Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgorsi władcy Rosji
 
Który Romanow rządzący w XVII i XVIIIw. był najgorszy.
Michał I [ 0 ]  [0.00%]
Aleksy I [ 0 ]  [0.00%]
Fidor III [ 3 ]  [4.69%]
Zofia Aleksjejewna (regentka) [ 2 ]  [3.13%]
Piotr I [ 4 ]  [6.25%]
Katarzyna I [ 2 ]  [3.13%]
Piotr II [ 1 ]  [1.56%]
Anna Iwanowna [ 1 ]  [1.56%]
Ernest Jan Biron (regent) [ 4 ]  [6.25%]
Anna Leopoldowna (regentka) [ 1 ]  [1.56%]
Elżbieta Piotrowna [ 1 ]  [1.56%]
Piotr III [ 39 ]  [60.94%]
Katarzyna II [ 4 ]  [6.25%]
Paweł I [ 2 ]  [3.13%]
Suma głosów: 64
Goście nie mogą głosować 
     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 6/08/2011, 19:28 Quote Post

Witam. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat, która osoba rządząca Rosją w XVII lub XVIIIw. był/a najgorszym/szą władcą/władczynią dla tego kraju. Zapraszam do dyskusji.

Ten post był edytowany przez farkas93: 7/08/2011, 19:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 7/08/2011, 18:05 Quote Post

Mnie ciekawi jakie motywacje mieli ludzie którzy zaznaczyli Piotra I confused1.gif.

Ten post był edytowany przez Vergilius: 7/08/2011, 18:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 7/08/2011, 18:25 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 7/08/2011, 19:05)
Mnie ciekawie jakie motywacje mieli ludzie którzy zaznaczyli Piotra I confused1.gif.
*


Nie trafili w Katarzynę I wink.gif

Jak dla mnie sprawa jest prosta - Piotr III. Okropnie zawalił wojnę 7-letnią, choć w dłuższej perspektywie w ten sposób przysłużył się sprawie rosyjskiej. Inna sprawa, że sam tego z pewnością nie przewidział i tak na to nie patrzył.
O jego innych wariactwach już nie wspomnę rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 7/08/2011, 18:37 Quote Post

QUOTE
Jak dla mnie sprawa jest prosta - Piotr III. Okropnie zawalił wojnę 7-letnią, choć w dłuższej perspektywie w ten sposób przysłużył się sprawie rosyjskiej. Inna sprawa, że sam tego z pewnością nie przewidział i tak na to nie patrzył.


Toć samo zaznaczyłem... Wydawała mi się ta odpowiedź jedyną właściwą wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Wyszomir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 73.359

 
 
post 7/08/2011, 18:42 Quote Post

Ja też uważam, że Piotr III. Wszystko to, co osiągnęła w Prusach wysiłkiem militarnym Elżbieta Romanowa, zostało przez niego zmarnowane, a właściwie przez jego propruską orientację.

Ten post był edytowany przez Wyszomir: 7/08/2011, 18:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 7/08/2011, 19:24 Quote Post

Większość osób z tej ankiety rządziła Rosją a krótko by zasłużyli na jakiekolwiek oceny pozytywne czy negatywne.Ale jak już trzeba to postawię na Annę Iwanownę która nie interesowała się sprawami państwa pozostawiając faktyczne rządy w rękach swojego faworyta Birona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 16/08/2011, 16:11 Quote Post

Jak dla mnie również Piotr III okazał się najgorszy. Jedyne co mu zawdzięczamy to szumną nazwę "Cudu domu Brandenburskiego" rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 16/08/2011, 19:58 Quote Post

Ja głosowałem na Piotra III, bo był władcą miernym, podjął głupią decyzję zmiany frontu podczas wojny 7-letniej, czym wieloletnie wysiłki imperium poszły na marne. Ulegał też często ludziom ze swojego otoczenia, regularnie się upijał, a opanować umiała go tylko żona Zofia( Katarzyna). Cierpiał on też na chorobę psychiczną, co wyszło na jaw podczas pogrzebu Elżbiety. Więc był najgorszym władcą z tej listy.

Jeden z poprzedników zadał pytanie, dlaczego ktoś głosował na Piotra I? Może dlatego że ten "wielki" władca zasłynął okrucieństwem. Gdzieś kiedyś spotkałem sie z określeniem że Sankt Petersburg został założony na cmentarzu jego budowniczych. Osobiście car zasłynął ukaraniem swego syna. Gdy ten był nieposłuszny( nie pamiętam dokładnie), to car go ukarał włożeniem rozżarzonego pręta w odbyt. Nieszczęśnik( syn oczywiście) zmarł po tej karze. Więc może osoby które tak głosowały patrzały na moralność i osobę władcy, a nie tylko na dokonania. Bo dokonania Piotra Wielkiego są niezaprzeczalne. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 16/08/2011, 21:14 Quote Post

Czołem!

QUOTE(kornels @ 16/08/2011, 20:58)
Ulegał też często ludziom ze swojego otoczenia, regularnie się upijał, a opanować umiała go tylko żona Zofia( Katarzyna). Cierpiał on też na chorobę psychiczną, co wyszło na jaw podczas pogrzebu Elżbiety. Więc był najgorszym władcą z tej listy.
*



Zgadza się, Piotr był nienormalny (i to jeszcze przed pogrzebem Elżbiety) - ot, gdy pewnego razu Katarzyna weszła do sypialni, na środku podłogi zobaczyła małą szubienicę i powieszonego szczura. Okazało się, że to sąd wojenny, którego przewodniczącym był Piotr, skazał szczura na śmierć przez powieszenie za zjedzenie żołnierzy zrobionych z chleba.
laugh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 16/08/2011, 21:32 Quote Post

QUOTE
Zgadza się, Piotr był nienormalny (i to jeszcze przed pogrzebem Elżbiety) - ot, gdy pewnego razu Katarzyna weszła do sypialni, na środku podłogi zobaczyła małą szubienicę i powieszonego szczura. Okazało się, że to sąd wojenny, którego przewodniczącym był Piotr, skazał szczura na śmierć przez powieszenie za zjedzenie żołnierzy zrobionych z chleba.


Na pogrzebie Elżbiety też zdarzył mu się wybryk. Szedł za karawanem na czele konduktu płaszcz Piotra trzymali kamerdynerowie. Cesarz specjalnie spowalniał kroku , a kiedy był już spory kawałek za karawanem dobiegał do niego, by kamerdynerowie też musieli biec, bo nie mogli puścic imperatorskiego płaszcza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 16/08/2011, 22:57 Quote Post

Pisząc swoją wypowiedź o chorobie psychicznej właśnie te historie miałem na myśli wink.gif
Słynął też z tego że gdy popił nie mogąc opanować swoich podwladnych oficerów wolał żonę, a ta jednym słowem opanowywała sytuację.

Jeśli chodzi o ciekawostki o nim, to został koronowany ok. 30 lat po śmierci( zapomniałem daty), przez swojego syna Pawła, dopiero po śmierci katarzyny. Zresztą ojcostwo Piotra też jest domniemane, gdyż nie sypiał zbyt często z Katarzyną, a ta za to spała z wszystkimi smile.gif

Ogólnie carowie Rosji są ciekawi, każdy na swój sposób. Widocznie absolutna władza robi z ludzi dziwaków i psycholi. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 17/08/2011, 3:37 Quote Post

Tylko czy te "rewelacje" o Piotrze nie sa aby dorobione po jego smierci aby usprawiedliwic morderstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 17/08/2011, 10:13 Quote Post

Może i część dziwadeł wymyśliła Katarzyna, ale faktem jest zachowanie Piotra na pogrzebie Elżbiety, bo widzieli je zagraniczni respondenci.

Szalone zachowanie widać też w zmianie frontów na wojnie 7-letniej. Czy normalna osoba zaprzepaściła by wieloletnie wysiłki militarne, bez celu ( no oprócz ratowania Fryderyka Wilhelma)? Wg mnie nie smile.gif

W rodzinie Romanowów nie brakło dziwaków, z tego co pamiętam jak Piotr III zmarł, to nie Katarzyna dziedziczyła tron jako pierwsza. Był jeszcze ( z tego co pamiętam) Iwan, który przebywał w zakładzie psychiatrycznym. Zaraz po śmierci Piotra, strażnicy Iwana zamordowali go, dzięki czemu władza Katarzyny była niepodważalna. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/08/2011, 10:45 Quote Post

Czołem!

QUOTE
Jeśli chodzi o ciekawostki o nim, to został koronowany ok. 30 lat po śmierci( zapomniałem daty), przez swojego syna Pawła, dopiero po śmierci katarzyny.


25 XI (6 XII) 1796.

QUOTE
Zresztą ojcostwo Piotra też jest domniemane, gdyż nie sypiał zbyt często z Katarzyną, a ta za to spała z wszystkimi


Najprawdopodobniej ojcem był Sałtykow - stało się to za pozwoleniem Elżbiety i za namową Czogłokowej.

QUOTE
Tylko czy te "rewelacje" o Piotrze nie sa aby dorobione po jego smierci aby usprawiedliwic morderstwo.


Co prawda niektóre anegdoty o nim powstały po jego śmierci, ale zachowanie Piotra podczas pogrzebu zanotowali także przedstawiciele innych państw - wywołało to u nich zgorszenie. A o procesie szczura wspominali inni oficerowie biorący udział w... egzekucji. smile.gif

Z pozostałych anegdot znam takie:
- w latach 50. XVIII wieku Piotr chciał wybudować w Oranienbaumie pawilon na kształt klasztoru kapucynów, każdy mieszkaniec miał chodzić w stroju zakonnym, kupić sobie osła i wypędzać go na pastwisko;
- gdy Piotr III obserwował lekcję Pawła jego postępy skomentował następująco: "Sądzę, że ten smarkacz umie więcej od nas!"
- chyba każdemu znana jest anegdota o tym, że gdy Piotr nakrył Katarzynę i Poniatowskiego, to wyciągnął swoją żonę z łóżka tylko w szlafroku, a Poniatowskiego serdecznie polubił, zapewnił, że zrobi wszystko, by Polak szybko powrócił do Rosji i ze o nim pamięta;
- była jeszcze taka sprawa z generałem Chorwatem, który słynął z korupcji. Generał przekupił prowadzących śledztwo (Naryszkina, Mielgunowa i Glebowa). Gdy Piotr dowiedział się o tym, powiedział tym dwóm ostatnim, że są uczciwymi ludźmi i jeśli się z nim podzielą łapówką, to sam będzie się wstawiał za Chorwatem. Ci podzielili się z carem. Naryszkin początkowo nie przyznał się do łapówki, ale ostatecznie zrobił to. Car zabrał mu całą łapówkę, a później pytał publicznie Naryszkina, co ten zrobił ze swoją łapówką... smile.gif

QUOTE
Był jeszcze ( z tego co pamiętam) Iwan, który przebywał w zakładzie psychiatrycznym. Zaraz po śmierci Piotra, strażnicy Iwana zamordowali go, dzięki czemu władza Katarzyny była niepodważalna


To nie był zakład, tylko Szliselburg. smile.gif A Iwana VI zamordowano, bo Mirowicz chciał go wynieść na tron. No to go Własjew i Czekin zabili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 17/08/2011, 13:55 Quote Post

Kolega Skrzetuski uzupełnił wszystkie luki w mojej poprzedniej wypowiedzi. Dziękuję. wink.gif

Co do ciekawostek domniemany morderca Piotra, książe Bariatyński stał koło zwłok cara jako wartownik. Drugi morderca też tam stał( znowu luka, bo nazwiska nie pamiętam, więc kolega Skrzetuski mam nadzieję że je pamięta wink.gif ). I książe podczas pogrzebu zemdlał.

A Mirowicz próbując odbić Iwana, miał dużo racji, gdyż więzień miał większe prawo do tronu niż Katarzyna. Ale w Rosji niestety było i jest prawo dżungli i ta ostatnia zasiadła na tronie wink.gif

Nie wiem czy nazwisko drugiego mordercy to nie Orłow.

Przepraszam ze luki w pamięci ale wiedzę mam z biografii Katarzyny II( wyd. Ossolineum), którą czytalem 2 lata temu, więc mam problemy z datami i nazwiskami już. Książkę polecam.

Bo Katarzyna jest osóbą nad wyraz ciekawą. Zresztą podobno umarła na sedesie zrobionym z tronu Polski na zaparcie( wylew krwi do mózgu), więc naprawdę warto poznać jej życie. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej