilosc materialu przebadal to ze swieca szukac tego kto by dorownal jemu w znajomsci przedmiotu w calej swej masie, teraz jak i przedtem. Opisy sa jednym z najciekawszych elementow jego pracy o Zolnierzu Polskim prez wieki, to jakby podroz po historii szutki tyle tam tytulow obrazow, sztychow, rysunkow etc
A to ze sa bledy, coz materialu rzeka albo i ocean, a do tego duza czesc prac powstala w czasie wojny, i autor nie mogl podrozowac zeby swoje wczesniejsze szkcice korygowac, ani konsultowac literatury przedmiotu etc.
Na pohybel przekletym wszystkim niszczycielom kultury polskiej.

A w sumie mysle ze dzielo pana Gembarzewskiego nalezy wydac, moze to wzmoze badania nad dawnym strojem wojskowym wsrod muzeologow i artystow-batalistow, ktorzy zdawac sie siedza glownie w X.Warszawskim czy XX wieku - a przy okazji pochwale sie ze mam pierwsze 4 tomy Zolnierza Polskiego, plus prace o husarii, o X.Warszawskim i o wojsku Kongresowki (dwie ostatnie to przepieknie wydane Kurpisza 'reprinty') - dziela warte biblioteki kazdego badacza historii wojskowosci et ubioru polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 22/02/2010, 11:06 Quote Post

Ja mam tylko t. I.
Miałam II, ale dałam koledze, który interesował się tamtą epoką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 27/08/2010, 21:31 Quote Post

Pozwole sobie wpaść tu na moment, otóż w ramach stowarzyszenia Arsenał jest odtwarzany 10 regiment koronny, usilnie jednak poszukujemy osób chętnych powiększyć nasze bardzo skromne szeregi, zainteresowanych zapraszam na priva
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej