Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Benedykt XVI: ocena pontyfikatu
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/03/2013, 18:29 Quote Post

Zakończyły się rządy papieża z narodu niemieckiego. Jak oceniamy te prawie 8 lat jego pontyfikatu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 17/03/2013, 19:44 Quote Post

QUOTE(swatek @ 17/03/2013, 19:29)
Zakończyły się rządy papieża z narodu niemieckiego. Jak oceniamy te prawie 8 lat jego pontyfikatu?
*



Nawet dobrze. Hmm, bardziej by się chyba przydała ankieta, gdyż no np. ja nie wiem jakie powody tej decyzji podać. Przypadł mi do gustu i tyle chyba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/03/2013, 19:58 Quote Post

Nijak, nie wiem, dla czego mówi się o nim jako o jednym z wielkich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 17/03/2013, 19:58 Quote Post

Jego pontyfikat przypadał na kryzys w KK - jakby się zastanowić, to wtedy tak wyraźnie uwidocznił się problem laicyzacji Europy i upadku wartości wiązanych z Kościołem. Ciosem było stanowisko wielu kościołów protestanckich i starokatolickich, bardziej "postępowych". To raczej nawarstwienie problemu, który powoli rósł w trakcie II poł XX wieku. Tak samo z antyklerykalizmem, choćby w Polsce. Wręcz to Benedyktowi się oberwało za grzechy Kościoła i hierarchów i nie zdołał temu przeciwdziałać. Wręcz utożsamia się go (błędnie i krzywdząco)z tymi grzechami KK.
Z innej strony, wśród tradycjonalistów zapisał się jako obrońca tradycji w Kościele, przeciwdziałający modernistycznym trendom, ale zastanawiam się, czy obrona tradycji jest tak istotna jak problemy natury teologicznej i społecznej, które tak zmarginalizowały Kościół w jego mateczce - Europie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/03/2013, 20:26 Quote Post

Czy abdykacja ma wpływ na ocenę pontyfikatu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 17/03/2013, 20:39 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 17/03/2013, 19:58)
Nijak, nie wiem, dla czego mówi się o nim jako o jednym z wielkich.
*


No bo każdy papież jest wielki, jak zawsze wielki jest tłum na placu watykańskim (raz jest to milion wiernych raz 100 tys ale zawsze wielki - to z przekazów polskich mediów).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 17/03/2013, 22:32 Quote Post

"Skończył się karnawał, niech ksiądz sam to ubierze" - tymi słowy Franciszek zwrócił się do ceremoniarza, który chciał aby papiez ubrał strojna pelerynkę podczas pierwszej prezentacji w Watykanie.
Karnawał - tak mozna by okreslić zewnętrznie pontyfikat Benedykta XVI. Powrót do wielu zewnętrznych oznak papiestwa, w tym słynnej czerwonej czapeczki znanej z portretu Pawła III. To były jednak sprawy zewnętrzne. W sprawach wewnętrznych bardzo ważny był dialog z prawosławnymi. Za najwazniejszą oceniam pielgrzymkę do Turcji i spotkanie z Bartłomiejem, w tym wspólne odczytanie credo. Innym ważnym wydarzeniem była wizyta Cyryla I w Polsce. Podczas jego pontyfikatu padały też okreslenia, że zjednoczenie (nie w znaczeniu unii, tylko siostrzeństwa) jest mozliwe w przeciągu kilku lat a nawet miesięcy (opinie z 2009 roku). Znaczy to, że podczas potyfikatu Benedykta XVI poczyniono wielkie postępy w drodze do tego historycznego momentu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 2/04/2013, 17:14 Quote Post

Mi tam się podobało to, że Benedykt przywracał tradycyjne symbole papiestwa. Bo w końcu jednym z elementów na którym opiera się Kościół Katolicki jest tradycja.
Oby tylko nowy papież nie przesadził z tym swoim odchodzeniem od etykiety papieskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/04/2013, 20:16 Quote Post

Jestem odmiennego zdania. Dla mnie ideałem papieża jest Celestyn V. papież-eremita, który na początku stawia modlitwę. Tym jest Kościół - modlitwą. On abdykował poniewaz nie pozwolono mu medytować. Benedykt XVI abdykował z innych przyczyn. Mam nadzieję, że Franciszek będzie właśnie papieżem modlitwy. W pewnym sensie eremita, nawet jesli oznaczać to bedzie odejście od etykiety papieskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 2/04/2013, 22:03 Quote Post

Ale Watykan to nie pustelnia, a papież nie powinien być odosobnionym mnichem - pustelnikiem. Z całym szacunkiem dla Celestyna V, ale na papieża to on się nie nadawał. Bo ówczesne papiestwo potrzebowało papieża silnego i zdecydowanego, a nie mnicha, który najchętniej zamknął by się w swojej izdebce i odseparował od świata. Podobnie było w przypadku Hadriana VI, który mimo całej swojej pobożności, nie był w stanie kierować Kościołem Katolickim. Nie chodzi mi o to, że obecny papież powinien żyć w przepychu i luksusie, ale nie powinien też porzucać wiekowych tradycji Kościoła, które przecież nie są przeszkodą dla modlitwy i tego typu spraw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/04/2013, 23:22 Quote Post

Tak, tylko, że we współczesnym świecie globalnej wioski i transmisji online nie potrzeba papieża jako wodza i polityka. Papież powinien byc przykładem. Powinien modlic się i byc oddany Bogu. Coś w stylu nowoczesnych monarchii, gdzie król jest jedynie reprezentantem. Papież w habicie pustelnika byłby jak najbardziej na miejscu. oczywiście powinien mówic o ważnych sprawach i być biskupem Rzymu, ale przede wszystkim powinien swiecic przykładem - modlitwa + jałmuzna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/04/2013, 23:25 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 2/04/2013, 23:22)
Tak, tylko, że we współczesnym świecie globalnej wioski i transmisji online nie potrzeba papieża jako wodza i polityka. Papież powinien byc przykładem. Powinien modlic się i byc oddany Bogu. Coś w stylu nowoczesnych monarchii, gdzie król jest jedynie reprezentantem. Papież w habicie pustelnika byłby jak najbardziej na miejscu. oczywiście powinien mówic o ważnych sprawach i być biskupem Rzymu, ale przede wszystkim powinien swiecic przykładem - modlitwa + jałmuzna.
*


Papież stoi na także na czele państwa i miliardowej społeczności. Nie może uciec od polityki. A samą modlitwą nie poprowadzi tego interesu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 3/04/2013, 5:51 Quote Post

Najważniejsze jest aby Kościół nakreślił ramy moralne oraz ramy rytualne. Reszta jest indywidualną modlitwą. Nie zapominajmy, że papież jest jednym z pięciu patriarchów. Nie może zaskarbiać dla siebie całego świata. Owszem, jest primus inter pares, ale moim zdaniem odpowiedzią na dzisiejsze czasy jest powrót do Kościoła zarządzanego przez kolegium patriarchów po zjednoczeniu z prawosławiem. Rolę zaś papieża póki co widziałbym jako osobę-symbol, raczej skromną niż epatującą bogactwem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 3/04/2013, 7:49 Quote Post

A konkretnie. Jakie sa dokonania BXVI?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 3/04/2013, 15:06 Quote Post

QUOTE(Kandahar @ 3/04/2013, 7:49)
A konkretnie. Jakie sa dokonania BXVI?
*



Chociażby wizyta Benedykta XVI w Stambule i wspólne odmówienia credo nicejskiego z patriarchą Bartłomiejem. Jest to oczywiście symbol, ale moim zdaniem za pontyfikatu Benedykta XVI dokonało się dalsze zbliżenie z prawosławiem. Wizyta Cyryla moskiewskiego w Polsce to także pewien symbol. Wydarzyło się to chyba po raz pierwszy w historii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej