Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Car Aleksy I Romanow, Zdolny władca czy przeciętny?
     
Eliza91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 95.747

Zawód: Student
 
 
post 20/12/2014, 13:51 Quote Post

A może takim, że chociaż nie było u nas za dobrze, to byliśmy jednak bardziej oświeconym społeczeństwem? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Aleksiej Basmanow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 95.883

Stopień akademicki: Licencjat.
Zawód: Student.
 
 
post 20/12/2014, 14:47 Quote Post

Nadal nie ma konkretnego przykładu. W jakich dziedzinach byliśmy bardziej oświeceni? Jeśli faktycznie by tak było, a Rosja by się wzorowała na nas, to czemu okres rządów Aleksego określa się jako czas zmiany układu sił w tym regionie? Raczej nikt o zdrowych zmysłach nie wzoruje się na państwie, które pokonał i to dość dobitnie o czym świadczą postanowienia rozejmu andruszowskiego, choćby zapis, że Rosja mogła odtąd "opiekować się" prawosławnymi w RON-ie.

Tu mapka:http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozejm_andruszowski#mediaviewer/File:Truce_of_Andrusovo_1667.PNG

Zdobyte terytoria przez Rosję też dają do zrozumienia kto w tym okresie był górą i kto na kim powinien się wzorować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 20/12/2014, 16:50 Quote Post

QUOTE
W jakich dziedzinach Rzeczpospolita była wzorem dla Aleksego? Zrywania sejmów?


Kulturowym choćby.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Eliza91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 95.747

Zawód: Student
 
 
post 20/12/2014, 17:51 Quote Post

Nie mówimy tutaj o tym, że byliśmy silniejsi militarnie czy politycznie. Porównując nas z większością rosyjskiego społeczeństwa wydaje mi się, że jesteśmy górą. Chociażby pod względem kulturowym tak jak wspomniał poprzednik czy pod względem wykształcenia naszego narodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Aleksiej Basmanow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 95.883

Stopień akademicki: Licencjat.
Zawód: Student.
 
 
post 20/12/2014, 22:12 Quote Post

QUOTE(Eliza91 @ 20/12/2014, 17:51)
Nie mówimy tutaj o tym, że byliśmy silniejsi militarnie czy politycznie.
*



A chyba na takich powinno się wzorować. wink.gif

Co do wykształcenia może i zgoda bo nie znam się na tym zagadnieniu, na kulturze też nie więc bardzo bym prosił o konkretne przykłady. Nie neguję, że macie rację ale skoro twierdzicie, iż Aleksy wzorował się na RON-ie to wierzę, że są ku temu powody. Chciałbym je poznać. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 21/12/2014, 15:03 Quote Post

QUOTE(Aleksiej Basmanow @ 20/12/2014, 22:12)
QUOTE(Eliza91 @ 20/12/2014, 17:51)
Nie mówimy tutaj o tym, że byliśmy silniejsi militarnie czy politycznie.
*



A chyba na takich powinno się wzorować. wink.gif

*


Pozdrów ode mnie wszystkich Rzymian po podboju Grecji. wink.gif
O, i Aleksandra Wielkiego. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Aleksiej Basmanow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 95.883

Stopień akademicki: Licencjat.
Zawód: Student.
 
 
post 21/12/2014, 19:26 Quote Post

Pozdrowię bo faktycznie Rosjanie tyle czerpali z kultury polskiej, co Rzymianie z greckiej. Ciągle czekam na przykłady. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Eliza91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 95.747

Zawód: Student
 
 
post 22/12/2014, 9:11 Quote Post

Nie można podać tu konkretynch przykładów, chociaż się postaram.
Jak wiadomo panował u nas sarmatyzm. Polska szlachta była pionierem jeżeli chodzi o rozwój kultury w naszym kraju. Weźmy na to, stroje - wzorowane na kulturach zachodnich + orientalizm przede wszystkim w wystrojach wnętrz, ogólnie przepych, teatralność, wielkie spotkania, nauka na wysokim poziomie jak na tamte czasy, rozwój literatury i sztuki itp. itd.
Nie mówię tu o schyłku i wiadomej degenarcji, jednak biorąc pod uwagę fakt, że ok 10% społeczeństwa to wykształcona szlachta, myślę, że pod tym względem się na nas wzorowano. Byliśmi pierwszym bardziej cywilizowanym krajem spotkanym na drodze do zachodniej Europy.

BTW, dlaczego uważasz, że powinni się wzorować tylko na aspektach np. militarnych?
Tak przynajmniej wywnioskowałam z Twojej wypowiedzi. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/12/2014, 10:27 Quote Post

QUOTE
Jak wiadomo panował u nas sarmatyzm.

Biorąc pod uwagę resztę Twojej wypowiedzi mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz o co chodzi z sarmatyzmem.
Sarmatyzm to nie jest:
QUOTE
stroje - wzorowane na kulturach zachodnich + orientalizm przede wszystkim w wystrojach wnętrz, ogólnie przepych, teatralność, wielkie spotkania, nauka na wysokim poziomie jak na tamte czasy, rozwój literatury i sztuki itp. itd.

tylko idea mówiąca, że szlachta nie pochodzi od Słowian, tak jak chłopi, tylko od starożytnych Sarmatów.
QUOTE
Polska szlachta była pionierem jeżeli chodzi o rozwój kultury w naszym kraju.

Po pierwsze jest oczywiste, że w ówczesnych czasach pionierami nie mogli być chłopi wink.gif. Po drugie trzeba pamiętać też o mieszczanach, choćby takim Biernacie.
QUOTE
nauka na wysokim poziomie jak na tamte czasy

Tu chodzi Ci chyba jako porównanie do Rosji, bo nie do krajów Zachodu.
QUOTE
jednak biorąc pod uwagę fakt, że ok 10% społeczeństwa to wykształcona szlachta

Tu się mylisz lub żartujesz wink.gif.
Owszem, przyjmuje się, że szlachta stanowiła ok. 10% społeczeństwa ale nie cała była wykształcona. Większość szlachciców to szlachta zagrodowa, od chłopstwa różniąca się tylko posiadaniem herbu.
QUOTE
Byliśmi pierwszym bardziej cywilizowanym krajem spotkanym na drodze do zachodniej Europy.

I tu jest całe clou problemu. Aleksy brał za pośrednictwem RON a jego syn postanowił ominąć pośrednika i sięgnąć do źródła wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/12/2014, 19:02 Quote Post

QUOTE
Co do wykształcenia może i zgoda bo nie znam się na tym zagadnieniu, na kulturze też nie więc bardzo bym prosił o konkretne przykłady. Nie neguję, że macie rację ale skoro twierdzicie, iż Aleksy wzorował się na RON-ie to wierzę, że są ku temu powody. Chciałbym je poznać.

Przykładami polskich wpływów kulturalnych w Moskwie może być choćby przejmowanie przez moskiewski dwór języka polskiego i polskich strojów. Dlaczego mieliby to robić? Bo RON był bardziej "europejski", "zachodni".

Ale i w kwestiach militarnych widoczne są polskie pływy - choćby w moskiewskiej kopii husarii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Aleksiej Basmanow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 95.883

Stopień akademicki: Licencjat.
Zawód: Student.
 
 
post 22/12/2014, 22:14 Quote Post

Nie twierdziłem, że takie wpływy nie miały miejsca. O tym, że przez pewien czas j. polski miał spore wpływy w Rosji wiadomo. Po prostu brakowało mi takiego porównania jak choćby ta kopia husarii o czym także wiem. Chodziło mi bardziej o to, że RON był takim pośrednikiem, a nie państwem na którym faktycznie Rosja się wzorowała. Chyba dążenia władców w Moskwie było europeizacja na wzór zachodni ale za Odrą. wink.gif Tak przynajmniej myślę. O tym, że bojarzy czerpali wzór ze stroju szlacheckiego nie słyszałem ale wierzę na słowo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 23/12/2014, 21:43 Quote Post

Za Romanowów dwór rosyjski najbliżej Polski był za cara Fiodora III; także pod względem stroju. Częściowo pod wpływem jego polskiej (w połowie) z pochodzenia żony. Dość sensownie regulowano sprawy sąsiedzkie. Niestety Fiodor III był chorowity i po kilku latach zmarł. Dopiero Piotr I wybrał bezpośrednie wzorce zachodnie odnośnie pewnych spraw (bo przecież nie całości).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Aleksiej Basmanow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 95.883

Stopień akademicki: Licencjat.
Zawód: Student.
 
 
post 23/12/2014, 22:50 Quote Post

Warto zapoznać się z historią wnuka Aleksego, któremu Piotr I, nadał imię, zapewne, po swoim ojcu. Historia na bardzo dobry film, który powstał ale niestety jeszcze nie oglądałem.

Co do cara, który jest tytułem tego wątku przypomniała mi się jeszcze kwestia o której usłyszałem na wykładzie. Otóż podobno Aleksy I wzbraniał się długi czas przed podejmowaniem interwencji na Ukrainie. Ktoś wie jakie były oficjalne podstawy jego działania? Bo domyślam się, że początkowo nie wierzył, że bunt Chmielnickiego może mieć takie rozmiary to raz, a dwa, że RON aż tak upadł by nie móc sobie poradzić z własnymi poddanymi (wspieranymi przez chanat).
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/12/2014, 23:23 Quote Post

QUOTE
Otóż podobno Aleksy I wzbraniał się długi czas przed podejmowaniem interwencji na Ukrainie. Ktoś wie jakie były oficjalne podstawy jego działania? Bo domyślam się, że początkowo nie wierzył, że bunt Chmielnickiego może mieć takie rozmiary to raz, a dwa, że RON aż tak upadł by nie móc sobie poradzić z własnymi poddanymi (wspieranymi przez chanat)

Pogrzebię i sobie przypomnę, ale kojarzę też tłumaczenie, ze car się na samym początku nie angażował chcąc najpierw wyjaśnić sytuację u siebie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_mos...skie_%281648%29
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 24/12/2014, 12:12 Quote Post

QUOTE
Warto zapoznać się z historią wnuka Aleksego, któremu Piotr I, nadał imię, zapewne, po swoim ojcu. Historia na bardzo dobry film, który powstał ale niestety jeszcze nie oglądałem.

Jest o nim osobny temat

Zaś co do filmu to dość dobry, ale nie do końca zgodny z faktami historycznymi, idealizujący Aleksego i wybielający nieco postać Piotra.

Ten post był edytowany przez farkas93: 24/12/2014, 12:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej